Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, anatom napisał:

Musisz mieć nalewarkę przeciwciśnieniową inaczej piwo Ci się spieni i odgazuje przy przelewaniu do butelek. 

Trwa to zdecydowanie dłużej bo i tak musisz przygotować butelki tak jak do normalnego rozlewu do refermentacji. 

Dzięki za wyjaśnienie sprawy. Zdecydowanie za cieńki na to jestem.

No nic, muszę rozgryźć co nie tak z tą refermentacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za warzenie piwko z BA Witbier 13.

 

1. Czy podczas gotowania szczelina, którą tworzy pokrywka garnka może być minimalna - powiedzmy ze 2 cm? Mimo, że ledwie mi się gotuje (zbyt mała moc palnika) to odparowało mi ostatnio przeszło 4 litry z 23,5 w przeciągu 1h ale niemal gar był odkryty. Teraz mam gotować aż 90 minut i zastanawiam się czy zbyt mała szczelinka nie zaszkodzi?

 

2.Pierwszy raz natknąłem się na gotowanie przypraw i oczywiście problem, bo w instrukcji napisane tylko, że: "20g Curacao, 20g słodkiej skórki pomarańczy i 20g zmielonej kolendry dodać w 75 minucie gotowania" - brak szczegółów procesu. Czyli wrzucić wszystko a dopiero po wystudzeniu jak będę przelewał, filtrował do fermentora to się oddziela czy gotować w worku muślinowym i bezpośrednio po zakończeniu gotowania wyciągnąć?

 Oczywiście mielona kolendra i tak przeleci przez grube oczka woreczka :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Krucy napisał:

Zabrałem się za warzenie piwko z BA Witbier 13.

 

1. Czy podczas gotowania szczelina, którą tworzy pokrywka garnka może być minimalna - powiedzmy ze 2 cm? Mimo, że ledwie mi się gotuje (zbyt mała moc palnika) to odparowało mi ostatnio przeszło 4 litry z 23,5 w przeciągu 1h ale niemal gar był odkryty. Teraz mam gotować aż 90 minut i zastanawiam się czy zbyt mała szczelinka nie zaszkodzi?

 

2.Pierwszy raz natknąłem się na gotowanie przypraw i oczywiście problem, bo w instrukcji napisane tylko, że: "20g Curacao, 20g słodkiej skórki pomarańczy i 20g zmielonej kolendry dodać w 75 minucie gotowania" - brak szczegółów procesu. Czyli wrzucić wszystko a dopiero po wystudzeniu jak będę przelewał, filtrował do fermentora to się oddziela czy gotować w worku muślinowym i bezpośrednio po zakończeniu gotowania wyciągnąć?

 Oczywiście mielona kolendra i tak przeleci przez grube oczka woreczka :|

 

Kolendrę możesz zmiażdżyć w moździerzu zamiast mielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Juniorek napisał:

Ja zawsze gotuje bez pokrywki.

I jaki masz ubytek?

Oczywiście ja teraz zamiast wysładzać 22 litry według przepisu to wysładzam ze 24 - ekstrakt po odparowaniu nawet się zgodził ostatnio idealnie. Oczywiście podczas wysładzania staram się nie schodzić poniżej 3BLG.

Edytowane przez Krucy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krucy napisał:

Zabrałem się za warzenie piwko z BA Witbier 13.

 

1. Czy podczas gotowania szczelina, którą tworzy pokrywka garnka może być minimalna - powiedzmy ze 2 cm? Mimo, że ledwie mi się gotuje (zbyt mała moc palnika) to odparowało mi ostatnio przeszło 4 litry z 23,5 w przeciągu 1h ale niemal gar był odkryty. Teraz mam gotować aż 90 minut i zastanawiam się czy zbyt mała szczelinka nie zaszkodzi?

 

2.Pierwszy raz natknąłem się na gotowanie przypraw i oczywiście problem, bo w instrukcji napisane tylko, że: "20g Curacao, 20g słodkiej skórki pomarańczy i 20g zmielonej kolendry dodać w 75 minucie gotowania" - brak szczegółów procesu. Czyli wrzucić wszystko a dopiero po wystudzeniu jak będę przelewał, filtrował do fermentora to się oddziela czy gotować w worku muślinowym i bezpośrednio po zakończeniu gotowania wyciągnąć?

 Oczywiście mielona kolendra i tak przeleci przez grube oczka woreczka :|

Jak masz blisko Ikeę to na punkt drugi nada się to 

https://www.ikea.com/pl/pl/p/stabil-przykrywka-sito-stal-nierdz-10112530/?gclid=Cj0KCQjwjrvpBRC0ARIsAFrFuV8RHC8lqso1feeu6kAoJWVLeKNUCOrma36jOwHQWeLMaBwDZFzwBC8aArSBEALw_wcB

Ładnie wszystko filtruje i pasuje do fermentorów z BA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krucy napisał:

Jestem na etapie gotowania (40minuta) i dziwna sprawa bo w zestawie dali 60 g chmielu Willamete a wychodzi, że wrzuca się 40g? Gdzie tu jest błąd? Nie wykorzystywać go i trzymać się przepisu?

