Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Target pitch rate określa ile komórek drożdży jest w tym co masz, czy to są suche świeże czy nie. Teoretycznie dla Ale możesz wybrać od Pro 0.75, ale że chcesz robić w 12C, to możesz nawet Pro 1.0 bądź więcej. Jak zmienisz, to zobaczysz że więcej drożdży potrzebujesz (większy starter).

 

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Trochę pomieszałeś default_smile.png

 

Target Pitch Rate to inaczej stopa nastawu. Nie ile masz, tylko ile chcesz mieć komorek drożdżowych na stopien plato na mililitr brzeczki.

 

I do tego nalezy dostosować starter. Do lekkich Ale przyjmuje sie do 0.75. Dla mocniejszych od 16 plato lepiej wziac 1.0.

Do lagerow należy przyjąć dwukrotność tych wartości, czyli 1.5 lub 2.0 dla mocnych.

 

Ile masz komorek na starcie w paczke wpisuje sie w odpowiedniej rubryczce.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Oskaliber napisał:

Ja bym podniósł temperaturę i zostawił na 3 tygodnie. Wygląda to na niedofermentowane, i po tafli piwa i po ekstrakcie. 

 

 

Podniosłem temp. do 13,5C, zamieszałem wiadrem i obecnie na tafli jest już jedynie minimalna ilość pianki. Zaczęłem schładać do 2C.

Mam jeszcze pytanie.

Macie jakiś patent, aby nie zaciągać z dna, drożdży do wężyka w końcowej fazie przelewnia piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mandowskas napisał:

 

Podniosłem temp. do 13,5C, zamieszałem wiadrem i obecnie na tafli jest już jedynie minimalna ilość pianki. Zaczęłem schładać do 2C.

Mam jeszcze pytanie.

Macie jakiś patent, aby nie zaciągać z dna, drożdży do wężyka w końcowej fazie przelewnia piwa?

A jaki ekstrakt początkowy? Bo jak jakaś dwunastka, to 4.5 końcowego to sporo, niezależnie od wyglądu tafli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Oskaliber napisał:

A jaki ekstrakt początkowy? Bo jak jakaś dwunastka, to 4.5 końcowego to sporo, niezależnie od wyglądu tafli.

12, ale piwo robione  na ekstrakcie słodowym. Przy US5 schodziło do 3-4 maks.

Sprawdziłem blg dzisiaj i były 4.

Do ilu powinno zejść teoretycznie na ekstraktach słodowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, advisorylyrics napisał:

Hej. Planuje dodać trochę chmielu na zimno do mojej IPY (10l). Do dyspozycji mam 50g East Kent Golding. Ile byście dodali żeby nie przedobrzyć i ewentualnie na ile dni?

Temperatura otoczenia 15-16c

 

To English IPA? Jakieś 20-50g, w zależności, czy chcesz delikatny czy mocniejszy aromat, na jakieś 2-4 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, advisorylyrics napisał:

IPA

 

Chodzi mi o to, czy chmielona (jak dotąd) brytyjskimi czy amerykańskimi chmielami? Jeśli brytyjskimi, to ok, jeśli amerykańskimi, hmm - nie mam pojęcia czy i jaki efekt to może mieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPA nastawiona 13 stycznia. Fermentowała w temp. otoczenia około 16c. 5 dni temu dodany chmiel na zimno a wczoraj przeprowadzony cold crash na balkonie. Dziś z samego rana przeniesiona do ciepłego i zostawiona do teraz. Chciałem zacząć butelkowac, ale na powierzchni pojawiła się pianka i widać sporo bąbelków unoszacych się ku górze. Wstrzymać się z butelkowaniem? Strace przy tym aromat z chmielenia na zimno. Dodam, że przed jego zadaniem młode piwo było klarowne jak kryształ więc nie bawiłem się w pomiary blg

 

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, hermod napisał:

a teraz ma ile blg i jakie było blg startowe? Jak zrobiłeś piwo o ekstrakcie początkowym jakieś 15-16 BLG to trochę za szybko według mnie dodałeś chmiel i chcesz butelkować

Teraz ma 5 a początkowe było jakieś 14, zacierane na dość słodko. Z mojego doświadczenia wiem, że klarownosc można uznać za koniec fermentacji. Jednak na wszelki wypadek poczekam jeszcze bo w końcu chciałbym uwarzyc smaczną ipe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, advisorylyrics napisał:

IPA nastawiona 13 stycznia. Fermentowała w temp. otoczenia około 16c. 5 dni temu dodany chmiel na zimno a wczoraj przeprowadzony cold crash na balkonie. Dziś z samego rana przeniesiona do ciepłego i zostawiona do teraz. Chciałem zacząć butelkowac, ale na powierzchni pojawiła się pianka i widać sporo bąbelków unoszacych się ku górze. Wstrzymać się z butelkowaniem? Strace przy tym aromat z chmielenia na zimno. Dodam, że przed jego zadaniem młode piwo było klarowne jak kryształ więc nie bawiłem się w pomiary blg

 

 

Ja tam stawiam na to ze zrobiło się ciepło i Co2 się uwalnia z piwa ;) I chciałbym w to wierzyć .

 

Z drugiej stronie nie chce być uszczypliwy ale nie chciało Ci sie zmierzyć BLG? Toć to chwila moment jest i ile problemów rozwiązuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ravage miodosytnik napisał:

 

Ja tam stawiam na to ze zrobiło się ciepło i Co2 się uwalnia z piwa ;) I chciałbym w to wierzyć .

 

Z drugiej stronie nie chce być uszczypliwy ale nie chciało Ci sie zmierzyć BLG? Toć to chwila moment jest i ile problemów rozwiązuje :P

Trzymam teraz piwa w brudnej piwjicy gdzie jest mnóstwo starych rzeczy. Staram się nie dłubać w środku a nosić na 3 piętro i znów znosić nie jest fajne. Naprawdę sporo tego co2 się uwalnia. Oby cała poduszka chroniąca piwko nie wyleciała :)

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Robilem 10 dni temu. 20l 16.5blg Black ipa na wyeast 1056 American ale. Na chmielenie poszlo : 20g mosaics citry I galaxy na 15 min. Na hopstand po 30g Tych samych chmieli na 20 min w 80°. Fermentowalo w 18 stopniach I swietnie pachnialo z rurki fermentacyjnej. Jak po 10 dniach pobieralem probke to ani w smaku ani w zapachu nie czuc Tych chmieli. Rozumiem zero moglo by cos he przykryc ale ja tam ledwo co czuje. Na dodatek drozdze zezarly do 2.5 blg. Planuje jeszcze dac 50g citry I galaxy na cicha.

Pytanie moje: czy po zabutelkowaniu I refermentacji zapach i smak sie troche uwolnia? American ale maja az tak czysty profil?

Pozdrawiam

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Helcik napisał:

Pytanie moje: czy po zabutelkowaniu I refermentacji zapach i smak sie troche uwolnia? American ale maja az tak czysty profil?

Pozdrawiam

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

W moim przypadku nie każde piwko ma jakiś specjalny smak czy zapach podczas butelkowania. Wyjdzie z czasem w butelkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, znalazłem niechcący bo był bez etykiety taki Hefe-weizen co go robiłem ze 3 miechy temu z ekstraktów i dobrze się stało że nalewałem go sobie nad zlewem hehe bo bym miał go w kanale. W pintowej szklance podczas delikatnego nalewania była sama piana ale piwko nie jest jakoś szczególnie nagazowane. Skąd ta piana? Jest bardzo trwała ale smaczna, w ogóle piwko dobre. ALE PIANA PRZESZKADZA W PICIU !!! HELP ??? co może być przyczyną takiego wylatywania piwka z butli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, koncept napisał:

Witam, znalazłem niechcący bo był bez etykiety taki Hefe-weizen co go robiłem ze 3 miechy temu z ekstraktów i dobrze się stało że nalewałem go sobie nad zlewem hehe bo bym miał go w kanale. W pintowej szklance podczas delikatnego nalewania była sama piana ale piwko nie jest jakoś szczególnie nagazowane. Skąd ta piana? Jest bardzo trwała ale smaczna, w ogóle piwko dobre. ALE PIANA PRZESZKADZA W PICIU !!! HELP ??? co może być przyczyną takiego wylatywania piwka z butli?

 

Przegazowanie albo infekcja (resztek chmielu przy weizenie nie spodziewałbym się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.