Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Browar SKILL napisał:

Nie no teraz to już się nie dowiesz ile było na początku. Barwa na moc nie wpływa więc ja bym proponował po prostu to zostawić w spokoju na jakieś 10 dni

 

Może nie będzie źle, patrząc na parametry surowców i instrukcję na nich, to ten ekstrakt słodowy odpowiada 1-1,5kg glukozy/cukru, które należało dodać jako surowiec dodatkowy do ekstraktu IPA. 

 

Jak się orientowałem, to butelkuje się przy około 1st plato dodając max 220g cukru na 23 litry. Pytam bo nie chcę granatów zrobić :) I zastanawiam się czy robić cichą fermentację, ponoć się piwo klaruje wtedy (cicha też przy 1st plato?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Michał Wojas napisał:

butelkuje się przy około 1st plato dodając max 220g cukru na 23 litry

Butelkuje się nie wcześniej niż wtedy masz pewność, że zakończyła się fermentacja.

W zależności od drożdży, początkowego BLG, zasypu i zacierania (ale to nie Twój przypadek) może to być 1, 0 albo 3, albo 6, albo...

Ilość surowca do refermentacji musisz policzyć - bierze się pod uwagę litraż i temperaturę. Kalkulatory na wyciągnięcie googla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Może nie będzie źle, patrząc na parametry surowców i instrukcję na nich, to ten ekstrakt słodowy odpowiada 1-1,5kg glukozy/cukru, które należało dodać jako surowiec dodatkowy do ekstraktu IPA. 
 
Jak się orientowałem, to butelkuje się przy około 1st plato dodając max 220g cukru na 23 litry. Pytam bo nie chcę granatów zrobić  I zastanawiam się czy robić cichą fermentację, ponoć się piwo klaruje wtedy (cicha też przy 1st plato?)
Jest kalkulator piwowarski na androida do obliczenia nagazowania. Daj mniej cukru.
Podaj link do tego zestawu.
Jaka temperatura fermentacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zasada napisał:

Butelkuje się nie wcześniej niż wtedy masz pewność, że zakończyła się fermentacja.

W zależności od drożdży, początkowego BLG, zasypu i zacierania (ale to nie Twój przypadek) może to być 1, 0 albo 3, albo 6, albo...

Ilość surowca do refermentacji musisz policzyć - bierze się pod uwagę litraż i temperaturę. Kalkulatory na wyciągnięcie googla.

 

Czy muszę znać BLG by dobrze zrefermentować?

Kiedy wiem, że fermentacja się zakończyła? 

 

Z kalkulatorów wnioskuję, że jak nie chcę rozcieńczać cukru to nie muszę znać BLG? Tylko odpowiednią ilość podzieloną na litraż wsypywać do butelek. Z kalkulatorów wychodzi 100-120 gram a mam 23l litry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zestaw drożdże

użyłem całości surowców z zestawu (no i drożdże nie z zestawu)

 

Fermentacja około 19st

Jak temperatura otoczenia to troche za dużo. Cukier dodaj środkową miarką z zestawu. Albo z kalkulatora jeśli będziesz przelewał na cichą.

Dodałeś 23l wody? Następne już zmierz bo może się okazać że będzie bardzo słabe %.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Browar SKILL napisał:

Musisz wiedzieć czy spadek BLG postępuje czy się zatrzymał

A rozcieńczanie cukru nie sprawia że jest go mniej lub więcej, tak generalizując

 

Zatem czy mogę sprawdzić BLG teraz? Może nie będę wiedział ile było dokładnie na samym początku, ale będę wiedział, że jest spadek i czy się zatrzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, INTseed napisał:

Jak temperatura otoczenia to troche za dużo. Cukier dodaj środkową miarką z zestawu. Albo z kalkulatora jeśli będziesz przelewał na cichą.

Dodałeś 23l wody? Następne już zmierz bo może się okazać że będzie bardzo słabe %.

