Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, tortoise napisał:

Cześć, jutro będę pierwszy raz używał gęstwy z FM41. Zebrałem ją 4 dni temu, wcześniej była 2.5 tygodnia w fermentorze. I mam wątpliwość przy wyliczaniu potrzebnej ilości do zadania. Jak określa się wiek gęstwy? Jest to:

a) czas od zebrania do słoika (u mnie: 4 dni),

b) czas od zadania do poprzedniej warki (u mnie: 2,5 tygodnia + 4 dni = 3 tygodnie)

c) czas od orientacyjnego zakończenia pracy w poprzedniej warce?

 

Na ile przed zadaniem gęstwy do brzeczki dobrze jest ją wyciągnąć z lodówki?

Wiek liczy się od zakończenia fermentacji (burzliwej). Z lodówki wyciągnij tak aby miała mniej więcej temperaturę brzeczki, którą będziesz nimi zaszczepiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Igorrodz napisał:

Jakim słodem można zastąpić słód PALE CRYSTAL 90EBC od Fawcett'a?

Nie giąć, nie niszczyć, dwa lata będzie służyć!

https://www.brew.is/files/malt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, zasada napisał:

Nie giąć, nie niszczyć, dwa lata będzie służyć!

https://www.brew.is/files/malt.html

Fajne, ale brakuje tam tylko Vikinga i Malteurop, o np Bestmalz nie wspominając ;)
Ale kto by na to zwracał uwagę?
Niemniej dzięki :)

 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Igorrodz napisał:

Fajne, ale brakuje...

O ile się orientuję to jest amerykańskie źródło, dlatego uwzględnia najbardziej dostępne autorom słodownie.

Myślę, że natura (jakiegokolwiek) hobby, a hobby z zaakcentowanym DIY szczególnie, zaklada, że skoro Ci brakuje to uzupelnij na własną rękę i udostępnij dalej.

Inna sprawa, że na hasło "malt substitution chart" z wyszukiwarki może wyskoczyć Ci więcej zestawień z innymi slodowniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zasada napisał:

O ile się orientuję to jest amerykańskie źródło, dlatego uwzględnia najbardziej dostępne autorom słodownie.

Zawsze wydawało mi się, że domena .is to Islandia, która nie leży w Ameryce, ale co ja tam wiem? ;)
(edit) Tak patrzę, i widzę, że mają dostępny język islandzki oraz brytyjski angielski (po fladze UK a nie USA) ale co ja tam mogę wiedzieć?
 

4 minuty temu, zasada napisał:

może wyskoczyć Ci więcej zestawień

Właśnie sobie szukam próbując znaleźć odpowiedniki słodów mild oraz special x. Za ten pierwszy wezmę zwykłe pale ale a za drugi special b (obu nie ma w sklepie z Tyczyna, w którym chciałbym złożyć zamówienie, a te znajduję jako dostępne).

Jeszcze raz dzięki za pomoc, tabelka na pewno
się przyda na przyszłość.

Btw- Jako zamiennik dla pale crystal od Fawcetta wybrałem caraamber od Weyermanna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o drożdże płynne górnej fermentacji. Czy zamiast robić starter to mogę sobie uwarzyć 10 litrów piwa o ekstrakcie 6-8 BLG? Oczywiście chodzi o to żeby to lekkie piwo też nadawało się do wypicia a drożdże nie naprodukowały jakiś nieprzyjemnych estrów.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, hermod napisał:

Pytanie o drożdże płynne górnej fermentacji. Czy zamiast robić starter to mogę sobie uwarzyć 10 litrów piwa o ekstrakcie 6-8 BLG? Oczywiście chodzi o to żeby to lekkie piwo też nadawało się do wypicia a drożdże nie naprodukowały jakiś nieprzyjemnych estrów.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Spokojnie możesz tak zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, hermod napisał:

Pytanie o drożdże płynne górnej fermentacji. Czy zamiast robić starter to mogę sobie uwarzyć 10 litrów piwa o ekstrakcie 6-8 BLG? Oczywiście chodzi o to żeby to lekkie piwo też nadawało się do wypicia a drożdże nie naprodukowały jakiś nieprzyjemnych estrów.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Chyba zależy, jakie piwo robisz. Ja zrobiłem 2 wity 20L 11 BLG i 13 BLG na FM20 bez startera i były super. Odfermentowały w widełkach, o jakich pisze FM.

