Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Juniorek napisał:

Jakie jest wasze zdanie odnośnie modyfikowania jej?

40487F03-480B-4EB2-BEC2-2426EBE035B4.jpeg

Patrzę na wodę uzdatnioną. 

Twardość ogólna wysoka. Dobra to piw ciemnych. Do portera bałtyckiego podbił bym jeno chlorki tak do ok 100 - 150 mg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlorku wapnia ok 4g na warkę ok 20l. Co do kredy to masz twardą wodę i powinna poradzić sobie z kwasem od słodów ciemnych. Możesz sprawdzić tylko ph po ok 10 minutach zacierania i w razie czego podbić na ok 5,2 - 5,5. Do tego możesz użyć sody oczyszczonej ok 5g. Kreda jeszcze bardziej Ci podbije caco3 a tego już nie chcesz więc lepiej do podbicia ph będzie dodać sody. 

Edytowane przez anatom
Do portera bałtyckiego nie dajemy aż tyle słodów palonych, a tym bardziej palonych zbóż niesłodowanych więc na luzie. Twoja woda poradzi sobie z najbardziej palonym risem a co dopiero z bałtykiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, FallVaultBoy napisał:

Witam. Czytałem na forum, że żeby piwo się dobrze nagazowało trzeba je trzymać w temperaturze mniej więcej takiej w jakiej sie fermentowało przez tydzień lub dwa, a potem można przenieść do pomieszczenia z niższą temperaturą. Pytanie moje jest takie co się stanie jeżeli przeniesiemy piwo od razu do tej niższej temperatury? Nie nagazuje się czy po prostu proces nagazowania się odpowiednio wydłuży? Ja mówię tu o temperaturze np. +5st.

 To zależy od drożdży, niektóre w tej temperaturze śpią więc się raczej nie nagazuje ewentualnie potrwa to mega długo.

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Robię test końca fermentacji. Dezynfekuję chochlę, którą pobiorę próbkę piwa. Robię to w ten sposób że do fermentora wlewam roztwór pirosiarczynu sodu i wrzucam chochlę. Czy muszę za każdym razem tak robić czy wystarczy że spryskam ją desprayem?

Edytowane przez rs.juszczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Robię test końca fermentacji. Dezynfekuje chochle, która pobiore próbkę piwa. Robię to w ten sposób że do fermentora wlewam roztwór pirosiarczynu sodu i wrzucam chochle. Czy muszę za każdym razem tak robić czy wystarczy że spryskane ją desprayem?
Wystarczy desprej

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba spierdzieliłem 23l piwa. Warzylem ipe ale na chmielenie na zimno użyłem olejku hopzoil. Tylko chciałem być mądrzejszy, nie wiem coś mi strzeleliło do łba że dam całą fiolkę 2.5ml. Teoretycznie taka fiolka powinna wystarczyć na dwie takie warki. Jak to dodałem to z wiadra buchało takim aromatem że coś czuję że przedobrzylem.
Tyle roboty, tyle czekania i chyba nie będzie pijane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Typhon napisał:

Tyle roboty, tyle czekania i chyba nie będzie pijane

Nie bój nic. Albo będziesz pił perfume, albo zostawisz po nalaniu do szkła coby wywietrzalo. O ile rozumiem, ten "zoil" zmienia zapach a nie smak.

 

Lepsze to niż pierwsza warka Sharka i jedyna warka Sępa ;)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przymierzamy sie do robienia lagera. Zacierać chcemy na lenia i jakieś chmiele do tego nie zdecydowaliśmy jeszcze co tam wrzuć czy marynke czy junga na goryczkę i może lubelski.

 

Mamy 5 kg słodu pilzneńskiego i 0,5kg zakwaszajacego. i chcemy ukręcić jakieś 20+ l piwa. Drożdże Saflager W 34/70 x 2

 

Tylko w jakies temperaturze zrobić tą przerwę maltozową 62 czy więcej? żeby było ciut treściwe. Ile czasu na przerwe dekstrynująca  72 stopnie

 

No i najważniejsze ph. Pehametr wskazywał na naszej wodzie 7,5 ph, przygotowana brzeczka miała 6,2, a pasowało by zejsc jednak do tych 5,5 ph. I tutaj pytanie ile należy dodać słodu zakwaszającego?

 

W zasadzie mam wszystko do tego przepisu

https://www.wiki.piwo.org/Pils_(Pils_Poznański),_Artur_Olender_(2artur2)

 

ale skoro to ma byc pils to chyba ph gdzies z 8 powinno miec, mam pare gramów węglany wapnia oraz pare gramów gipsu piwowarskiego

Edytowane przez Ravage miodosytnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ravage miodosytnik napisał:

ale skoro to ma byc pils to chyba ph gdzies z 8 powinno miec

Skąd taki pomysł??

