Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie, moja druga warka to BA English IPA, wyszło ładne 20l oraz 14 blg. Drożdże S-04.

Po jakim czasie sprawdzać blg w burzliwej? Na ile dać cichą? (3-5 dni przed końcem będzie chmielenie na zimno). W przepisie jest napisane 7 dni burzliwej, 14 cichej.

wg kalkulatora IBU wychodzi 27, czy to nie za mało? EIPA ogólnie powinna się mieścić 40-60?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jezper87 napisał:

Witam ponownie, moja druga warka to BA English IPA, wyszło ładne 20l oraz 14 blg. Drożdże S-04.

Po jakim czasie sprawdzać blg w burzliwej? Na ile dać cichą? (3-5 dni przed końcem będzie chmielenie na zimno). W przepisie jest napisane 7 dni burzliwej, 14 cichej.

wg kalkulatora IBU wychodzi 27, czy to nie za mało? EIPA ogólnie powinna się mieścić 40-60?
 

 

27IBU to rzeczywiście trochę mało, ale co kto lubi. Zostaw na 2 tygodnie i sprawdź blg, później ponownie gdzieś po 3-4 dniach. Jeśli nie spada, możesz wrzucać chmiel na zimno. Ile? 50g na pewno wniesie coś od siebie. Jeśli nie zbierasz drożdży, możesz odpuścić przelewanie do innego fermentora na chmielenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pytanko mam. Jak uzyskać soczkowy kolor piwa? Do tej pory uwarzylem dwie warki i i wychodzi coś takiego 33ebe53b5ffd2ab330b23c2de656de7b.jpg&key=e38d824e4efb6a565a490355bcf55c77a7c90d35bd355df7b0f669cbe2778371

 

Czy to wina zasypu z udziałem pszenicznego i płatków?

Nie wiem, raczej stawiam że chmielenie na zimno najwięcej zmetnia piwo.

Robiłem raki pseudo CC w 6-7°C ale nie bardzo pomogło.

Chciałbym uzyskać coś takiego jak poniżej, czy to w ogóle możliwe w piwowarstwie domowym?

 

8f5ad8146f53a3ad9d35fa5ebc591bc3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale Ale malt5 kg 71.4%

Pszeniczny1 kg 14.3%

Płatki pszeniczne0.5 kg 7.1%

Płatki owsiane0.5 kg 7.1%

Drożdże FM52

 

Zdjęcie półtora tygodnia po butelkowaniu. Ono już tak po chmieleniu na zimno wyglądało. Myślę że tu jest problem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Typhon napisał:

Chciałbym uzyskać coś takiego jak poniżej, czy to w ogóle możliwe w piwowarstwie domowym?

Zasyp słodu pszenicznego, odpowiednie drożdże do vermont najlepiej, wsypanie chmielu do fermentującego piwa. W ten sposób bym eksperymentował. Dodatkowo dobre światło, dobry aparat i fotoshop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytam sobie o modyfikacjach wody oraz klarowaniu.

 

i znalazłem takie o to rzeczy

Whirlfloc T tabletki 1 szt - środek do klarowania gorącej brzeczki oraz Whirlfloc T tabletki 1 szt - środek do klarowania gorącej brzeczki

 

Rozumiem iż dodaje się to po koniec gotowania brzeczki czy zacierania? w efekcie bede mieć klarowne piwo bez względu na ph? Bo zdaje się piwo nie będzie klarowne wtedy kiedy mamy chmielenie na zimno mimo stosowania tych preparatów albo Ph 5,5?
 

Gips piwowarski  podnosi Ph i co jedynie do stoutów? jak np RIS, porter czy guinness? Jakie ph jest odpowiednie w takim wypadku?

 

A co z obniżaniem pH, słody zakwaszające sprawdzają się dobrze? można je stosować przy każdym piwie? Co z nimi zrobiono że mogą zakwaszać?

 

mam w zapasie węglan wapnia czy mogę go jakoś wykorzystać?

 

 

Edytowane przez Ravage miodosytnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ravage miodosytnik napisał:

Rozumiem iż dodaje się to po koniec gotowania brzeczki czy zacierania? w efekcie bede mieć klarowne piwo bez względu na ph?

Dodajesz pod koniec gotowania (~5-10min). Tabletki są wydajne - zauważalny efekt będziesz miał nawet przy 1/4 tabletki na 20L. A czy piwo będzie klarowne? Whirfloc zdecydowanie pomaga ale oczywiście efekt końcowy zależy od wielu czynników. Zarówno pH jak i chmielenie na zimno dokładają swoją cegiełkę. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz ;) Ja odkąd stosuję whirfloc nie pamiętam problemów z mętnością.

 

7 godzin temu, Ravage miodosytnik napisał:

Gips piwowarski  podnosi Ph i co jedynie do stoutów?

Gips podobnie jak chlorek wapnia pomaga obniżyć pH zacieru. Węglan wapnia natomiast podnosi. Optymalne pH zacierania jest raczej niezależne od stylu piwa - tutaj chodzi o odpowiednie warunki do pracy enzymów. Na początku piwowarskiej drogi nie wnikał bym w szczegóły za bardzo. Najczęściej problemem jest zbyt alkaliczna woda (dużo węglanów) - warto wówczas wspomagać "siadanie" pH dodając gips i/lub chlorek wapnia, stosując słód zakwaszający (zwykle do ~5% zasypu) oraz zakwaszając wodę do wysładzania.

Edytowane przez sihox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ravage miodosytnik napisał:

A co z obniżaniem pH, słody zakwaszające sprawdzają się dobrze? można je stosować przy każdym piwie? Co z nimi zrobiono że mogą zakwaszać?

