Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, burczas napisał:

Allinclusive :polew: to chyba nieźle ?? 

A, tak na poważnie. To chyba nie będzie odrażające ?

Bo pierwsza warka zabutelkowana tydzień temu, jeszcze nie znam smaku Real Ale.

Jak nie masz teraz możliwości zapenienia niskich temperatur fermentacji, to lepiej darować sobie warzenie do jesieni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Gawron napisał:

Jak nie masz teraz możliwości zapenienia niskich temperatur fermentacji, to lepiej darować sobie warzenie do jesieni. 

I chyba też tak zrobię. Tak sobie myślę, czy nie kupić jakieś używanej lodówki, do której się zmieści wiadro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, burczas napisał:

używanej lodówki, do której się zmieści wiadro

Najlepszy z możliwych pomysłów. Do tego jakiś sterownik, typu stc-1000 i warzysz to na co masz ochotę. Taki zestaw za 300 pln skompletujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ;)

trzecia warka, potrzebna pomoc :/

Oatmeal Stout 16blg, po tygodniu zarówno w fermentorze, jak i w próbce pobranej zaraz po zadaniu drożdzy i trzymanej w upalnej kuchni- 7blg i stoi od 3 dni co najmniej. 

Według receptury powinno zejsc do 4-4,5blg. Fermentowane w 19*, 2 dni temu podniosłem do 20*. Rurka ledwo pierdnie raz na pol minuty. Zacierane w 67* i raczej wyższej temp nie złapało podczas zacierania, ew mały spadek, bez maszaltu.

Tydzień fermentacji to pewnie niedużo, ale próbka powinna chyba zejść niżej w tym czasie? Czy to moja pierwsza utknięta fermentacja? Jeśli tak to jak uratować pyfko? Mam w obwodzie jakieś drożdże w razie czego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Sebaseba1987 napisał:

Witam ponownie ;)

trzecia warka, potrzebna pomoc :/

Oatmeal Stout 16blg, po tygodniu zarówno w fermentorze, jak i w próbce pobranej zaraz po zadaniu drożdzy i trzymanej w upalnej kuchni- 7blg i stoi od 3 dni co najmniej. 

Według receptury powinno zejsc do 4-4,5blg. Fermentowane w 19*, 2 dni temu podniosłem do 20*. Rurka ledwo pierdnie raz na pol minuty. Zacierane w 67* i raczej wyższej temp nie złapało podczas zacierania, ew mały spadek, bez maszaltu.

Tydzień fermentacji to pewnie niedużo, ale próbka powinna chyba zejść niżej w tym czasie? Czy to moja pierwsza utknięta fermentacja? Jeśli tak to jak uratować pyfko? Mam w obwodzie jakieś drożdże w razie czego.

Pozdrawiam

Zostaw. Czekaj. S04 długo dojadają, a ty dodatkowo masz 16 plato. O takim piwie, to zapomina się na minimum 2-3 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Sebaseba1987 napisał:

Tydzień fermentacji to pewnie niedużo, ale próbka powinna chyba zejść niżej w tym czasie?

Wróć za tydzień i daj znać jaki jest wynik. Podejrzewam, że s04 powoli w tym czasie dojedzą co trzeba. Jeśli nie, będziesz miał piwo z odrobiną ciała, ale tragedii nie będzie. Martwiłbym się, gdybyś miał taki wynik, przy wartości początkowej 12blg. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kolejne piwo i kolejne pytanie.

Mam zamiar zrobić https://www.wiki.piwo.org/index.php?title=American_Stout_(Czarny_Baran),_Arkadiusz_Suchecki&printable=yes , w sklepie nie było słodu pszenicznego czekoladowego wiec sprzedawca zaproponował słód pszeniczny prażony.

Posmak czekoladowy mógł przełamać trochę smak słodów palonych i boję się że piwo wyjdzie zbyt mocne w smaku. 

Czy jest to duża zmiana w takim piwie (100g słodu pszenicznego czekoladowego na pszeniczny prażony) i ewentualnie czy można jakimś prostym sposobem dodać posmak czekolady?(np dodając trochę czekolady gorzkiej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, LeszekMieszek napisał:

Witam

 

Kolejne piwo i kolejne pytanie.

