Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, INTseed napisał:

Mogą być płynne, ale tylko do ceny 26zł

To w tej cenie tylko Fermentum Mobile i zapewne FM21. 

Edit: FM13 oczywiście miałem na myśli.

Edytowane przez Gawron
Babol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gawron napisał:

To w tej cenie tylko Fermentum Mobile i zapewne FM21. 

 

FM21 to Saisony. Chyba FM13 (irlandzkie ciemności)

 

Ja robiłem imperial Stouty na NEW WORLD STRONG ALE M42, dały radę.

Z innych to oczywiście US-05 albo S-04 ale te ostatnie mają chyba najniższą tolerancję na alkohol z tej trójki.

 

Ps. sorry za dwa posty

Edytowane przez tauruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, INTseed napisał:
46 minut temu, tauruss napisał:
To w tej cenie tylko FM zostają, o ile masz z czego starter zrobić.
Ris jakie blg miałby mieć ?

Chce dodać fiolke do milk stouta, a gęstwe po nim do risa.

Ile blg i litrów? Jedna fiolka Ci tego nie uciągnie zapewne. Starter będzie konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce dodać fiolke do milk stouta, a gęstwe po nim do risa.
FM tylko że startera, fiolka to starczy ledwo na jakieś 4-5l przy 12 blg

 

Jak Ci się nie spieszy to możesz jeszcze polować na jakieś promocje, czasami zdarzają się zagraniczne drożdże poniżej 30 zł. Albo daj ogłoszenia w temacie wymiany gęstwy.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej świeże suchary No moze ze planujesz robic cos o wysokim BLG. Suchary sa na tyle tanie ze mozna sobie pozwolić na kupowanie nowych do każdej Warki. Poczekaj jeszcze na druga opinie ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, buber napisał:

Jeżeli jesteś pewny reżimu czystości to spokojnie może być gęstwa. Jakie piwo, ile Blg?

Gęstwa była po 100% peated 15blg i poszło do wyparzonego słoika dodatkowo wyczyszczonego OXI :D Ma pójść do delikatnie niższego bailingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, INTseed napisał:
10 godzin temu, tauruss napisał:
To w tej cenie tylko FM zostają, o ile masz z czego starter zrobić.
Ris jakie blg miałby mieć ?

Chce dodać fiolke do milk stouta, a gęstwe po nim do risa.

To nie są style w których drożdże grają znaczącą rolę. 

Kup suchary bo według mnie płynne to nic nie wnoszący (oprócz dodatkowej pracy ze starterem) wydatek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tauruss napisał:

Ja robiłem imperial Stouty na NEW WORLD STRONG ALE M42, dały radę.

W sobotę zadałem risa 23blg właśnie gęstwą m42 świeżo z rozlanego fesa (poszły uwodnione suchary), wystartowały błyskawicznie i idą jak burza - o mały włos z fermentora nie wyszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FM tylko że startera, fiolka to starczy ledwo na jakieś 4-5l przy 12 blg 
Jak Ci się nie spieszy to możesz jeszcze polować na jakieś promocje, czasami zdarzają się zagraniczne drożdże poniżej 30 zł. Albo daj ogłoszenia w temacie wymiany gęstwy.
 
Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
 
 
 
A w porównaniu z saszetką sucharów to ile jest w fiolce mniej drożdzy?
Każda fiolka u mnie ruszyła w miarę szybko. FM53 wvciągu 6-7h ze względu na wysoką temperaturę.
A FM41 też raczej szybko ruszyły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam kolejne pytanie. W grudniu robiłem pilsa z tego przepisu kolegi @vettis

Od zadania drożdzy minęły 3 tygodnie. Fermentowałem w temperaturze 9C i przymierzam się do lagerowania. 
Czy muszę przelać piwo do drugiego fermentora oddzielając gęstwe od piwa? Czy po prostu mogę zacząć powoli obniżać temperaturę do 2C? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, ratujcie :eusathink:Miałem rozlewać moją IPĘ filtrując przez pończochę. Niestety piwo nawet po przefiltrowaniu próbki, pozostaje mocno mętne. W poszukiwaniu rozwiązania przeczytałem o cold crashu. Zdecydowałem że wystawię fermentor na balkon, jest tylko jeden problem: temperatura dzisiaj w nocy może spaść nawet do -5 stopni. Wiem że piwo nie zamarznie tak łatwo jak woda, ale minus 5 to jednak bardzo niska temperatura. Można więc wystawić na balkon, czy czekać ile będzie trzeba, na korzystniejsze warunki?

 

PS: jeszcze mam jeden problem - otóż piwo jest po chmieleniu na zimno i się zastanawiam czy nie będzie to dodatkową przeszkodą.

Edytowane przez kreve
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#1. Czy lagerowanie ma jakikolwiek sens w temperaturze ~10'c ?

#2. Jak źle przy tym wypadnie ten proces na zewnątrz gdzie siłami natury będą miał spore wahania temp ?

#3. Które drożdże sprawdzą się na refermentacje po miesięcznym lagerowaniu, ujdzie jakiś neutralny suchar jak us05 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiedziałem w jakim wątku zadać to pytanie, a ten jest dosc luźny i otwarty Wiec tu pytam. Jak mam nazwac "profesjonalnie" aromat, ktory mnie osobiście kojarzy się troche z sosem sojowym ? Czułem go w przypadku BW (od stu mostów) i teraz Dry stouta.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.