Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Versaar napisał:

Jak szukasz refraktometru, to szukaj na aliexpress, dużo niższe ceny, jedyny minus, że czekać trzeba długo ;)

Ogladalem na tym aliexpress, sa wlasciwie te same co na amazonie, nieco tansze, zaoszczedzilbym ok. 5 €.

Ale wlasnie z tego co wiem, czekalbym wieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Osobiście zakupiłem refraktometr na aliexpress i po czterech tygodniach był u mnie . Zawsze też można zagadać co sprzedającego, bądź też poszukać czegoś z opcją szybkiej wysyłki . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały fakup temperaturowy.  Piwo już na końcu  burzliwej, po zasadniczej fermentacji. (Zasyp pilzneński 80%, pszeniczny 20%, gęstwa us-05). Stało w boksie, w temperaturze 21'C, . Przez nieuwagę, na ostatnie 12 godzin temperatura skoczyła do 40'C.  Po tym czasie schłodziłem i dałem na 4 dni na cichą w temperaturze 15'C.

Na tę chwile, żadnych niepokojących objawów nie zaobserwowałem. Zastanawiam się jednak czy taka, delikatna pasteryzacja na tym etapie, może wpłynąć negatywnie na refermentację. Krótko mówiąc czy nie wybiłem drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, LiwkoLiwko napisał:

Mały fakup temperaturowy.  Piwo już na końcu  burzliwej, po zasadniczej fermentacji. (Zasyp pilzneński 80%, pszeniczny 20%, gęstwa us-05). Stało w boksie, w temperaturze 21'C, . Przez nieuwagę, na ostatnie 12 godzin temperatura skoczyła do 40'C.  Po tym czasie schłodziłem i dałem na 4 dni na cichą w temperaturze 15'C.

Na tę chwile, żadnych niepokojących objawów nie zaobserwowałem. Zastanawiam się jednak czy taka, delikatna pasteryzacja na tym etapie, może wpłynąć negatywnie na refermentację. Krótko mówiąc czy nie wybiłem drożdży?

Nie, za krótko i za niska temperatura. Powinny być okej jak nie ma fuzli. Jak to był koniec fermentacji to większego wpływu nie będzie miało na piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama rurka może i tak, ale jeżeli znasz pozostałe parametry,  temperaturę fermentacji, drożdże, zasyp, czas fermentacji, to intensywność bulkania mówi sporo.

Oczywiście w przypadku gdy nie lubi się zbyt częto zaglądać do fermentora i mierzyć gęstość. 

Edytowane przez LiwkoLiwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chce zrobić American Brown Ale z przepisu https://www.wiki.piwo.org/American_Brown_Ale,_Maciej_Brzana_(nms007).

Czy ciemne słody powinienem dodać razem z innymi na samym początku czy lepiej odczekać jakiś czas bo piwo może wyjść za ciemne?

A jeżeli odczekać to jaki czas?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, LeszekMieszek said:

Witam

 

Chce zrobić American Brown Ale z przepisu https://www.wiki.piwo.org/American_Brown_Ale,_Maciej_Brzana_(nms007).

Czy ciemne słody powinienem dodać razem z innymi na samym początku czy lepiej odczekać jakiś czas bo piwo może wyjść za ciemne?

A jeżeli odczekać to jaki czas?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Chocolate Bries i Słód Special Roast daj na ostatnie 10 min zacierania, resztę razem. Nie sa to słody palone, więc jest luz. Powoli tylko podgrzewaj na mashout, żeby skrobia z nich zdążyła się scukrzyć.

 

W czym zacierasz jeszcze powiedz?

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem starsan do mojego mini kega i raczej nic złego się nie stało, w teorii to pewnie reaguje, ale chyba w starsanie jest za niskie stężenie kwasu. Co do czyszczenia to raczej mechanicznie. Na pewno nie NaOH ;)

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Babylon napisał:

Czy termometr z sondą za 2 dychy jest ok do pilnowania temperatury fermentacji?

I jak go przytwierdzić?

Też mam za 2 dychy. Porównywałem do stacji pogodowej, którą mam w kuchni. Różnica między nimi, to 0,5 stopnia, więc wartości są zbliżone.

 

Ja zamiast podkładu użyłem kawałka styroduru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam dość elementarne pytanie odnośnie mrożenia chmielu. Ponoć nic nie stoi na przeszkodzie, aczkolwiek w ofercie jednego z popularniejszych sklepów wyczytałem:
" Chmiel w naszym magazynie przechowywany jest w chłodniach i zamrażarkach ". Jak wiadomo, wszelkie produkty spożywcze bez dodatkowej obróbki można zamrażać tylko raz. Więc jeśli kupujecie chmiel, a potem niewykorzystany chcecie mrozić, to skąd wiecie czy już nie był wcześniej mrożony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel (rzadziej), jony żelaza w breczce (najczęściej). 

Zamocz palucha w piwie i rozsmaruj na przedramieniu, jak dalej daje metalucznie to to drugie. Może masz gdzieś emalię obitą, albo syfiasta woda (stare rury itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kreve napisał:

Mam dość elementarne pytanie odnośnie mrożenia chmielu. Ponoć nic nie stoi na przeszkodzie, aczkolwiek w ofercie jednego z popularniejszych sklepów wyczytałem:
" Chmiel w naszym magazynie przechowywany jest w chłodniach i zamrażarkach ". Jak wiadomo, wszelkie produkty spożywcze bez dodatkowej obróbki można zamrażać tylko raz. Więc jeśli kupujecie chmiel, a potem niewykorzystany chcecie mrozić, to skąd wiecie czy już nie był wcześniej mrożony?

Granulat chmielowy był poddany obróbce: suszeniu i granulowaniu. Chmiel (oraz kawę, zioła, itp) trzymamy w zamrażalniku dlatego, by się wolniej utleniał i mniej tracił aromatów (i alfakwasów). Trzymany w ciepłym nie zgnije, po prostu straci alfakwasy i aromat zmieni się na nieprzyjemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moja pierwsza warka z brewkitu Coopers Pale Ale na drożdżach z zestawu. Drożdże przed dodaniem uwodnione, temp. fermentacji 21st. Fermentacja ruszyła dość późno bo dopiero po 3 dniach, szybko jednak przestało bulkać w rurce - już po 2 dniach. Początkowe BLG 11 zeszło do 3 (mierzone 3 dni temu i dzisiaj bez zmian). Miałem zamiar rozlewać dzisiaj, przestawiłem fermentor z podłogi na której stał na stolik żeby łatwiej było rozlewać. Po ok 2 godzinach w rurce zaczęło bulkać i to dość intensywnie. Pytanie: czy zostawić jeszcze w spokoju żeby dofermentowało? Jeżeli tak to na jak długo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.