Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, amigos napisał:

Ok, oczywiście że extrakt będzie ten zachwalany Bruntal, a czy piwo było by jeszcze lepsze gdy bym przykładowo dał 1,5 puszki tego extraktu ? Wszystko będzie robione zgodnie ze sztuką i w tym również cicha fermentacja.

Jeśli dodasz 1,5 puszki zwiekszysz mocno ekstrakt początkowy (i zapewne końcowy). Wyjdzie mocne, tresciwe piwo. Nie zawsze jest to efekt pożądany. Może być przytłaczające. Jest też większe ryzyko niedofermentowania. Zrób standardowo, puszka brewkita, puszka ekstraktu jasnego. Pilnuj temperatury fermentacji. Zachowaj czystość. Fermentuj co najmniej dwa tygodnie (a najlepiej trzy) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Kupiłem słody śrutowane na AIPA w marcu tego roku, cały czas leżą w temp 18-20'C zamknięte szczelnie przez sklep i do tego w zatkniętym wiadrze - także sposób przechowywania raczej ok, kwestia czy to, że są już śrutowane tyle czasu temu, mocno odbije się na jakości i wydajności warzenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, żółtek napisał:

Hej. Kupiłem słody śrutowane na AIPA w marcu tego roku, cały czas leżą w temp 18-20'C zamknięte szczelnie przez sklep i do tego w zatkniętym wiadrze - także sposób przechowywania raczej ok, kwestia czy to, że są już śrutowane tyle czasu temu, mocno odbije się na jakości i wydajności warzenia? 

 

Oczywiscie ze odbija sie to na jakosci, ale tak jak kolega wyzej nie zawracaj sobie tym glowy. Nie na tak starym juz sie warzylo - ale na wydajnosci sie to odbijalo (ale nie przekroczylo 1 BLG).

Sprawdz tylko czy nie daj Boze jakis zwierzatek tam nie masz i jak nie ma przeciwwskazan to smialo warz ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sobieslaw napisał:

Ja zrobiłem miesiąc temu piwo na słodach ześrutowanych w maju (data ważności do sierpnia) i przechowywane były tak samo. Dzisiaj otwieram pierwszą butelkę i dam znać :)

No to kontynuując: 6 dzień w butelkach. Wyszło całkiem niezłe, dużo lepsze, niż się spodziewałem po pierwszej warce. Trochę jeszcze mało gazu, ale jak najbardziej da się pić. Zobaczymy za tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna uwaniac drozdze suche w wodzie o wysokim ph? Dokładnie 8.3ph ? Czy nie wpływa to negatywnie na ich ozywienie? Wczoraj wieczorem zrobiłem rehyratacje korzystajac z wody butelkowej ( swiezo otworzonej ) bo miała temperature pokojowa 22 stopnie, tak jak brzeczka. Ale dopiero pozniej zwrocilem uwage na jej wysokie ph jak juz drozdze byly w szklance z ów woda. Na ta chwile nie widze aby fermentacja ruszyła. Wiem, ze brzeczka powinna miec ksiazkowo ok 5,5ph ale czy ph wody ma znaczenie przy rehydratacji drozdzy suchych ? 

 

Edytowane przez Rafał z Łodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja ruszyła, widoczne efekty w postaci bulkania rurki były zauwazalne po okolo 13h od zadania drożdzy.

Ciekaw jestem czy wszystko bedzie ok.

 

Myslicie ze ph wody w ktorej uwadnia sie drożdze ma duże znaczenie ? Wiekszosc wód butelkowych ma w okolicach 7ph. Ja w kranie tez mam 7ph

Edytowane przez Rafał z Łodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rafał z Łodzi napisał:

Myslicie ze ph wody w ktorej uwadnia sie drożdze ma duże znaczenie ? Wiekszosc wód butelkowych ma w okolicach 7ph. Ja w kranie tez mam 7ph

 

Jakieś znaczenie ma na pewno - ważne żeby nie było zbyt ekstremalne. W okolicach neutralnego czyli między 6 a 8 jest jak najbardziej ok. Nie należy używać tylko wody destylowanej / demineralizowanej.

