Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dziękuję za super merytoryczną odpowiedź. A teraz pytanie czy jak będę w okresie wakacyjnym warzył sobie piwo i fermentował je w temperaturze 19.7 to będzie ono do niczego ?
Będzie do wypicia, na ogół bez wielkiego bólu, ale konkursów bym tym nie truł ;] Zależy jak wyczulony jesteś i co chcesz uzyskać.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję taka odpowiedź mnie bardzo satysfakcjonuje :) jestem ciągle na etapie bardzo wczesnej nauki i jakieś bardziej ambitne piwa będę robił jak uda mi się skonstruować  urządzenie chłodzące lub zmieni się pora roku :) W tej chwili fermentuję mi milk stout z różnymi fajnymi dodatkami później w planach grodziskie klasyczne, imperial ipa tylko PL chmiele i to ma powstać w tym miesiącu a w następnym Belgian Coffee Dark Ale, Kwas z wiśnią lub grapefruitem i może jakiś RIS na koniec sierpnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pajaczeq napisał:

fermentował je w temperaturze 19.7

Kup kwejki i fermentuj w temperaturze otoczenia.

Z mocnego Belga i RISa zrezygnuj do momentu ogarnięcia temperatur fermentacji.

Wysokie BLG początkowe i wysoka T otoczenia mogą dać dużo niechcianych smaków i aromatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zasada napisał:

Kup kwejki i fermentuj w temperaturze otoczenia.

Zasada, a czy kwejki nadają się do fermentowania piw kwaśnych ??

Oczywiście ktoś inny też może się wypowiedzieć ;)

Edytowane przez Dr_Herman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, miesiąc temu zabutelkowalem pierwsze piwo. Blg z 11 spadło do okolic zera, dziś rano poszedłem do piwnicy, zobaczyć, czy Bitter ładnie bulga, patrzę na fermentor, a na pokrywie pełno szkla, podłoga szafki- wszędzie pełno szkla. Winowajcą była jedną butelka, stojąca w skrzynce z już pustymi butelkami. Buteleczka postanowiła zamienić się w granat, przy okazji waląc szkłem po całej piwnicy i rozbijając 5 butelek z tej skrzynki. W drugiej skrzynce jeszcze 10 pełnych piwek z tej samej Warki. Wydaje mi się, że ten granat powstał z mojej winy. Była to ostatnia butelka z rozlewu. Nie wyszła cała, piwa w niej było nieco ponad poł, zakapslowalem ja i była niby przeznaczona do spróbowania po tygodniu, jak piwko się gazuje, później jednak jakoś ją omijałem i została sama w pierwszej skrzynce (dobrze, że nie stała przy pełnych). Widzę, że granat to dobre określenie bo musiało naprawdę solidnie pierdyląć. Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu, ale wydaje mi się, strzeliła przez to, że zostało w niej dużo powietrza i piwo mogło oddać dużo CO2. Zastanawiam się, czy resztę szybko spijać, czy butelki rozlane zgodnie ze sztuką wytrzymają. Przy rejermentacji dodałem 120 g cukru na 40 butelek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukru stołowego?

120 g/150ml to bardzo gęsty syrop, prawdopodobnie nie rozmieszałeś go dokładnie i na dnie fermentora zebrało się go więcej. 

6 godzin temu, Req8628 napisał:

Wydaje mi się, że ten granat powstał z mojej winy.

A jakie są przykłady granatów powstałych nie z winy piwowara? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sylwester napisał:

Witam,  w sobote pierwszy raz bede używał kega i mam pytanie. Jeśli moj Keg ma około 19l a chce w nim nagazowac około 10l piwa to jest to możliwe? Czy raczej zawsze Keg powinien byc zalany na Full te 19l ? (przepraszam za brak polskich znaków , francuska klawiatura)

możliwe , wypuść powietrze za pomocą co2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wlanie do brzeczki wody z butelki z Lidla mogło ją  zakazić ?

I chyba przesadziłem bo jest 10blg(chyba że słabo wymieszałem).

Czy drożdże wlane do chłodnej przegotowanej wody powinny wykipiec ze szklanki po godzinie stania? Nawet przykleiły się do folii aluminiowej (nie zdezynfekowane)którą była zakryta szklanka :(

Jak będzie zakażone to po tygodniu będzie kwaśne? Tak to jest?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło, ale nie musiało.
Drożdże to organizmy jednokomórkowe, to czy coś powinny czy nie to sprawa raczej je przerastająca. Nie wymagajmy od nich aż takiej etykiety. (Ale to normalne i znaczy że drożdże są świeże)
Nie wiadomo jakie będzie po tygodniu, nim go nie spróbujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Hincó napisał:

Ale jak jest niesmaczne-np kwaśne tzn ze nie ma co butelkować? Tak?

