Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Szykuję się do pierwszej warki. I tu parę pytań. Wybór padł na zestaw z BA Start + osobno Miners Stout+BA Plus i trochę chmielu. 

1. Jak rozumiem przyszłościowo do zacierania potrzebuję jeszcze termometr i jakiś filtrator, płyn lugola. Coś jeszcze?

2. Czy chłodnica to mus czy może wystarczy wanna z zimną wodą

3. Czy tego stouta z brewkitu można dochmielić (czy ma to sens)? Jeżeli takżeli tak to kiedy na etapie gotowania ekstraktu czy dodać w burzliwej?

4. Czy trzymanie piwa w skrzynkach w pwinicy będzie ok?

5. Żona lubi portery i ris-y. Obecnie mamy garnek 15l w planach zakup większego. Celować w 30 czy 50l?

6. Co się stanie jak do tego pierwszego stouta w procesie grzania ekstaktu i tego BA Plus dodam z 200g cukru. Wzrośnie BLG jak mniemam, ale coś na +- w smaku itp?

 

Rady mile widziane. 

Pozdrawiam

Jeśli zastanawiasz się nad chmielebiem stoutu na burzliwej to wyraźnie miałeś nieaypowiedzianego pecha i nie trafiłeś na wiki.

 

https://www.wiki.piwo.org/Warka_z_procesem_zacierania_słodu

 

Miłej przygody z warzeniem, polecam!

 

Odnośnie gara - jeśli nie ogranicza Cię mocno budżet to lepiej wziąć 50 z myślą o RISach etc. Jak ogranicza, to 40 będzie bardzo spoko, a 30... Trochę problematyczna, ale też do ogarnięcia bez ogromnego bólu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu chcę zacząć fermentować IPA na US-05 i zastanawiam się nad temperaturą. W domu mam 20-22'C a w piwnicy 12-14'C. Wychodzi na to, że albo powinienem chłodzić albo dogrzewać?

Dla przypomnienia: po gotowaniu schładzam do 16'C i zadaje drożdże, przy burzliwej trzymam 18'C, po tygodniu podnoszę do 20'C, będzie dobrze? (piszę o temp. brzeczki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy będzie ok. Temperatura fermentacji jest wyższa o ok. 2 stopnie od temperatury powietrza. Najwyżej pod koniec fermentacji przenieś do cieplejszego pomieszczenia, żeby drożdże dojadły

Lepiej zaczynać fermentację w niskiej temperaturze i podnieść ją pod koniec

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ads napisał:

W przyszłym tygodniu chcę zacząć fermentować IPA na US-05 i zastanawiam się nad temperaturą. W domu mam 20-22'C a w piwnicy 12-14'C. Wychodzi na to, że albo powinienem chłodzić albo dogrzewać?

Dla przypomnienia: po gotowaniu schładzam do 16'C i zadaje drożdże, przy burzliwej trzymam 18'C, po tygodniu podnoszę do 20'C, będzie dobrze? (piszę o temp. brzeczki)

Piwnica będzie dobrym miejsce ma rozpoczęcie fermentacji. Fermentowałem kilkukrotnie us-05 w temp. 12C i wszystko było ok. Po kilku dniach / tygodniu przenieś do cieplejszego. Dobrze by było abyś nie dopuścił do spadku temp. brzeczki po zakończeniu "burzliwej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdzałem swój cukromierz na czystej wodzie w 20'C. I zależy jak na to spojrzeć to wynik waha się o +/-0,5 czyli w sumie 1 blg może być różnicy. Myślicie, że gdy spławik dotyka ścianki menzurki to fałszuje to wynik? albo te małe bombelki które przyczepiają się do skławika lub ścianek?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od środy 16.01 na strychu trzymam PaleAle oraz Grodziskie na burzliwej - temp.  w okolicy 11-12 stopni + 23.01 stoi Stout - wszystkie na drożdżach US-05. Pytanie następujące czy trzymać PA i Grodziskie jeszcze do środy i wtedy wrzucić do mieszkania na 2-3 dni (ok. 20 stopni) czy robić to już dziś? BLG początkowe mam, aktualne mogę pobrać aczkolwiek wolałbym nie mieszać w tych wiadrach i przetrzymać je dla bezpieczeństwa trochę dłużej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Hanys93 said:

Pytanie o surowce nieslodowane tzn. platki ryzowe i platki owsiane.

Czy idzie w jakis sposob poznac czy dany produkt jest "blyskawiczny" czy nie?

Tylko po napisie.  

Ale zalanie wrzątkiem i pozostawienie w garnku niweluje różnice. Chyba że masz ok połowy surowców nieslodowanych. Wtedy lepiej kleikowac,  bez względu na rodzaj płatków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jankasper napisał:

Tylko po napisie.  

Ale zalanie wrzątkiem i pozostawienie w garnku niweluje różnice. Chyba że masz ok połowy surowców nieslodowanych. Wtedy lepiej kleikowac,  bez względu na rodzaj płatków. 

Okej. Jesli zasyp jest w granicach 10- 30 % kleikowanie mozna pominac i wystarczy zalac wrzatkiem na jakis czas tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kochan napisał:

Od środy 16.01 na strychu trzymam PaleAle oraz Grodziskie na burzliwej - temp.  w okolicy 11-12 stopni + 23.01 stoi Stout - wszystkie na drożdżach US-05. Pytanie następujące czy trzymać PA i Grodziskie jeszcze do środy i wtedy wrzucić do mieszkania na 2-3 dni (ok. 20 stopni) czy robić to już dziś? BLG początkowe mam, aktualne mogę pobrać aczkolwiek wolałbym nie mieszać w tych wiadrach i przetrzymać je dla bezpieczeństwa trochę dłużej. 

