Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Po twoim pierwszym podejsciu i obecnych planach ktos musi Ci powiedziec prawde. 

W piwowarstwie domowym nie chodzi o to zeby zrobic byle jakie piwo tylko zeby zrobic dobre piwo a najlepiej lepsze niz dostepne na rynku. 

13 godzin temu, Grzegorz Łomako napisał:

Przeliczyłam sobie wyszło IBU 96 czy jest to wysokie?  Blg 13 dosyć wysokie jak na pilsa? Pierwszego linku nie mogę otworzyć.  Czekam na podpowiedź,  czy warto się za to zabierać a może zmienić recepturę dokupić jakiś jeszcze słód,  użyć mniej,?mniej chmielu? 

Ja rozumiem, ze wszyscy chca dac upust swojej kratywnosci i zrobic samemu fantastyczne piwo.  

Ale nie zaszkodzi jesli na poczatek bedziesz robil proste piwa z gotowych przepisow. 

Poczytaj www.wiki.piwo.org tam masz niezbedne informacje zeby zaczac. 
Masz tez kilkadziesiat gotowych przepisow doswiadczonych piwowarow, ktorzy wygrali tymi piwami konkursy. 

Nie wiem gdzie robisz zakupy, ale chyba kazdy sklep ma gotowe zestawy. 

(Swoja droga dobry sprzedawca powiniene Cie zapytac na co Ci 8 kilo ambera bez slodow podstawowych). 

13 godzin temu, Grzegorz Łomako napisał:

Chłodzenie to nie problem mogę uzyskać 10 stopni ale będzie ciężko z fermentacja w stałej temperaturę, co się stanie jeśli te drozdze będą pracować w 18 stopniach a np następnego dnia w 10 ?

Jeszcze raz polecam wiki, jak nie masz warunkow do lagerow to nie rob lagerow i tyle. 

Obecnie mamy dostep do drozdzy, ktore pozwalaja nam bez problemow fermentowac piwa od +6/8 stopni do +35 stopni. 

Wystarczy poczytac i poszukac odpowiedniego szczepu, ktory bedzie dobrze pracowal w temperaturach, ktore masz  domu.

 

Poczytaj wiki albo pogadaj z kims doswiadczonym, nie bedziesz narazal forumowiczow na niepotrzebny stres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, NewportRobert napisał:

 

Raczej nie znam nikogo w okolicy niestety(Nieporęt, okolice zalewu Zegrzyńskiego). Jak wszystko się uda to jutro w południe zadam nowe drożdże. 

Sprawdz na Jewarzce i tu na forum.

Napewno ktos jest z Legionowa, nie pamietam kto, ale kiedys mi mignal. Zreszta masz mape.  

No i w Wawie masz od cholery piwowarow, zalezy czy chce Ci sie ruszac z domu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lasek napisał:

Sprawdz na Jewarzce i tu na forum.

Napewno ktos jest z Legionowa, nie pamietam kto, ale kiedys mi mignal. Zreszta masz mape.  

No i w Wawie masz od cholery piwowarow, zalezy czy chce Ci sie ruszac z domu. 

 

Ruszyć się do Warszawy nie problem tylko pytanie jak tu teraz znaleźć kogoś kto by był pod komputerem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, NewportRobert napisał:

Ruszyć się do Warszawy nie problem tylko pytanie jak tu teraz znaleźć kogoś kto by był pod komputerem :)

Jestem z Legionowa, ale w lodówce mam właśnie US-05 z datą 02.2020 :)

Mam jeszcze suchar gozdawy, west coast, powinno pasować do twojego zasypu. Więcej info na priv. 

Czuwaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a ja mam do Was jeszcze pytanie odnośnie drożdży czy są jeszcze jakieś szczepy takiej jak FM 53 Kveik które mogą fermentować w tak ekstremalnych temperaturach ?? I oczywiście pytam o takie które może standardowy śmiertelnik kupić. I mam pytanie o Hop Spider jaki polecacie do gara 40 l średnica 40 cm. Muszę się przyznać do kolejnego błędu przy warzeniu i tak jak kiedyś pisałem spiralny filtrator to kupa dzisiaj filtrowałem na własnym sracz wężyku własnej roboty. Długość 80 cm i średnica najgrubsza jaka była na 3/4 cala i filtracja poszła bajecznie mimo słodu pszenicznego, niesłodowanej pszenicy i płatków owsianych. Piwo super klarowne jak na taki zasyp ale oczywiście musiałem z***** co innego :) Miałem 3 etapy chmielenia przy gotowaniu a miałem jeden woreczek do chmielenie więc dałem największą dawkę do niego resztę w gazy z apteki i podpowiem nigdy tego nie róbcie :) mam około 2 litry chmielin i syfu na dnie fermentora który pójdzie w kanał :( Dlatego proszę polećcie jakiś dobry Hop Spider w dobrej cenie. Będę próbował zlać to na cichą i pobrać sobie gęstwę z kveików. Mam też Imperial IPA na kveikach ale to ma 19 BLG i robię bez cichej także pobieranie gęstwy z tego pewnie nie ma sensu co?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, pajaczeq napisał:

