Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, wybaczcie ze tak zawracam głowę ale tyle stron przeczytac to sie nie wyrobie przed rozlaniem. Bede dzisiaj tego swojego nieszczęsnego pierwszego Pale Ale rozlewał do butelek i chciałem podpytać czy wg Was dobrze obliczyłem ilośc glukozy do dodania. Bo wg kalkulatora w ktorym wpisałem 19 litrów piwa, angażowanie 2,2 i temperature 21 wychodzi mi ze powinienem dodać 114g. No ale jak to rozrobie w litrze wody to juz bedzie 20 litrów w sumie i wtedy wychodzi ze musiałbym dodać 120g. Czy ktoś doświadczony moglby poradzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiego kalkulatora używałeś? Dwa, na co patrzysz? Bo np. taki brewersfriend pokazuje 104 g cukru (a 114 g - glukozy). Trzy - zwiększenie objętości piwa do 20 L spowoduje, że nagazowanie spadnie do ok. 2,13-2,14. Jeżeli jesteś w stanie wyczuć różnicę w piwie pomiędzy vol. 2,1 a 2,2 - to gratuluję!

Sprawdź ponownie swoje wyliczenia (czy patrzyłeś na table sugar, jeżeli to był anglojęzyczny kalkulator) i daj tego cukru tak pomiędzy. Kalkulator na brewersfriend pokazuje 104 g cukru dla 19 L i 109 g dla 20 L. Daj jakieś 105 g i rozrób w ciut mniejszej ilości niż 1 L.

Dodam, że brewness pokazuje te same wartości co brewersfriend. Też 104 g dla 19 L piwa i temp. 21C.

Edytowane przez mrmrooz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, wybaczcie ze tak zawracam głowę ale tyle stron przeczytac to sie nie wyrobie przed rozlaniem. Bede dzisiaj tego swojego nieszczęsnego pierwszego Pale Ale rozlewał do butelek i chciałem podpytać czy wg Was dobrze obliczyłem ilośc glukozy do dodania. Bo wg kalkulatora w ktorym wpisałem 19 litrów piwa, angażowanie 2,2 i temperature 21 wychodzi mi ze powinienem dodać 114g. No ale jak to rozrobie w litrze wody to juz bedzie 20 litrów w sumie i wtedy wychodzi ze musiałbym dodać 120g. Czy ktoś doświadczony moglby poradzić?
 
Browar to nie apteka.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje glukozę, piwo zeszło do 5,5blg i niżej juz nie idzie. Plan jest taki zeby jak wiekszosc radzi wlać rozrobioną glukozę do fermentora z kranikiem i potem przelać delikatnie piwo a dopiero potem rozlewać. Nie wiem ile mi zostanie tego piwa jak przeleją a nie chce dac za dużo glukozy -wolałbym uniknąć granatów o których czytam na każdym kroku;)

737C7F2E-9406-484F-BAF6-4CBD247522DD.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje glukozę, piwo zeszło do 5,5blg i niżej juz nie idzie.

Ale na zrzucie wybrałeś glukozę a nie cukier :-).

Teraz doczytałem, że dodajesz glukozę, to ilości są ok. 5 g nie zrobi różnicy. Możesz policzyć dla 18 l piwai powinno być ok.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy! Spod kurka widocznego na zdjęciu po odkręceniu ulatnia się gaz i zapala podczas próby gotowania, muszę na następny weekend zorganizować nowy zawór, kupował ktoś już to dziadostwo gdzieś i może polecić sklep który ma na stanie takie zawory?

IMG_20180415_165359.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, trzymał ktoś z was RISa przez dwa miesiące na drożdżach z dobrym efektem? Zastanawiam się czy mogę spodziewać się dobrych efektów u siebie. 

Uwarzyłem go ponad 7 tygodni temu  i miałem butelkować po 4 tygodniach ale z racji nadmiaru obowiązków wyszło prawie 2 miesiące bez przelewania.

21blg

gęstwa s04 użyta po raz pierwszy

temperatura 16°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, advisorylyrics said:

Dużo cząstki pływające w butelce, 2 tygodnie od zabutelkowania (AIPA z ekstraktów) - to będzie chmiel ?

Schłódź jedno do oporu, zlej znad osadu, piwo wypij, osad wylej na biały talerzyk, rozetrzyj. Widać wtedy czy to chmieliny. 

Moze być, że to drożdże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jankasper napisał:

Schłódź jedno do oporu, zlej znad osadu, piwo wypij, osad wylej na biały talerzyk, rozetrzyj. Widać wtedy czy to chmieliny. 

Moze być, że to drożdże. 