Zdecydowanie większe znaczenie ma temperatura wody, a jej optimum jest gdzieś w okolicach temperatury ciała człowieka czyli ~37C. Oczywiście idealne temperatury są różne dla różnych szczepów drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was o poradę, otóż nie stosuję nigdy cichej fermentacji tzn. nie przelewam do drugiego fermentora. Piwo od zawsze powstaje w jednym fermentorze i jest wszystko ok. Nie ma co się tu nad tym rozwodzić bo wątków na ten temat nie brakuje, są przeciwnicy i zwolennicy jednej i drugiej metody ale niebawem zaraz po stoucie będę pierwszy raz warzył milkshake ipa z puplą z mango. Czy można to piwko z powodzeniem wykonać bez przelewania go do innego zbiornika na "klasyczną" cichą fermentację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, INTseed napisał:

Jak robiliście chłodnice z rurki karbowanej to ile metrów kupowaliście? Mam garnek 36l tadar.

Minimalnie 8 metrów (taka była moja i można by śmiało jeszcze jeden zwój dodać). Powyżej 10 metrów zapewne będzie ciut za wysoka i może wystawać nad lustro brzeczki (zależy jakie robisz wybicie), warto zostawić luz od ścianki by można było pobujać, szybciej zdecydowanie chłodzi.

 

Też możesz sobie przeliczyć zakładając jaką chcesz mieć średnicę, odstępy między zwojami/ilość zwojów i długości wyprowadzeń. 

2 * PI * promień w metrach * ilość zwojów + długość wyprowadzeń

Dodać jeszcze lekki zapas o wysokość chłodnicy bo spirale się pną do góry. Na koniec dopełnić do najbliższego pełnego metra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, INTseed napisał:

Te zwoje drutem złapałeś czy sobie luźno wiszą?

Byłem leniwy i kupiłem z usługą skręcenia na karbowane.pl. Przyszła spięta trzema nierdzewnymi 'organizerami'. Nie wiem jak to się fachowo nazywa. Służyła mi długo, teraz używam wymiennika. Za każdym razem jak go myję to tęsknie do karbowanki ;). Niestety wymiennika nie da się myć w zmywarce. Wygląda tak:

IMG_20180714_112735.thumb.jpg.2538e83ba59b3e135e30306dfdf7f13b.jpg

 

Edytowane przez DanielN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, właśnie doszła do mnie druga paczka ze sprzętem i składnikami i mam kilka pytań bo to mój pierwszy raz w tej baśni. Chciałem najzwyklejsze piwo z brekwita i doradzono mi Golden Crown Coopers i do tego zakupiłem Ekstrakt słodowy 1,7kg light Bruntal, drożdże to 7gr i wyglądają tak, nie wiem czy to są górne czy dolne...

 

20190917_141951.thumb.jpg.e3786d508f94e56c67636ea1d1e28b54.jpg

 

Na dniach z temp w piwnicy mogę zejść do 14-16st lub i niżej jeśli trzeba, mam pudło z polistyrenu i mógłbym włożyć kilka petów z zamrożoną wodą.

Moje pytania

1 Czy woda może być ze studni którą posiadam ( betonowa 10m na źródełku ) czy może zainfekować piwo ? w kranie też mam ok.

2 W jakiej temp otoczenia startować tego Lagera z tymi drożdżami co są razem z nim ? Gdzieś czytałem że najważniejsze są trzy pierwsze dni z temp.

3 Czy Pirosiarczyn potasu nadaje się do dezynfekcji fermentora, butelek itd..... większość to widze pirosiarczan sodu czy nadwęglan sodu na allegro

4 zakupiłem też już drugi zestaw brekitu WES jasne Domowe piwo nachmielone i do tego ekstrakt słodowy WES Bursztynowy, a pytanie to jakie drożdże to tego zestawu ?