Piany w wiadrze z 10-15cm po 12h stania

Kwasne to wcale nie znaczy ze niesmaczne :D

Przefermentuj i zobacz co wyszlo, nie masz co panikowac za wczasu, a wylac zawsze zdazysz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro mam zamiar popełnić warkę #3 z zacieraniem, zakupiłem ten zestaw surowców. Mam następujące pytania:

Czy dodawać mech irlandzki? 

Czy jeżeli zrobię mash out to wysładzanie powinno odbyć się bezproblemowo? Jeszcze nie warzyłem piwa pszenicznego, a czytałem, że wysładzanie przebiega gorzej przy piwach pszenicznych. Co,  jeżeli się zatrzyma? Nacinanie, czy od razu lepiej wymieszać wszystko i wznowić wysładzanie po ułożeniu się młóta? 

Za pomocą brewness utworzyłem przepis: https://brewness.com/pl/recipe/american-wheat-209/view

Chmielić na zimno, czy 50 gram  contennial na whirpool? http://blog.homebrewing.pl/american-wheat-receptura/ w tym przepisie chmiel jest dodawany na 0', bez dodawania chmielu na zimno.

Zacierać w 67-68'C i mash out, czy tak, jak jest w przepisie z piwnego kraftu dodać 10 minut w temperaturze 72'C? Czy ta przerwa 10 minutowa coś zmienia? 

Jak zmniejszyć starty? Zawsze przy założeniu, że z przepisu wyjdzie mi 20l piwa, wychodzi ~17l po dodaniu już litra syropu do refermentacji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warzyłem swoją pierwszą warkę.

Przeprowadziłem rehydratyzacje drożdży US-05, niestety zapominałem sprawdzić temperatury brzeczki po schłodzeniu, mogła mieć 30+.

Po kilku godzinach leży spora warstwa drożdży na dnie fermentora.

Czy drożdże są martwe? Jeśli tak to można to jakoś uratować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Sagon said:

Dzisiaj warzyłem swoją pierwszą warkę.

Przeprowadziłem rehydratyzacje drożdży US-05, niestety zapominałem sprawdzić temperatury brzeczki po schłodzeniu, mogła mieć 30+.

Po kilku godzinach leży spora warstwa drożdży na dnie fermentora.

Czy drożdże są martwe? Jeśli tak to można to jakoś uratować?

Raczej się szykują do jedzenia. 35-40 minimum zabija drożdże. Niestety dobre piwo po takim zapodaniu raczej nie wyjdzie.  Staraj się jak najszybciej schłodzić to piwo.  Możesz dolać 2l lodowatej wody, najlepiej źródlana.  Przy okazji napowietrzanie masz z głowy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cybul26 napisał:

Czy dodawać mech irlandzki? 

Jeśli chcesz piwo bardziej klarowne to można. Piwo pszeniczne może być również  mgliste. Więc zależy  jak chcesz.

1 godzinę temu, cybul26 napisał:

Czy jeżeli zrobię mash out to wysładzanie powinno odbyć się bezproblemowo?

Może pomóc, ale nie gwarantuje braku problemów.

1 godzinę temu, cybul26 napisał:

Jeszcze nie warzyłem piwa pszenicznego, a czytałem, że wysładzanie przebiega gorzej przy piwach pszenicznych. Co,  jeżeli się zatrzyma? Nacinanie, czy od razu lepiej wymieszać wszystko i wznowić wysładzanie po ułożeniu się młóta? 

Spokojnie piwowarzy warzą 100% pszeniczne przy Grodziskim i daje radę. Mi jak filtracja stanie( zdarzyło mi się tylko przy życie) sprawdziłem temperaturę i następnie decydowałem czy podgrzewać czy mieszać.  Po zayrzymaniu filtracji nacinanie złoża w niczym mi nie pomogło.

1 godzinę temu, cybul26 napisał:

Jak zmniejszyć starty? Zawsze przy założeniu, że z przepisu wyjdzie mi 20l piwa, wychodzi ~17l po dodaniu już litra syropu do refermentacji. 

Jeśli to już twoja, któraś warka z zacieraniem podstawiając w poprzedniej (np. na brewness )otrzymane litry piwa oszacuj jaką miałeś wydajność. Podstaw ją  w tym przepisie i zwiększ  podstawowe słody do tego co chcesz uzyskać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie ponieważ mam dwa fermentory w piwnicy jeden s-33 drugi us-05 w temperaturze około 19,5 stopnia co już pisaliście mi że jest za wysoką temperaturą dlatego zainteresowałem się drożdżami FM53 Kveik. Jakie style piwa można robić na tych drożdżach ?? Mam w domu surowce np na Imperial IPA :) Jakie style można na tych drożdżach stworzyć ?? :) Aha i jak mam w mieszkaniu około 30 stopni w dzień to czy te drożdże dadzą radę ?? :)

Edytowane przez pajaczeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.