 

7 godzin temu, Ravage miodosytnik napisał:

I tutaj pytanie ile należy dodać słodu zakwaszającego?

Bez pełnego raportu wody ciężko coś doradzić - tak w ślepo dałbym 0,2-0,3kg

 

Jeżeli masz wodę o takim pH to pomyśl koniecznie o jej zakwaszeniu przy wysładzaniu, tak do poziomu 5,5-5,6 pH. Poprawi do cały proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać ze taka ilość słodu zakwaszajacego moze wnieść swoj posmak. Ja na twoim miejscu bym nie kombinował z woda, to jest wyższa szkoła jazdy, a pH to nie wszystko ;) na fb pisałem ale napisze jeszcze raz tutaj, nie ma co stosować dwie paczki w34/70 kup FM jedna fiolka rozkręcona poradzi sobie z ta brzeczka, ekonomicznie wychodzi to lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze możesz jego używać zamiennie zamiast deserej. Ja od siebie polecam poprostu spirytus rozrobiony do 70%. Wyliczysz sobie z proporcji stężenie i do atomizera i masz spryskiwacz do szybkiej dezynfekcji np. Pokrywki przed otwarciem czy kranika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemielenie na zimno - czy warto, skoro aromat już jest "niezły"?

 

Fermentuje mi moja 3 warka, pierwsza autorska z mojego tematu poniżej. Nadchodzi etap chmielenia na zimno i zastanawiam się, czy warto biorąc pod uwagę niedogodności z filtrowaniem, ryzyko zakażenia. Nie widzę potrzeby powiększania aromatu w stosunku do tego, co jest teraz, bo z fermentora bucha chmiel tak, jak oczekiwałem finalnie. Co o tym myślicie, czy bez tego będzie AIPA? Czy jednak iść za ciosem i dodać ten chmiel?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszło mnie jeszcze kilka watpliwosci, może je ktoś rozwieje jeśli będzie tak dobry.

Wrzuciłem dzisiaj w nocy 25 g Amarillo i 25 g simcoe do mojej AIPY, na zimno. Nie przelewałem do czystego wiadra na cichą, wrzuciłem chmiel do wiadra z drożdżami. BLG miałem 3,5 czyli tyle co w piątek. Spadło z 15. Więc już się ustabilizowalo. Ale w między czasie się naczytałem, naogladalem i zgłupiałem;) a bo jedni mówią że niech się fermentuje 2-3 tyg, drudzy że brzeczka z drożdżami nie dłużej niż 2-3 tyg bo grozi autoliza. Moje piwo w momencie chmielenia na zimno miało 14 dni od zadania drożdży, 12 dni od startu fermentacji. Chodzi mi o to że zwątpiłem, bo może jakby jeszcze postało to zeszloby niżej??? Niepewność spowodowało we mnie też duze stężenie CO2, które buchnelo we mnie po otwarciu wiadra. Dodam jeszcze że nie wiem dlaczego ale w piątek po sprawdzeniu ekstraktu wiadro zamknąłem już pokrywa bez rurki (gdzieś tak wyczytałem, że po zakończeniu fermentacji to już bez rurki). No i bez tej rurki CO2 nie miało gdzie uciec, pokrywa się zrobiła wypukła. To normalne że tak dużo gazu jeszcze się zbieralo? Może wcale jeszcze nie skończyło fermentować?

Tak jak wspomniałem, wrzuciłem już chmiel i teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem, czy jednak nie za wcześnie. Założyłem z powrotem pokrywę z rurka. W piątek chce butelkować ale mam obawy że zchrzanilem, piwo nie odfermentowalo do końca. Poradzi ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sobieslaw napisał:

Nie widzę potrzeby powiększania aromatu w stosunku do tego, co jest teraz

 

I to jest odpowiedź na Twoje pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat jadę na wężach igielitowych i nie było problemu. Ostatnio kupiłem sobie silikonowy 10x13, czyli ścianka miała w nim 1,5mm. Tragedia, wyrzuciłem go szybciej niż przyjechał (strasznie się załamywał). W swoim sklepie mam jeszcze dostępny wężyk 10x14, pytanie brzmi czy te dodatkowe 0,5mm na ściankę sprawi, że wąż nie będzie się załamywał na randzie garnka? Jakich Wy używacie?

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2019 o 12:36, ads napisał:

Proszę o radę. 

Czy taki specyfik nadaje się do dezynfekcji sprzętu?

20191208_121215.jpg

Ale na nim jest napisane, że wymaga spłukania przed kontaktem powierzchni z żywnością, więc raczej nie nadaje się chyba że będziesz po tym płukał wodą destylowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.