Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, majlosz napisał:

Jak przedmuchać piwo CO2 po przelaniu na cichą? Nie chcę kupować specjalnie butli a widziałem że łatwo samemu wytworzyć dużą ilość CO2 przez wymieszanie sody z kwaskiem cytrynowym i ciepłą wodą

Np redukując kwas octowy (np ocet 10%) i wodorowęglan sodu (soda oczyszczona). Jak już chcesz tak robić to powinieneś wypełnić pojemnik CO2 przed przelaniem. Inaczej w trakcie przelewania rozpuści Ci się trochę powietrza/tlenu w młodym piwie. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i będzie na dnie pojemnika.

Reakcja to CH3COOH + NaHCO3 -> CH3COOH + H2O + CO2

 

44 gramów CO2 gazu zajmuje około 25 dm3 w temperaturze pokojowej. Zatem potrzebujesz około 60 gramów CO2 wypełnić standardowy fermentor. Oczywiście nie trzeba wypełniać całego.

 

Reagentów potrzebujesz więcej aby wytworzyło Ci odpowiednią ilość CO2. Nie policzę Ci teraz tego ile dokładnie octu i sody, nie mam pod ręką tablic. Ta metoda jest ekonomicznie mało opłacalna. Reagenty muszą być umieszone w naczyniu tuż nad lub w fermentorze. To będzie chlapało trochę na początku więc lepiej mieć wyższe naczynie (słoik).

 

 

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Hej,
Starter wyeast 1084 Irish Ale. po 48 h wyglada jak na zdjęciu. Drozdze jakoś zaczęły się zbrylać tworząc granulki, które po wyłączeniu mieszadła szybko opadają. To normalne ? To mój 5 starter i poprzednie na innych drożdżach tworzyły jednorodną gładką substancję. 9fb822fd4a6760e06f4f754dbe04b94b.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Zohan napisał:


Hej,
Starter wyeast 1084 Irish Ale. po 48 h wyglada jak na zdjęciu. Drozdze jakoś zaczęły się zbrylać tworząc granulki, które po wyłączeniu mieszadła szybko opadają. To normalne ? To mój 5 starter i poprzednie na innych drożdżach tworzyły jednorodną gładką substancję.

Prawdopodobnie te drożdże tak mają. Czasem też mam tak, zwłaszcza przy średnio i mocno flokulujących szczepach. Kveiki też tak mają. Też mam tak częściej jak sam zacieram słód na starter i z lenistwa gotuję za krótko brzeczkę. Nie przejmował bym się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie te drożdże tak mają. Czasem też mam tak, zwłaszcza przy średnio i mocno flokulujących szczepach. Kveiki też tak mają. Też mam tak częściej jak sam zacieram słód na starter i z lenistwa gotuję za krótko brzeczkę. Nie przejmował bym się.

Dzięki, poszło do brzeczki. Zobaczymy jak sobie poradzą :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Czy ktoś stosujący technikę zacierania w worku, próbował wysladzania po ptostu poprzez zanurzenie młóta z workiem w drugim naczyniu z gorącą wodą i mieszaniu? A następnie wodę do gara? Ewentualnie wcześniej przefilttowac przez pieluche tetrową 

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak robiłem jak zacierałem w worku. Zacierałem w stosunku wody do ziarna 3-3,5 l/1kg. Po zacieraniu do fermentora wlewałem tyle ciepłej wody ile program wyliczał do wysładzania przy normalnym zacieraniu. Moczyło to się z 10 minut potem wyciągałem, odsączałem worek z młótem i "filtrat"do gara. Ja miałem worek z firanki wiec przepuszczał sporo mąki zarówno podczas zacierania jak i tego wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,  robię Black IPA z ekstraktów, czytałem na forum,  że lepiej ekstrahować słód czy jęczmień palony niż ciemny ekstrakt bo chce by piwo było jak najbardziej chmielowe, a by miało mało nut palonych. I teraz do rzeczy na 20 litrów ekstrahuje 100g Carafa II i 60 g jęczmienia palonego.  Czy ta ilość da mi pożądane efekty barwiące do BIPA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Hobbysta napisał:

Jestem trochę skonfundowany, czemu to zwykłe Dry Stouty z naszej wiki zacierane są przez 90'? Zazwyczaj zacieram przez 60' i jest okej, ale może to właśnie błąd.

Sa zacierane przez 90 minut bo autorzy przepisow tak zacierali i to wszystko. 

Zacierajac dluzej powinienes miec troche wieksza wydajnosc i wiecej cukrow fermentowalnych w brzeczce. 

Ale jesli chodzi o samo zatarcie to spokojnie po 60 minutach masz zatarte a nawet szybciej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuje malej porady a mianowicie w sklepie internetowym w ktorym sie zaopatruje maja niezle promocje na szyszki.

Biore Herkulesa i Spalter Select.

Do tego dobralbym jeszcze jeden rodzaj do uzupelnienia zapasow niemieckich chmieli, ale do tej pory sie z nimi nie spotkalem i w internetach tez malo konkretnych informacji.

Chodzi o chmiele Opal 9% oraz Smaragd 5,5%.

Chcialbym wybrac jeden z tych dwoch.

 

Ktos jakies doswiadczenia ma z tymi chmielami?

