Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, amigos napisał:

Drugi dzień, fermentor 16st, na wieku czujnik do stacji pogodowej nadzorujący temp

 

Coś syfiasto na tym deklu... I ta stacja pogodowa też jakaś oblepiona... Pamiętaj o czystości!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, amigos napisał:

Drugi dzień, fermentor 16st, na wieku czujnik do stacji pogodowej nadzorujący temp :)

 

 

Po co nadzorujesz temperature pokrywy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jancewicz napisał:

 

Coś syfiasto na tym deklu... I ta stacja pogodowa też jakaś oblepiona... Pamiętaj o czystości!!!

 

A mi to wygląda na cień rurki fermentacyjnej, a nie syf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi mi o utrzymaniu stałej temp 16st, a w szczególności przy wiadrze, jeżeli temp wzrasta to uchylam bardziej piwniczne okienko, stąd ten czujnik. Syfki są na wiadrze z jakiejś starej kurtki po nakrywam wiadro od strony okna, przed słabym światłem i gwałtowną zmianą temp jeżeli tak się zdarzy, ale na razie okno jest delikatnie uchylone i wszystko gra. Za kilka dni przed pierwszym otwarciem wszystko wyczyszczę i przedmucham z paprochów, pokrywę tylko uchylę żeby włożyć wężyk i na miejscu przeleje na cichą do drugiego fermentora który też będzie przykryty pokrywą tylko żeby włożyć wężyk.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, amigos napisał:

Bardziej chodzi mi o utrzymaniu stałej temp 16st, a w szczególności przy wiadrze, jeżeli temp wzrasta to uchylam bardziej piwniczne okienko, stąd ten czujnik. 

Ale co ma temp w powietrzu do temp w wiadrze? 

Przeciez to moga byc kilku stopniowe roznice. 

Jak chcesz cos sensownie mierzyc ti najlepiej sonda w cieczy a na nastepnym miejscu sonda przyklejona do scianki wiadra pod izolacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, amigos napisał:

Czytałem tu i tam i podobno mniej czuć drożdżami piwo i lepiej się sklaruje.

To w takim razie nie przelewaj na cichą. Dokończ fermentację w jednym wiadrze po czym przelej tuż przed butelkowaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, amigos napisał:

Zauważyłem że obecnie piwo jakby zmętniało, ale nadal bulgocze jak wściekłe, temp na pokrywie 15,8st,  jeśli trzeba to z temperaturą teraz mogę zjechać hmmm

 

Nic nie zjeżdżaj, podczas fermentacji nie obniża się temperatury a stopniowo podnosi. Co do zmętnienia, jesteś u szczytu fermentacji burzliwej, tak to wygląda... ☺️ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ktoś mógłby doradzić jakiś dobry brekwit ZWYKŁEGO piwa, nie chce czuć przewagi smaków czy to lager, ipa , apa czy tam bóg wie co jeszcze, własnie pije piwo IPA dominujący smak takiego gorzkiego syropu z dzieciństwa na kaszel fujjjj takie gorzkawe. Chiałbym zwykłe piwo bez DOMINUJĄCYCH smaków, coś jak raciborskie jasne tylko ono jest ciut za słodkie ale smak jak dla mnie 10

Lub prosze o podanie nazwy piw w którym nuty smakowe będą zbliżone do  brekwitów to sobie sprawdze.

Jak dla mnie te piwa są za mocno smakowe to tak jakby do talerza rosołu wlać 1/4 butelki maggi i chcieć poczuć smak rosołu :)

20190921_003925.thumb.jpg.0c5a508675bedcfe0b6c26ae7ab82110.jpg

 

i następny zestawik, mam nadzieje że będzie bardziej przypominało piwo, a niżeli wyuzdane smaki z kentaky :)

 

 

20190921_015104.jpg

Edytowane przez amigos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie na brewkitach nie znam, dlatego bardzo chętnie sie wypowiem.

Kup sobie niechmielony ekstrakt słodowy jasny. Najlepiej np. Coopersa albo Briess (te akurat znam i maja super jakość, ale nie wiem jak z dostępnością w PL). Kup sobie chmiel np. lubelski i marynke w ilości na 1 warke o IBU cca 25. Kup sobie drożdże us-05 albo Danstar Nottingham.