 

mozna ale w zaleznosci jaka masz wode moga nie spelnic do konca swojej funkcji

kup phmierz i kwas fosforowy lub mlekowy i bedziesz mogl idealnie sterowac ph brzeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy gdzieś jest kalkulator gęstwy na androida lub na jakiejś stronie? Zdech mi laptop a widzę że jest dostępny arkusz do obliczeń na win.
No chyba że ktoś będzie na tyle łaskawy i wyliczy.
Drożdże FM52 przefermetowały 21l piwa ipa z 18 na 3 blg
To jest pierwszy zbiór, gęstwa ma 2tyg

Dziś chciałbym nastawić kolejną IPE 23l 16.5 blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ravage miodosytnik napisał:

Ostatnio czytam sobie o modyfikacjach wody oraz klarowaniu.

Chcąc obniżyć Ph najlepiej zastosować kwas np. fosforowy. Nie stosowałbym do tego celu ani gipsu ani chlorku. Zarówno gips jak i chlorek stosowałbym do modyfikacji wody pod kątem profilu czy to ma być piwo chmielowe (gips) czy  to ma być piwo słodowe (chlorek wapnia).

Węglan wapnia i soda oczyszczona podnosi Ph. Stosujemy ją głównie do zasypów w których jest dużo palonego słodu, palonego jęczmienia, dużo słodów karmelowych ciemnych. Węglan wapnia niweluje kwaśność pochodzącą właśnie od tych dodatków.

Musisz pamiętać że sypanie różnych związków do zacieru/gotowania nie tylko obniża czy podwyższa Ph ale przede wszystkim wnosi do piwa minerały modyfikując profil wody. 

 

Na forum jest świetny artykuł o wodzie kolegi @DanielN który warto przeczytać i do niego wracać w razie potrzeby. Jeśli chcesz zabrać się za modyfikację wody to polecam zacząć od poznania składu tej którą używasz do warzenia. 

 

2 godziny temu, INTseed napisał:

Czy ktoś wie czy goryczka trawiasta w piwie które chłodze na balkonie przez 24h powstaje przez cały ten czas czy tylko do jakiejś temperatury?

Sugerujesz że trawiastość goryczki jest uwarunkowana ochładzaniem młodego piwa? Raczej nie. Prawdopodobnie pochodzi z kiepskiego chmielu, może profil wody ją dodatkowo uwypukla. 

edit: może nie kiepskiego chmielu ale nieodpowiedniego na goryczkę. Chmiel może być dobry, świeży ale nie nadaje się na chmielenie goryczkowe bo wnosi trawiastość. 

 

@Typhon potrzebujesz ok 200ml gęstwy. 

Na androida jest Kalkulator piwowarski Bartosza Lamparta i tam jest m.in. kalkulator ilości drożdży 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zrobiłem swoją pierwszą warkę z zacieraniem. Kupiłem paczkę gotowych surowców Pale Ale 11*. Problem jest taki, że zakładanych 20l wyszło mi 15l. Ogólnie palniki były odpalone na prawie full. W poradnikach miało wrzeć, no to wrzało. :) W przepisie było, żeby do zacierania dać 13l wody + 9 l do wysładzania. Ja dałem dodatkowy 1l do wysładzania co razem dało 23l. Blg wyszło 13,5*. Teraz już wiem, że powinienem robić to na mniejszym ogniu. Ale moje pytanie czy mógłbym w takiej sytuacji dodać 4-5l przegotowanej wody, czy tak się nie robi?

Edytowane przez FallVaultBoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, FallVaultBoy napisał:

W przepisie było, żeby do zacierania dać 13l wody + 9 l do wysładzania. Ja dałem dodatkowy 1l do wysładzania co razem dało 23l. 

Przepis chyba nie uwzględnił absorbcji wody przez słód. 

Zakładając 4kg słodów to ok 3 litry w nim zostanie. 

13+9=22 wg przepisu. 

22-3=19 litrów brzeczki przed gotowaniem. 

Z 19 litrów przed gotowaniem nijak nie wyjdzie 20 litrów po gotowaniu? 

Nawet jak dolałeś litr to masz 20l minus odparowanie i jakieś tam straty. 

Tak więc wszystko się zgadza oprócz przepisu. 

 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :) popełniłem swoje pierwsze piwo. Zrobiłem Imperial IPe. Wyszło 8,5l z blg równe 22. Piwo stoi od czwartku wieczora i jeszcze nie ruszyła fermentacja. Czego to może być problem? Dezynfekowane wszystko było, uwolnienie drożdży us05 w temperaturze około 22 stopni. Zadanie do brzęczki było gdy miała również około 22-24 stopnie. W czym może być problem, że jeszcze fermentacja nie ruszyła? Dzięki za pomoc świeżakowi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam w piwnicy ok. 15 stopni i praktycznie gotowe do rozlewu piwo (blg stoi). Jest tylko jeden szkopuł, tzn. piwo daje lekko zielonym jabłkiem. Fakt, że nie jakoś mocno, ale jednak. Planuję rozlew w najbliższą sobotę i teraz pytanie, czy jest sens przenieść piwo do mieszkania, gdzie mam 20 stopni na te kilka dni, żeby te jabłka trochę zredukować? Czy zostawić w 15 stopniach?

 

Czytałem o przerwie diacetylowej, która powinna też zredukować aldehyd, ale nie wiem czy takie nagłe zwiększenie temperatury aż o 5-6 stopni to dobry pomysł. Wszędzie polecają podnieść ją o "kilka stopni", cokolwiek to znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.