Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

C l7noDzień dobry piwowarzy.

Po kilkudziesięciu warkach górniachow nadszedł czas na pierwszego dolniaka - Porter 20blg.

Nurtuje mnie kwestia drożdży, nigdy wcześniej nie używałem drożdży płynnych, a padło na FM31 Bawarska dolina.

Czy przed zadaniem drożdży mam z nich robić jakiś starter czy po prostu wlać zawartość do fermentora?

W planie mam ~25l piwa i kupione 2 fiolki drożdży. Niestety nie mam czasu żeby robić jakieś lekkie piwa dla pozyskania gęstwy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz ok 750 mld komórek czyli jakieś 10 w miarę świeżych fiolek?

Zrób starter dwustopniowy: 1 fiolka w litrze, później zdekantuj i gęstwę zadaj do drugiego stopnia ok 3 litrów. 

Jeśli chcesz wykorzystać dwie fiolki na raz to zrób z obu starter 3 litrowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z serii mniej typowych... gdzie zutylizować termometr piwowarski Alla France, ten z czerwonym płynem -20..100°C?

 

Spadł na ziemię, widać rysę na szkle. Choć się nie rozlał, to pokazuje głupoty, 50 stopni w zimnej wodzie, w gotującej chce wyjść poza skalę. Piszą w różnych miejscach, że tam jest "czerwony alkohol", zamiast rtęci, cokolwiek to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, smola napisał:

Rtęciowe zostały zdjęte ze sprzedaży w 2009 dyrektywą PE.

A powiedzmy, gdyby ten Alla France pękł w brzeczce... Skoro jest to alkohol, to piwo dalej można dokończyć? Czy lepiej wylać? Zakładając, że nie dostało się szkło, tylko sam alkohol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2020 o 00:06, smola napisał:

? tak podjarany byłem, że źle wynik odczytałem z balingometra

IMG_20200629_112202.thumb.jpg.ea225b55ad33bbff4de3e1bb0997d521.jpg

Edytowane Wtorek o 00:23 przez smola

Czy BLG na tym zdjęciu to 13,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smola napisał:

Czy BLG na tym zdjęciu to 13,5?

Nie. Nie widać jaka to skala. Najbardziej pasuje SG ale wynik 1.135 to około 31BLG. Zatem oceń sam czy jest prawdopodobny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sihox napisał:

Nie. Nie widać jaka to skala. Najbardziej pasuje SG ale wynik 1.135 to około 31BLG. Zatem oceń sam czy jest prawdopodobny ;)

Approximate sugar Grammes per Litre.

Znalazłem, po przeliczeniu wychodzi 12,4 BLG.

Pytanko, czy drożdże w-34/70 mogę zadać do brzeczki o temp 8°C po uprzednim uwodnieniu w temp wody 23°C?

 

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, smola napisał:

czy drożdże w-34/70 mogę zadać do brzeczki o temp 8°C po uprzednim uwodnieniu w temp wody 23°C?

Uwodnione drożdże powinieneś schładzać  przez powolne dodawanie schłodzonej brzeczki. Nie pamiętam ile stopni na minutę to być powinno, ale na forum znajdziesz to na bank.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, smola napisał:

Jaka temp. fermentacji będzie właściwsza  dla drożdży W-37/70, 8°C czy 12°C. W wielu postach są różnie podawane.

Ja zrobiłem w 8°C i lager wyszedł super. Ale będę próbował z wyższymi temperaturami, bo opinie są, że te drożdże i w dużo wyższych temperaturach dają czysty profil, a szybciej się uporają. Genus Brewing mówią nawet o 18°C i wyżej, jeśli mnie pamięć nie myli (EDIT: 21°C i "stays perfectly clean for the most part")

 

Ja uwadniałem 2 paczki na 21 l w 25°C i po 30 minutach od razu wlałem do brzeczki 8°C. Choć przy tej temperaturze i 12°BLG producent zaleca zwiększyć jeszcze dawkę... 

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smola napisał:

Jaka temp. fermentacji będzie właściwsza  dla drożdży W-37/70, 8°C czy 12°C. W wielu postach są różnie podawane.

Jeśli masz wybór, to lepiej 12°C. 

Chodzi Ci o Saflager W-34-70, tak? Producent podaje dla nich temp. 12 - 15 °C (co mi się wydaje trochę przeszacowane) https://fermentis.com/en/fermentation-solutions/you-create-beer/saflager-w-3470/, ja z powodzeniem stosowałem je w temp 12 - 13 °C.

