Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, Gawron napisał:

Oddzielać nie musisz, ale nie zadawaj wszystkiego, tylko oblicz kalkulatorem ilość potrzebnej Ci gęstwy. 

Link do kalkulatora:

http://mrmalty.com/calc/calc.html

 

Dałbym Ci plusa, ale jeszcze nie ogarnąłem jak to się robi ;) A tak na oko albo na szklanki to ile powinienem dać tej gęstwy? Nie działa mi flashplayer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, advisorylyrics napisał:

Dałbym Ci plusa, ale jeszcze nie ogarnąłem jak to się robi ;) A tak na oko albo na szklanki to ile powinienem dać tej gęstwy? Nie działa mi flashplayer

Podaj blg piwa do którego chcesz dodać gęstwę, objętość warki i wiek gęstwy. Tzn. Kiedy zakończyła się burzliwa fermentacja piwa z którego chcesz pobrać drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gawron napisał:

Podaj blg piwa do którego chcesz dodać gęstwę, objętość warki i wiek gęstwy. Tzn. Kiedy zakończyła się burzliwa fermentacja piwa z którego chcesz pobrać drożdże.

Nastaw 13.03. Burzliwa skończyła się gdzieś około 20.03. Objętość 19,5L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, INTseed napisał:

Czy witbier wlewa się jak pszenice z drożdzami?

Nie odpowiem wprost.... ale, kiedyś robiłem jakiegoś belga, i za którymś razem spróbowałem go wlewając pod koniec drożdże, smakował o wiele lepiej.

Spróbuj więc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś próbował zamiast kega zlać piwo do termosu? Myślę o zakupie termosu cateringowego 5-7 litrów aby na sezon grillowy zamiast zlewać wszystko do butelek zalać taki termos zamknąć szczelnie zostawić na tydzień w cieplejszym do nagazowania się i potem tydzień do zimnego a następnie na imprezkę. Izolacja termosu może spowodować kłopotliwe schłodze ale za to będzie poręczny w plenerze. Oczywiście nie mam w planie długiego leżakowania. Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś próbował zamiast kega zlać piwo do termosu? Myślę o zakupie termosu cateringowego 5-7 litrów aby na sezon grillowy zamiast zlewać wszystko do butelek zalać taki termos zamknąć szczelnie zostawić na tydzień w cieplejszym do nagazowania się i potem tydzień do zimnego a następnie na imprezkę. Izolacja termosu może spowodować kłopotliwe schłodze ale za to będzie poręczny w plenerze. Oczywiście nie mam w planie długiego leżakowania. Co o tym sądzicie ?
Zaczalbym od sprawdzenia czy ten termos jest szczelny i wytrzyma ciśnienie. Ona nie sa projektowane pod kątem gazowanych napojów.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, noxny said:

Czy ktoś próbował zamiast kega zlać piwo do termosu? Myślę o zakupie termosu cateringowego 5-7 litrów aby na sezon grillowy zamiast zlewać wszystko do butelek zalać taki termos zamknąć szczelnie zostawić na tydzień w cieplejszym do nagazowania się i potem tydzień do zimnego a następnie na imprezkę. Izolacja termosu może spowodować kłopotliwe schłodze ale za to będzie poręczny w plenerze. Oczywiście nie mam w planie długiego leżakowania. Co o tym sądzicie ?

jak nie wybuchnie, koniecznie podziel się wrażeniami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jankasper napisał:

jak nie wybuchnie, koniecznie podziel się wrażeniami :D

kupiłem taki o pojemności 5,5 litra dam trochę miej cukru do refermantacji i sprawdzę. Opiszę później wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończę burzliwą Pale Ale z chmielem mandaryna 12 blg 20L. W fermentorze od 16 marca.

Drożdże suche  fermentis us-05.

 

Chciałbym uwarzyć jakąś amerykańską pszenicę. 

Posiadam resztki:

Słód Pszeniczny 4kg
Słód Pilzneński 3kg

Centennial 80gr

 

Nie mam żadnych drożdży i chciałem wykorzystać te us-05 tylko razem z drożdżami mam znaczny osad chmielin w fermentorze. 

Obędzie się bez przemywania gęstwy? Najchętniej to zlałbym pale ale na cichą i do tego co pozostanie na dnie wlał schłodzoną brzeczkę pszeniczniaka. 