5 Ile lać wody żeby było dobre piwo 20-21-22L ? czy jak w instrukcji 23L ? w obu zestawach.

Na razie to tyle :)

 

 

Edytowane przez amigos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem leniwy i kupiłem z usługą skręcenia na karbowane.pl. Przyszła spięta trzema nierdzewnymi 'organizerami'. Nie wiem jak to się fachowo nazywa. Służyła mi długo, teraz używam wymiennika. Za każdym razem jak go myję to tęsknie do karbowanki ;). Niestety wymiennika nie da się myć w zmywarce. Wygląda tak:
IMG_20180714_112735.thumb.jpg.2538e83ba59b3e135e30306dfdf7f13b.jpg
 
Ten wymiennik zamiast kwasówki używasz? Jakie są plusy wymiennika?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was o poradę, otóż nie stosuję nigdy cichej fermentacji tzn. nie przelewam do drugiego fermentora. Piwo od zawsze powstaje w jednym fermentorze i jest wszystko ok. Nie ma co się tu nad tym rozwodzić bo wątków na ten temat nie brakuje, są przeciwnicy i zwolennicy jednej i drugiej metody ale niebawem zaraz po stoucie będę pierwszy raz warzył milkshake ipa z puplą z mango. Czy można to piwko z powodzeniem wykonać bez przelewania go do innego zbiornika na "klasyczną" cichą fermentację ?
Robilem 2 tygodnie temu to samo piwo, i powiem Ci ze raczej ciezko bedzie to zrobic bez przelewania, osadu z mango i chmielu jest bardzo duzo

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, INTseed napisał:

Ten wymiennik zamiast kwasówki używasz? Jakie są plusy wymiennika

Plusy to:

- zajmuje mało miejsca (warzę w bloku w moim przypadku to ogromna zaleta),

- chłodzi do 2-4 stopni powyżej temperatury wody w kranie. To zależy od modelu,

- po ogarnięciu zużywa dużo mniej wody.

- czas chłodzenia. Przy zimnej wodzie w kranie i pompie czas wynosi poniżej 15 min 

 

Wady:

- wymaga czystej brzeczki bo może się zapchać, zatem musisz wstępnie filtrować (np. hop soipper)

- trudne mycie (kilka razy trzeba płukać w dwie strony, potem dla pewności zalewam OXY, raz na kilka razy ługiem. Do dezynfekcji/przechowywania zalewam rozcieńczonym spirytusem medycznym). Z wymiennika nigdy nie wylejesz do końca wody ani go łatwo nie wysuszysz, więc jak nie chcesz aby Ci coś wyrosło w mokrym.srodowisku warto go zalewać alkoholem. W zupełności wystarczy stężenie 20%, taki roztwór jak dobrze plukasz jest reuzywalny, każdorazowo kilka mililitrów trzeba dolewać że względu na to że wszystkiego się nie da wylać. Przed podłączeniem trzeba wylać, przepłukać wodą i podłączyć. Mam pompę więc jest trochę łatwiej, na ostatnie 10min cyrkuluję na goraco brzeczkę, by się wymiennik i węże dezynfekowały,

- zmiana schematu chmielenia, jako że nie chłodzi całej brzeczki, to albo musisz początkowo zawrócić (to najczęściej robię) by ochłodzić całą brzeczkę poniżej temperatury izometryzacji a potem do wiadra. Lub zmienić plan chmielenia, bo piwo jest delikatnie bardziej goryczkowe przy klasycznym schemacie do którego przywykłem. Chmiel leży w gorącej brzeczce i czeka kilka minut dłużej, aż przejdzie przez wymiennik. W tym samym czasie trochę olejków zlatuje, i zachodzi izometryzacji podbijając delikatnie goryczkę.

- większe koszta podłączenia, bo więcej złączek, ze swojej strony polecam cam-locki. 

