Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.06.2020 o 17:44, tortoise napisał:
W dniu 29.06.2020 o 17:17, smola napisał:

 

Na razie możesz trzymać w takiej temperaturze. Jak zobaczyć, że fermentacja zacznie spowalniać, to stopniowo podwyższać.

Fermentacja od wczoraj zaczęła spowalniać, do jakiej maksymalnej temp. podnieść i w jakim czasie? Dziś przestawiłem termostat z 15°C na 17°C, więc biorąc pod uwagę bezwładność cieczy oraz, że stoi w chłodziarce.  17°C uzyskam pewnie jutro rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, smola napisał:

Fermentacja od wczoraj zaczęła spowalniać, do jakiej maksymalnej temp. podnieść i w jakim czasie? Dziś przestawiłem termostat z 15°C na 17°C, więc biorąc pod uwagę bezwładność cieczy oraz, że stoi w chłodziarce.  17°C uzyskam pewnie jutro rano.

To ma być przerwa diacetylowa? Ja bym w ogóle jej nie robił, te drożdże praktycznie go nie produkują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sobieslaw napisał:

To ma być przerwa diacetylowa?

Chyba tak, ponoć lekko trzeba podnieść by resztę dojadły.

9 minut temu, sobieslaw napisał:

To ma być przerwa diacetylowa? Ja bym w ogóle jej nie robił, te drożdże praktycznie go nie produkują.

Zostawić do końca na 15°C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, smola napisał:

Chyba tak, ponoć lekko trzeba podnieść by resztę dojadły.

Zostawić do końca na 15°C?

Spojrzałem w notatki i swojego pierwszego lagera i na tych drożdżach skończyłem na 10°C. Zero diacetylu. Także spokojnie moim zdaniem można tak zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sobieslaw, tylko to nie lager. Lager z nazwy Coopersa, fermentowany drożdżami US-05.

Mam pytanie z innej beczki. Chciałbym swojej połowicy zrobić z ekstraktów Milkshake IPA z mango, czy mogę zadać drożdże sawbrew WB-06 i utrzymywać temp. 18°C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, smola napisał:

@sobieslaw, tylko to nie lager. Lager z nazwy Coopersa, fermentowany drożdżami US-05.

Mam pytanie z innej beczki. Chciałbym swojej połowicy zrobić z ekstraktów Milkshake IPA z mango, czy mogę zadać drożdże sawbrew WB-06 i utrzymywać temp. 18°C?

 

Możesz, ale to nie będzie milkshake ipa - potrzebowałbyś jakichś naturalnych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, smola napisał:

@sobieslaw, tylko to nie lager. Lager z nazwy Coopersa, fermentowany drożdżami US-05.

Mam pytanie z innej beczki. Chciałbym swojej połowicy zrobić z ekstraktów Milkshake IPA z mango, czy mogę zadać drożdże sawbrew WB-06 i utrzymywać temp. 18°C?

A to wybacz, byłem pewien, że odpisuję na temat W34/70. To z innej beczki, ja swoje US-05 startuję od ok. 13°C, a ostatnie parę dni przed rozlewem stoją w 25°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sobieslaw napisał:

A to wybacz, byłem pewien, że odpisuję na temat W34/70. To z innej beczki, ja swoje US-05 startuję od ok. 13°C, a ostatnie parę dni przed rozlewem stoją w 25°C.

Warka stoi w piwnicy, w chłodziarce. Temp. w piwnicy to teraz ok 18°C, by dobiła do 25°C, musiałbym przenieść do mieszkania i to wiązałoby się z poderwaniem drożdży. Zostawić w 18°C, czy przenosić? Po tym czasie w 25°C, na koniec stosujesz cold crash?

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smola napisał:

Warka stoi w piwnicy, w chłodziarce. Temp. w piwnicy to teraz ok 18°C, by dobiła do 25°C, musiałbym przenieść do mieszkania i to wiązałoby się z poderwaniem drożdży. Zostawić w 18°C, czy przenosić? Po tym czasie w 25°C, na koniec stosujesz cold crash?

Powinno być ok. Jedyny sposób, żeby mieć pewność, to zmierzyć BLG. Jeśli nie odfermentowało tyle, ile powinno, to wtedy dopiero przenieść do wyższej temperatury. Nigdy nie robiłem cold crashu, uważam, że więcej to może popsuć niż pomóc, ale to moje zdanie. U mnie wystarczy 0,5 tabletki whirlfloca i jest praktycznie klarownie jak w koncerniakach.

Edytowane przez sobieslaw
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nikt nie napisał że gotowanie należy przeprowadzić zaraz po zacieraniu?? ja odstawiłem brzeczkę do gotowania na następny dzien i wyhodowałem piękne coś takie kremowo białe w postaci kłaczków i płatków. chyba jakieś białko się wytrąciło hehe

..a miało być tak pięknie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, koncept napisał:

dlaczego nikt nie napisał że gotowanie należy przeprowadzić zaraz po zacieraniu

Serio pytasz?

Akurat pytanie czy można zostawić przefiltrowana brzeczkę do następnego dnia pojawia się na forum co jakiś czas.

edit: tylko trzeba się oczytać przed działaniem.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe żartowałem

poczytałem i wyjaśniam że z różnych powodów niestety musiałem przerwać warzenie no i po wznowieniu rano zastałem ten syf w garze chociaż wieczorem zdążyłem już podgrzać do jakichś 60-70st i wtedy musiałem przerwać warzenie. może nie trzeba było owijać gara kocem tylko pozwolić mu swobodnie ostygnąć? w sumie przerwa w warzeniu trwała jakieś 8h

co zrobiłem? kontynuowałem warzenie wg receptury a po schłodzeniu przelałem brzeczkę do fermentora przez 3 woreczki muślinowe czyli w sumie 6 warstw. i zadałem drożdże. może syfu nie będzie ale w sumie jestem na 90% pewny że to już nie będzie to bo wygląda dość słabo. w założeniu miało być belgian rye blonde 18blg

 

Edytowane przez koncept
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez co lepiej jest pobrać próbkę do badania BLG, przez kranik czy sterylną strzykawką z lustra brzeczki, zdejmując pokrywę fermentora?

Czy jest sen klarować żelatyną, jeśli nastaw był z brewkita, a może lepiej zastosować cold crash?

 

Edit: sprawdzać raczej jeszcze nie ma po co. Ruch w rurce występuje.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy drożdże WS-34/70 podczas fermentacji produkują dużo siarkowodoru? Dziś otworzyłem lodówkę i uderzył mnie zapach zgniłych jaj. Piwo fermentuje 9 dzień, w poprzednich dniach ten aromat nie był wyczuwalny po otworzeniu lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, smola napisał:

Czy drożdże WS-34/70 podczas fermentacji produkują dużo siarkowodoru? Dziś otworzyłem lodówkę i uderzył mnie zapach zgniłych jaj. Piwo fermentuje 9 dzień, w poprzednich dniach ten aromat nie był wyczuwalny po otworzeniu lodówki.

 

https://wiki.piwo.org/Siarkowodór

 

 

Może coś pomoże ?

Edytowane przez M i c h a ł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, smola napisał:

Czy drożdże WS-34/70 podczas fermentacji produkują dużo siarkowodoru? Dziś otworzyłem lodówkę i uderzył mnie zapach zgniłych jaj. Piwo fermentuje 9 dzień, w poprzednich dniach ten aromat nie był wyczuwalny po otworzeniu lodówki.

Z mojego doświadczenia absolutnie tak. Zgniłe jaja i to ostre. Przy butelkowaniu już nie było nic czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.