 

Wyjdzie coś czy nie ma sensu szukać drogi na skróty?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2018 o 18:29, Gawron napisał:

Oddzielać nie musisz, ale nie zadawaj wszystkiego, tylko oblicz kalkulatorem ilość potrzebnej Ci gęstwy. 

Link do kalkulatora:

http://mrmalty.com/calc/calc.html

 

 

47 minut temu, filipja napisał:

Kończę burzliwą Pale Ale z chmielem mandaryna 12 blg 20L. W fermentorze od 16 marca.

Drożdże suche  fermentis us-05.

 

Chciałbym uwarzyć jakąś amerykańską pszenicę. 

Posiadam resztki:

Słód Pszeniczny 4kg
Słód Pilzneński 3kg

Centennial 80gr

 

Nie mam żadnych drożdży i chciałem wykorzystać te us-05 tylko razem z drożdżami mam znaczny osad chmielin w fermentorze. 

Obędzie się bez przemywania gęstwy? Najchętniej to zlałbym pale ale na cichą i do tego co pozostanie na dnie wlał schłodzoną brzeczkę pszeniczniaka. 

 

Wyjdzie coś czy nie ma sensu szukać drogi na skróty?

 

 

Zrób tak jak napisał Gawron powyżej.

Postaraj się zebrać gęstwę z jak najmniejsza ilością osadu. Jeśli nie da rady to zostanie Ci przemywanie

 

Niestety droga na skróty często się źle kończy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osób stosujących BIAB. Czekam na słody i będę po raz pierwszy zacierał. Na razie tylko 10l gdyż nie mam większego garnka.

Czy nie łatwiej by było zatrzeć słody w garnku bez worka a później po prostu wszystko przez niego przelać? Wydaję mi się, że łatwiej będzie mieszać i nie przypali się worek. Jest jakaś różnica ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.04.2018 o 16:46, advisorylyrics napisał:

Pytanie do osób stosujących BIAB. Czekam na słody i będę po raz pierwszy zacierał. Na razie tylko 10l gdyż nie mam większego garnka.

Czy nie łatwiej by było zatrzeć słody w garnku bez worka a później po prostu wszystko przez niego przelać? Wydaję mi się, że łatwiej będzie mieszać i nie przypali się worek. Jest jakaś różnica ?

Ideą BIAB jest zacieranie, filtracja i gotowanie w jednym garze. Jak masz w planie przekładanie to nie będzie to BIAB, tylko zwykłe zacieranie, a w związku z tym nie potrzebujesz worka, tylko możesz użyć np. sraczwężyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4.04.2018 at 4:46 PM, advisorylyrics said:

Pytanie do osób stosujących BIAB. Czekam na słody i będę po raz pierwszy zacierał. Na razie tylko 10l gdyż nie mam większego garnka.

Czy nie łatwiej by było zatrzeć słody w garnku bez worka a później po prostu wszystko przez niego przelać? Wydaję mi się, że łatwiej będzie mieszać i nie przypali się worek. Jest jakaś różnica ?

Nie wyslodzisz tego bez chłodzenia młóta , czyli stracisz wyraźnie na wydajności. ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2018 o 08:48, noxny napisał:

Czy ktoś próbował zamiast kega zlać piwo do termosu? Myślę o zakupie termosu cateringowego 5-7 litrów aby na sezon grillowy zamiast zlewać wszystko do butelek zalać taki termos zamknąć szczelnie zostawić na tydzień w cieplejszym do nagazowania się i potem tydzień do zimnego a następnie na imprezkę. Izolacja termosu może spowodować kłopotliwe schłodze ale za to będzie poręczny w plenerze. Oczywiście nie mam w planie długiego leżakowania. Co o tym sądzicie ?

Podepnę się pod to pytanie, robił ktoś bieda kega z wiadra z castoramy? Wieko zabezpieczę, kranik i jazda na grilla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod to pytanie, robił ktoś bieda kega z wiadra z castoramy? Wieko zabezpieczę, kranik i jazda na grilla
Myślę że z każdego fermentora z kranikiem da radę, ale spodziewałbym się raczej niskiego wysycenia. No i koniecznie złać znad drożdży do niego, żeby nie serwować drożdżówki.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.