Ja bym już przeniósł, to 9 dni także zanim drożdże pójdą spać dawaj do ciepłego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jankasper napisał:

Tylko po napisie.  

Ale zalanie wrzątkiem i pozostawienie w garnku niweluje różnice. Chyba że masz ok połowy surowców nieslodowanych. Wtedy lepiej kleikowac,  bez względu na rodzaj płatków. 

Zasadniczo to zalanie wrzątkiem i zostawienie ich na pewien czas w wyższej temperaturze nie jest kleikowaniem? 

 

W jaki sposób kleikujesz?  Ja wrzucam do wrzątku, czasami zagotowując i zostawiam na 20-30 minut, nie mierząc nawet temperatury. Czyli nie różni się to od zalania ich wrzątkiem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fradio napisał:

Zasadniczo to zalanie wrzątkiem i zostawienie ich na pewien czas w wyższej temperaturze nie jest kleikowaniem? 

 

W jaki sposób kleikujesz?  Ja wrzucam do wrzątku, czasami zagotowując i zostawiam na 20-30 minut, nie mierząc nawet temperatury. Czyli nie różni się to od zalania ich wrzątkiem. 

 

 

Na Wiki sa podane temperatury kleikowania dla konkretnych surowcow nieslodowanych. Te zalanie wrzatkiem i zostawienie bedzie takim mozna powiedziec "kleikowaniem na lenia" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://blog.homebrewing.pl/kleikowanie-czyli-nie-taki-diabel-straszny/

 

Pytam się bo opieram się na tym wpisie, gdzie jest napisane że w tym zakresie o którym piszesz lub  wyższej a nawet można zagotować. 

Gdzieś ktoś pisał że to są temperatury minimalne.

Osobiscie próbowałem zarówno pilnując temperatury, wrzucając do wrzątku oraz zagotowując  i nie widzę różnicy w wydajności więc wybrałem najprostszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Fradio napisał:

http://blog.homebrewing.pl/kleikowanie-czyli-nie-taki-diabel-straszny/

 

Pytam się bo opieram się na tym wpisie, gdzie jest napisane że w tym zakresie o którym piszesz lub  wyższej a nawet można zagotować. 

Gdzieś ktoś pisał że to są temperatury minimalne.

Osobiscie próbowałem zarówno pilnując temperatury, wrzucając do wrzątku oraz zagotowując  i nie widzę różnicy w wydajności więc wybrałem najprostszą.

 

Okej, dobrze wiedziec ze nie ma widocznej roznicy. Wiec pojde chyba tez na skroty :D

A powiedz w jakich proporcjach zalewasz wrzatkiem (woda do zboza) i w jaki sposob oddzielasz czesci stale od tej zmetnialej wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakiś czas temu robiłem z kumplem piwko golden ale z brewkitu od gozdawy z cukrem zamiast słodu. Dodam że to była nasza pierwsza warka.  Według nas wszystko zrobiliśmy jak należy, fermentacja przebiegła ładnie,  rozlanie do butelek. No i po jakimś czasie wziolem kilka butelek do lodówki i po 2-3 dniach patrzę A w butelkach coś takiego. Te gluty powstały po wstrząśnięciu butelką, a osad przed wstrzasniecem zebrał się na dole.  

 

Pytanie

Co to może byc?  

Gdzie popełnilismy błąd ?

Jak tego uniknąć? 

 

Smak piwa całkiem dobry.

 

Dzięki za pomoc

20190126_230351.jpg

20190126_230334.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hanys93 napisał:

A powiedz w jakich proporcjach zalewasz wrzatkiem (woda do zboza) i w jaki sposob oddzielasz czesci stale od tej zmetnialej wody?

Płatki wrzucam do wody  w stosunku około 1/5. Płatki mocno nasiąkają, absorbując sporo wody. 

 

Niczego nie oddzielam, całość wrzucam do zacierania razem ze słodami, a potem normalnie filtruje  jak każde inne. Przy czym nie ma moim zdaniem sensu zwracać zbyt dużo brzeczki bo i tak będzie ciężko osiągnąć klarowność. Choć znaczenie ma też ilość. Ta woda/kisiel zawiera sporo skrobi na której nam zależy przy zacieraniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jacek Dzido napisał:

Pytanie

Co to może byc?  

Gdzie popełnilismy błąd ?

Jak tego uniknąć? 

Jak było na dole i pojawiło się po wstrząśnięciu to najprawdopodobniej drożdże i może resztki chmielu. 

Uniknąć można nie mieszając butelką, wkładając do lodówki pionowo i nie nalewać do końca.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Fradio napisał:

Jak było na dole i pojawiło się po wstrząśnięciu to najprawdopodobniej drożdże i może resztki chmielu. 

Uniknąć można nie mieszając butelką, wkładając do lodówki pionowo i nie nalewać do końca.   

Z piwa z brewkitu resztki chmielu? 

Czyli trzeba było przeciągnąć jeszcze trochę fermentacje i zlać na cichą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brewkitu faktycznie to nie będzie chmiel. Uleciała mi ta informacja w trakcie pisania. 

Czy przeciągnąć fermentacje ci nie powiem bo nic o niej nie piszesz. 

Przy czym musisz mieć na uwadze ze w przypadku piwa domowego praktycznie zawsze będziesz miał osad drożdżowy na dnie i jak go wymieszasz będziesz miał farfocle. Wynika to z tego ze piwo jest refermentowane i o ile nie będziesz magazowywać go sztucznie to więcej lub mniej osadu będzie.  Jeśli osad jest na dole i wszystko dobrze pachnie smakuje to bym się nie martwił i nie mieszał butelka jak pisałem wyżej. Jak będziesz nalewał piwo to spwrawdz jak to wyglada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.