Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Jancewicz napisał:

Na dwoje babka wróżyła, może nie będzie źle. 

Okay dzięki :) ps. W razie kiedy odfermentowanie okaże się dość słabe to kolejne dodanie drożdży może dać jakiś rezultat? Wcześniej dodał bym do nich trochę brzeczki a dopiero później zadał całość do wiadra. W winie to działało ale przy użyciu Bayanusów

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jancewicz napisał:

Na dwoje babka wróżyła, może nie będzie źle. 

 

21 godzin temu, INTseed napisał:
21 godzin temu, advisorylyrics napisał:
40C 

Jak drożdze dodałeś? Co to kveiki były?

 

23 godziny temu, Lasek napisał:

A duzo tej gestwy dodales? 

Bo niewykluczone ze jak dales bardzo duzo gestwy to drozdze zrobily co mialy do zrobienia i teraz dojadaja spokojnie resztki w sposob mniej widowiskowy. 

 

Kupiłem dziś kolejny balingomierz. Co ciekawe, że już po rozpakowaniu zauważyłem że ma pęknięcie. Ciekawe czy jutro przyjmą go z powrotem bo nie mam zamiaru co dwa dni kupować nowego. Wracając do tematu piwo z 14blg zeszło do 6. Mam rozumieć, że jeśli nie zejdzie niżej to moja IPA będzie miała tylko 3% alko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dziś kolejny balingomierz. Co ciekawe, że już po rozpakowaniu zauważyłem że ma pęknięcie. Ciekawe czy jutro przyjmą go z powrotem bo nie mam zamiaru co dwa dni kupować nowego. Wracając do tematu piwo z 14blg zeszło do 6. Mam rozumieć, że jeśli nie zejdzie niżej to moja IPA będzie miała tylko 3% alko? 
Zmieniasz nazwe na Session IPA i bedzie git

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, advisorylyrics napisał:

Wracając do tematu piwo z 14blg zeszło do 6. Mam rozumieć, że jeśli nie zejdzie niżej to moja IPA będzie miała tylko 3% alko? 

Jak wyliczyles ze to tylko 3% alko. 

Z 14 do 6 to bedzie jakies 4,5% wedlug kalkulatorow, a jak poczekasz to moze jeszcze z 1-2 blg ci dojedza drozdze.

Zdarzaja sie takie przypadki ze drozdze ostro ruszaja pozniej maja chwile zawieszenia i dojadaja sobie jeszcze troche. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lasek napisał:

Jak wyliczyles ze to tylko 3% alko. 

Z 14 do 6 to bedzie jakies 4,5% wedlug kalkulatorow, a jak poczekasz to moze jeszcze z 1-2 blg ci dojedza drozdze.

Zdarzaja sie takie przypadki ze drozdze ostro ruszaja pozniej maja chwile zawieszenia i dojadaja sobie jeszcze troche. 

 

 

Zapomniałem że to się nie liczy tak jak ja to zrobiłem.. Już mam ten wzór, dzięki dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, takie (pewnie proste) pytanie: czy da się wyliczyć siłę diastatyczną z tego data sheet-u: https://www.vikingmalt.com/wp-content/uploads/2017/09/VIKING-PALE-ALE-MALT.pdf ?

 

Nie jestem pewien, czy jest tutaj podana w ogóle parametryzacja pozwalająca ją określić. A może się mylę? 

 

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, puradawid napisał:

Hej, takie (pewnie proste) pytanie: czy da się wyliczyć siłę diastatyczną z tego data sheet-u: https://www.vikingmalt.com/wp-content/uploads/2017/09/VIKING-PALE-ALE-MALT.pdf ?

 

Nie jestem pewien, czy jest tutaj podana w ogóle parametryzacja pozwalająca ją określić. A może się mylę? 

Jeżeli nie jest wymioniona to nie jesteś w stanie jej obliczyć. Jest to po prostu kolejny wskaźnik, chyba najczęściej wyrażany stopniach Lintnera. To co możesz zrobić to estymować na podstawie typu słodu, ziarna bazowego oraz jego koloru. Jasne słody podstawowe mają ten wskaźnik wysoki. Że względu na to że w procesie słodowania i suszenia wiele enzymów po prostu przetrwało. Im ciemniejszy kolor tym więcej reakcji Maillarda i brązowienia związanej z temperaturą. Enzymy w raz z długą ekspozycją na zbyt dużo ciepła przestają być aktywne. I tak jasny słód z je zmienia 6 rzędowego będzie miał ich więcej aniżeli 2 rzędowego. Słód PA będzie mniej enzymatyczny jak pilzneński. Zbyt mała siła diastatyczna w rachunku zasypu moze w pełni nie zatrzeć skrobii, lub zacieranie będzie bardzo długo trwało. 

