Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

4 hours ago, shallet said:

Witam

Moja pierwsza warka z brewkitu Coopers Pale Ale na drożdżach z zestawu. Drożdże przed dodaniem uwodnione, temp. fermentacji 21st. Fermentacja ruszyła dość późno bo dopiero po 3 dniach, szybko jednak przestało bulkać w rurce - już po 2 dniach. Początkowe BLG 11 zeszło do 3 (mierzone 3 dni temu i dzisiaj bez zmian). Miałem zamiar rozlewać dzisiaj, przestawiłem fermentor z podłogi na której stał na stolik żeby łatwiej było rozlewać. Po ok 2 godzinach w rurce zaczęło bulkać i to dość intensywnie. Pytanie: czy zostawić jeszcze w spokoju żeby dofermentowało? Jeżeli tak to na jak długo? 

Zaczekaj jeszcze tydzien minimum. Koniec bulkania to nie koniec pracy drozdzy. 

21 to temp piwa, czy otoczenia? Jak piwa, to czym mierzone?;)

Nie wiesz może jakie drożdże Ci tam dali? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 to temp piwa mierzona termometrem w nim zanurzonym (nie naklejka na fermentorze). Jakie drożdże niestety nie wiem, opakowanie wyrzucone. Wg instrukcji fermentacja powinna się zacząć 12-24 h od dodania drożdży i powinna trwać 6-7 dni. U mnie od dodania drożdży minęło 12 dni a fermentacja tak jak napisalem zaczęła się dopiero po 3 dniach. Zastanawia mnie to "usypianie i budzenie" procesu fermentacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, shallet said:

21 to temp piwa mierzona termometrem w nim zanurzonym (nie naklejka na fermentorze). Jakie drożdże niestety nie wiem, opakowanie wyrzucone. Wg instrukcji fermentacja powinna się zacząć 12-24 h od dodania drożdży i powinna trwać 6-7 dni. U mnie od dodania drożdży minęło 12 dni a fermentacja tak jak napisalem zaczęła się dopiero po 3 dniach. Zastanawia mnie to "usypianie i budzenie" procesu fermentacji ?

Spoko, ale bulkało dopiero po 3 dniach, czy piana się pojawiła?;) w każdym razie to nic dziwnego. Te instrukcje raczej olej, jak zabutelkujesz piwo po 10 dniach od zadania drożdży, będziesz miał sporo niepożądanych aromatów. 14 dni to takie minimum bezpieczne. 

przedstawiając fermentor wzburzyles CO2 w piwie, to zaczęło bulkac. Ewentualnie wzburzyles drożdże i jeszcze dojadaja.  

Jak w zestawie były s04 to zaczekaj jeszcze dłużej. Musiałbyś się dowiedzieć. 

Ps 21C to raczej za wysoka T dla większości stylów.  W instrukcji piszą tak, żeby nie odstraszyć klienta. W piwach gdzie drożdże za duzo nie maja wnosic, a takie jest pale ale, powinno się fermentowac w dolnych granicach zakresu drożdży. Na sam koniec fermentacji można przenieść piwo w cieplejsze miejsce, żeby drożdże sobie dojadły i posprzataly po sobie uboczne produkty fermentacji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jankasper napisał:

Spoko, ale bulkało dopiero po 3 dniach, czy piana się pojawiła?;) w każdym razie to nic dziwnego. Te instrukcje raczej olej, jak zabutelkujesz piwo po 10 dniach od zadania drożdży, będziesz miał sporo niepożądanych aromatów. 14 dni to takie minimum bezpieczne. 

przedstawiając fermentor wzburzyles CO2 w piwie, to zaczęło bulkac. Ewentualnie wzburzyles drożdże i jeszcze dojadaja.  

Jak w zestawie były s04 to zaczekaj jeszcze dłużej. Musiałbyś się dowiedzieć. 

Ps 21C to raczej za wysoka T dla większości stylów.  W instrukcji piszą tak, żeby nie odstraszyć klienta. W piwach gdzie drożdże za duzo nie maja wnosic, a takie jest pale ale, powinno się fermentowac w dolnych granicach zakresu drożdży. Na sam koniec fermentacji można przenieść piwo w cieplejsze miejsce, żeby drożdże sobie dojadły i posprzataly po sobie uboczne produkty fermentacji. 

 

Ok to zaczekam jeszcze do tych 14 dni, zmierze jak pozostanie to 3 Blg to rozlewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://absztyfikant.beer/2018/04/13/african-pombe/

Pił ktoś to piwko? Pijalne?
Na ich stronie opis słaby.
Wiecie co to są żółte owoce w ich opisie?

Myśle nad kupnem drożdzy fm600, ale nie mam pomysłu na zasyp i chmiel.
Możecie coś podpowiedzieć?



