Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mierzę refraktometrem brix i jak chce na blg to dzielę przez 1,04.

Większość nie przelicza nie dlatego, ze brix=blg tylko dlatego, ze różnica przy standardowym piwie Ok 12-13 blg wynosi „tylko” 0,5 blg.

 

Dla niektórych te „tylko” 0,5 blg, to „aż” 0,5 blg i Ci przeliczają. Tyle

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów i zwracam się o pomoc przy pierwszej warce :)

Mam w fermentorze IPĘ. Fermentacja burzliwa trwała 8 dni. Przelałem na cichą, piwko posiedziało tam kolejne 15 dni. Teoretycznie dzisiaj według pierwotnego planu powinienem już rozlewać, aczkolwiek byłem na wyjeździe i nie mogłem przez to zrobić chmielenia na zimno które miałem w planie zrobić 3-4 dni temu. Teraz mam dylemat: czy odpuścić chmielenie na zimno i robić już rozlew ze względu na to że dość długo już siedzi w fermentorze? Czy może zrobić jednak dzisiaj chmielenie na zimno i dołożyć te 3 dni dalszego leżenia piwa w fermentorze?

Dodam jeszcze, że najbardziej mi zależy żeby z tym piwem po prostu nic złego się nie stało. To pierwsza warka,  nie obrażę się jak nie eskploduje smakami i aromatami, byle tylko nie była do wylania ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zacząć swoją przygodę i dlatego potrzebuje kilka rad.

Przede wszystkim o zakup sprzętu - co polecacie do początkującego? Potrzebuję praktycznie wszystko oprócz garnka. 

Czy zestawy z allegro lub browamatoru się nadają do czegoś? 

Pierwsze piwo chcę zrobić z brewkitu - żeby nie lecieć od razu na głęboką wodę - to dobry pomysł? Jeśli tak to gdzie najlepiej zaopatrzyć się w brewkit i czym się sugerować przy zakupie?

To chyba na razie na tyle pytań :) Czekam na pomocną dłoń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mierzę refraktometrem brix i jak chce na blg to dzielę przez 1,04.
Większość nie przelicza nie dlatego, ze brix=blg tylko dlatego, ze różnica przy standardowym piwie Ok 12-13 blg wynosi „tylko” 0,5 blg.
 
Dla niektórych te „tylko” 0,5 blg, to „aż” 0,5 blg i Ci przeliczają. Tyle
 
 
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Właśnie ze brix=blg a to co mierzysz refraktometrem zostało nazwane BRIX WRI i ten wynik trzeba przeliczyć żeby uzyskać brix.



Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Hobbysta napisał:

Kup gotowy zestaw startowy, od tego chyba najłatwiej zacząć. Po drugie poczytaj forum, szczególnie informacje z zakresu fermentacji.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Cały czas pochłaniam wiedzę.

Co powiesz na taki zestaw? http://allegro.pl/mini-browar-mega-zestaw-piwo-domowe-kran-poradnik-i6998101860.html?fromVariant=6998097845

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Najlepiej z dwoma fermentorami. Ja miałem zestaw z Twojbrowar.pl


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, siemek95 napisał:

Chciałbym zacząć swoją przygodę i dlatego potrzebuje kilka rad.

Przede wszystkim o zakup sprzętu - co polecacie do początkującego? Potrzebuję praktycznie wszystko oprócz garnka. 

Czy zestawy z allegro lub browamatoru się nadają do czegoś? 

Pierwsze piwo chcę zrobić z brewkitu - żeby nie lecieć od razu na głęboką wodę - to dobry pomysł? Jeśli tak to gdzie najlepiej zaopatrzyć się w brewkit i czym się sugerować przy zakupie?

To chyba na razie na tyle pytań :) Czekam na pomocną dłoń. 

Zobacz ten temat. Jest tam trochę informacji oraz odnośników.

Co do wyboru brewkitu wybierz piwo jakie lubisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze najlepiej nie brać lagera bo zazwyczaj na początku kiepsko idzie utrzymywanie niskiej temperatury, a lager w wysokiej to średnia sprawa. Jakis Ale czy stout.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=18993]Hobbysta[/mention]

Dzięki za radę jak wrócę do domu to poszukam czegoś lepszego

[mention=14420]INTseed[/mention]

Mam 30l oraz 50l, ten 30l jest w lepszym 'stanie' i był używany od lepszych rzeczy, także bardziej chcę się opierać na nim

[mention=18494]daniol88[/mention]

Dzięki za temat, na pewno się przyda. A producent danego brewkitu nie jest ważny? 

Rób od razu zacieranie. Najdroższe już masz. Zobacz sobie parę filmików. Piwna planeta, browar gdynia, itp.

 

Minimum co musisz mieć oprócz garnków.

Grzałka jeśli palnik za słaby.

