Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to trudne do jednoznacznego orzeczenia. Dużo zależy chociażby od drożdży. Są szczepy, które bardzo płytko odfermentowują. Są też takie, u których mało brakuje, żeby fermentatora nie zjadły. 

odnośnie zacierania zależy od ogrzewania do tych 67 stopni. Jedni doleją tyle wrzątku, żeby od razu ustalić taką temperaturę, drudzy będą podgrzewać.

Podobno konwersja przez beta-amylazę zachodzi szybciej, aniżeli przez alfa-amylazę. Raczej te 67 stopni powinno wyjść tak pół na pół. Im bliżej 62 stopni tym piwo będzie bardziej wytrawne (alkoholowe). Im bliżej 72, tym będzie pełniejsze, bardziej słodowe. Różne słody mają różną siłę enzymatyczną. Często po ok. 15 minutach zacierania może wyjść już negatywna próba jodowa (co nie znaczy, że skrobia jeszcze z łuski się nie wypłuka)

Odnośnie balansu, to głównie zależy od gatunku piwa, jaki chcesz uwarzyć. Są gatunki, które powinny być możliwie jak najbardziej wytrawne. Są gatunki, które powinny mieć więcej ciała. Z tym zastrzeżeniem, że zacieranie jest właśnie uzależnione od drożdży. Często drożdże dedyktowane  do bardziej słodowych piw potrafią płytko odfermentować nawet przy pozornie wytrawnym zacieraniu

Najlepiej poczytać o danym gatunku piwa i opinie na temat drożdży, jakie się planuje użyć. Dopiero wtedy możesz się zastanowić, w jakich temperaturach zacierać

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam uwarzyłem 2 tygodnie temu dwie warki z gotowych zestawów Prawdziwe pszeniczne i Robus porter.  Pszeniczne na starcie miało 12 blg po 7 dniach spadło do 6blg ,15 dni i dalej jest 6blg .Fermentacja 18 C w pokoju drożdże M20 Jack's , drożdże podniosły na początku temperaturę do 21 C,  po kilku dniach brzeczka utrzymywała temperaturę pokojową 18 - 19 C. Porter ten sam czas ta sama temperatura. Blg 18 po 14 dniach 9blg. Drozdze s-04 safale 2 paczki .  Moje pytania to czy te piwa można już butelkowac , czemu BLG końcowe jest takie wysokie . Jak długo musi leżakowac porter i w jakiej temperaturze. Ogólnie jak długo można przechowywać piwo domowej produkcji?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Najlepiej poczytać o danym gatunku piwa i opinie na temat drożdży, jakie się planuje użyć. Dopiero wtedy możesz się zastanowić, w jakich temperaturach zacierać

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Poczytam o drożdżach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Jankasper napisał:

Dokładnie. Możliwe, że zacierales na słodko,  więc jest więcej cukrów nierefermentowalnych.  Jak natlenileś brzeczkę? 

B

 

41 minut temu, Jankasper napisał:

Dokładnie. Możliwe, że zacierales na słodko,  więc jest więcej cukrów nierefermentowalnych.  Jak natlenileś brzeczkę? 

Brzeczki przelalem z wiadra do wiadra.  Pszeniczne zacieralem 46c 15min, 63c 25min ,72c 40min i koniec 78 do Wysladzanie.  Porter 66c na 70min i 78c 10min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema,

czy jest sens po 3-ech tygodniach fermentacji (burzliwa+cicha) lekkiego APA dodać pulpę z mango? Piwo już się chmieli na zimno, za 2 dni będzie rozlew i chciałem eksperymentalnie zostawić w fermentorze ok 5l, dodać tam pulpę, poczekać, aż przefermentuje do końca i zabutelkować. Ma prawo coś dobrego z tego wyjść, czy lepiej zostawić mango na inne piwo i dorzucić je wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem RISa 24BLG jakoś w marcu w zeszłym roku. Zapomniałem o nim w piwnicy. Piwo nie nagazowało się do dziś. Temperatuja latem 18C. Czy po takim czasie przeniesienie do cieplejszego pomieszczenia coś jeszcze da? Po jakim czasie drożdze w piwach mocnych całkowicie umierają? Wiem że mogę dodać nowych drożdzy, jednak nie o to pytam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może napisac coś więcej o London ale III? Pisałem w dedykowanym temacie ale chyba nikt nie zaglądał. Dość skąpo o nich. Jakieś kluczowe różnice w porównaniu do najpopularniejszych szczepów jak s-04? 

