Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pytanko   przeciąga mi sie strasznie fermentacja pilsa  teoretycznie od 2 tyg   blg nie spada    ale jak otworzę wiaderko to wali  lekko gazem po nosie i  jeszcze trochę piany

jest.  Powiedzcie mi  czy butelkować to skoro blg stoi   czy   nie ryzykować ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanko   przeciąga mi sie strasznie fermentacja pilsa  teoretycznie od 2 tyg   blg nie spada    ale jak otworzę wiaderko to wali  lekko gazem po nosie i  jeszcze trochę piany
jest.  Powiedzcie mi  czy butelkować to skoro blg stoi   czy   nie ryzykować ???
Jakie drożdże? Jaka temperatura fermentacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wali po nosie, bo nad piwem utrzymuje się poduszka CO2, które jest cięższe od powietrza. Drobna piana po fermentacji tez może się długo utrzymywać.

 

Butelkuj jak nie spada albo lageruj jeszcze w tym samym wiadrze lub po przelaniu do innego.

 

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szukam informacji nt. przygotowania skórki pomarańczy i cytryny do wita. Jak przygotowujecie skórki przed zadaniem - parzenie ? mycie?.

Ile mniej więcej z jednego owocu daje się zeskrobać?  Chcę dzisiaj zeskrobać na tarce świeżą skórkę można ją zamrozić bo nie wiem czy jutro uda się warzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, WojtekGaaD napisał:

Szukam informacji nt. przygotowania skórki pomarańczy i cytryny do wita.

Umyj porządnie owoce w ciepłej/gorącej wodzie. Można też wyszorować, tak aby pozbyć się tego wosku z zewnątrz. Potem już tylko tarka i starty urobek do kotła. Ja bym nie mroził, owoce mogą poczekać w lodówce. Skórkę spokojnie przygotujesz jak już brzeczka będzie wrzała. A ile skórki z owocu to wprost zależy od wielkości owoców i grubości skórki na nich.

Edytowane przez Mibor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, WojtekGaaD napisał:

Dzięki. Pytam o mrożenie bo małżonka nalega abym zabrał sobie te skórki bo chce wyciskać sok. ?

To zetrzyj i zasyp cukrem w jakimś pojemniku, czy słoiku.Spokojnie tak przetrzymasz do warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, INTseed napisał:
14 godzin temu, Mario23 napisał:
witam mam pytanko   przeciąga mi sie strasznie fermentacja pilsa  teoretycznie od 2 tyg   blg nie spada    ale jak otworzę wiaderko to wali  lekko gazem po nosie i  jeszcze trochę piany
jest.  Powiedzcie mi  czy butelkować to skoro blg stoi   czy   nie ryzykować ???

Jakie drożdże? Jaka temperatura fermentacji?

 

Drożdże a raczej gęstwa   W-34/70   przez jakieś   5 tyg  fermentowało sie w 6.5 st a teraz z 4 tyg juz w 8st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Drożdże a raczej gęstwa   W-34/70   przez jakieś   5 tyg  fermentowało sie w 6.5 st a teraz z 4 tyg juz w 8st
Ale te drożdże katujesz ;) Jest różnica między burzliwą w 6.5C a np.10C W tych co ty nie robiłem. U mnie 8C burzliwa pod koniec 13C.
Po miesiącu butelkowałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości zostało mi po ostatnim warzeniu po 90 gram chmielu Citra Amarillo Wai-Iti i Motueka. Ogólnie rzecz biorąc mam w fermentorze 21 litrów piwa. Zastanawiam się czy wszystko wrzucić na chmielenie na zimno, bo następną warke nie wiem kiedy będę warzyć, a nie chce tych pootwieranych chmieli nie wiadomo ile trzymać w lodówce. Czy taka ilość chmielu na zimno w takiej mieszance może negatywnie wpłynąć na piwo czy to będzie dobra decyzja? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mszewski napisał:

A tak z ciekawości zostało mi po ostatnim warzeniu po 90 gram chmielu Citra Amarillo Wai-Iti i Motueka. Ogólnie rzecz biorąc mam w fermentorze 21 litrów piwa. Zastanawiam się czy wszystko wrzucić na chmielenie na zimno, bo następną warke nie wiem kiedy będę warzyć, a nie chce tych pootwieranych chmieli nie wiadomo ile trzymać w lodówce. Czy taka ilość chmielu na zimno w takiej mieszance może negatywnie wpłynąć na piwo czy to będzie dobra decyzja? 