Mam zamiar zrobić https://www.wiki.piwo.org/index.php?title=American_Stout_(Czarny_Baran),_Arkadiusz_Suchecki&printable=yes , w sklepie nie było słodu pszenicznego czekoladowego wiec sprzedawca zaproponował słód pszeniczny prażony.

Posmak czekoladowy mógł przełamać trochę smak słodów palonych i boję się że piwo wyjdzie zbyt mocne w smaku. 

Czy jest to duża zmiana w takim piwie (100g słodu pszenicznego czekoladowego na pszeniczny prażony) i ewentualnie czy można jakimś prostym sposobem dodać posmak czekolady?(np dodając trochę czekolady gorzkiej)

Słód czekoladowy to ma kolor czekolady, a nie smak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie dodawaj czekolady. Jeśli chcesz posmak gorzkiej czekolady lub czekolady (bez gorzkiej) to słód brown, a najlepiej ziarna kakaowca.

Słód prażony - słód czekoladowy: właściwie to jeden pies, różnica czasami zależy od... producenta.

Będzie wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko. Kończy mi się fermentować pszeniczne jasne na WB 06 mam surowce na dunkel weizena i plan taki, że po zlaniu jasnego od razu do fermentora z gęstwą zlać ciemną pszenicę. Można taki manewr zrobić? Nie chcę ryzykować ze zbieraniem i przemywaniem gęstwy bo już raz maiłem zonka a szkoda hajsu na nowe grzybki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Łyskacz napisał:

Witam, mam pytanko. Kończy mi się fermentować pszeniczne jasne na WB 06 mam surowce na dunkel weizena i plan taki, że po zlaniu jasnego od razu do fermentora z gęstwą zlać ciemną pszenicę. Można taki manewr zrobić? Nie chcę ryzykować ze zbieraniem i przemywaniem gęstwy bo już raz maiłem zonka a szkoda hajsu na nowe grzybki ;)

W przypadku kolejnego pszeniczniaka nie polecam zlewanie bezpośrednio na gęstwę z prostej przyczyny - za dużo drożdży. Przy weizenkach zaleca się raczej stopy nastawu w zakresie 0,35-0,5 mln/cm3/Plato, żeby uwypuklić charakter drożdży (estry). W gęstwie będziesz miał o wiele za dużo komórek drożdżowych co może zaowocować większą produkcją m.in. aldehydu octowego.

Jak już raz zbierałeś i przemywałeś gęstwę i wiesz gdzie popełniłeś błąd, to nie popełnij go tym razem :)

Oblicz w jakimś kalkulatorze ile potrzebujesz faktycznie tej gęstwy i nie pozostawiaj nic przypadkowi.

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba w Lambika.  Po niespełna dwóch miesiącach cichej nic się nie dzieje.

Blg przed burzliwą - 13

Po burzliwej - 2,5

Po 10 dniach fermentacji zasadniczej zadałem Wyeast - Belgian Lambic Blend

Temperatura pokojowa. Początkowo 20"C, teraz 23'C.

Saszetka średnio napuchła , ale po otwarciu zapach był intensywny. Dziki, owocowy typowy dla brettów.

W zasadzie od pierwszego dnia po zadaniu brettów powierzchnia wygląda tak samo. Brak oznak fermentacji. Mam się martwić.

 

lamik.jpg

Edytowane przez LiwkoLiwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leonzn napisał:

witam, gotowałem dziś suchy ekstrakt słodowy pod starter 10 blg i pojawiły mi sie w nim paprochy jak na zdjeciu. czy to normalne ?

IMAG1826.jpg

To co widzisz to głównie taniny które przedostały się do ekstraktu. Pod wpływem temperatury połączyły się z białkami powodując ich denaturację. Tak powstaje przełom gorący. Dzięki niemu w starterze drożdże będą miały łatwiejszy dostęp do azotu/aminokwasów. Zatem jest to pozytywny proces. Nawet w dużej warce warto, aby trochę przełomu dostało się do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, zastanawiam się czy dodanie niewielkiej ilości żelatyny do piwa chmielowego na zimno(IPA/APA) nie spowoduje utraty aromatu? 

Nie zależy mi na całkowitym wyklarowaniu, tylko pozbyciu się jak największej ilości drobinek chmielu żeby uniknąć nieprzyjemnej goryczki. 

Ile można bezpiecznie dodać na 20l? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.