Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, korzen16 said:

Ja postępuję podobnie - po wypici płuczę wodą i zatykam zużytym kapslem żeby się nić do środka nie dostało. Przed butelkowaniem wsypują 4g OXI do każdej butelki i zalewam wrzątkiem (wszystkie butelki) co ma je oczyścić z pozostałych osadów. Następnie do Star Sana i na choinkę. Póki co sprawdza się.

 

czyli zużywasz 160g oxi na czyszczenie butelek + jeszcze star san ? 

Powiem Ci, że dmuchasz na prawdę na zimno.

Ja mam taka myjkę automatyczna gdzie wlewam roztwór oxi i płucze nim każdą butelkę. Jak bym miał przeliczyć to wychodzi jakies 4g ale na wszystkie butelki :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mycia butelek na początku strasznie to przezywałem. Ostatnio dobrze płuczę wodą gorącą z tabletką do zmywarki (nie pieni się, łatwo wypłukać spłukać) Potem ja już partia butelek została umyta, to myją przepłukuję piro. Zostawia one osad. Takie butelki zostawiam do wyschnięcia na choince, a następnie zatykam kratę folą spożywczą i lecą do piwnicy. Przed butelkowaniem płucze OXI na choinkę i po ocieknięciu - wyschnięciu -  lecą po piwo.

 

A czego tyczyło się zagadnienie mycia butelek bo nie moge sie doczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ravage miodosytnik napisał:

Co do mycia butelek na początku strasznie to przezywałem. Ostatnio dobrze płuczę wodą gorącą z tabletką do zmywarki (nie pieni się, łatwo wypłukać spłukać) Potem ja już partia butelek została umyta, to myją przepłukuję piro. Zostawia one osad. Takie butelki zostawiam do wyschnięcia na choince, a następnie zatykam kratę folą spożywczą i lecą do piwnicy. Przed butelkowaniem płucze OXI na choinkę i po ocieknięciu - wyschnięciu -  lecą po piwo.

 

A czego tyczyło się zagadnienie mycia butelek bo nie moge sie doczytać

Możliwość zabicia drożdży środkiem do dezynfekcji przez słabe płukanie i jako następstwo słaba lub brak refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zapomniałem o piwie. Od maja leżało w wiadrze. Miesiac temu butelkowalem.  Też myślałem że się nie nagazuje odziwo jest dobre i nagazowane.  

  Butelki po wypiciu dobrze opłukane i do góry dnem do skrzynki. Potem tylko starsan i nie ma problemu. Chyba że na dnie jest jakis osad, to myję dokładniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sobieslaw napisał:

A jak te butelki przechowujesz w skrzynkach? Nie dostaje się do nich kurz?

Normalnie w skrzynkę tylko że szyjka w dół. Nawet jeśli coś wleci to przed kolejnym użyciem zostanie wypłukane. 

Grunt by nie zapuścić butelek pleśnią, pyłek kurzu sie wyplucze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, koncept napisał:

o kurka ale zachodu

Po rurce "bulkałce" to kolejny temat rzeka, gdzie ile piwowarów tyle metod i oczywiście każda jest najlepsza i jedyna słuszna. Najważniejsze, żeby nieć poczucie dobrze wykonanej roboty i spokojnie spać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 lat temu nie mieli piekarników i chemii a piwo warzyli! 

Jak to napisał korzeń, każdy ma jakieś tam sposoby, z płukaniem 20x, czy piekarnikiem, ale takie rzeczy daja efekty gdy butelki zaszły pleśnią. 

Bo w dobrze wypłukanej 3x butelce cóż może zostać, jeśli wcześniej była dobrze wymyta? Pyłek kurzu nie wgryzie sie w ściankę.

Trzeba sobie minimalizować czas jak i robociznę, a warzyc więcej i częściej - butelki nie będą miały szansy nawet zajść. (Chociaż byłoby to ciekawe, odkładamy butelkę na rok, a po roku pojawia sie obok 330 heheheh)

Gdybym miał za każdym razem butelki w piekarniku trzymać, to teoretycznie nawet by piekarnik nie nadążał stygnąć, a cóż z prądem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sobieslaw napisał:

Możliwość zabicia drożdży środkiem do dezynfekcji przez słabe płukanie i jako następstwo słaba lub brak refermentacji.