Zrób z tego piwo, fermentujące w najniższej dla danych drożdży temperaturze prze pierwszy tydzien, potem o 3 stopnie wyzszej przez drugi tydzien i cca 20 stopni przez 3 tydzien. Po 3 tygodniach zbadaj blg, a za 3 dni zniwu. Jesli bedzie takie samo, przelej piwo z nad osadu i butelkuj z taka iloscia cukru do refermentacji, zeby wyszlo ci nagazowanie na poziomie cca 2,4.

I bedziesz mial piwo niepodobne do Raciborskiego, ale bedzie ci bardzo smakowac. Jesli, oczywiście nic nie zepsujesz po drodze.

Obejrzyj sobie na jutupie jak Kopyra warzy z brewkitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak zwykłe piwo. Każdemu smakuje co innego. Sprawdź jaki styl reprezentuje piwo, które Ci smakuje i taki kup brewkit.

 

P.S. Raciborskie to lager. Pamiętaj, że lagery fermentuje się drożdżami dolnej fermentacji w temp. ok. 10 st. C

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, a więc tak, 18 zrobione, a od 19 września piwo Coopers Golden Crown Lager fermentuje w pomieszczeniu ze stałą temp 16st, obecnie zmętnienie jakby przechodziło i piana z góry zanika, bulka dobrze ale już co 1,5min, kiedy podnieść temp i o ile ? Druga sprawa to jutro jadę po drożdże do drugiego zestawu WES z góry kilka postów wyżej US-05, a czy nie lepiej by było zakupić drożdże dolnej fermentacji i fermentacje przeprowadzić w 16st ?

spacer.png20190922_225657.thumb.jpg.0616df007d5f3ccbd63db81ac496329a.jpg

Edytowane przez amigos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, amigos napisał:

Hej, a więc tak, 18 zrobione, a od 19 września piwo Coopers Golden Crown Lager fermentuje w pomieszczeniu ze stałą temp 16st, obecnie zmętnienie jakby przechodziło i piana z góry zanika, bulka dobrze ale już co 1,5min, kiedy podnieść temp i o ile ? Druga sprawa to jutro jadę po drożdże do drugiego zestawu WES z góry kilka postów wyżej US-05, a czy nie lepiej by było zakupić drożdże dolnej fermentacji i fermentacje przeprowadzić w 16st ?

 

Dolna fermentacja to kończy się gdzieś na 12°C, lepiej zostań przy 05. Do tego górna fermentacja jest "prostsza w obsłudze" ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem leniwy i kupiłem z usługą skręcenia na karbowane.pl. Przyszła spięta trzema nierdzewnymi 'organizerami'. Nie wiem jak to się fachowo nazywa. Służyła mi długo, teraz używam wymiennika. Za każdym razem jak go myję to tęsknie do karbowanki ;). Niestety wymiennika nie da się myć w zmywarce. Wygląda tak:
IMG_20180714_112735.thumb.jpg.2538e83ba59b3e135e30306dfdf7f13b.jpg
 
Ta twoja chłodnica na jaki gar była przygotowana?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=14420]INTseed[/mention] Stalgast 36,6. Takie same wymiary jak Tadar.
Mnie maksymalnie wychodzą warki około 18-20l do chłodzenia. Raz miałem coś koło 24l.
Jednak celował bym w chłodzenie 20l.
Kupować 9m czy 8m? Teraz mają przerwe na karbowane.pl więc mam czas na zastanowienie. Te nakrętki na rurkach mają gwint 3/4?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie króćce 1/2? I jakie wężyki?

Miałem w planach króciec 15mm i wąż 15/21 ale drogo wychodzi w porównaniu do reszty, patrzę na króciec 14mm i wąż 14/18 lub 14/19(połowę taniej niż 15/21) - ale czy ścianki 2 lub 2.5 będą wystarczające? Znalazłem posty sprzed paru lat, że się 'łamią' przy wyższych temperaturach?

 

Lub może jeszcze mniejsze średnicę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.