 

360g, obstawiam, że na 20l warkę? Będziesz miał dużo więcej strat - chmieliny swoje wciągną, a aromat raczej nie będzie zauważalnie lepszy, niż gdybyś sypnął 1/3 z tego.

Chmiel możesz spokojnie włożyć w woreczki strunowe i do zamrażarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, INTseed napisał:

Jest może kalkulator który obliczy jaka temperatura będzie po dodaniu wody 14l o temperaturze 2C i wody z ekstraktem nachmielonym 6l 100C?

PPPP do ściągnięcia z forum. Choć nie uwzględnia różnicy w cieple właściwym wody i brzeczki. Ale to nie powinna być znacząca różnica.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawił się ktoś w mini mini warki po ok. 0,5l? Nie chciało mi się odzyskiwać 1l brzeczki po chmieleniu, ale szkoda mi też było wyrzucić. Przelałem do garnka na 15 minut, zlałem do słoika to co było w miarę czyste, dodałem łyżkę półrocznej gęstwy z lodówki i postawiłem w ciepłym miejscu. Wydaje mi się, że super opcja dla kogoś początkującego, żeby sprawdzić różnice w temperaturze/rodzaju drożdży na smak, czy też poziom odfermentowania różnych drożdży. Taki np. Saison po 24h smakuje jak gorzko-słodki soczek pomarańczowy i zdążył odfermentować o 5 BLG :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość dziwną sytuacje. Drożdże nie ruszyły przez 48h (zero dwutlenku węgla, zero piany), sprawdziłem BLG refraktometrem i zamiast początkowych 13 BLG pokazuje 16 BLG. Ma ktoś pomysł co się mogło stać? Brzeczka wygląda i smakuje normalnie  Resztki po chmieleniu mam w słoiku z jakimiś drożdżami po innym piwie i w dwa dni zeszło ładnie do 5.5 BLG.

Kupiłem US-05, uwodniłem w 25 stopniach, w 30 minut wszystko opadło na dno i zupełnie żadna piana się nie wytworzyła. Były świeże (data 06/22), jednak gdyby do poniedziałku znów nic nie ruszyło to będzie sens próbować jeszcze raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ohdesu napisał:

Mam dość dziwną sytuacje. Drożdże nie ruszyły przez 48h (zero dwutlenku węgla, zero piany), sprawdziłem BLG refraktometrem i zamiast początkowych 13 BLG pokazuje 16 BLG. Ma ktoś pomysł co się mogło stać? Brzeczka wygląda i smakuje normalnie  Resztki po chmieleniu mam w słoiku z jakimiś drożdżami po innym piwie i w dwa dni zeszło ładnie do 5.5 BLG.

Kupiłem US-05, uwodniłem w 25 stopniach, w 30 minut wszystko opadło na dno i zupełnie żadna piana się nie wytworzyła. Były świeże (data 06/22), jednak gdyby do poniedziałku znów nic nie ruszyło to będzie sens próbować jeszcze raz?

Wartości blg to błąd pomiaru, albo teraz, albo tamto początkowe 13. A że drożdże nie ruszyły to cóż. To są żywe organizmy, różne cuda się zdarzają, może trafiłeś jakąś usmażoną saszetkę z trupami. Ja bym czekał jeszcze max z 12h (od momentu jak to pisałeś, czyli 2h od teraz) i zadawał kolejne drożdże. Powyżej 72h bez skolonizowanej brzeczki masz już wysokie prawdopodobieństwo infekcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znowu. Pytanie mam w sprawie obliczeń. Przykładowy zasyp:

-viking pale ale - 2,1kg

-viking vienna - 1kg

-strzegom karmel 150 - 0,1kg

strzegom bursztynowy - 0,1kg

strzegom przeniczny - 0,25kg

w aplikacji brewness daje 18,5 blg ale w arkuszu PPPP - 17,1 prze tej samej ilości wody do zacierania (10,7l). i komu tu wierzyć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wydajności. Zapewne w tych aplikacjach przyjmują / masz ustawioną inną wydajność i stąd rozbieżności. Dodatkowo każdy słód ma pewną ekstraktywność - to też poszczególne aplikacje mogą inaczej zakładać.

 

Np. przy 3.55kg słodu i 10.7L brzeczki, licząc trochę na skróty i zakładając ekstraktywność średnio 80% będziesz miał:

dla wydajności 70% - (3.55 * 80% * 70%) / 10.7 = ~18.5blg

dla wydajności 65% - (3.55 * 80% * 65%) / 10.7 = ~17.2blg

Edytowane przez sihox
obliczenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.