 

W przypadku Piro czy OXI raczej nie widze zagrożenia. Piro musi być mocną dawka by zahamować drożdże. Czyli te 20 g na litr do odkażania raczej wątpie ze zaszkodzi. Zaś OXI wyparuje i tylko woda zostanie chyba ze ktos te resztki zostawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

 

W przypadku Piro czy OXI raczej nie widze zagrożenia. Piro musi być mocną dawka by zahamować drożdże. Czyli te 20 g na litr do odkażania raczej wątpie ze zaszkodzi. Zaś OXI wyparuje i tylko woda zostanie chyba ze ktos te resztki zostawił.

Też tak mi się wydaje, dlatego szukam innych przyczyn słabej refermentacji w pojedynczej butelce.

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, koncept napisał:

a z innej beczki - tak mi przyszło do głowy: jak pakujesz do brzeczki chłodnice zanurzeniową to nie ma niebezpieczeństwa władowania do niej syfu? czy odkażacie chłodnice najpierw hehe jakoś sobie nie wyobrażam odkażania chłodnicy :D

Dobrze myjesz i wrzucasz na 5-10min do gotowania, żeby to co be wygrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2019 o 20:58, koncept napisał:

kolejne pytanie: czy do piwa pod nazwą " JASNE PSZENICZNE CYTRUSOWE 12 BLG " i które jest opisane jako " lekkie i rześkie. Z dodatkiem skórek cytryn i pomarańczy" nadadzą się drożdże Fermentis SafAle WB-06? Pytam bo doczytałem że są one rekomendowane do do piw pszenicznych w stylu bawarskim: Hefeweizen, Dunkelweizen, Weizenbock, ale czy cytrusowych? Skład tego produktu to:

- ekstrakt słodowy jasny 1,7 kg
- ekstrakt słodowy pszeniczny 1,7 kg
- chmiel Hallertauer Tradition 30g,

= drożdże SafAle WB-06
- suszona skórka z pomarańczy 20g,
- curacao 20g,

 wracając do powyższego: czy to jest hafewaizen?chyba nie bo w klasycznym bawarskim nie ma cytrusów. no to w takim razie jak to to nazwać na etykiecie? już głupi jestem hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, koncept napisał:

 wracając do powyższego: czy to jest hafewaizen?chyba nie bo w klasycznym bawarskim nie ma cytrusów. no to w takim razie jak to to nazwać na etykiecie? już głupi jestem hehe

 

Weizen z pomarańczą ;)

 

6 godzin temu, sobieslaw napisał:

Witbier?

 

Niezbyt... Nie te drożdże i brak kolendry na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Czekam (nie)cierpliwie aż poczta dostarczy mój taboret i przymierzam się do pierwszego piwka. Wybrałem na początek polskie ale z ekstraktu, mam 3,4 kg ekstraktu jasnego z WES, drożdże us 05 i chmiele marynka (7,8) i lubelski (4,5).  Zastanawiam się nad poziomem i sposobem chmielenia, czytając różne przepisy rozbieżności są dosyć spore. Wyliczyłem w PPPP, że jeżeli dam 15 g marynki na 60 minut, 30 g lubelskiego na 30 i 5 g lubelskiego na 5 minut uzyskam IBU 32,4 co ma dać średnią goryczkę. Niestety średnia goryczka to dla mnie pojęcie dość abstrakcyjne a wynik IBU to w ogóle czarna magia :) Czy ktoś z życzliwych kolegów mógłby to ocenić porównując wynik smakowo do Pilsnera Urquela (to jak dla mnie max akceptowalna goryczka :)). Jeżeli uważacie, że inny sposób chmielenia będzie korzystniejszy również chętnie przeczytam, jednak raczej bez zmiany surowca bo ten już jest zakupiony.

Edytowane przez Paweł Gulski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 IBU na 11-12blg będzie dosyć wyraźnie wyczuwalna. Urquel ma z tego co pamiętam ok. 40 IBU. Ja bym dla siebie zrobił ok. 25 IBU. Możesz przesunąć część lubelskiego z 30 na 5-10 minut. Jak będziesz chodził po gotowaniu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pelasek napisał:

Hej, przymierzam się do wymiany garnka emaliowanego na nierdzewny. Na co się przydaję kran w takim garnku? Jak później z utrzymanie czystości takiego kranu? 

 

Możesz zamontować np. hop stoper. Po gotowaniu spuszczasz brzeczkę kranem i masz świetną filtrację chmielin i białek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.