 

Edit dodatkowe pytanie :

 

Panowie jeszcze jedno pytanko, poniewaz mam w planach na kolejne 6 warek zrobic ale i pseudo lagery i zdecydowalem sie na drozdze wyeast 1272 American Ale II.

Do tej pory stosowalem suche drozdze i ewentualnie gestwe od znajomego, dlatego tez nie mam doswiadczenie jesli chodzi o plynne drozdze.

Warki beda 30l a po przeczytaniu opisu drodzy sa przeznaczone na 20l.

Musze zakupic 2 paczki, czy taki reinzucht pociagnie tez te 30l?

Czy moze najpierw polecacie zrobic starter?

 

 

Edytowane przez Hanys93
dodatkowe pytanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema wszystkim! Zabieram się za kupno zestawu startowego, do którego można kupić surowce do zacierania na piwa typu: Pale Ale 12blg, Dry Stout, Czeski Ale, Irish Red Ale. Które piwo warzyć na swój pierwszy raz z tych? Czy polecacie może inny typ?

Cześć, jeśli chodzi o poziom trudności to wg mnie najłatwiejszy będzie Dry Stout, który często jest polecany na początek przygody z piwowarstwem.

Pod warunkiem ze lubisz takie piwo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2018 o 15:06, Mibor napisał:

Ja tak robiłem jak zacierałem w worku. Zacierałem w stosunku wody do ziarna 3-3,5 l/1kg. Po zacieraniu do fermentora wlewałem tyle ciepłej wody ile program wyliczał do wysładzania przy normalnym zacieraniu. Moczyło to się z 10 minut potem wyciągałem, odsączałem worek z młótem i "filtrat"do gara. Ja miałem worek z firanki wiec przepuszczał sporo mąki zarówno podczas zacierania jak i tego wysładzania.

 

Kolego. Chmieliles również w worku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czuję się zagubiony, ale nie wiedziałem gdzie zadać pytanie.

Otóż, popełniłem dziś takie piwo.  american ipa 01.bsmx

wszystko jest tak jak w recepturze, ale wyszło bardzo ciemnie. W fermentorze kolor określiłem na około 28-32 EBC.

program pokazuje jaśniejsze 11,7 EBC ?? dlaczego ??? 

Jaki mi styl wyszedł ??? Bo już nie jestem pewien czy to jest american ipa.

American IPA

American Amber Ale

 

Parametry:

  • Początkowe blg: 14.8* (OG 1.059)
  • Końcowe blg: 2.6* (FG 1.01)
  • Alkohol objętościowo: 6.4%
  • Objętość: 19l
  • Czas gotowania: 60min

 

Składniki / schemat chmielenia:

  1. 2.5kg Viking Pilsner Malt - Viking Malt (4 EBC, 50%)
  2. 1.2kg Munich I (Weyermann) - Weyermann (14 EBC, 24%)
  3. 1kg Viking Pale Ale Malt - Viking Malt (6 EBC, 20%)
  4. 0.3kg Carahell (Weyermann) - Weyermann (25.6 EBC, 6%)
  5. 20g Amarillo 9.2AA (0.5IBU) granulat - Gotowanie 60min
  6. 20g Amarillo 9.2AA (0.4IBU) granulat - Gotowanie 30min
  7. 20g Amarillo 9.2AA (0.2IBU) granulat - Gotowanie 15min
  8. 10g Cascade 5.5AA (0IBU) granulat - Gotowanie 1min
  9. 10g Amarillo 9.2AA (0IBU) granulat - Gotowanie 1min

 

Zacieranie:

  1. Mash In (Podgrzewanie 2min) 68°C 60min
  2. Mash Out (Podgrzewanie 2min) 76°C 10min
  3. Nazwa kroku Zacierania (Podgrzewanie 4min) 78°C 5min

 

Notatki:

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Hanys93 napisał:

Panowie jeszcze jedno pytanko, poniewaz mam w planach na kolejne 6 warek zrobic ale i pseudo lagery i zdecydowalem sie na drozdze wyeast 1272 American Ale II.

Do tej pory stosowalem suche drozdze i ewentualnie gestwe od znajomego, dlatego tez nie mam doswiadczenie jesli chodzi o plynne drozdze.

Warki beda 30l a po przeczytaniu opisu drodzy sa przeznaczone na 20l.

Musze zakupic 2 paczki, czy taki reinzucht pociagnie tez te 30l?

Czy moze najpierw polecacie zrobic starter?

 

Używałem wiele razy tych drożdży i na warkę 22-24 litry przy 12 blg jak saszetka jest świeża (napuchła w czasie poniżej 10-12h) starter nie jest potrzebny. W pełni prawidłowo przefermentują. Ale na 30 litrów to już koniecznie starter około 1,5 litra (oczywiście aktywuj saszetkę 12h wcześniej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, burczas napisał:

 

Otóż, popełniłem dziś takie piwo.  american ipa 01.bsmx

wszystko jest tak jak w recepturze, ale wyszło bardzo ciemnie. W fermentorze kolor określiłem na około 28-32 EBC.program pokazuje jaśniejsze 11,7 EBC ?? dlaczego ??? 

Sprawdz sobie piwo po fermentacji w szklance. 

W fermentorze zawsze wyglada ciemniej niz jest naprawde. 

Pozatym jesli nie pomylili Ci sie w sklepie to z tego zasypu tak ciemny kolor jest niemozliwy do uzyskania. 

Edytowane przez Lasek
Doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.