Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z was zamiast pulpy mango używał świeżego lub mrożonego?

Byłem z niej zadowolony tylko tu gdzie mieszkam  nie mam jak jej kupić, a przy obecnej sytuacji nie mogę sprowadzić.

 

Świeże mógłbym przed obraniem umyć w starsanie i dodać drobno pokrojone lub nawet zmiksowane.

Mrożone prosto z paczki lub rozmrozić i rozdrobnić trochę.

 

Pytanie co lepiej? I w jakiej ilości? 1kg na 10l? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fradio napisał:

tu gdzie mieszkam  nie mam jak jej kupić

Gdybym miał możliwość zamówić z allegro to bym zamówił, problem że nie mieszkam w Polsce.

W Belgi nie znalazłem jej nigdzie w rozsądnej kwocie.

 

Więc pytanie czy ktoś używał świeżego lub mrożonego cały czas otwarte?

Nie mogę się zdecydować między jedną a drugą opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie może czy gdzies dostane fermentor 40 litrów? wiekszosc widze 30litrowych
https://twojbrowar.pl/pl/fermentownia-browaru/1084-fermentor-42l-z-kranikiem.html

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2020 o 11:14, Fradio napisał:

Czy ktoś z was zamiast pulpy mango używał świeżego lub mrożonego?

Byłem z niej zadowolony tylko tu gdzie mieszkam  nie mam jak jej kupić, a przy obecnej sytuacji nie mogę sprowadzić.

 

Świeże mógłbym przed obraniem umyć w starsanie i dodać drobno pokrojone lub nawet zmiksowane.

Mrożone prosto z paczki lub rozmrozić i rozdrobnić trochę.

 

Pytanie co lepiej? I w jakiej ilości? 1kg na 10l? 

Na allegro masz pulpe po 12.5zl za 1kg 100%. Od 40zł jest darmowa wysyłka prsy darmowej taryfie Smart. Czekałem dwa dni tylko 

 

Sorry dopiero przeczytałem że tu nie mieszkasz.

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gruby. napisał:

Cóż to 40litrow? :)

Poza tym nie tylko do fermentacji używa się wiader, np w zwykłych białych 33 mam chmiele 

Chmiele kolego to najlepiej trzymaj w zamrażalniku, a w wiadrach najlepiej nie mieć nic, aby nie narobić sobie nie potrzebnych rys ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelkowanie pierwszego lagera.

 

Piwo kończy fermentować i czas na butelkowanie. Czy powinienem to zrobić jak najszybciej po wyciągnięciu z lodówki, czy może postać w temperaturze pokojowej ten 1 dzień? Przeniesienie na pewno wzburzy osad z dna... Czy jak postoi w pokojowej przez 1 dzień to z automatu nie robi się "przerwa diacetylowa"?

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich użytkowników ?. wreszcie postanowiłem wziąć się za zabawę z piwem i jak klasyczny żółtodziób chce rozpocząć od brewkitow aby po kilku próbach rozpocząć produkcję z zacieraniem.

Teorie studiuje od kilku tygodni ale jest parę kwestii na które ciezko znaleźć odpowiedź dlatego zwracam się do Was .

 

Doczytałem żeby na pierwsze warzenia wybrać mniej wymagające piwka jak np Pale Ale itp i takie też chciałbym zrobić. Jaki brewkit wybrać? Jakiego producenta? Wszyscy piszą że najlepszy jest Coopers ale co z pozostałymi ? Czy taka Gozdawa, Wes Master pint są do niczego ? Są dużo gorsze? Co myślicie o Australian Pale Coopersa Ale na pierwszą brzeczkę ? 

 

Bardzo nurtuje mnie też proces fermentacji. Z tego co czytałem niektorzy odradzaja cicha tym bardziej że nie mam zamiaru za pierwszym razem dodatkowo nachmielac. Piszą, że  klarowanie na cichej wcale nie wpływa mocno na klarowność piwa itd. ale co z posmakiem drożdżowym? Bardzo bym chciał aby moje piwo takowego nie miało a na innych forach czytałem że fermentacja cicha pozbywa właśnie takiego posmaku. Prawda czy fałsz ? Jak w takim razie działać?