 

Edit: Pierwotnie zamiast temperatury fermentacji zalecanej dla drożdży podałem temperaturę zalecaną do rehydratacji.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, smola napisał:

Jaka temp. fermentacji będzie właściwsza  dla drożdży W-37/70, 8°C czy 12°C. W wielu postach są różnie podawane.

 

Temperatura otoczenia, czy fermentacji? Domyślam się, że otoczenia - jeśli tak, to osobiście zacząłbym w 8 i przeniósł do 12 po tygodniu-dwóch (w zależności od ekstraktu).

 

22 minuty temu, TomX napisał:

Jeśli masz wybór, to lepiej 12°C. 

Chodzi Ci o Saflager W-34-70, tak? Producent podaje dla nich temp. 15 - 25 °C (co mi się wydaje trochę przeszacowane) https://fermentis.com/en/fermentation-solutions/you-create-beer/saflager-w-3470/, ja z powodzeniem stosowałem je w temp 12 - 13 °C.

 

15-25 to temperatura uwadniania, fermentacji niby 12-15, ale w 12+ mogą już dać trochę estrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, punix napisał:

Domyślam się, że otoczenia

Nie, to temp. fermentacji. Aktualna to 11°C.

3 minuty temu, punix napisał:

osobiście zacząłbym w 8 i przeniósł do 12 po tygodniu-dwóch (w zależności od ekstraktu).

Więc zostawić te 12* i tak trzymać do końca? Plan miałem aby po 2 tygodniach podnieść do 15* na 3 - 4 dni i potem zejść na 8*, a na koniec, gdy BLG będzie stałe, tydzień przetrzymać w 2* - 4°C przed rozlewem.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, punix napisał:

 

Temperatura otoczenia, czy fermentacji? Domyślam się, że otoczenia - jeśli tak, to osobiście zacząłbym w 8 i przeniósł do 12 po tygodniu-dwóch (w zależności od ekstraktu).

 

 

15-25 to temperatura uwadniania, fermentacji niby 12-15, ale w 12+ mogą już dać trochę estrów.

100% Racji, mój błąd. Na szybko spojrzałem na stronę producenta i przepisałem pierwszy zakres temperatur który wpadł mi w oko.

Zasugerowałem się też tym, że piłem kiedyś piwa z eksperymentu kolegi - "pils" zadany W34/70 i drugie pół tej samej warki zadane US-05, fermentowane oba w 21°C. Ten na W-34/70 i tak był czystszy w smaku i po prostu lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, smola napisał:

Więc zostawić te 12* i tak trzymać do końca? Plan miałem aby po 2 tygodniach podnieść do 15* na 3 - 4 dni i potem zejść na 8*, a na koniec, gdy BLG będzie stałe, tydzień przetrzymać w 2* - 4°C przed rozlewem.

@TomX powiedz proszę, czy ten schemat, który sobie założyłem jest poprawny, czy coś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, smola napisał:

Nie, to temp. fermentacji. Aktualna to 11°C.

Więc zostawić te 12* i tak trzymać do końca? Plan miałem aby po 2 tygodniach podnieść do 15* na 3 - 4 dni i potem zejść na 8*, a na koniec, gdy BLG będzie stałe, tydzień przetrzymać w 2* - 4°C przed rozlewem.

 

Jeśli już zacząłeś w 12, to nie obniżałbym. Plan wygląda nieźle, choć niespecjalnie widzę sens schodzenia na 8 stopni po przerwie diacetylowej - tam powinny dojeść taką "ostatnią końcówkę". Zejście o 7° na pewno nie pobudzi ich do pracy. Z 15 raczej schodziłbym do tych 2-4°, gdy nie będzie spadać blg.

 

1 godzinę temu, TomX napisał:

100% Racji, mój błąd. Na szybko spojrzałem na stronę producenta i przepisałem pierwszy zakres temperatur który wpadł mi w oko.

Zasugerowałem się też tym, że piłem kiedyś piwa z eksperymentu kolegi - "pils" zadany W34/70 i drugie pół tej samej warki zadane US-05, fermentowane oba w 21°C. Ten na W-34/70 i tak był czystszy w smaku i po prostu lepszy.

 

Ciekawy eksperyment - też kiedyś chciałem zrobić kilka litrów z wysłodków na lagerowych drożdżach w temperaturze otoczenia, ale jak na razie jeszcze się nie zebrałem ;)

 

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, smola napisał:

Czy normalnym jest, że drożdże w-34/70 po 12h nie wytwarzają piany? Fermentacja powoli się zaczyna, gdyż w rurce są już nierówne poziomy.

 

Po 12h to często w górniakach nie widać jeszcze oznak fermentacji. Spokojnie, tym bardziej, że już powoli coś się zaczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.