Tak z ciekawości tylko zapytałem. Po 3 dniach od rozlewu już jak dla mnie było pyszne więc niech sobie pływa co tam chce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zbyt szybkim starzeniem się moich piw.

Pszeniczne na s33 piwo szybko się zestarzało, 7-14 dni po rozlewie było super a miesiąc już jest słabe, coraz ciemniejsze, bardziej mętne, smak coraz słabszy nie ma tego orzeźwienia co na początku. Nie wiem czy to przez drożdże s33. Końcówki nie wlewam do butelki bo robi się totalne błoto i czasami nawet farfocle. Piwko fermentowało 2,5 tygodnia bez cichej i bez chmielenia na zimno. BLG 11.

Moja IPA na us05 po dwóch miesiącach od rozlewu też nie robi już szału i jest coraz słabsza. Po dwóch tygodniach od rozlewu to było mistrzostwo a teraz aromaty spadły i smak też jest słabszy. Przechowuję piwa w piwnicy około 15-16C.

Wyczytałem że tak:

1.       Napowietrzanie na gorąco: mogłem za bardzo napowietrzyć w trakcie zacierania – mieszanie zbyt intensywne. Przenoszenie filtratu. W procesie filtracji nie zawsze mógł być pełny wężyk. Mieszanie łygą w czasie chłodzenia. Natlenienie przed zadaniem drożdży to akurat jest potrzebne.

2.       Kolejna sprawa to przelewanie na „cichą” w trakcie tego procesu gdy piwo jest już prawie gotowe to też dodatkowo napowietrzy. Ale tutaj jest plus tego przelewania bo zbieram gęstwę i w finalnym piwie mam mniej osadu.

3.       Na starzenie może negatywnie wpływać niekoniecznie idealne odfiltrowanie chmielu z chmielenia na zimno. Przy pierwszych warkach używałem dekantacji bez pończochy teraz już stosuję pończochę i myślę o założeniu jeszcze druciaka (na wlew druciak a na wyjście pończocha – podwójny filtr).

4.       No i rozlew – używam plastikowej rurki z plastikową nasadką takim „cyckiem” i sprężynką w środku – było w zestawie dla piwowarów – generalnie kosztuje około 8-10 zł. W momencie włożenia do butelki i naciśnięcia zaczyna lecieć – staram się aby powoli nalewać bez robienia zbędnej piany. Macie lepszy patent ? (chodzi oczywiście o standardowe szklane butelki)

Jeśli może ktoś coś doradzić to dzięki.

Ps. Wiem, że moje dwa piwa o których pisałem na górze postu to nie RISy i raczej powinny być wypite świeże, chodzi mi o Wasze doświadczenia czy też tak macie czy raczej dłużej zachowują się w dobrej kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2018 o 14:07, Undeath napisał:

Moim zdaniem tak. I omijaj jakby Cię skusiło FM31 - odpowiednik Bavarian lager, szkoda czasu i nerwów a drożdże nie są za ekstra. Potrafią się ślimaczyć jak nie wiem co. Ja w tym roku swojego Marcowego, wiedeńskiego itp. pociągnąłem na Munich Lagerach i jestem bardzo zadowolony.

Panowie,

a czy ktoś miał okazję robić Portera na drożdżach górnej fermentacji?

Nie mam żadnej lodówki żeby utrzymać temp. <10 st. i stąd to pytanie.

 

Aktualnie robię piwa na górniakach i mam ich kilka rodzajów.

Myślicie że któreś z nich by się nadały? 

S-04

US-05

T-58

WB-06

M21 Belgian Wit

 

Wiadomo, że nie będzie to typowy Porter ale coś ala Porter Ale :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie,

polecasz jakiś ciekawy przepis?

Będę to robił na GF więc zapewne podwójne warzenie będzie trzeba robić, ale to nie problem bo ostatnio testowałem 2 warki w ciągu 1 dnia i poszło całkiem sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości, bo jesteśmy na forum piwowarskim, to klasyczny Porter jest Ale, Ty masz na myśli portera bałtyckiego. Bjcp mówi że "Generally lager yeast (cold fermented if using ale yeast)." więc możesz spokojnie próbować fermentowac np. us-05 na dolnej granicy temperatury.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Wydaję mi się tylko, czy piwka z brewkitu takie jak Europen Lager i English Bitter są bardzo podobne w smaku? Mam kilku miesięcznego Europen Lagera a dziś przelewałem bittera i aromat wydaję się być identyczny. Takie toffi, karmel
Może przez "fermentację na oko" czujesz poprostu diacetyl w piwie ;)

https://www.wiki.piwo.org/Diacetyl


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.