Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Co sądzicie o użyciu jej do Ala Grodziskie?

Dostaniesz jakieś piwo ale na 99% nie będzie to nawet ala grodziskie (może kraftowo idąc nazwać je AŁA! Grodziskim).

Dostaniesz mocno odfermentowanego lekkiego rauchweizena z nutami czy to bananów, gumy balonowej i wanilii czy goździków (w zależności od T fermentacji).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, leonzn napisał:

Witam, posiadam stary chmiel który daje trochę izowalerianem. Czy wrzucając go na gorycz na np 60 min zniknie coś podczas gotowania z tego nieprzyjmnego aromatu ?

Kwas izowalerianowy ma temperaturę wrzenia 176C, więc nie odparujesz go przy normalnym gotowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, 

taka sprawa - zakupiłem po raz pierwszy drożdże z Wyeast - 3944 belgian witbier w sklepie Twójbrowar (przy czym ich jeszcze nie odebrałem). I teraz mam kilka pytań, które być może będą podane w instrukcji na opakowaniu (ale w razie gdyby nie było to nie chcę wykonywać niepotrzebnych gwałtownych ruchów)

1. Czy po aktywacji paczka powinna być przechowywana w lodówce? przejrzałem poniższy wątek oraz wątek o tych drożdżach i nie znalazłem odpowiedzi na takie pytanie. 

2. Z tego co widziałem na opakowaniu, saszetka zawiera 125ml i dawkowanie na 20l piwa. W poniższym wątku pojawia się info, że w sumie z tych paczek można po napuchnięciu wlewać zawartość do przygotowanej brzeczki, a sam producent podaje że jest 100mld komórek. Mrmalty dla witbiera 20l 11,5BLG pokazuje 173 mld, więc wydaje się trochu mało, więc raczej przygotuje jeszcze litrowy starter dla pewności (na mieszadle). Plan jest żeby warzyć w piątek popołudniu - aktywacja dzisiaj popołudniu - jak dobrze pójdzie to napuchnie do jutra, jutro starter i po 24h kręcenia do brzeczki. A jak będzie problem z napuchnięciem to co polecacie? Czekać, zrobić starter i warzyć np w poniedziałek, czy warzyć w sobote i jak coś wlać zawartość napuchniętej saszetki (jak nie będzie czasu na starter)? 

 

pozdro!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież mają się namnożyć to jak w lodówce , trzeba ciepła.

Data jest ważna ,jak świeże, szybko napuchnie to można wlać do wiadra ,

jak stara saszetka i będzie się ślimaczyć to starter  zrobić trzeba, najlepiej z napuchniętej, będzie pewność ,ze działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, dziedzicpruski napisał:

Przecież mają się namnożyć to jak w lodówce , trzeba ciepła.

no w sumie ma to ręce i nogi. ok, to jedno z głowy

 

data wedle www. 11.04 - data produkcji więc zobaczę zatem jak jej pójdzie puchnięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam wątpliwości ze starterem. Ma to się kręcić na mieszadle 24h, tyle że po 8 wygląda to tak. Z taką pianą to się to chyba nie natlenia za bardzo. Na zdjęciu nie widać, ale to się tam kręci i jak nie było piany to wir był solidny.

Czy ja coś źle robią czy tak ma być.

SDC12354.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, koval_blazej napisał:

Z taką pianą to się to chyba nie natlenia za bardzo.

Mieszanie nie ma się natleniać, tylko ułatwiać drożdżom dostęp do pożywienia. Natlenia się tylko na początku, bo później i tak tlen zostaje wyparty przez co2. Bardzo ładny starterek. Widać, że drożdże ruszyły. Wir też nie musi być solidny, a wystarczy, że dosyć intensywnie kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@koval_blazej ładny starter. Pienienie mocno zależy od szczepu drozdży i brzeczki (całkiem niedawno temu zrobiłem głupotę i użyłem brzeczki po rogennbierze w starterze, do tego kveiki. Kapturek z folii leżał obok, szafka w której stał starter do mycia, szkoda że nie zrobiłem zdjecia) Wpływ na pienienie ma również zbyt mocno dociśnięta folia na kolbie. Powinna być zluzowania, aby wymiana gazów była łatwiejsza. W moich starterach kapturek z folii aluminiowej jestem wstanie zdjąć z delikatnym oporem jedną ręką. Wir wystarczy, że będzie sięgał 1/4 - 1/3 wysokości słupa startera. Tak przynajmniej wyczytałem, praktykuję i sprawdza mi się to.