- trochę trud iejszy w uzyciu, przynajmniej na początku. Łatwiej się go stosuje z pompą, ale grawitacyjnie też daje radę. Grawitacyjnie trzeba zwracać uwagę na czysty filtrat wchodzący, inaczej większa szansa na zatkanie,

- wymaga wprawy, bo łatwo schłodzić za nisko w przypadku jak masz zimną wodę w kranie. Zawsze można korygować potem puszczając cieplejsza brzeczkę. Zimą przy wodzie w kranie około 8 stopni do 16 stopni brzeczki zejdziesz poniżej 10 minut.

- jakiś czas temu to cena, teraz widziałem modele w cenie chłodnicy zanurzeniowej. Swój kupiłem kilka lat temu. Z lenistwa głównie używałem karbowanki (zmywarka i była jak nowa). Jak kupować wymiennik to taki z dużą powierzchnią wymiany.

 

Niestety mam tani model z lutami miedzianymi, więc dezynfekcja w zasadzie alkoholem, bo star- san jest za kwaśny do miedzi. Są droższe modele z lutami chyba niklowymi i jeszcze drożdże rozkręcalne. Te można zalać czymś kwaśnym. W miedzianych najlepiej zalewać tanim rozcieńczonym spirytusem medycznym, by nic nie wyrosło w środku.

 

 

 

Edytowane przez DanielN
Korekta po autokorekcie telefonu, dodanie kilku szczegółów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, amigos napisał:

Hej, właśnie doszła do mnie druga paczka ze sprzętem i składnikami i mam kilka pytań bo to mój pierwszy raz w tej baśni. Chciałem najzwyklejsze piwo z brekwita i doradzono mi Golden Crown Coopers i do tego zakupiłem Ekstrakt słodowy 1,7kg light Bruntal, drożdże to 7gr i wyglądają tak, nie wiem czy to są górne czy dolne...

 

20190917_141951.thumb.jpg.e3786d508f94e56c67636ea1d1e28b54.jpg

 

Na dniach z temp w piwnicy mogę zejść do 14-16st lub i niżej jeśli trzeba, mam pudło z polistyrenu i mógłbym włożyć kilka petów z zamrożoną wodą.

Moje pytania

1 Czy woda może być ze studni którą posiadam ( betonowa 10m na źródełku ) czy może zainfekować piwo ? w kranie też mam ok.

2 W jakiej temp otoczenia startować tego Lagera z tymi drożdżami co są razem z nim ? Gdzieś czytałem że najważniejsze są trzy pierwsze dni z temp.

3 Czy Pirosiarczyn potasu nadaje się do dezynfekcji fermentora, butelek itd..... większość to widze pirosiarczan sodu czy nadwęglan sodu na allegro

4 zakupiłem też już drugi zestaw brekitu WES jasne Domowe piwo nachmielone i do tego ekstrakt słodowy WES Bursztynowy, a pytanie to jakie drożdże to tego zestawu ?

5 Ile lać wody żeby było dobre piwo 20-21-22L ? czy jak w instrukcji 23L ? w obu zestawach.

Na razie to tyle :)

 

 

1. Jeśli woda nadaje się do picia, to będzie dobra. Zawsze bezpieczniej ją wcześniej zagotować i przestudzić. Choć wodociągowej kranówki z reguły nie trzeba. Jeśli to nie jest woda pitna to po prostu kup wodę w 5 litrowych baniakach. Za 20 litrów zapłacisz góra 6 złotych.

2. To na pewno jakieś drożdże górnej fermentacji. 14-16 stopni podczas fermentacji powinno być dobre, choć mi z brewkitowych drożdży to nawet pizza wychodziła słaba. O lagera na razie zapomnij. Poczekaj do zimy.

3. Ja używam StarSan i jest świetny. Oxi czy inny nadwęglan też. Piro śmierdzi. Ogólnie polecam kilka razy dokładnie przeczytać:

Ps. Przeczytanie tego artykułu powinno być obowiązkowe na forum. Coś jak regulamin ;)

4. Ja polecam US-05 lub Danstar Nottingham. Notty można też dostać od  Gozdawy.

5. I 20 i 23 litry,będzie dobrze. Jak chcesz liczyć dokładnie to polecam:

Owocnego warzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.