Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, punix napisał:

 

Drożdże z zestawów warto zamienić czymś lepszym - wtedy przynajmniej wiesz, jaki zakres temperatur jest optymalny. Na takie US-05 15° otoczenia jest idealne na początek, później można przenieść do 19.

 

A ja naiwny cały czas myślałem, że producent przedając brewkit dopiera drożdze do tego co chcemy osiągnąć. Czyli do Gozdawy belgian gold ale mogę na porzykład zapodać US-05 i nie bawić się w żaden kandyzowany cukier tylko użyć zwykłego cukru piwowarskiego i wyjdzie mi coś bliższego zwykłemu Ale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A ja naiwny cały czas myślałem, że producent przedając brewkit dopiera drożdze do tego co chcemy osiągnąć. Czyli do Gozdawy belgian gold ale mogę na porzykład zapodać US-05 i nie bawić się w żaden kandyzowany cukier tylko użyć zwykłego cukru piwowarskiego i wyjdzie mi coś bliższego zwykłemu Ale?
Najważniejsza jest fermentacja. Do belgijskich daje się cukier kandyzowany. Nie do wszystkich oczywiście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Dominik_Bydgoszcz napisał:

 

A ja naiwny cały czas myślałem, że producent przedając brewkit dopiera drożdze do tego co chcemy osiągnąć. Czyli do Gozdawy belgian gold ale mogę na porzykład zapodać US-05 i nie bawić się w żaden kandyzowany cukier tylko użyć zwykłego cukru piwowarskiego i wyjdzie mi coś bliższego zwykłemu Ale?

 

Przede wszystkim, przynajmniej na początku, nie bawiłbym się w żaden cukier - tylko jeśli robisz z brewkitu, to jako dodatek po prostu ekstrakt słodowy. Kilogram cukru w lekkim piwie z dużym prawdopodobieństwem da mocno wyczuwalny alkohol.

W kwestii drożdży - osobiście nigdy nie robiłem piwa z brewkitu, więc nie znam tych drożdży. Natomiast gwarantuję, ze żaden sklep nie przetrzymuje brewkitów w lodówce - a drożdże powinny być przechowywane w niskiej temperaturze, także nawet, jeśli fabrykę opuszczają całkiem niezłe, tak do odbiorcy mogą trafić w kiepskim stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, INTseed napisał:
16 minut temu, Dominik_Bydgoszcz napisał:
 
A ja naiwny cały czas myślałem, że producent przedając brewkit dopiera drożdze do tego co chcemy osiągnąć. Czyli do Gozdawy belgian gold ale mogę na porzykład zapodać US-05 i nie bawić się w żaden kandyzowany cukier tylko użyć zwykłego cukru piwowarskiego i wyjdzie mi coś bliższego zwykłemu Ale?

Najważniejsza jest fermentacja. Do belgijskich daje się cukier kandyzowany. Nie do wszystkich oczywiście.

 

No w rozpisce wyrażnie napisano, że połowa cukru to kandyzowany. Będę musiał gdzieś go upolować w najbliższych dniach, ale nie ma co się śpieszyć bo póki co oba fermentory mam zajęte a sam brewkit idzie już drugi tydzień.

 

Na szybko doczytałem w sieci, że rekomendują 23-25C. To powinienem zjechać z temp fermentacji do tych 18-20, a potem podnieść temp na cichej o te 2 stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, punix napisał:

 

Przede wszystkim, przynajmniej na początku, nie bawiłbym się w żaden cukier - tylko jeśli robisz z brewkitu, to jako dodatek po prostu ekstrakt słodowy. Kilogram cukru w lekkim piwie z dużym prawdopodobieństwem da mocno wyczuwalny alkohol.

W kwestii drożdży - osobiście nigdy nie robiłem piwa z brewkitu, więc nie znam tych drożdży. Natomiast gwarantuję, ze żaden sklep nie przetrzymuje brewkitów w lodówce - a drożdże powinny być przechowywane w niskiej temperaturze, także nawet, jeśli fabrykę opuszczają całkiem niezłe, tak do odbiorcy mogą trafić w kiepskim stanie.

