Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

3 minuty temu, sobieslaw napisał:
32 minuty temu, dziedzicpruski napisał:

Spoko,tak z ciekawości; wolisz wodę gazowaną czy niegazowaną ?,

możne to jest kwestia przyzwyczajeń,

dla mnie mocno gazowane piwo zawsze jest gorsze od lekko nagazowanego (styl nie ma kompletnie znaczenia).

Gazowana, zdecydowanie.

To się może z czasem zmienić takie przyzwyczajenia wynosi się z picia wszelkiego rodzaju gazowanych trunków. Przez lata nie było alternatywy "słabo gazowane".

Na początku bardzo mocno gazowałem, z czasem zaczyna to przeszkadzać, bo pije się niemal wyłącznie "gaz". Z kolejnymi warkami ograniczam się z nagazowaniem, co pozwala lepiej poczuć całą resztę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaki polecacie zestaw brekwit i ekstrakt słodowy na pierwszy raz, chodzi mi o normalne dobre piwo bez fajerwerków itd.... mam na oku

Coopers European Lager + jakiś extrakt słodowy  tylko jaki ? :):) Czy ktoś mógłby doradzić coś dobrego, żeby nie paliło i piekło podniebienie jak obecnie po kasztelanach i wielu innych :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, amigos napisał:

Witam, jaki polecacie zestaw brekwit i ekstrakt słodowy na pierwszy raz, chodzi mi o normalne dobre piwo bez fajerwerków itd.... mam na oku

Coopers European Lager + jakiś extrakt słodowy  tylko jaki ? :):) Czy ktoś mógłby doradzić coś dobrego, żeby nie paliło i piekło podniebienie jak obecnie po kasztelanach i wielu innych :)

 

 

To raczej twoja działka, żeby zapewnić drożdżom dobre warunki fermentacji, ekstrakt ma tu drugorzędne znaczenie. Bruntal zbiera dobre opinie. Warto też wymienić drożdże z zestawu na coś pewniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, amigos napisał:

Witam, jaki polecacie zestaw brekwit i ekstrakt słodowy na pierwszy raz, chodzi mi o normalne dobre piwo bez fajerwerków itd.... mam na oku

Coopers European Lager + jakiś extrakt słodowy  tylko jaki ? :):) Czy ktoś mógłby doradzić coś dobrego, żeby nie paliło i piekło podniebienie jak obecnie po kasztelanach i wielu innych :)

 

Jakie masz warunki do fermentacji (jakie możesz zapewnić temperatury)? Na początek weź tego Coopersa i dodaj 1,7kg jasnego ekstraktu Bruntal. Zrób z tego 20l nastawu. Zachowaj czystość i zapewnij odpowiednio niskie temperatury fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki Coopers Lager stoi juz tydzien i 2 dni, na poczatku byl w temperaturze 26 stopni to szybko fermentowalo, nastepnego dnia przenioslem do miejsca gdzie jest 20 stopni, przez caly tydzien temperatura powoli spadala, dzis temperatura warki ma okolo 21 stopni. Chcialbym rozlewac do butelek, ale jest pewien problem. Jak wlewam do probowki i aerometrem chce sprawdzic cukier to sie przykleja do szybki i nie chce dac prawidlowego odczytu, ok, wlalem do butelki 1,5l z odcieta gora i wrzucilem aerometr, pokazuje niby blisko zielonego... Pokrywa fermentora sie unosi, ale nie moge natrafic czy jest bulkanie, bo nie stoi to w pokoju. Jesli pokrywa fermentora co dzien jest wybrzuszona to fermentuje czy zawsze tak bedzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak w każdej dziedzinie im więcej się czyta tym uświadamia się że mało się wie, obecnie z temp mogę zejść do 18-19st ale za jakieś 3 tyg zapewne jeszcze mniej :) czyli Lager musi fermentować w jak najniższej temp otoczenia. A dojrzewanie w butelce to w lodówce zrobić ? hmmm tylko jak będzie granat czy lodówka przetrwa ? posiada stacje pogodową z czujnikiem bezprzewodowym WS-0101 to temp mogę nadzorować cały czas. Więc tak Brekwit Coopers European Lager do tego extrakt Bruntal  i jakie dobre drożdze do tego ? Druga sprawa czy jakbym przykładowo dosypał pół szklanki cukru zwykłego do tego to czy piwo było by mocniejsze czy tylko słodsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, amigos napisał:

No i jak w każdej dziedzinie im więcej się czyta tym uświadamia się że mało się wie, obecnie z temp mogę zejść do 18-19st ale za jakieś 3 tyg zapewne jeszcze mniej :) czyli Lager musi fermentować w jak najniższej temp otoczenia. A dojrzewanie w butelce to w lodówce zrobić ? hmmm tylko jak będzie granat czy lodówka przetrwa ? posiada stacje pogodową z czujnikiem bezprzewodowym WS-0101 to temp mogę nadzorować cały czas. Więc tak Brekwit Coopers European Lager do tego extrakt Bruntal  i jakie dobre drożdze do tego ? Druga sprawa czy jakbym przykładowo dosypał pół szklanki cukru zwykłego do tego to czy piwo było by mocniejsze czy tylko słodsze ?