Słódy Pale Ale maja średnio siłę diastatyczna coś około 60-100L, słody pilzneńskie 140-160L, czyli zatrą same siebie i jeszcze na trochę niesłodowaną jak dodatków starczy. Jsne słody pilzneńskiego zacierały mi w proporcjach 4:6 bez problemu, gdzie większą część to surowce niesłodowane.

 

Tutaj możesz poczytać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, puradawid napisał:

Dziękuję, rozumiem pojęcie siły diastatycznej, nie rozumiem, dlaczego nie ma tego w data sheet danego słodu, w szczególności, że w innych jest. No cóż to trzeba będzie coś przyjąć z tabeli :) 

To już pytanie do @Viking Malt :)

Z mojego punktu jakbym chciał użyć dużej ilości surowców niesłodowanych użyłbym pilzneńskiego zamiast PA. Jak na szybko otworzyłem pdf z opisem słodu pilzneńskiego to już DP jest wymienione jako >240WKDM co daje jakieś 140L, czyli bardzo dobrze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Przyjechały mi wczoraj używane kegi, zalałem starsanem i przy postawieniu do góry nogami (bez gazowania) jeden trochę cieknie spod wieka. Czy to normalne i ustanie po nabiciu gazem, czy raczej zainteresować się wymianą uszczelki / wieka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!
Przyjechały mi wczoraj używane kegi, zalałem starsanem i przy postawieniu do góry nogami (bez gazowania) jeden trochę cieknie spod wieka. Czy to normalne i ustanie po nabiciu gazem, czy raczej zainteresować się wymianą uszczelki / wieka? 
Nie znam się na kegach, ale się wypowiem :) Na logikę skoro ciecz ucieka to gaz z uwagi na mniejszą gęstość będzie uciekał tym bardziej. Zainteresuj się wymiana.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, miczab napisał:

Cześć!

Przyjechały mi wczoraj używane kegi, zalałem starsanem i przy postawieniu do góry nogami (bez gazowania) jeden trochę cieknie spod wieka. Czy to normalne i ustanie po nabiciu gazem, czy raczej zainteresować się wymianą uszczelki / wieka? 

 

Spróbuj lepiej spasować pokrywę. Po nabiciu ciśnienia pokrywę dociska i szczeliny ustępują. Niektórzy smarują też uszczelki wazeliną spożywczą by ewentualne dziury zatkać. Wymiana uszczelki jeżeli przez kilka lat nie była wymieniana to też jest dobra opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Wuuu napisał:

Nie znam się na kegach, ale się wypowiem :) Na logikę skoro ciecz ucieka to gaz z uwagi na mniejszą gęstość będzie uciekał tym bardziej. Zainteresuj się wymiana.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Tylko, że gaz będzie wywierał sporo większe ciśnienie niż 2 litry roztworu starsanu i spodziewam się że wypchnie pokrywę analogicznie do efektu tego że ciężko otworzyć nagazowany keg. 

 

33 minuty temu, Undeath napisał:

 

Spróbuj lepiej spasować pokrywę. Po nabiciu ciśnienia pokrywę dociska i szczeliny ustępują. Niektórzy smarują też uszczelki wazeliną spożywczą by ewentualne dziury zatkać. Wymiana uszczelki jeżeli przez kilka lat nie była wymieniana to też jest dobra opcja.

 

Właśnie zauważyłem, że przy nieuważnym zamykaniu pokrywa potrafi się zamknąć nierówno, tj. część jest trochę niżej i tamtędy ucieka. Uszczelki zamówiłem i tak, ale spodziewam się właśnie efektu wypchnięcia pokrywy przez ciśnienie. Zobaczymy, dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, miczab napisał:

Właśnie zauważyłem, że przy nieuważnym zamykaniu pokrywa potrafi się zamknąć nierówno, tj. część jest trochę niżej i tamtędy ucieka. 

