Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, dzięki. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Dzisiaj dopiero albo już zaczyna się 6 dzień fermentacji, bo wygląda, jakby wszystko stało w miejscu... Zmierzę jutro albo pojutrze BLG i potem znowu po 2, 3 dniach i zobaczę.

 

Widzę też, że sporo osób zaciera po 70 albo i 90 minut, kiedy ją zacieralem tylko 60... Próbę jodową zrobiłem po 50 minutach i było ok.

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jesli wlalem wrzatek do puchy po to, aby jeszcze ekstrakt wyciagnac stamtad to ok, bo to pucha, ale jak wlałem do plastiku tez zeby ekstrakt wyciagnac to chyba zlych substancji z plastiku nie wyciągnąłem co?
Ok, dzięki. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Dzisiaj dopiero albo już zaczyna się 6 dzień fermentacji, bo wygląda, jakby wszystko stało w miejscu... Zmierzę jutro albo pojutrze BLG i potem znowu po 2, 3 dniach i zobaczę.
 
Widzę też, że sporo osób zaciera po 70 albo i 90 minut, kiedy ją zacieralem tylko 60... Próbę jodową zrobiłem po 50 minutach i było ok.
Zostaw to na 14 dni i potem rób pomiary. Teraz to bez sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, VoSooler napisał:

Mam pytanie, jesli wlalem wrzatek do puchy po to, aby jeszcze ekstrakt wyciagnac stamtad to ok, bo to pucha, ale jak wlałem do plastiku tez zeby ekstrakt wyciagnac to chyba zlych substancji z plastiku nie wyciągnąłem co? ?

Te plastikowe słoje na ekstrakty to chyba są z HDPE, dla którego temp. topnienia 125-135°C, a maksymalną temp. zastosowania producenci podają ok +80°C ciągła, +120°C chwilowa.

Raczej bym się nie martwił.

Edytowane przez ogoun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, VoSooler napisał:

Mam pytanie, jesli wlalem wrzatek do puchy po to, aby jeszcze ekstrakt wyciagnac stamtad to ok, bo to pucha, ale jak wlałem do plastiku tez zeby ekstrakt wyciagnac to chyba zlych substancji z plastiku nie wyciągnąłem co? ?

tak jak kolega ogun napisał nie ma czego się bać, widziałem ludzi robiących z fermentorow kadź zacierna (wywiercili otwór i wkleili grzałkę okrągłą) :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19.08 robilem moja druga warke. Fruit ipa 14 blg. Drozdze us05, bylo w pudle gdzie temp byla 15-16 stopni czasem mniej. W 7 dzien fermentacji bylo 8 blg, sporo za duzo, wiec zwiekszylem temp w pudle do 20 stopni. Dzis 9 dzien fermentacji, jest 7.5blg

Co robic ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, leonzn said:

raczej nizej nie zejdzie.

poczekaj jeszcze kilka dni , potem albo bretty albo butelkowanie

 

 

zweryfikowałeś przyrządy pomiarowe ?

 

Co to bretty ? 

 

Tak, urządzenia były weryfikowane, pierwsze urzadzenie to cukromierz z biowinu ktory był w zestawie ze sprzetem piwowarskim, 2gie urzadzenie to refraktometr atc, roznica pomiaru miedzy tymi dwoma urządzeniami wynosi 0,2-0,3.

 

W zapachu całkiem fajne aromaty, w smaku nie ma rewelacji ale nie ma też jakiegoś dramatu.

 

PS. Czemu tyle cukru zostało ? Wczesniej dostałem odpowiedz ze mogłem zacierać w zbyt wysokiej temperaturze, ale raczej trzymałem optymalna temperature ktora była podana w instrukcji ( zestaw surowców ).

Czy w gre może wchodzi taka opcja ze w pudle była zbyt niiska temperatura ? Gdy wkładałem nowe wkłady do pudła to temperatura spadała nawet do 11-12 stopni, chodz dość szybko się podnosiła do 15-16. No ale fakt taki ze było to 11-12. Czy w zwiazku z tym drożdże mogły się niewystarczajaco rozwinąć i dlatego strawiły tylko połowę wymaganej ilosci ?  Przeciez powinno spasc do 3-1 blg a tu mamy 7.5 z początkowych 14 blg, Czemu zaszedł taki praces i co dalej z tym piwem ? 

Dodam ze podczas gotowania byly dodatne skorki pomaranczy, cytryny i grejfruta i czesc nadal jest w fermentatorze.

Czy potrzymanie jeszcze fermentatora, powiedzmy do 14 dni, czyli jeszcze 5  dni w temperaturzr okolo 20 stopni a poźniej przelanie na cicha i w ostatnich 2-3 dniach cichej cold crash jest dobrym pomysłem ? 

Jesli tak to cicha w jakiej temperaturze ? 

Edytowane przez Rafał z Łodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Rafał z Łodzi napisał:

Co to bretty ? 