 

Oba piwa które ostatnio robiłem były słodzone beer enhancerami 2 Coopersa, także nie jest źle. Akurat mam kilogram dekstrozy i zastanawiałem się jak wielkim grzechem będzie podmiana tego do tego belgian goldena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Dominik_Bydgoszcz napisał:

 

Oba piwa które ostatnio robiłem były słodzone beer enhancerami 2 Coopersa, także nie jest źle. Akurat mam kilogram dekstrozy i zastanawiałem się jak wielkim grzechem będzie podmiana tego do tego belgian goldena.

 

Polepszacz piwa to zazwyczaj 50/50 cukier i ekstrakt słodowy. Kilka zł więcej kosztuje ekstrakt słodowy, oszczędność niewarta różnicy. Jeśli chcesz płacić mniej - przejdź na zacieranie. Jeśli chcesz robić lepiej - pozostań przynajmniej przy ekstraktach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, punix napisał:

 

Polepszacz piwa to zazwyczaj 50/50 cukier i ekstrakt słodowy. Kilka zł więcej kosztuje ekstrakt słodowy, oszczędność niewarta różnicy. Jeśli chcesz płacić mniej - przejdź na zacieranie. Jeśli chcesz robić lepiej - pozostań przynajmniej przy ekstraktach.

 

Rozumiem, zacieranie jest następnym krokiem. Póki co to ostatnie 3 brewkity, szkoleniowe. Chcisłem opanować podstawy.

 

Po wprowadzeniu lockdownu bardzo cięzko dostać cokolwiek w Anglii, na serio wszystko schodzi na pniu i cieszyłem się, że udało mi się dostać cokolwiek.

Edytowane przez Dominik_Bydgoszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
No w rozpisce wyrażnie napisano, że połowa cukru to kandyzowany. Będę musiał gdzieś go upolować w najbliższych dniach, ale nie ma co się śpieszyć bo póki co oba fermentory mam zajęte a sam brewkit idzie już drugi tydzień.
 
Na szybko doczytałem w sieci, że rekomendują 23-25C. To powinienem zjechać z temp fermentacji do tych 18-20, a potem podnieść temp na cichej o te 2 stopnie?
Daj link. Już nic nie zmieniaj. Pierwsze dni są najważniejsze przy fermentacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, INTseed napisał:
Godzinę temu, Dominik_Bydgoszcz napisał:
 
No w rozpisce wyrażnie napisano, że połowa cukru to kandyzowany. Będę musiał gdzieś go upolować w najbliższych dniach, ale nie ma co się śpieszyć bo póki co oba fermentory mam zajęte a sam brewkit idzie już drugi tydzień.
 
Na szybko doczytałem w sieci, że rekomendują 23-25C. To powinienem zjechać z temp fermentacji do tych 18-20, a potem podnieść temp na cichej o te 2 stopnie?

Daj link. Już nic nie zmieniaj. Pierwsze dni są najważniejsze przy fermentacji.

 

https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Belgian-Gold-Ale-Gozdawa-Klasa-Piwosz-1%2C7kg/979

 

Szukam na ebayu ekstraktu słodowego i jestem pod wrażeniem cen. Polska to 30zł za puszkę 1,7kg , UK dwa razy tule co najmniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Belgian-Gold-Ale-Gozdawa-Klasa-Piwosz-1%2C7kg/979
 
Szukam na ebayu ekstraktu słodowego i jestem pod wrażeniem cen. Polska to 30zł za puszkę 1,7kg , UK dwa razy tule co najmniej...
A zarabiasz w zł że tak przeliczasz. Możesz kupić dwie puszki zamiast ekstraktu.
Ja bym fermentował 3dni od zaczęcia fermentacji w 18C a skończył na 23.5C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, INTseed napisał:

A zarabiasz w zł że tak przeliczasz. Możesz kupić dwie puszki zamiast ekstraktu.
Ja bym fermentował 3dni od zaczęcia fermentacji w 18C a skończył na 23.5C

 

Nie wiedziałem, że możemy po prostu użyć 2 puszek także dzięki. Niestety już nie uda mi się niczego kupić, bo jak pisałem wszystko tutaj wymiecione. A już na pewno produkty Gozdawy.