 

 

Temperatura otoczenia, schodzę max do 18 - mniej nie da rady. Na opakowaniu drożdży jest zakres 16-21 (18 optymalnie), temperatura fermentacji jest podobna, około 19.

23L wyszło w sumie wszystkiego.

 

Jak na cichą, to jak dobrze rozumiem, po około tygodniu rozcieńczam cukier w odpowiedniej ilości, w odpowiedniej ilości wody, przelewam do innego fermentora, lekko mieszam i rozlewam od razu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ci da pomiar teraz, jesli nie wiesz ile cukrów jest już przerobione  ?.

Poza tym - jeśli robisz brewkit + ekstrakt, a ten ekstrakt (lub równoważnik cukru) był w recepturze ujęty, to jeśli masz końcową objętość taką, jak w przepisie nie masz możliwości przestrzelenia balingu. Chyba, źe dodałeś ten ekstrakt "od siebie"

Nie przypaliłeś czasem ekstraktu w czasie gotowania ? Dno gara czyste ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fotohobby napisał:

A co Ci da pomiar teraz, jesli połowa, a może nawet więcej cukrów jest już przerobioma ?.

Poza tym - jeśli robisz brewkit + ekstrakt, a ten ekstrakt (lub równoważnik cukru) był w recepturze ujęty, to jeśli masz końcową objętość taką, jak w przepisie nie masz możliwości przestrzelenia balingu.

Nie przypaliłeś czas3e ekstraktu w czasie gotowania ? Dno gara czyste ?

 

Dno garnka czyste. Kolor ciemny pewnie bo objętość fermentora spora. Przy mierzeniu BLG teraz, kolor ładnie złoty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jakiś czas temu zatarłem zboże i uwarzyłem piwko w stylu Vermont IPA 14'Blg. Wszystko było ok ale chyba pospieszyłem się ze zlewaniem na cichą fermentację. Poszedłem według przepisu który mówił o zlaniu na cichą po 7 dniach. Zmierzyłem Blg po zlaniu i wyszło 8. Zebrałem po burzliwej fermentacji całą gęstwę. Dodałem chmiele i wszystko spokojnie stało w temp ok 18 stopni C. Dziś znów mierzyłem Blg i ten sam wynik 8. Ale to pewnie dlatego że drożdże nie wszystko przerobiły. Co mam dalej robić przecież nie będę butelkował bo mi wszystko wybuchnie :) Proszę o jakąś poradę. Próbowałem piwko super jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wuuu napisał:

Jaśniejszy kolor.

I chyba jeszcze własności jęczmienia. Przy pilzneńskim zero, piszą: As a special feature in null-LOX varieties is that Lipoxygenase activity is zero, affecting positively on flavor stability of beer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Radinho19 napisał:

Witam. Jakiś czas temu zatarłem zboże i uwarzyłem piwko w stylu Vermont IPA 14'Blg. Wszystko było ok ale chyba pospieszyłem się ze zlewaniem na cichą fermentację. Poszedłem według przepisu który mówił o zlaniu na cichą po 7 dniach. Zmierzyłem Blg po zlaniu i wyszło 8. Zebrałem po burzliwej fermentacji całą gęstwę. Dodałem chmiele i wszystko spokojnie stało w temp ok 18 stopni C. Dziś znów mierzyłem Blg i ten sam wynik 8. Ale to pewnie dlatego że drożdże nie wszystko przerobiły. Co mam dalej robić przecież nie będę butelkował bo mi wszystko wybuchnie :) Proszę o jakąś poradę. Próbowałem piwko super jak dla mnie.

Czym mierzysz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie nie wprowadził default_smile.png

To masz faktycznie ok 4 brix. Wiec odfermentowanie ok 70%.

Alkohol zaburza odczyt, trzeba korzystać z kalkulatorów. Polecam kalkulator piwowarski na androida.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.