Czy w gre może wchodzi taka opcja ze w pudle była zbyt niiska temperatura ? Gdy wkładałem nowe wkłady do pudła to temperatura spadała nawet do 11-12 stopni, chodz dość szybko się podnosiła do 15-16. No ale bywało tez 11-12. Czy w zwiazku z tym drożdże mogły się niewystarczajaco rozwinąć i dlatego strawiły tylko połowę wymaganej ilosci ?  Przeciez powinno spasc do 3-1 blg a tu mamy 7.5 z początkowych 14 blg, Czemu zaszedł taki praces i co dalej z tym piwem ? 

Dodam ze podczas gotowania byly dodatne skorki pomaranczy, cytryny i grejfruta i czesc nadal jest w fermentatorze.

Czy potrzymanie jeszcze fermentatora, powiedzmy do 14 dni, czyli jeszcze  dni w temperaturzr okolo 20 stopni a poźniej przelanie na cicha i w ostatnich 2-3 dniach cichej cold crash jest dobrym pomysłem ? 

Jesli tak to cicha w jakiej temperaturze ? 

Poczytaj tutaj

 

Fermentowałem nimi nawet w 12°C, ale w stałej temperaturze, u Ciebie są stałe huśtawki. Być może to jest przyczyną zatrzymana się pracy drożdży.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rafał z Łodzi napisał:

 

Co to bretty ? 

 

 

W skrócie drożdze co żrą do zera, są dzikie i daja aromat końskiej derki i stajni. 

 

11 minut temu, Rafał z Łodzi napisał:

 

Co to bretty ? 

 

 

PS. Czemu tyle cukru zostało ? Wczesniej dostałem odpowiedz ze mogłem zacierać w zbyt wysokiej temperaturze, ale raczej trzymałem optymalna temperature ktora była podana w instrukcji ( zestaw surowców ).

 

Za wysoko zacierane tak jak mówili wcześniej - jeden z powodów. W jakiej temperaturze prowadziłeś rehydratacje? O Ile robiłes? I jakiej temperaturze była brzeczka przy zadaniu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



19.08 robilem moja druga warke. Fruit ipa 14 blg. Drozdze us05, bylo w pudle gdzie temp byla 15-16 stopni czasem mniej. W 7 dzien fermentacji bylo 8 blg, sporo za duzo, wiec zwiekszylem temp w pudle do 20 stopni. Dzis 9 dzien fermentacji, jest 7.5blg
Co robic ? 


Nie mierzyles przypadkiem refraktometrem w ten 9 dzień? Jesli tak to musisz przeliczyć kalkulatorem, alkohol zaburza wynik.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Suchejroo napisał:

W skrócie drożdze co żrą do zera, są dzikie i daja aromat końskiej derki i stajni. 

 

nie wszystkie, a do 0 zra , z reguły na wtórnej

 

12 minut temu, Suchejroo napisał:

Za wysoko zacierane tak jak mówili wcześniej - jeden z powodów. W jakiej temperaturze prowadziłeś rehydratacje? O Ile robiłes? I jakiej temperaturze była brzeczka przy zadaniu? 

 

drozdze ruszyły, cos tam dojadly  ja obstawiam zacieranie w zbyt wysokiej temp. Jesli zacieranie bylo w garze to temp mogla byc nie rowna w calej objętości, ew / i wina termometra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Wuuu said:


 

 


Nie mierzyles przypadkiem refraktometrem w ten 9 dzień? Jesli tak to musisz przeliczyć kalkulatorem, alkohol zaburza wynik.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

 

7 dnia i 9 dnia mierzyłem refraktometrem. 

 

Ok, wiec zbyt wysoka temp zacierania. Dobra tego juz nie cofnę.

Przed następnym zacieraniem zweryfikuje moj termometr z jakiś dwoma innymi.

 

Leonzn, zacierane było w garnku 40L

 

To co dalej z tym piwem ? zostawić jeszcze z 5 dni aby cały okres fermentacji trwał 2 tyg ?

Potem Cicha czy od razu butelkowanie ? Co byście zrobili ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypisujcie zacieraniu aż takich możliwości. Zacierałem piwa wyłącznie w 72°C, właśnie po to, żeby uzyskać jak największą pełnię i nie udało mi się nigdy dobić odfermentowania niższego niż ok 70%, a tu mamy 50% - uważam, że zacieraniem nie jesteśmy w stanie osiągnąć dla US-05 odfermentowania na poziomie 50%. 

Jak dla mnie jest to zatrzymanie pracy drożdży

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafał z Łodzi napisał:

To co dalej z tym piwem ? zostawić jeszcze z 5 dni aby cały okres fermentacji trwał 2 tyg ?

Potem Cicha czy od razu butelkowanie ? Co byście zrobili ?

Nie wiem, może spróbuj pobrać większą próbkę do kolby lub czegoś podobnego i postaw całość w ciepłym miejscu na dwa, trzy dni i zobacz czy coś się ruszy - taki test FFT "pofermentacyjny"

 

Ostatnio pojawia się dużo zapytań w tym właśnie temacie - wielu początkujących piwowarów ma problem z dofermentowaniem piwa na burzliwej i to są niedofermentowania takiego rzędu. ?

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wuuu czy to liczysz na tej stronie ? 

https://kalkulatorpiwowara.pl/refractometer 

 

Skad wiesz jaki wpisac współczynnik korelacji ? 