Panowie a ja mam do Was jeszcze pytanie odnośnie drożdży czy są jeszcze jakieś szczepy takiej jak FM 53 Kveik które mogą fermentować w tak ekstremalnych temperaturach ?? I oczywiście pytam o takie które może standardowy śmiertelnik kupić. I mam pytanie o Hop Spider jaki polecacie do gara 40 l średnica 40 cm. Muszę się przyznać do kolejnego błędu przy warzeniu i tak jak kiedyś pisałem spiralny filtrator to kupa dzisiaj filtrowałem na własnym sracz wężyku własnej roboty. Długość 80 cm i średnica najgrubsza jaka była na 3/4 cala i filtracja poszła bajecznie mimo słodu pszenicznego, niesłodowanej pszenicy i płatków owsianych. Piwo super klarowne jak na taki zasyp ale oczywiście musiałem z***** co innego :) Miałem 3 etapy chmielenia przy gotowaniu a miałem jeden woreczek do chmielenie więc dałem największą dawkę do niego resztę w gazy z apteki i podpowiem nigdy tego nie róbcie :) mam około 2 litry chmielin i syfu na dnie fermentora który pójdzie w kanał :( Dlatego proszę polećcie jakiś dobry Hop Spider w dobrej cenie. Będę próbował zlać to na cichą i pobrać sobie gęstwę z kveików. Mam też Imperial IPA na kveikach ale to ma 19 BLG i robię bez cichej także pobieranie gęstwy z tego pewnie nie ma sensu co?? 

Na pierwsze pytanie, tak sa OYL-057 Hot Head Ale, OYL-091 Hornindal Kveik, OYL-061 Voss Kveik juz znasz to te FM53. 

Standardowy smiertelnik kupic ich w Polsce nie moze. Ale podpowiem Ci, ze jak zaczniesz zagladac na forumowy czat to dowiesz sie jak je zdobyc za darmo. 

Przynajmniej trzy osoby je juz maja w Wawie, nie bede pokazywal kursorem kto.

Co do hopspidera nie pomoge bo aktualnie sam o nim mysle. 

Z tego piwa 19 blg raczej nie powinienes zbierac gestwy, ale nie wiem czy to tylko przesad czy jest jakos zbadane, ze gestwa po mocniejszych piwach jest gorsza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pajaczeq napisał:

I mam pytanie o Hop Spider jaki polecacie do gara 40 l średnica 40 cm.

Gdybym teraz kupował hop spider kupił bym największy jaki wejdzie do gara. 

Ja kupiłem popularny 7x29cm do 18l gara i nie używam. Przełom tak mi oblepia hop spider, że jak go wyjmowalem to uwięziona w nim brzeczka nie chciała wypłynąć.

Być może przy większej warce i koszu hop spider taki problem nie występuje. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam garnek 40 litrów bo zawsze warki robię około 20 litrów. Za tydzień wpadnie mi jakiś dodatkowy hajs to planuję sobie właśnie zakupić Hop Spidera i parę innych pierdół tylko właśnie nie wiem skąd i jaki :) Widziałem że u nas na forum ktoś w ogłoszeniach sprzedaje własnej roboty może od niego kupię :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus. Pytanie natury technicznej odnośnie startu drożdży. Uwarzylem wczoraj porządne APA i zadałem do nich drożdży FM52 od fermentum mobile. Utrzymuje stała temperaturę 17stopni. Mijają 24h a fermentacji ni widu ni słychu. Jak uważacie, jak długo powinienem czekać na start tych drożdży? I takie mocno laikowe pytanie: czy jeśli te nie wystartują mogę spróbować dodać innych czy warka do wywalenia? Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Michał Wu napisał:

Serwus. Pytanie natury technicznej odnośnie startu drożdży. Uwarzylem wczoraj porządne APA i zadałem do nich drożdży FM52 od fermentum mobile. Utrzymuje stała temperaturę 17stopni. Mijają 24h a fermentacji ni widu ni słychu. Jak uważacie, jak długo powinienem czekać na start tych drożdży? I takie mocno laikowe pytanie: czy jeśli te nie wystartują mogę spróbować dodać innych czy warka do wywalenia? Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

Robiłeś starter ? Napowietrzyłeś brzeczkę ?. Po zadaniu startera rusza bardzo szybko (parę godzin najwyżej). Po dodaniu prosto z fiolki może być lag nawet dwie doby, zależy od kondycji drożdży w fiolce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Michał Wu napisał:

Nie robiłem starteru, dodałem prosto z fiołki. Napowietrzalem przelewając z garnka do fermentora z dużej wysokości.  Drożdże zamawiałem z dostawa wiec mogły przez pewien czas być w wyższej temperaturze niż zalecana do przechowywania. Czy to mogło je „zabic na smierć”?;)

 

Teoretycznie jeśli paczka była gdzieś na słońcu lub w nagrzanym samochodzie w temperaturze powyżej 40 stopni to tak, ale najprawdopodobniej drożdże są w słabej kondycji i potrzeba im czasu. Jaka duża warka i jakie blg ? Fiolka bez startera to starcza ledwie na standardowa warkę o ile drożdze są w dobrej kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, sulko napisał:

Teoretycznie jeśli paczka była gdzieś na słońcu lub w nagrzanym samochodzie w temperaturze powyżej 40 stopni to tak, ale najprawdopodobniej drożdże są w słabej kondycji i potrzeba im czasu. Jaka duża warka i jakie blg ? Fiolka bez startera to starcza ledwie na standardowa warkę o ile drożdze są w dobrej kondycji.

Warka 22 l , blg 12

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Michał Wu napisał:

Warka 22 l , blg 12

 

No to masz bardzo duzy underpitching, poczekaj jeszcze 24h. 

Na wszelki wypadek zaopatrz sie w jakies suchary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Michał Wu napisał:

Warka 22 l , blg 12

 

Fiolka z biedą powinna powinna . Może fermentor nieszczelny, zobacz czy masz pianę. Ja na Twoim miejscu czekałbym 36 godz., przy braku oznak fermentacji spróbowałbym piwo organoleptycznie czy coś się nie zagościło w nim zamiast drożdży, jeśli byłoby ok, zadałbym nowe drożdże. No chyba że masz poważne wątpliwości o temperaturę transportu drożdży (np. paczka była weekend w samochodzie kuriera itp.) to zadałbym od razu.

Edytowane przez sulko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sulko napisał:

Fiolka powinno powinna wystarczyć. 

Sulko, nie rozglaszaj niepoprawnych teori.

Wedlug kalkulatora kolega potrzebuje okolo 198 miliardow komorek, a sam producent Fermentum Mobile w instrukcji informuje ze fiolka zawiera 25-30 miliardow. 

Nawet jesli producent sie zabezpiecza i zaniza ilosc komorek to nie sadze zeby zanizal kilkukrotnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Lasek napisał:

Sulko, nie rozglaszaj niepoprawnych teori.

Wedlug kalkulatora kolega potrzebuje okolo 198 miliardow komorek, a sam producent Fermentum Mobile w instrukcji informuje ze fiolka zawiera 25-30 miliardow. 

Nawet jesli producent sie zabezpiecza i zaniza ilosc komorek to nie sadze zeby zanizal kilkukrotnie. 

 

Edytowałem właśnie, Masz oczywiście racje. Miałem na myśli z biedą, czyli dużym underpitchingiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo otwarcie sezonu warzelnego i robię plany. Naszła mnie ochota na piwo Braggot i zastanawiam się czy miód i brzeczkę fermentować osobno czy razem. W tamtym roku robiłem miód pitny tyle że drożdżami winnymi.  Zrobił bym podobnie i teraz ale boję się, że te drożdże nie zjedzą cukrów z brzeczki a sam miód. Jak wy radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, NewportRobert napisał:

Doradzi ktoś ile litrów brzeczki można wlać do 50 litrowego i 60 litrowego fermentora? Chodzi o maksymalne zapełnienie. Może jest jakaś % wartość? Z góry dzięki :)

Zależy od szczepu drożdży, temperatury, ekstraktu itp., ale myślę, że 70%-80%  jest wartością bezpieczną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.08.2018 o 15:37, Gawron napisał:

Zależy od szczepu drożdży, temperatury, ekstraktu itp., ale myślę, że 70%-80%  jest wartością bezpieczną. 

Dzięki. 

I kolejna sprawa, w weekend planuje warzyć Dry Stouta z zestawu surowców. Mój pierwszy stout i takie pytanie bo w instrukcji nie jest to precyzyjnie napisane. Kiedy dodaje płatki jęczmienne? Od razu, do zacierania czy na końcu razem ze słodami prażonymi i czekoladowym? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, NewportRobert napisał:

Dzięki. 

I kolejna sprawa, w weekend planuje warzyć Dry Stouta z zestawu surowców. Mój pierwszy stout i takie pytanie bo w instrukcji nie jest to precyzyjnie napisane. Kiedy dodaje płatki jęczmienne? Od razu, do zacierania czy na końcu razem ze słodami prażonymi i czekoladowym? :roll:

Platki dodajesz od poczatku razem ze wszystkim. 

Jak robisz dry stouta to slody prazone i czekoladowe tez dajesz od poczatku.

To nie porter zeby dodawac na koniec.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.