 

34 minuty temu, Gawron napisał:

Mieszanie nie ma się natleniać, tylko ułatwiać drożdżom dostęp do pożywienia. Natlenia się tylko na początku, bo później i tak tlen zostaje wyparty przez co2. Bardzo ładny starterek. Widać, że drożdże ruszyły. Wir też nie musi być solidny, a wystarczy, że dosyć intensywnie kręci.

@Gawron z równą dystrybucją pożywienia masz jak najbardziej rację. Ale mieszadło natlenia a raczej napowietrza starter cały czas. Spójrz na to z innej strony. Powierzchnię wiru traktuj jako membranę. Wir nie jest regularny, raz większy, raz mniejszy pracuje jak pompka membranowa. Raz mocniej wypchnie raz zassie powietrze. Ruchy są malutkie, na tyle małe że mikroby nie wylecą, a na tyle duże że powietrze ciągle się dostaje do środka i jest troszkę większe od ciśnienia wydzielającego się CO2.

Dochodzi jeszcze zjawisko dyfuzji, ale to raczej ciekawostka w przypadku starterów, bo prawdopodobnie jest marginalne.

 

Edytowane przez Daniel()
Korekta po autokorekcie telefonu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moje pytanie może na wyrost, czytałem dużo na ten temat, ale ze zdrowiem nie ma co eksperymentować. Znalazłem takie coś na Allegro:

http://allegro.pl/nadweglan-sodu-aktywny-tlen-pranie-czyszczenie-1kg-i6948491883.html

ktoś używał do odkażania fermentora i butelek? Wydaje mi sie, że to takie budżetowe oxi, ale na chemii często spałem i nie chce popełnić głupiego błędu.  

Edytowane przez Req8628
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Req8628 napisał:

Witam,

Moje pytanie może na wyrost, czytałem dużo na ten temat, ale ze zdrowiem nie ma co eksperymentować. Znalazłem takie coś na Allegro:

http://allegro.pl/nadweglan-sodu-aktywny-tlen-pranie-czyszczenie-1kg-i6948491883.html

ktoś używał do odkażania fermentora i butelek? Wydaje mi sie, że to takie budżetowe oxi, ale na chemii często spałem i nie chce popełnić głupiego błędu.  

 Tutaj masz odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, Req8628 said:

Nadwęglan sodu nie da rady?

Albo da albo nie da. Soda kaustyczna jest mocniejsza i pewniejsza,   ale i bardziej żrąca. 

Starsan  jest środkiem dedykowanym,  stąd najchętniej używany. Cenowo wychodzi więcej niby,  ale i wydajność większa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie poczytałem o jego wydajności i faktycznie wydaje się optymalnym rozwiązaniem. a czeka mnie mycie wielu butelek, niestety do czystych nie mam dostępu, a w tych które posiadam, niestety na dnie sporo pleśni, więc po dokładnym wyszorowaniu należało by je porządnie zdezynfekować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jankasper napisał:

Soda kaustyczna jest mocniejsza i pewniejsza,   ale i bardziej żrąca. 

Soda służy do mycia. Pomimo, że dezynfekuje bardzo dobrze, to musi być spłukana po użyciu, co niweczy nasze starania. Zestaw NaOH + StarSan jest chyba optymalny, ponieważ Starsan jako kwaa neutralizuje sode. 

28 minut temu, Req8628 napisał:

a czeka mnie mycie wielu butelek,

Gorący ług sodowy do mycia załatwi sprawę, tylko pamiętaj o jego neutralizacji kwasem. Ja nie będziesz miał starsanu, to może być kwasek cytrynowy, a jak zostną ci jakieś kropki, czy osady które nie schodzą, to butelka w śmieci, albo do zwrotu do sklepu. Szkoda ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

W niedzielę popełniłem 2 warkę Brew Kit "canadian blonde" zamiast cukru dałem Ekstrakt słodowy niechmielony JASNY 1,7.   Dezynfekcja itd.

Otóż, po dodaniu drożdży temp. w wiadrze wzrosła do 27 st.C. Drożdże szaleją.

Dziś nie ma upałów i jest w fermentorze 24  st.C.

Czy może pójść nie tak, czy się zepsuje.?

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.