Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Lasek napisał:

Platki dodajesz od poczatku razem ze wszystkim. 

Jak robisz dry stouta to slody prazone i czekoladowe tez dajesz od poczatku.

To nie porter zeby dodawac na koniec.  

Za instrukcją: 

Cytuj

Zacieranie w 13,5 litrach wody w temperaturze 66C - 1 godzina 
72C - 10 minut (dodanie słodów palonych i czekoladowych na ostatnie 10 minut zacierania)

To jak to w końcu jest? Generalnie widzę, że te instrukcje(praktycznie w każdym sklepie) są lekko mówiąc baaardzo oszczędne ale to zasadnicza różnica z tym co napisałeś. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku. Dla bezpieczeństwa można je wcześniej skleikować ale w przypadku jęczmienia nie jest to konieczne, z racji potrzebnej  temperatury.

edit 

spoźniłem się. Palone w przypadku dry stouty  jak w instrukcji bo może wyjść zbyt palone/kwaśne. 

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, NewportRobert napisał:

Czyli wszystki surowce od razu? 

 

Po co w takim razie te sklepy dorzucają instrukcje skoro tylko wprowadzają (niedoświadczonych) w błąd? 

 

Bo jakby nic nie dali, to by niedoświadczeni zasypywali pytaniami na maila itd. albo poszli kupić tam, gdzie dają instrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tauruss napisał:

 

Bo jakby nic nie dali, to by niedoświadczeni zasypywali pytaniami na maila itd. albo poszli kupić tam, gdzie dają instrukcję.

Nie rozumiem tylko czemu jak już dają nie mogą się przyłożyć i zrobić porządnej instrukcji tylko takie byle co dają. Dziwie się, ze żaden sklep tego nie zrobi, kupiłby tym sporo klientów od konkurencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wprost przeciwnie, zupełnie się temu nie dziwie, jakby to się komuś opłacało, to by dawno ktoś na to wpadł.

Sklep nie chce odstraszać klientów trudną i długą instrukcją warzenia piwa, lepiej pisać, że warzenie jest proste i fajne.

Do tego nikt nie będzie tracił kupy czasu na pisanie szczegółowych instrukcji, dla każdego zestawu innej, specyficznej dla tego stylu.

Początkujący tego i tak nie ogarnie, a doświadczony nawet nie przeczyta, bo już to wie ( a najczęściej już nawet nie kupuje zestawów, tylko robi własne receptury)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tauruss napisał:

Syp wszystko i nic nie bój.

Dobra, powiedz mi jeszcze tak. Zacieranie w 66C wszystkiego od razu, podnosić potem na te 10 minut do 72C (kiedy według instrukcji miałem dodawać ciemne) czy zacierać w 66C i od razu mashout? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, NewportRobert napisał:

Dobra, powiedz mi jeszcze tak. Zacieranie w 66C wszystkiego od razu, podnosić potem na te 10 minut do 72C (kiedy według instrukcji miałem dodawać ciemne) czy zacierać w 66C i od razu mashout? 

Wystarczy zacieranie jednotemperaturowe. Ciemne od razu, ale może wyjść kwaśność. Jak dasz na koniec, to oddadzą kolor i mniej paloności. Próba jodowa jest zbędna, chyba, że dajesz tych płatków bardzo dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, NewportRobert napisał:

Czyli wszystki surowce od razu? 

 

Po co w takim razie te sklepy dorzucają instrukcje skoro tylko wprowadzają (niedoświadczonych) w błąd? 

Tylko ze ja nie widzę tu wprowadzanaia w błąd. Kupiłeś zestaw z receptura w której autor przewidział dodanie palonych na koniec bo mu tak pasuje i wiele osób tak dodaje. Jak spojrzysz do wiki to przynajmniej dwie osoby wygrały konkursy z właśnie takim dodawaniem słodów.  Ja też robiłem tydzień temu dry stouta z takim sposobem dodawania.  Ty zapytałeś czy robić tak jak w instrukcji czy inaczej i znalazł się kolega który woli dodawać od początku i tez nie ma w tym nic złego, tylko trzeba uważać przy takich lekkich piwach żeby nie okazało się ze maja nieprzyjemna kwaśność(patrz wiki-słody palone/profil wody). W mocniejszych w większości przypadków dodaje się od początku. 