Fermentor z kranikiem i dziurką w pokrywce. Najlepiej dwa lub więcej

Rurka fermentacyjna tyle ile fermentorów.

Wężyk silikonowy gruby jak kranik - długość zależy od tego jak będziesz przelewał.

Siatka filtracyjna.

Filtrator z oplotu.

Termometr.

Rurka do rozlewu

Kapslownica.

Waga.

Oxi, starsan, desprej.

Kartka papieru z punktami co po kolei będziesz robił.

Kapsle.

Butelki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@siemek95 - nie musisz robić od razu zacierania. Zrób brewkita, jakiś Coopers, jak chcesz, możesz z cukrem, jak w przepisie, choć ekstrakt niechmielony będzie lepszy. Ale na pewno kup sobie drożdże - S04 albo US05. Fermentuj piwo 3 tygodnie, najlepiej zaczynając od 15C, podnosząc temp w trakcie. Po dwóch tygodniach sprawdź blg, potrzymaj tydzień, sprawdź znowu i jak będzie to samo, to butelkuj. Przed rozlewem schłódź piwo - najlepiej do 5C, może być i 10, ale czym chłodniej, to lepiej. Będziesz miał klarowniejsze piwo i mniej wyczuwalny posmak drożdży w butelkach.
Co do drożdży - S04 bardziej się zbijają na koniec, ale jak możesz schłodzić piwo do 5C, to US05 dadzą ciut czystsze piwo.
Kolejne piwo zrób z samodzielnym chmielenie, ale też z ekstraktów.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję dziękuję. mam nadzieję, że posmak drożdzowy zniknie. Tak się miło was słucha, że jeszcze o coś zapytam. Wstawiłem wczoraj Coopersa lagera na drożdzach z zestawu i kipiało już po kilku h. Mój pojemnik ma jakieś 22l i piana wydobywa się pomału przez rurkę. Mogę pozwolić by sobie swobodnie uciekała czy raczej może też zaciągać z rurki i narobić bałaganu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze brix=blg a to co mierzysz refraktometrem zostało nazwane BRIX WRI i ten wynik trzeba przeliczyć żeby uzyskać brix.



Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka


Ok. Zmusiłeś mnie do przekopania internetu i przyznaję Ci racje.
Co nie zmienia faktu, ze warto przeliczać odczyt refraktometru o współczynnik 1,04


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ok. Zmusiłeś mnie do przekopania internetu i przyznaję Ci racje.
Co nie zmienia faktu, ze warto przeliczać odczyt refraktometru o współczynnik 1,04


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tak racja dziś też się dużo naczytałem i korekta na brzeczce jest potrzebna do uzyskania dobrego wyniku.

Refraktroment jest zkalibrowany dla czystej sacharozy

Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://twojbrowar.pl/pl/zestawy-piwowarskie/709-twoj-browar-domowy.html

Może ktoś się wypowiedzieć na temat tego zestawu? Oczywiście dokupię do tego niezbędne składniki, ale pytanie czy jakość wykonania tych fermentatorów, kapslownicy itd. jest okej? 

Cena wydaję się dość niska, jak za taki zestaw więc obawiam się jakości wykonania. 

Zastanawia mnie jeszcze ten zestaw: 

https://browamator.pl/browar-domowy-ba-super-start-zestaw-startowy-b,3,2,929

Edytowane przez siemek95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, INTseed napisał:

Jeśli zebrałem gęstwe tydzień temu po trzech tygodniach fermentacji to wiek gęstwy to tydzień czy około trzech tygodni?

Teoretycznie 3 tygodnie, bo powinno się liczyć od zakończenia burzliwej ale kto się w to bawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, siemek95 napisał:

http://twojbrowar.pl/pl/zestawy-piwowarskie/709-twoj-browar-domowy.html

Może ktoś się wypowiedzieć na temat tego zestawu? Oczywiście dokupię do tego niezbędne składniki, ale pytanie czy jakość wykonania tych fermentatorów, kapslownicy itd. jest okej? 

Cena wydaję się dość niska, jak za taki zestaw więc obawiam się jakości wykonania. 

Zastanawia mnie jeszcze ten zestaw: 

https://browamator.pl/browar-domowy-ba-super-start-zestaw-startowy-b,3,2,929

Z browamatora podobny ale bez brewkita no i droższy... Kapslownica taka sama, niektórzy na nią narzekają ale u mnie już 3 i pół roku kapsluje bezproblemowo. Bierz zestaw z twojego browaru, dokup tylko jakiś wąż igielitowy / silikonowy do przelewania (jakieś 1,5m minimum). Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, INTseed napisał:

Jeśli zebrałem gęstwe tydzień temu po trzech tygodniach fermentacji to wiek gęstwy to tydzień czy około trzech tygodni?

Podejrzewam, że burzliwa trwała do jednego tygodnia a od tego czasu oblicza się wiek gęstwy. 3 tygodnie więc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.