Przy okazji w jakiej temperaturze fermentować nimi barley wine?  Dolna granica według producenta to 18C i myślałem żeby w takiej zacząć a po kilkundniach podnieść  do 19 a na koniec 20. Tylko zastanawiam się czy nie będzie za dużo estrów, itp, przy wysokim balingu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne drożdże. S-04 mogą im buty czyścić. 

 

Barleywine najlepiej zacząć od 15-16C temperatury otoczenia, co powinno dać 17-18C w piwie. Jak zaczną zwalniać to podnieść najpierw 17-18C otoczenia, a pod koniec do ~20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

Będę fermetował z podpiętym kontrolerem i pasem grzewczym żeby zapewnić stałą temperaturę. 

Zatem na początek jak radzisz, ustawię nawet poniżej zalecanej w okolice 17, a jak zaczną zwalniać delikatnie będę podnosił, kończąc na 20 pod koniec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ads napisał:

Szybkie pytanie: jaka średnica wewnętrzna wężyka silikonowego z kranu fermentora?

Nie wiem czy krany wszystkich firm są takie same, ale do mojego pasuje idealnie 10/12. 10 średnica wewnętrzna, 12 średnica  zewnętrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Szykuję się do pierwszej warki. I tu parę pytań. Wybór padł na zestaw z BA Start + osobno Miners Stout+BA Plus i trochę chmielu. 

1. Jak rozumiem przyszłościowo do zacierania potrzebuję jeszcze termometr i jakiś filtrator, płyn lugola. Coś jeszcze?

2. Czy chłodnica to mus czy może wystarczy wanna z zimną wodą

3. Czy tego stouta z brewkitu można dochmielić (czy ma to sens)? Jeżeli takżeli tak to kiedy na etapie gotowania ekstraktu czy dodać w burzliwej?

4. Czy trzymanie piwa w skrzynkach w pwinicy będzie ok?

5. Żona lubi portery i ris-y. Obecnie mamy garnek 15l w planach zakup większego. Celować w 30 czy 50l?

6. Co się stanie jak do tego pierwszego stouta w procesie grzania ekstaktu i tego BA Plus dodam z 200g cukru. Wzrośnie BLG jak mniemam, ale coś na +- w smaku itp?

 

Rady mile widziane. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2019 o 17:59, Grzegorz Żukowski napisał:

Odnośnie zacierania, to w zasadzie przy brewkitach potrzebujesz podobną ilość sprzętu.

Minimum, co potrzebujesz, to:

gar 30l (wygodniej 35-40l)

fermentator z kranikiem 

filtrz oplotu

Cukromierz

Termometr do 100 stopni

Sitko (może być pożyczone z kuchni)

Długa łycha

Warto zainwestować w worek muślinowy do chmielenia

Waga kuchenna

Środek do dezynfekcji

Wężyk 

Kapslownica

To odnośnie pytania 1

 

Odnośnie 2

Na początek wanna wystarczy. Tylko warto brać lekką poprawkę na czasy chmielenia i ilość chmielu, żeby goryczka za mocna nie wyszła

 

3) brewkity są już nachmielone. W przypadku stouta nie wydaje się to potrzebne. Tam chmielenie nie jest najważniejsze

 

4) Będzie OK

 

5) patrz punkt 1. W przypadku RIS polecałbym gar 50l

 

6) zrobi się bardziej wytrawny. Cukier dodaje odczucie alkoholowości. Dodatek 200g nie powinien zbyt dużo zmienić, poza podbiciem gęstości o 1blg. Bardziej neutralna jest glukoza. Pamiętaj, że dodatkowo należy dosłodzić lub dodać ekstraktu przy butelkowaniu. Wtedy sumarycznie ilość cukru się zmieni

 

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.