 

 

 

Błąd gdzieś na pewno jest ;) Ile % α-kwasów ma ten wilamette? Na oko goryczka będzie ok, witbier nie ma mieć mocnych aromatów chmielowych, także te 30g zostawiłbym na kolejną warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, punix napisał:

 

Błąd gdzieś na pewno jest ;) Ile % α-kwasów ma ten wilamette? Na oko goryczka będzie ok, witbier nie ma mieć mocnych aromatów chmielowych, także te 30g zostawiłbym na kolejną warkę.

4,5%. Etap gotowania zakończony, wstawiłem już do wanny na studzenie. Nie dodawałem tej reszty, która pozostała - oby tak miało być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Krucy napisał:

4,5%. Etap gotowania zakończony, wstawiłem już do wanny na studzenie. Nie dodawałem tej reszty, która pozostała - oby tak miało być.

Goryczka i tak ponad stylem z kalkulatora wychodzi, ale nie przejmowałbym się tym.

 

10 minut temu, Krucy napisał:

Ostatnie już pytanie :]
Muszę iść do pracy na nocną zmianę, niestety nie zdążyłem wystudzić brzeczki. Czy to może z tymi przyprawami, chmielami przeleżeć 8h? Czy im szybciej to przefiltruje tym lepiej?

 

W jaki sposób chłodzisz? Ogólnie lepiej szybciej oddzielić, ale jeśli masz do wyboru zostawienie całości do chłodzenia albo zadanie drożdży w wysokiej temperaturze, to zdecydowanie lepsza jest opcja 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem IPA ze skórka pamaranczy, grejfruta i cytryny. Tez to wrzucalem na kilka ostatnich minut gotowania. Potem schlodzilem chłodnicą i przelałem do fermentatora. Część skórek oczywiscie przelała sie do fermentatora a czesc została na dnie gara. Wcale sie tym nie przejmowałem. Dodałem drożdze i tak fermentowało przez 2 tyg. Dopiero przefiltrowałem przed butelkowanie. Wyszło dobre piwko, wszyscy zachwalali.

Edytowane przez Rafał z Łodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem IPA ze skórka pamaranczy, grejfruta i cytryny. Tez to wrzucalem na kilka ostatnich minut gotowania. Potem schlodzilem chłodnicą i przelałem do fermentatora. Część skórek oczywiscie przelała sie do fermentatora a czesc została na dnie gara. Wcale sie tym nie przejmowałem. Dodałem drożdze i tak fermentowało przez 2 tyg. Dopiero przefiltrowałem przed butelkowanie. Wyszło dobre piwko, wszyscy zachwalali.
Może i było dobre. A może by było bardzo dobre jeśli jednak uniknąłbyś dłuższej styczności dodatków z brzeczką/piwem.
Jeśli dzięki temu można zrobić, choć w kilku procentach, lepsze piwo to warto poświęcić kilka chwil na lepsze odfiltrowanie po zacieraniu/gotowaniu/chmieleniu na zimno, itp.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Wuuu napisał:

Powinieneś oddzielić i studzić już czystą brzeczkę w fermentorze.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

 

Ale jak to? Byłem przekonany, że chmieliny i przyprawy dopiero się filtruję po wystudzeniu, że podczas studzenia jeszcze ma to być w brzeczce.

Według tego co napisałeś to jak pogodzić fakt, że np. przy ostatnim warzeniu Vermont IPA w recepturze było napisane "30g chmielu sterling i 30g mosaic dodać w momencie zakończenia gotowania"? 

Wynikało by, że mam wsypać chmiel, zamieszać i natychmiast filtrować tę wrzącą brzeczkę? Zdąży ten chmiel oddać z siebie wspaniałości?

 

Wczoraj studziłem (ze 2,5h) w wannie z dwukrotną zmianą wody . Oczywiście cały muł osiadł podczas studzenia na dno. Wężykiem znad niego przelałem przez sitko do mleka brzeczkę do fermentora . Napowietrzyłem i zadałem drożdże - po 5h bulgało aż miło. Do tej pory myślałem, że to się robi w ten czy podobny sposób. 

 

Może szkoły oddzielania chmielin, przypraw są dwie? Na gorąco i zimno? :P

Edytowane przez Krucy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko też zależy ile ma trwać chłodzenie. Kolega wyżej zapytał czy może iść na nockę do roboty zostawiając przyprawy w garze. Tu odradzałbym, bo taka długa styczność z nimi mogłaby zaburzyć balans piwa.

Jeśli chodzi o chmielenie po wylaczeniu palnika jest zgoła inaczej, o ile szybko schlodzi sie brzeczkę ponizej 79C, gdzie izomeryzacja alfa kwasów jest znikoma.
Czytałem gdzieś, że nawet ludzie stosowali calonocne hopstandy i było dobrze. Ale też wiązać się to bedzie z balansem przesuniętym w stronę chmielu.

Podkreślam, że chodziło mi o przyprawy.
Ostatnio robiłem White IPA gdzie na prawdę niewielkie ilości skórki pomarańczy i kolendra wybiły się ponad sporą dawkę chmielu. A wrzuciłem na '0, schlodziłem w 5 minut do 79C i raptem 15 minut kręciłem whirlpool z chmielem.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.