 

Mówisz o 18C - czy mam przez to rozumieć, że przed zadaniem drożdzy taką mam mieć temp? Czy zjeżdzamy do 16 i fermentacja ma nam podnieść o te przysłowiowe 2 sopnie do 18C?

 

W jaki sposób tak precyzyjnie jesteś w stanie regulować temp? Czy to tak mniej więcej?

Edytowane przez Dominik_Bydgoszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Dominik_Bydgoszcz napisał:

Mówisz o 18C - czy mam przez to rozumieć, że przed zadaniem drożdzy taką mam mieć temp? Czy zjeżdzamy do 16 i fermentacja ma nam podnieść o te przysłowiowe 2 sopnie do 18C?

 

W jaki sposób tak precyzyjnie jesteś w stanie regulować temp? Czy to tak mniej więcej?

Możesz zjechać do 16-17C, powinno spokojnie ruszyć. Jak zobaczysz, że fermentacja spowalnia, to powoli podwyższaj temperaturę.

 

Do regulacji można użyć lodówki ze sterownikiem temperatury, np. STC-1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, tortoise napisał:

Możesz zjechać do 16-17C, powinno spokojnie ruszyć. Jak zobaczysz, że fermentacja spowalnia, to powoli podwyższaj temperaturę.

 

Do regulacji można użyć lodówki ze sterownikiem temperatury, np. STC-1000.

 

Dzięki. To bardzo ciekawa opcja, muszę poczytać trochę DIY na forum o tym jak to się przygotowuje. To już wyższa szkoła jazdy mimo wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Panowie mam pytanie do wszystkich bardziej doświadczonych piwowarów. Nabyłem zestaw do warzenia z ekstraktów. W instrukcji Warzenia tego konkretnego piwa zapisano ze ekstrakty po wlaniu do wody należy gotowac godzinę i dopiero w 50 minucie dodać chmielu. Moje pytanie jest następujące- czy rzeczywiście jest sens gotowania samego ekstraktu przez 50 minut czy mogę po prostu doprowadzic do wrzenia i dodać chmiel na 10

minut po czym zakończyć gotowanie? Z góry dziękuje za odpowiedz a jeśli wątek był to wybaczcie ale nie odnalazlem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Michał Wu napisał:

Dzień dobry. Panowie mam pytanie do wszystkich bardziej doświadczonych piwowarów. Nabyłem zestaw do warzenia z ekstraktów. W instrukcji Warzenia tego konkretnego piwa zapisano ze ekstrakty po wlaniu do wody należy gotowac godzinę i dopiero w 50 minucie dodać chmielu. Moje pytanie jest następujące- czy rzeczywiście jest sens gotowania samego ekstraktu przez 50 minut czy mogę po prostu doprowadzic do wrzenia i dodać chmiel na 10

minut po czym zakończyć gotowanie? Z góry dziękuje za odpowiedz a jeśli wątek był to wybaczcie ale nie odnalazlem

 

 

Wrzucisz zdjęcie tej instrukcji? Może chodzi o wrzucenie chmielu na 50 minut gotowania? Gotując chmiel 10 minut goryczka będzie raczej niska, jaki to styl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Instrukcji jest na 10

minut przed końcem 10 gram i po zakończeniu gotowania 50 gram. Potem jest jeszcze na fermentacje cicha dorzucenie 50 gram. Bardziej chodzi mi o to czy jest sens sam ekstrakt gotowac 50 min?

cytat dosłowny z instrukcji: „doprowadzamy do wrzenia. W 50 min gotowania dodaj 10g chmielu  Moscic i laktozę. Po 60 minutach wyłączyć podgrzewanie i dodać 50g chmielu ekuanot”. To jest przepis na milkshake IPA od homebrewing.