 

Druga sprawa temperatura. Pale Ale jest piwem górnej fermentacji czyli teoretycznie można fermentować w okolicach 18-23 stopni. Czytałem, że niektórzy mimo wszystko radzą robić to w niższej temperaturze (14-18). Jak to się ma do stylów Pale Ale, IPA itp?

 

Trzecia sprawa, skoro bez cichej to w takim razie jak długo przedłużona burzliwa powinna trwać zanim przystąpię do butelkowania?

 

Czwarta sprawa, natlenienie piwa przed podaniem drożdży (przelanie gwałtownie brzeczki do fermentatora, kanapa itp)
Ponoć są jakieś bardziej skuteczne sposoby natlenienia ? Ktoś może coś doradzić podpowiedzieć?

 

Czy na początku przygody z brewkitwmi warto jest dodatkowo nachmielac ? Czy może narazie skupić się na podstawach?
I czego tak w zasadzie można się spodziewać bo piwach typu Pale Ale i IPA z brewkitow?

 

Dziękuje i pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wojtasz napisał:

Witam serdecznie wszystkich użytkowników ?. wreszcie postanowiłem wziąć się za zabawę z piwem i jak klasyczny żółtodziób chce rozpocząć od brewkitow aby po kilku próbach rozpocząć produkcję z zacieraniem.

Teorie studiuje od kilku tygodni ale jest parę kwestii na które ciezko znaleźć odpowiedź dlatego zwracam się do Was .

 

Doczytałem żeby na pierwsze warzenia wybrać mniej wymagające piwka jak np Pale Ale itp i takie też chciałbym zrobić. Jaki brewkit wybrać? Jakiego producenta? Wszyscy piszą że najlepszy jest Coopers ale co z pozostałymi ? Czy taka Gozdawa, Wes Master pint są do niczego ? Są dużo gorsze? Co myślicie o Australian Pale Coopersa Ale na pierwszą brzeczkę ? 

 

Bardzo nurtuje mnie też proces fermentacji. Z tego co czytałem niektorzy odradzaja cicha tym bardziej że nie mam zamiaru za pierwszym razem dodatkowo nachmielac. Piszą, że  klarowanie na cichej wcale nie wpływa mocno na klarowność piwa itd. ale co z posmakiem drożdżowym? Bardzo bym chciał aby moje piwo takowego nie miało a na innych forach czytałem że fermentacja cicha pozbywa właśnie takiego posmaku. Prawda czy fałsz ? Jak w takim razie działać?

 

Druga sprawa temperatura. Pale Ale jest piwem górnej fermentacji czyli teoretycznie można fermentować w okolicach 18-23 stopni. Czytałem, że niektórzy mimo wszystko radzą robić to w niższej temperaturze (14-18). Jak to się ma do stylów Pale Ale, IPA itp?

 

Trzecia sprawa, skoro bez cichej to w takim razie jak długo przedłużona burzliwa powinna trwać zanim przystąpię do butelkowania?

 

Czwarta sprawa, natlenienie piwa przed podaniem drożdży (przelanie gwałtownie brzeczki do fermentatora, kanapa itp)
Ponoć są jakieś bardziej skuteczne sposoby natlenienia ? Ktoś może coś doradzić podpowiedzieć?

 

Czy na początku przygody z brewkitwmi warto jest dodatkowo nachmielac ? Czy może narazie skupić się na podstawach?
I czego tak w zasadzie można się spodziewać bo piwach typu Pale Ale i IPA z brewkitow?

 

Dziękuje i pozdrawiam ?

Podstawowe pytania o których jest już dużo wątków. Wystarczy wpisać nawet w google "pierwszy brewkit piwo.org" "jaki brewkit na początek" itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojtasz napisał:

Bardzo nurtuje mnie też proces fermentacji.  