 

To jest lager tylko z nazwy - w zestawie, sądząc po opisie, są drożdże górnej fermentacji. Jakieś US-05 będą dobre. 18-19 otoczenia to może być jeszcze trochę zbyt dużo, lepiej poczekaj na ochłodzenie. Cukier zwiększa odfermentowanie i poziom alkoholu, w tego typu piwie nie ma specjalnego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2019 o 09:40, VoSooler napisał:

Chłopaki Coopers Lager stoi juz tydzien i 2 dni, na poczatku byl w temperaturze 26 stopni to szybko fermentowalo

 

Jesli fermentowales na poczatku w 26 stopniach, a zestawie byly standardowe drozdze, to nawet nie marnowalbym czasu na rozlewanie tego czegos w butelki.

Ewentualnie zabutelkuj i  wypij na przestroge w jakich temperaturach piwa nie fermentowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Hanys93 napisał:

 

Jesli fermentowales na poczatku w 26 stopniach, a zestawie byly standardowe drozdze, to nawet nie marnowalbym czasu na rozlewanie tego czegos w butelki.

Ewentualnie zabutelkuj i  wypij na przestroge w jakich temperaturach piwa nie fermentowac.

Na opakowaniu jest napisane, że drożdże od 21 stopni do 27, więc? Próbowałem, jest to dobre.

Edytowane przez VoSooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, VoSooler napisał:

Na opakowaniu jest napisane, że drożdże od 21 stopni do 27, więc? Próbowałem, jest to dobre.

 

To co pisze na opakowaniu, a jak powinno byc to dwa rozne swiaty. Zreszta bylo to juz na forum milion razy poruszane.

Jesli Ci smakuje to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sobieslaw napisał:

Jak czyścicie te zaworki grawitacyjne z rurką do rozlewu do butelek? To jest rozbieralne? Czy zostawiacie to w jakimś roztworze na dłużej po prostu i tyle?

Ja zawsze po rozlewie zaworek wrzucam do słoiku ze starsanem. Mam tam wszystkie rurki kraniki i cała reszte ;) raz na jakiś czas tez myje wszystkie fermentory i inne plastiki NaOH 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sobieslaw napisał:

Jak czyścicie te zaworki grawitacyjne z rurką do rozlewu do butelek? To jest rozbieralne? Czy zostawiacie to w jakimś roztworze na dłużej po prostu i tyle?

Zaworek jest rozbieralny. Trzeba mocno pociągnąć. W środku jest grzybek z uszczelką i sprężynka stożkowa metalowa. Trzeba pamiętać żeby sprężynkę zmontować włściwą stroną, inaczej nie będzie właściwie pracować. Wszystko dezynfekuję jak jest rozebrane i montuję przed rozlewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, zastanawiam się ciągle nad pierwszym brekwitem i teraz mam na oku Coopers European Lager + extrakt słodowy Bruntal czy BULDOG PREMIUM BEER KIt mocny lager, co było by lepszym wyborem, czy do buldoga trzeba dokupić jeszcze jakiś słód ? w jakiej temp. otoczenia ma być fermentowany ten buldog.

Edytowane przez amigos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, amigos napisał:

teraz mam na oku Coopers European Lager + extrakt słodowy Bruntal

 

I tego się trzymaj. Buldoga nie znam. Co do temperatur fermentacji to najlepiej zapewnić temperatury 16-18C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tego Coopersa, jeżeli to twoje pierwsze piwko to może dodaj glukozę lub poprostu cukier. Spróbuj na początku zadbać o czystość w browarze, i odpowiednia dezynfekcje. Dodatkowo naucz się kontrlowac temperaturę fermentacji. Na instrukcji będzie mocno zawyżona, radzę nie przekroczyć 20* od zadania drożdży aż po fermentacje ;) napewno dużo czytaj forumowej wiki, to taka biblia do początkowego piwowara, ale i nie tylko. Powodzenia, trzymam kciuki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Juniorek napisał:

jeżeli to twoje pierwsze piwko to może dodaj glukozę lub poprostu cukier.

 

Nie mogę się z tym zgodzić. Nawet jeśli to pierwsze piwko to należy w tym przypadku użyć jasnego niechmielonego ekstraktu słodowego zamiast cukru. Na 1kg cukru piwo nie wyjdzie dobre nawet jakby się postarać. Na ekstrakcie może wyjść całkiem fajne nawet za pierwszym razem. Różnica w kosztach to jakieś 20zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, amigos napisał:

czy piwo było by jeszcze lepsze gdy bym przykładowo dał 1,5 puszki tego extraktu ?

Będzie mocniejsze. Nie wiem czy jest sens to robić. Wszystko zależy ile chcesz mieć piwa, w jaki ekstrakt początkowy celujesz etc.

Podkleje Ci później kilka fajnych wpisach o pierwszym brewkicie.

 

51 minut temu, amigos napisał:

w tym również cicha fermentacja.

Ale bez przelewania do nowego pojemnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.