Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, tymbarck napisał:

1. Jak długo trzymacie fermentor w lodówce, cały okres fermentacji (burzliwa + cicha)?

Źle pytasz. Fermentor jest w lodówce tak długo jak długo wymaga tego proces fermentacji i jest to zależne od tego jakie temperatury jesteś w stanie zapewnić w takiej lodówce.

 

23 minuty temu, tymbarck napisał:

2. Czy np. na burzliwej/cichej  w którymś momencie podnosicie temperaturę? Czy po prostu trzymacie się cały czas jednego zakresu temp

Pytasz o schemat fermentacji. Ilu piwowarów tyle odpowiedzi.

Weźmy na przykład takiego dubbla. Niektórzy zadają w 17 i trzymają w temperaturach 18-20, a inni zadają nawet w 15 i podnoszą np. 1°C na dobę aż do 26°C.
Generalnie jak zaczyna brakować już cukrów i fermentacja zwalnia warto podnieść temperaturę by zapobiec kończeniu pracy przez drożdże (mniej drożdży jest aktywnych, przez co temperatura spada, przez co jeszcze mniej drożdży jest aktywnych, itd.... co w konsekwencji może doprowadzić do niedofermentowania piwa).

 

29 minut temu, tymbarck napisał:

3. Z wiki 80% cukrów jest przerabianie przez pierwsze parę dni. Czy wyjęcie fermentora po tych paru dniach, niech będzie 7 i dalszej fermentacji  w temperaturze pokojowej będzie się wiązało z nie pożądanymi właściwościami piwa.

Zależy od szczepu, temperatury. Nie trzymaj się sztywno tego co jest na wiki - to są jedynie wskazówki. W sytuacji gdy rzeczywiście te zostałoby się 20% cukrów fermentowanych to na logikę wytworzonych podczas fermentacji w temp. pokojowej aromatów i posmaków powinno 5 razy mniej niż gdyby proces cały czas miał miejsce w temp pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tymbarck napisał:

 

1. Jak długo trzymacie fermentor w lodówce, cały okres fermentacji (burzliwa + cicha)?

Jak nic nie warze w tym okresie to cały czas. Jak warzę to wyjmuję, ale nie krócej jak po tygodniu fermentacji dla lekkich piw.

 

12 minut temu, tymbarck napisał:

2. Czy np. na burzliwej/cichej  w którymś momencie podnosicie temperaturę? Czy po prostu trzymacie się cały czas jednego zakresu temp

Zależy. Warzę tylko klasyczne górniaki, więc nie wypowiem odnośnie dolnej fermentacji oraz kwasów czy też bratków. Najczęściej w czasie laga zbicie do docelowej temperatury fermentacji, potem zależy od stylu. Dla piw sesyjnych najczesciej trzymam stałą temperaturę i dopiero pod koniec podnoszę aby dojadły. Przy belgach wręcz podgrzewam kablem oporowym. Ale schemat zawsze oparty na wzroście temperatury podczas fermentacji. Potem już zależy od tego czy będę chmielił na zimno. Jak tak to na ostatnie dni ponownie temperatura w dół. Wszystko zależy od stylu i drożdży.

 

Odnosnie punktu 3. Robię tak często z lekkimi piwami. Dla mocniejszych daje wiecej czasu. Uważaj też na niektóre szczepy bo po prostu wolno pracują (WY1388), albo mają laga w fermentacji (FM13) i tydzień to moze byc za krótko. Inne szczepy już po 3-4 dniach nie mają co robić (WLP090).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

18 dni temu uwarzyłem swoje pierwsze piwo z brewkitu, burzliwa przeszłą pięknie przez 5 dni dość intensywnie. Planowałem dzis piwo zlać do butelek, jednak po otwarciu fermentora ciągle widać jakby unoszące się co chwile drobinki i pojawiające się w tym miejscu pojedyncze bąble na powierzchni. Jak radzicie, zlewać dziś czy poczekać jeszcze trochę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, arkamus1994 napisał:

Witam,

 

18 dni temu uwarzyłem swoje pierwsze piwo z brewkitu, burzliwa przeszłą pięknie przez 5 dni dość intensywnie. Planowałem dzis piwo zlać do butelek, jednak po otwarciu fermentora ciągle widać jakby unoszące się co chwile drobinki i pojawiające się w tym miejscu pojedyncze bąble na powierzchni. Jak radzicie, zlewać dziś czy poczekać jeszcze trochę?

Ekstrakt nie zmienia Ci się od jakiegoś. Brewkity najczęściej są mało eksraktowe. To co widzisz to uwalniający się dwutlenek węgla, jest go teraz sporo rozpuszczonego w piwie. Jednym słowem butelkuj. Rozpuszczalność gazu w cieczy mocno zależy od temperatury. Jeżeli podniesiesz lekko temperaturę, to bąbli będzie jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, LZALESKI napisał:

Macie jakieś domowe sposoby do podgrzewania fermentora w piwnicy ? Poza owijaniem kocem i skrzynką ze styropianu 

Butelki z ciepłą wodą, a najlepiej kabel grzewczy ze sterownikiem.

O tak.

20171012_090342.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Hobbysta napisał:

@Gawron Mógłbyś pokazać jak podłączyłeś ten kabel grzewczy do stc? Ostatnio  do mnie dotarł i nie wiem jak się za to zabrać

W tym wątku wstawiłem zdjęcia jak podłączyłem stc, a kabel grzewczy ma wtyczkę i ją wtykam do gniazdka które dorobiłem do sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku wstawiłem zdjęcia jak podłączyłem stc, a kabel grzewczy ma wtyczkę i ją wtykam do gniazdka które dorobiłem do sterownika.
Wtyczke na wlasna reke przymocowales do kabla ?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o lagerowanie:

dwie warki z początku lutego, 14Blg na WY2206 i 16Blg na W34/70, stoją w ok 3-6st w fermentatorach gotowe na butelkowanie. Teraz zastanawiam się, czy butelkować, czy mogę je jeszcze potrzymać nierozlane? Nie mam lodówki, więc jestem uzależniony od pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ogur_ek napisał:

Pytanie o lagerowanie:

dwie warki z początku lutego, 14Blg na WY2206 i 16Blg na W34/70, stoją w ok 3-6st w fermentatorach gotowe na butelkowanie. Teraz zastanawiam się, czy butelkować, czy mogę je jeszcze potrzymać nierozlane? Nie mam lodówki, więc jestem uzależniony od pogody.

z ciekawosci zapytam, do ilu Ci odfermentowala ta warka 16Blg? U mnie Dunkel warka 35 l. 17BLG, na 2 saszetkach po 6,5 tyg lacznie (burzliwej i cichej) w stalej temp. 12st. zeszla do 3,5 BLG i zabutelkowalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.