Będzie Cię to nurtowało coraz bardziej i przez cały okres warzenia piwa. Ale to dobrze bo to najważniejsza część robienia piwa. 

Temperatura. Nie ma stałej temperatury dla piw górnej fermentacji. Piwo fermentujesz w temperaturze optymalnej dla szczepu drożdży który zadałeś. Szczepów jest mnóstwo - kilkanaście, kilkadziesiąt. 

Fermentacja burzliwa i cicha może być w tym samym wiadrze. Nie rozdziela się tego na wiadra. To jest proces a nie wiadro. Przez pierwsze kilka dni fermentacja jest "burzliwa" czyli gwałtowna, intensywna. Pierwsze 80% cukrów jest szybko przerabiane przez drożdże i tworzy się cały aromat/smak piwa. Później fermentacja zwalnia, aż w końcu wszystkie cukry fermentowalne zostają przerobione przez drożdże i fermentacja wchodzi w etap "cichej" fermentacji czyli spokojnej, łagodnej itp. Jeśli chcesz odzyskać gęstwę, albo planujesz leżakować piwo dłuższy okres z jakiegoś powodu to wtedy po zakończeniu fermentacji przelewasz do drugiego wiadra. 

Natlenianie brzeczki. Ważna sprawa, bez tlenu drożdże się nie namnożą i będzie lipa, a nie piwo. Domowe metody to tak jak piszesz - przelewanie kilkukrotne, mieszanie wiadrem, wlewanie brzeczki z wysokości wolnym strumieniem. Można użyć butli z tlenem. 60 sekund dostarczy tyle tlenu ile trzeba. 

Jaki brewkit? Nie wiem ale podejrzewam że każdy genialny brewkit można spiepszyć jak źle zrobisz fermentację. Z każdego badziewnego może wyjść Ci dobre piwo jak zadasz odpowiednią ilość zdrowych drożdży i poprowadzisz fermentację w odpowiedniej temperaturze. Poczytaj na dzień dobry wszystkie artykuły z https://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Artykuły

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie początkującego po wysłuchaniu wykładów Czesława Dziełaka, czy jest sens robić starter z sucharów?

Tzn. zamierzam użyć S-33, czy wystartować je w 1L brzeczki i dopiero jak skończą to zadać gęstwę do docelowej brzeczki? Czy może starter musi być większy? 

Przeliczyłem ile mam drożdży w saszetce (69mld) pewnie przy dobrym przechowywaniu itd. Na małą warkę 11L i 14 Blg powinienem dostarczyć 115mld komórek czyli i tak dwa razy więcej niż jest w saszetce. 3-dniowej gęstwy mógłbym zadać 65ml.

Czy to co piszę ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, INTseed napisał:

Nie robi się startera. Uwadniasz w wodzie przegotowanej. Poniżej 40C Jak dodajesz je później i jest za duża różnica między brzeczką, a drożdzami dolewasz partiami brzeczke do drożdzy.

Jednak uwodnię je w 24-30'C.

Chyba nie napisałem w ogóle dlaczego o tym myślę. Przede wszystkim myślę o samych produktach drożdży po rehydratyzacji i co za tym idzie jakości piwa. Jak Czesław mówi, pierwsze piwo na sucharach jest zazwyczaj najgorsze. Kolejne gęstwy z tych drożdży dopiero robią to co powinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, x1d napisał:

Najlepiej zrobić słabe piwo i z niego pozyskać gęstwe. Ale paczka powinna wystarczyć na takie piwo jak planujesz.

No to by był plan doskonały. Ale czy mały starter da ten sam efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, x1d napisał:

Podobno nie, ale nie praktykowalem.

Albo jeszcze inaczej. Czy taki starter pomoże drożdżom zregenerować i odstresować się po hydratyzacji?

Najbardziej martwię się czy 1L na saszetkę sucharów to nie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.