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja brewkitu Bulldog Zeriously Weiss radzi, żeby po 5 dniach fermentacji wrzucić torebkę z dołączonym chmielem do wrzątku i po 10 minutach wlać do zbiornika i zamieszać. Rozumiem, że to taki bulldogowy odpowiednik chmielenia na zimno na cichej dla leniwych? Zrobić tak czy jak już dorzucać chmiel to lepiej prawilnie zlać najpierw do drugiego fermentora?

Edytowane przez primordial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, primordial napisał:

Instrukcja brewkitu Bulldog Zeriously Weiss radzi, żeby po 5 dniach fermentacji wrzucić torebkę z dołączonym chmielem do wrzątku i po 10 minutach wlać do zbiornika i zamieszać. Rozumiem, że to taki bulldogowy odpowiednik chmielenia na zimno na cichej dla leniwych? Zrobić tak czy jak już dorzucać chmiel to lepiej prawilnie zlać najpierw do drugiego fermentora?

To tzw herbatka. Plusem jest odkażenie chmielu.

Jeżeli nie zbierasz gęstwy, to spokojnie możesz chmielić bez przelewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 

Będę robił pierwsze piwo na brettach, dokładnie Wlp645 Bretannomyces Clausssenii.

Planuję fermentację 100% Brett, na początek jakieś proste, jasne 12blg.

Pytanie jak do tego podejść.

 

Z tego co czytałem dobrą opcją będzie zrobienie startera na minimalnych obrotach, schłodzenie i zdekantowanie.

Na około 12l brzeczki starter 1l będzie ok?

Ile orientacyjnie zajmowało wam zrobienie takiego startera?  Niektóre źródła podają informacje o około tygodniu.

 

Kolejne pytanie to ile liczyć na fermentację? Z 2 Miesiące w fermentorze przed zabutelkowaniem?

 

Lekkie chmielenie na aromat  ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2020 o 21:40, Fradio napisał:

Będę robił pierwsze piwo na brettach, dokładnie Wlp645 Bretannomyces Clausssenii.

Planuję fermentację 100% Brett, na początek jakieś proste, jasne 12blg.

Pytanie jak do tego podejść.

http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-dzikich-brettanomyces/

http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-dzikich-fermentacja/

http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-dzikich-problemy/

 

Przeczytaj to i wszystko będziesz wiedział. A zwłaszcza początek środkowego linka.

 

W dniu 23.03.2020 o 21:40, Fradio napisał:

Z tego co czytałem dobrą opcją będzie zrobienie startera na minimalnych obrotach, schłodzenie i zdekantowanie.

Na około 12l brzeczki starter 1l będzie ok?

Ile orientacyjnie zajmowało wam zrobienie takiego startera?  Niektóre źródła podają informacje o około tygodniu.

Starter na normalnych obrotach zadany cały, bez chłodzenia i dekantacji. 

Na 12 litrów brzeczki zrobiłbym starter dwustopniowy, zaczynając od 300-400ml i dolewając do litra po tym jak ruszą.

Czas zależy od szczepu brettów i świeżości fiolki. Generalnie 2-7 dni dla pierwszego stopnia. Clausenii z White Labsa z tego co pamiętam akurat były u mnie stosunkowo szybkie.

 

W dniu 23.03.2020 o 21:40, Fradio napisał:

Kolejne pytanie to ile liczyć na fermentację? Z 2 Miesiące w fermentorze przed zabutelkowaniem?

Miesiąc powinien styknąć. Oczywiście cały czas mowa o 100% Brett, bo przy mieszanej znacznie dłużej.

 

W dniu 23.03.2020 o 21:40, Fradio napisał:

Lekkie chmielenie na aromat  ma sens?

Ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, FallVaultBoy napisał:

Gdzie można kupić taki wężyk, który ma zamontowany przełącznik szybkości przepływu filtratu? Jak na filmiku poniżej:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ovsAmtCHT4U

od 13:53

To jest zwykły wężyk sylikonowy z założonym zaciskiem, takim jak ten https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/rozlew/zacisk-na-waz.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiłem wczoraj RISa i mam kilka pytań. Czy po ok. 18h od zadania drożdży piana wysoka na zaledwie 1cm jest powodem do zaniepokojenia? (czytałem, że wielu osobom wychodzi nawet przez rurkę). Bulga bardzo mocno więc fermentacja ruszyła. Temperatura jest co prawda niska, 18 wewnątrz i 16 na zewnątrz. Tutaj pojawia się pytanie po jakim czasie i czy w ogóle przenosić to do temperatury pokojowej. Drożdże S-04. I ostatnie pytanie, czy warto przelewać na cichą jeśli nie zamierzam dodawać żadnych dodatków? Jeśli nie to czy nie będzie ono zbyt mętne? Jak sobie z tym poradzić? 

 

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, papapioter napisał:

Nastawiłem wczoraj RISa i mam kilka pytań. Czy po ok. 18h od zadania drożdży piana wysoka na zaledwie 1cm jest powodem do zaniepokojenia? (czytałem, że wielu osobom wychodzi nawet przez rurkę). Bulga bardzo mocno więc fermentacja ruszyła. Temperatura jest co prawda niska, 18 wewnątrz i 16 na zewnątrz. Tutaj pojawia się pytanie po jakim czasie i czy w ogóle przenosić to do temperatury pokojowej. Drożdże S-04. I ostatnie pytanie, czy warto przelewać na cichą jeśli nie zamierzam dodawać żadnych dodatków? Jeśli nie to czy nie będzie ono zbyt mętne? Jak sobie z tym poradzić? 

 

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Wysokość piany nie ma żadnego znaczenia. To już prędzej taka wychodząca może być niepokojąca, bo może świadczyć o overpitchingu i gwałtownym skoku temperatury. Ale też nie zawsze.

 

Do pokojowej przenieść jak fermentacja zacznie zwalniać. Rzadsze bulkanie, spadek temperatury. 

 

Ja bym nie przelewał na cichą. Nie będzie mętne jeśli fermentacja potrwa odpowiednio długo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, papapioter napisał:

Jeśli nie to czy nie będzie ono zbyt mętne? Jak sobie z tym poradzić? 

Uzupełniając, aby nie było mętne to na sam koniec (już po zakończonej fermentacji) tuż przed butelkowaniem wstaw na 2-3 dni do chłodnego (cold crash) wtedy wszystko powinno ładnie opaść i piwko się trochę wyklaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie. Zamierzam dodać pierwszy raz owoce do piwa (pulpa mango do American Wheat) Ktoś próbował tak robić bez zlewania piwa do innego fermentora? Zapewne owoce słabo się rozmieszają, ale jeśli to możliwe by osiągnąć jakiś efekt bez zlewania to wolałbym go uniknąć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, advisorylyrics napisał:

Krótkie pytanie. Zamierzam dodać pierwszy raz owoce do piwa (pulpa mango do American Wheat) Ktoś próbował tak robić bez zlewania piwa do innego fermentora? Zapewne owoce słabo się rozmieszają, ale jeśli to możliwe by osiągnąć jakiś efekt bez zlewania to wolałbym go uniknąć 

 

Spokojnie się rozmieszają same, dodawałem w ten sposób i nie było problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze rano pisałem o niskiej pianie a teraz jestem już na etapie montażu blow offa. Bezpośrednio do fermentora chcę włożyć zgiętą rurkę szklaną o długości ok. 40cm ale niestety jedyny wężyk, który pasuje do jej średnicy leżał w szafce z karnistrem benzyny i trochę nią śmierdzi. Wpłynie to jakoś na piwo czy ciśnienie na to nie pozwoli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, papapioter napisał:

Jeszcze rano pisałem o niskiej pianie a teraz jestem już na etapie montażu blow offa. Bezpośrednio do fermentora chcę włożyć zgiętą rurkę szklaną o długości ok. 40cm ale niestety jedyny wężyk, który pasuje do jej średnicy leżał w szafce z karnistrem benzyny i trochę nią śmierdzi. Wpłynie to jakoś na piwo czy ciśnienie na to nie pozwoli?

A nie masz kawałka wężyka zwykłego. To wystarczy i z 30cm, odetnij skądś, włóż drugi koniec do słoika na wysokości fermentora i wsio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.