Jak chcesz testować nowe drożdże i dowiedzieć się co nich wyciągniesz, to rob mega proste, sprawdzone zasypy i chmiele, z takich które dobrze znasz, żeby wiedzieć co dały od siebie drożdże.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz testować nowe drożdże i dowiedzieć się co nich wyciągniesz, to rob mega proste, sprawdzone zasypy i chmiele, z takich które dobrze znasz, żeby wiedzieć co dały od siebie drożdże.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Myślałem nad pilsneńskim i pszenicą. Tylko nie wiem jak dobrać chmiel.
Czy w ogóle dać go aż tyle aby był wyczuwalny czy raczej iść w ilość która nie będzie wyczuwalna.
Jak masz jakieś propozycje to poprosze ;)
Większość piw i tak nie wiem jakie powinno wyjść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Poczyniłem coś takiego. To moja trzecia warka (pierwsze dwie to brewkity ):

SKŁADNIKI:

-ekstrakt słodowy jasny  BRUNTAL 1,7 kg

-ekstrakt słodowy ciemny BRUNTAL 1,7 kg

-ekstrakt słodowy ciemny BRUNTAL 0,85 kg

-chmiel Magnum 15g (alfa kwasy  11.7%)

-chmiel Marynka 33g (alfa kwasy  9,5%)

-drożdże Safale  US-05

WARZENIE:

   12l wody zagotowane, dodane słody, doprowadzone do wrzenia (gar 15l na razie, może się dorobię większego)

CHMIELENIE:

-Magnum 15g  -60 min(gotowany)

-Marynka 12g -30min

-Marynka 11g -10min

-Marynka 10g -0min

  Odparowane ok.3 litry, dolana zimna woda z kranu do 23 l.

Temp. po zmieszaniu ok.35°C, schłodzone do 23°C .

Uwodnione  drożdże w temp ok.23°C

 BLG początkowe 12%    IBU ok.38,8   szacowana ilość alkoholu ok.5.4-5.8 %

FERMENTACJA :

-burzliwa  (temp. 15~23°C –przez 3 dni zbita temp. z 23 do 15°C) 

I teraz pytanie co z tego wyjdzie i pod jaki styl to piwo podejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Robert Ciep napisał:

burzliwa  (temp. 15~23°C –przez 3 dni zbita temp. z 23 do 15°C)

Staraj się w przyszłości robić odwrotnie, zaczynaj fermentację w niższych temperaturach i stopniowo ją podnoś. Wyjdzie Ci ciemne lekko palone ALE ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dochmielić na cichej? Te 23 st. to tylko przez kilka godzin, zanim nie udało się zbić niżej. Fermentor stoi w pudle ze styropianu plus wkłady żelowe. Potrzymam w tej temp. jeszcze z tydzień i powoli zacznę podnosić.( Fermentacja od 26.05.2018)

 

Po dzisiejszym pomiarze zjadło do 4,5 BLG. Po smaku jakby naprawdę mało chmielu. Jaki chmiel na cichą i ile?

Edytowane przez Robert Ciep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert Ciep na zimno to bardziej na aromat, jeśli chcesz więcej IBU, to poszukaj informacji jak zrobić herbatkę Chmielową i to dodaj z ekstraktem z cukru przed butelkowaniem.

W ten sposób podniesiesz IBU. A jeśli chcesz więcej aromatu to daj np.  1g. chmielu na 1l brzeczki na zimno na 3 dni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kalkulatora PPPP wyszło mi niby te 38,8 IBU, ale po spróbowaniu po pięciu dniach fermentacji przy pomiarze jakby cała goryczka gdzieś uleciała. jak próbowałem przed zadaniem drożdży, było całkiem ok. Temat herbatki chmielowej znam i chmielenia na zimno też. Trochę poczytałem, ale im więcej człowiek wie, tym głupszy umiera:P.

Oczywiście żarcik taki, bo wiedzy nigdy za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mma jakiś dziwny problem z młótem...

3kg - Pale Ale

2.5 pszeniczny

1kg płatki przenne

0.5kg płatki owsiane

 

i nie mogę przefiltrować :/ Odczekałem jak zawsze 20 minut wyglądało jak by nic nie opadło i nie chce nawet lecieć. Filtracja przez sracz rurke, przemieszałem ponownie wszystko ale widzę żE mija 15 minut i nadal jak by nie chciało opadać na dno, WTF ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mma jakiś dziwny problem z młótem...
3kg - Pale Ale
2.5 pszeniczny
1kg płatki przenne
0.5kg płatki owsiane
 
i nie mogę przefiltrować  Odczekałem jak zawsze 20 minut wyglądało jak by nic nie opadło i nie chce nawet lecieć. Filtracja przez sracz rurke, przemieszałem ponownie wszystko ale widzę żE mija 15 minut i nadal jak by nie chciało opadać na dno, WTF ?!
Przy takiej ilości pszenicy tak bywa niestety, bo nie ma łuski. Warto dodać wcześniej do takiego zasypu samej łuski np. ryżowej. Teraz to tylko przenieść spowrotem i próbować raz jeszcze ułożyć złoże. Mash out robiłeś?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożny, dmuchałem zero oporu

Masakra 30 minut mam 5 litrów brzeczki, jakiś pomysł ? Mając na uwadze że mam tylko jedna pake droźdzy robić warke 10 litrową licząc na to że droźdze ruszą czy odfiltrować jakimś cudem 15 litrów i resztę uzupełnić wodą ?

Edytowane przez kaktusr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzej wszystko do 78 °C, przełóż do filtratora i od razu powoli spuszczaj, zawracając mętne. Nie czekaj na ułożenie złoża. Nie odkrecaj za bardzo, bo znowu się przytka. Jak przestanie lecieć to lekko dmuchnij w kranik. Jak utknie na dobre to powtarzaj procedurę. Możesz też spróbować wysładzania na raty. Rozrzedzi to zacier i filtracja pójdzie sprawniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie Ci garnek zniknął? W czym miałeś zamiar gotować?

Nie mam jak przełożyć i podgrzać teraz - brak garnków. Niestety fitrracja staneła na tyle żę dmucham mieszam i zaraz po tym odkręcam kranik i poleci może z 300ml, masakra


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.