 

Korzen, zrobie jak radzisz, zaraz pobiore wieksza ilosc i zostawie w próbówce z cukromierzem. 

A tymczasem fermentator zostawie w temp okolo 20 stopni  ( może jeszcze cos spadnie blg ) i w piątek podejmę decyzje w oparciu o wynik testu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafał z Łodzi napisał:

7 dnia i 9 dnia mierzyłem refraktometrem. 

Wuu dał Ci odpowiedź alkohol wymaga korelacji przy pomiarach refraktometrem.

Z wcześniejszych postów zrozumiałem, że sprawdzałeś i refraktometrem i cukromierzem i miałeś porównywalne wyniki. Masz odfermentowanie na akceptowalnym poziomie

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem próbke i umieszciłem w tubie z cukromierzem, cukromierz wskazuje 5blg.

Tylko mam co do niego jedna uwagę, gdy do próbówki wlałem czystej wody z kranu i wrzuciłem cukromierz to nie wskazywał 0 tylko tak jakby -2 bo zero zostało zatopione.

Czy to oznacza, że ktoś źle zamontował w cukromierzu wskaźnik i teraz od tego co pokazuje należy odejmować 2 ? 

Jesli tak to realany poziom blg to okolo 3. wiec pokrywało by sie z tym co pokazuje refraktometr po korelacji.

Ponizej zdjecie brzeczki z gory, co o tym sadzicie ?

 

 

IMG_20190828_213953.jpg

Edytowane przez Rafał z Łodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem próbke i umieszciłem w tubie z cukromierzem, cukromierz wskazuje 5blg.
Tylko mam co do niego jedna uwagę, gdy do próbówki wlałem czystej wody z kranu i wrzuciłem cukromierz to nie wskazywał 0 tylko tak jakby -2 bo zero zostało zatopione.
Czy to oznacza, że ktoś źle zamontował w cukromierzu wskaźnik i teraz od tego co pokazuje należy odejmować 2 ? 
Jesli tak to realany poziom blg to okolo 3. wiec pokrywało by sie z tym co pokazuje refraktometr po korelacji.
Ponizej zdjecie brzeczki z gory, co o tym sadzicie ?
 
 
IMG_20190828_213953.thumb.jpg.ddb4e6185c1623a4ae888116dbac53b4.jpg
Wszystko OK. Zostaw jeszcze na parę dni. Sprawdź czy blg sie nie zmienia i możesz chmielic na zimno lub butelkować.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leonzn napisał:

 

nie wszystkie, a do 0 zra , z reguły na wtórnej

 

Czepiasz się , pytał czym są bretty więc napisałem wyraźnie "w skrócie" :) Nie wszystkie - bo niektóre nawet poniżej zera przy wtórnej. Ale to nie temat na dyskusję o tym. 

 

2 godziny temu, korzen16 napisał:

Nie przypisujcie zacieraniu aż takich możliwości. Zacierałem piwa wyłącznie w 72°C, właśnie po to, żeby uzyskać jak największą pełnię i nie udało mi się nigdy dobić odfermentowania niższego niż ok 70%, a tu mamy 50% - uważam, że zacieraniem nie jesteśmy w stanie osiągnąć dla US-05 odfermentowania na poziomie 50%. 

Jak dla mnie jest to zatrzymanie pracy drożdży

No przy garze to chyba obie opcje są możliwe. Np jeśli zacierał w garze, temperature sprawdził powierzchniowo to na dnie mogło być 10stopni więcej. Ja tak miałem w Coobrze. Zacieranie w 68 i podkusiło mnie sprawdzić temperaturę w koszu (czujnik na dnie) przy wyłączonej pompie. Nie było 60 stopni nawet :)

 

A druga sprawa jak mówisz drożdże padły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Suchejroo napisał:

No przy garze to chyba obie opcje są możliwe. Np jeśli zacierał w garze, temperature sprawdził powierzchniowo to na dnie mogło być 10stopni więcej. Ja tak miałem w Coobrze. Zacieranie w 68 i podkusiło mnie sprawdzić temperaturę w koszu (czujnik na dnie) przy wyłączonej pompie. Nie było 60 stopni nawet

To jest zupełnie osobny temat, czyli utrzymanie jednakowej temperatury w całej objętości zacieru. Wcześniej chodziło mi o to, że uważam, że sposobem zacieranie nie można regulować odfermentowania w takim zakresie.

 

Tu zagadka została rozwiązana - niewłaściwy pomiar refraktometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Rafał z Łodzi said:

Pobrałem próbke i umieszciłem w tubie z cukromierzem, cukromierz wskazuje 5blg.

Tylko mam co do niego jedna uwagę, gdy do próbówki wlałem czystej wody z kranu i wrzuciłem cukromierz to nie wskazywał 0 tylko tak jakby -2 bo zero zostało zatopione.

Czy to oznacza, że ktoś źle zamontował w cukromierzu wskaźnik i teraz od tego co pokazuje należy odejmować 2 ? 

 

 

Jak liczyć blg na cukromierzu który zachowuje się jak powyżej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.