Normalka, trzeba poprostu uwaznie zamykac pokrywe zeby rowno docisnac uszczelke. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, daniol88 napisał:

Do zasypu 95% pszenicy lepiej użyć filtru z oplotu czy rurkowego? 

Najliej łuski ryżowej, przy słodzie pszenicznym ona rzeczywiście działa dobrze :). Rodzaj filtru wg mnie raczej będzie drugorzedny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Uwarzyłem właśnie BGSA mam gęstwę ok. pół litra, brzeczka po gotowaniu 20 l ma 27blg czy wystarczy drożdży? No i jeszcze jedno gęstwa lodówki mierzyłem 10st.C a wiadro z brzeczką chłodziłem w garażu ma 12st.C mogę zadać drożdże zaraz czy poczekac? Gęstwa to ardennesy.

Pozdrawiam

 

Dałem drożdże w tem. 12st.C myślę że się nie zestresowały za bardzo. Mierzyłem blg zaraz po gotowaniu i miało 27 a po zadaniu drożdży pomiar 25.2brix właściwie.

Edytowane przez darnok267
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu ja. Jestem ciekaw charakyerystyki drożdży z brewkitu. Próbowałem różne frazy wpisywać w google jednak wyszukiwarka skupia się na "brewkit" i nic związanego z drozdzami. Mam kilka zaszetek zachowanych i myślę czy mógłbym użyć ich do piwa zacieranego? Mam na uwodze, że nawet do piwa z puszki zaleca się użyć innych robaczkow, ale chyba w jakiś sposób robią robotę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, advisorylyrics said:

Znowu ja. Jestem ciekaw charakyerystyki drożdży z brewkitu. Próbowałem różne frazy wpisywać w google jednak wyszukiwarka skupia się na "brewkit" i nic związanego z drozdzami. Mam kilka zaszetek zachowanych i myślę czy mógłbym użyć ich do piwa zacieranego? Mam na uwodze, że nawet do piwa z puszki zaleca się użyć innych robaczkow, ale chyba w jakiś sposób robią robotę? 

Ja miałem saszetkę po brewkicie od MJ na saison. Zrobiłem ostatnio na nich z zacierania i z 14blg zeszły do 0.5 więc chyba można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dla osob fermentujacych w wiadrze z uchylona pokrywa.

A wiec dzis jestem po wylaniu 10l APA, ktore skwasnialo poprzez trupy muszek owocowek.

Do tej pory fermentowalem zawsze z rurka ale z braku fermentatorow uzylem wiadra z pokrywa ktore lekko uchylilem.

 

Pytanie w jaki sposob uchylacie pokrywe ze nie dostaja sie tam muszki owocowki?

Z gory dzieki za rady bo szkoda by mi znow bylo wylewac nastepne piwo z tego samego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Hanys93 napisał:

Pytanie dla osob fermentujacych w wiadrze z uchylona pokrywa.

A wiec dzis jestem po wylaniu 10l APA, ktore skwasnialo poprzez trupy muszek owocowek.

Do tej pory fermentowalem zawsze z rurka ale z braku fermentatorow uzylem wiadra z pokrywa ktore lekko uchylilem.

 

Pytanie w jaki sposob uchylacie pokrywe ze nie dostaja sie tam muszki owocowki?

Z gory dzieki za rady bo szkoda by mi znow bylo wylewac nastepne piwo z tego samego powodu.

Pokrywa luźno na wiadrze nie zapięta, taśmuję dookoła taśmą szarą (taka do paczek) aby stanowiło plombę przed dziećmi i nie próbowały pod nią zaglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Mam pytanie. Robiłem coś a'la Christmas Ale. Po dwóch tygodniach z 15 BLG zeszło do 7 i tak stoi już dłuższy czas. Zlewać na cicha i nic nie robić? Czy może dodać jeszcze drożdży bo została mi 1 saszetka. Co radzicie. 7 BLG trzyma od 10 dni. Z początkowego BLG do obecnego zeszło w 4 dni.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hanys93 napisał:

Pytanie w jaki sposob uchylacie pokrywe ze nie dostaja sie tam muszki owocowki?

Ja najpierw szczelnie zamykam pokrywę, a następnie w miejscu gdzie jest wgłębienie lekko rozszczelniam, jak najmniej się da. Przy dobrych, nie sfatygowanych pokrywkach zdarza się że wieko się lekko wybrzusza w pierwszych dniach, wiec raczej nic nie ma szans na wejście do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.