 

Edytowane przez Michał Wu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2020 o 13:58, Dominik_Bydgoszcz napisał:

 

Dzięki. To bardzo ciekawa opcja, muszę poczytać trochę DIY na forum o tym jak to się przygotowuje. To już wyższa szkoła jazdy mimo wszystko...

Jak chcesz zrobić sterownik wstrzymaj sie kilka dni - na dniach ukaże się poradnik do nowego sterownika, kilka części od podstaw elektronika, elektryka, programowanie itp. :) fajna zabawa nawet dla laików :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem FFT dla Australian Pale Ale, z 12 BLG zeszło do 4 BLG (konserwa coopers i malt extract pilzner). Zastanawiam się czy to ok, bo straszna kwaśnica z tego wyszła (dodawałem piekarskich drożdży).

 

Zastanawiam się jak to gazować, beer-calc.pl pokazuje dla American Pale Ale zakres 2.2 2-8, będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Michał Wu napisał:

I tu ciekawa sprawa- bo zalecają gotowanie w 15 litrach i potem dolać samej wody do brzeczki;)

 

O to bym się nie martwił, sam robię podobnie (przy okazji chłodzę brzeczkę). Co do czasu gotowania. Gotować ekstraktu 50 minut oczywiście nie trzeba. Po zagotowaniu dodaj chmiel i gotuj ile mówi instrukcja. Ewentualnie możesz użyć kalkulatora i chmielić wg własnego uznania. Rozumiem, że to ekstrakty niechmielone. 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem FFT dla Australian Pale Ale, z 12 BLG zeszło do 4 BLG (konserwa coopers i malt extract pilzner). Zastanawiam się czy to ok, bo straszna kwaśnica z tego wyszła (dodawałem piekarskich drożdży).
 
Zastanawiam się jak to gazować, beer-calc.pl pokazuje dla American Pale Ale zakres 2.2 2-8, będzie ok?
Dajesz te które są w piwie. A fft zawsze jest, gorsze od oryginału ze względu na wyższą temperaturę fermentacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2020 o 13:58, Dominik_Bydgoszcz napisał:

 

Dzięki. To bardzo ciekawa opcja, muszę poczytać trochę DIY na forum o tym jak to się przygotowuje. To już wyższa szkoła jazdy mimo wszystko...

jakby co pojawił się nowy artykuł, tak jak wspominałem, w sekcji Zrób to sam o sterowniku :) pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2020 o 13:58, Dominik_Bydgoszcz napisał:

 

Dzięki. To bardzo ciekawa opcja, muszę poczytać trochę DIY na forum o tym jak to się przygotowuje. To już wyższa szkoła jazdy mimo wszystko...

Bez przesady. Każdy może zrobić sterownik lodówki przy wykorzystaniu stc - 1000. Nie jest to technika rakietowa ?. Na podstawie schematu trzeba podłączyć kilka kabelków i umieścić w obudowie. Na YouTube są filmiki jak to zrobić. Mój prezentuje się tak:

IMG_20200423_173533.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2020 o 13:58, Dominik_Bydgoszcz napisał:

 

Dzięki. To bardzo ciekawa opcja, muszę poczytać trochę DIY na forum o tym jak to się przygotowuje. To już wyższa szkoła jazdy mimo wszystko...

Jak Ci nie szkoda wydać kilkadziesiąt złotych więcej, to kupujesz sterownik Pamel, ewentualnie jeszcze trochę wyższa półka Inkbird ITC308 i nie musisz robić żadnego DIY. Wpinasz sterownik do gniazdka, lodówkę w sterownik, ustawiasz temperaturę i to wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.