Wiec nie jest to błąd tylko zależy to od preferencji i efektu jaki chcesz uzyskać. Ja bym pozostał przy tym co jest w instrukcji a kombinował układając własna recepturę, bo z własnego doświadczenia widzę ze zmienianie czegoś na początku dla samego zmienienia nie zawsze daje dobre efekty. 

Udanej warki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, NewportRobert napisał:

Może i tak :) 

 

Wracajac do pytania, sypać wszystko od razu? Będzie chyba kłopot z próba jodowa w takim przypadku.  

Widze ze przewazaja glosy za dodawaniem na koniec. Wiec podstawowe pytanie ktorego nie zadalem. 

Ile Ty masz w tym przepisie tych palonychi czekoladowych slodow? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2018 o 15:18, Lasek napisał:

Widze ze przewazaja glosy za dodawaniem na koniec. Wiec podstawowe pytanie ktorego nie zadalem. 

Ile Ty masz w tym przepisie tych palonychi czekoladowych slodow? 

 

 

Pale Ale - 3,4 kg 

Platki jęczmienne - 0,6 kg (są błyskawiczne) 

 

Jęczmień prażony 0,35 kg 

Czekoladowy 400 - 0,2 kg 


I jak tam @Lasek?

 

Edytowane przez NewportRobert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! Macie Panowie jakieś sposoby na zmniejszenie goryczki w piwie? Jestem po burzliwej fermentacji APY i trochę przesadziłem z chmielem. Może macie jakiś sposób żeby odrobine ta goryczkę zmniejszyć?
 
W sensie piles młode piwo przed butelkowaniem? Zostaw, w butelce się ułoży goryczka.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Michał Wu napisał:

Czołem! Macie Panowie jakieś sposoby na zmniejszenie goryczki w piwie? Jestem po burzliwej fermentacji APY i trochę przesadziłem z chmielem. Może macie jakiś sposób żeby odrobine ta goryczkę zmniejszyć?

 

Napisz może schemat chmielenia to coś więcej będzie można powiedzieć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, witam wszystkich,

 

Mam powoli dość warzenia na ekstraktach i kompletuję sobie sprzęt do zacierania i warzenia. Mogę kupić w atrakcyjnej ceniewolnostojącą kuchenkę indukcyjną STALGAST 3,5KW przeznaczoną do garnków o średnicy do 26cm. Czy jeśli postawię na tym garnek 32 albo to będzie taki zestaw działać jak należy? 

Edytowane przez tangomagic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracie i sistry radzta bo chyba sie zajamie, piwo pale ale z duza iloscia platkow ale nie istotne safale us05 zabutelkowane w niedziele. Dzisiaj spogladam a tu na szyjkach drozdze hmm. Fakt chyba spieprzylem zlewanie do butelek bo robilem bez cichej. Przy zlewaniu do butelek praktucznie pod koniec zauwazylem ze na dnie za duzo cos mam drozzdzy ktore zdazyly opac. Teraz tak otworzylem jedna butelke syklo no tak w miare normalnie zapach ok ale gashing i wylalo sie pol z butelki. Co teraz zrobic wylac wszystko w kanal ? Boje sie granatow tym bardziej ze piwo w domu na razie na przedpokoju stoi.

Wysłane z mojego MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak miałem przy grodziskim i piwo postało kolejne dwa tygodnie w piwnicy a przed konsumpcją porządnie schłodzić w lodówce i nie mam tego problemu nalewa się idealnie.
Sprawdzilem troche jeszcze i nie we wszystkich butelkach jest ten problem (wizualny) Nic zniose do piwnicy i zobaczymy co bedzie.

Wysłane z mojego MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.