Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, mrmrooz napisał:

Powiem szczerze, że dokładnie nie wiem. Używam kwasku do odkamieniania czajnika. I chyba większe znaczenie ma ilość kamienia, niż wody. Możesz sypać po 10 - 20 gram i zobaczyć kiedy zejdzie. W Lidlu są opakowania po 100g i pewnie tyle bym użył, bo akurat takie mam. Możesz też spróbować z jakimkolwiek innym kwasem - choćby ocet lub starsan jak masz.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 

Ok mam około 80-90g, starsanu to mi szkoda :P Jak nie to mam jeszcze odkamieniacz do zmywarek to najwyżej użyje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Oskaliber napisał:

A, no to nie wiem, być może są jakieś podróby na rynku, ale wygląda 100% jak Eterna. I Eterna tez jest włoskiej produkcji tak jak piszą w aukcji. Napisz do sprzedającego i się wyjaśni. 

Już napisałem, ale poczekam może ktoś jeszcze w sylwestra siedzi na forum i podpowie  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, advisorylyrics napisał:

Witam. Mam pytanie odnośnie kapslownicy z aukcji = http://allegro.pl/kapslownica-metalowa-italy-do-kapsli-fi-26-gratis-i5094522234.html

Czy to Eterna czy jakaś jeszcze inna ?

To Eterna. Zamawiałem u tego sprzedawcy i pytałem przed kupnem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwie jest zacieranie w lodowce turystycznej zasypu dla piw mocniejszych takich jak RIS? 

Według receptury która znalazłem zacieranie powinno wnosić 90min. Czy przy zacieraniu w lodówce muszę wydłużyć ten czas? W końcu przy takim rozwiązaniu zacier nie jest mieszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zacierać co chcesz, ale od pojemności twojej lodówki zależy ile będziesz w stanie wsypać słodu. Zacieranie trwa tak długo aż do negatywnej próby jodowej, czyli do momentu aż cała skrobia nie zostanie rozłożona. Może to trwać 30 minut, czasem musiałem zacierać 90 min, a czasem do receptury wpisywałem 3h, bo przy okazji byłem czymś jeszcze zajęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarłem w sylwestra ostatnie piwo na FM53. Troche mało gazu miało.
Zastanawiam się czy kalkulatory nagazowania w tych drożdzach dobrze liczą. Jeśli trzymamy fermentor w 23C przez 3 tygodnie ( a może i w wyższych ) to uleci gazu dużo więcej niż w 18C?

Pewnie źle myślę. Poprawcie mnie jak coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

 

Nastawiłem Hefe-Weizena na drożdzach FM41 Gwoździe i banany - i fermentuje w 21C. I tak mi przyszło do głowy, czy jest sens i czy warto przenieść fermentor w 4 dniu burzliwej do chłodniejszego miejsca np. 18C, żeby dodać bananów do aromatu, czy to tylko niepotrzebnie zestresuje drożdże i popsuje wszystko ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie kombinuj z ochładzaniem podczas fermentacji, jeszcze zamiast bananów narobią Ci siarkowodory (drożdże pszeniczne mają do tego skłonności) i będziesz miał ;)

Btw. Jeśli 21°C to temperatura otoczenia to fermentujesz za ciepło. Przy temperaturze piwa to tak na styk - ja jednak poleciałbym fermentowanie w 18 °C. Ale teraz to już po ptokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Temperatua otoczenia to 18,5C. Brzeczka miała 21 teraz jest 20C, więc teoretycznie książkowo. OK - już ich nie będe stresował a testować na całej warce tez szkoda, żeby teraz 20L w kanał puścić. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20.12.2017 uwarzyłem moja Black IPE na tym przepisie:

https://www.piwo.org/forums/topic/4511-czerwone-oko/?page=8&tab=comments#comment-156827

Zmieniłem tylko ilośc chmielu (zaokrągliłem do 30g tam gdzie się dało)

Drożdże zadane wieczorem rehydratyzowane w brzeczce rozmieszanej z woda, nazajutrz kiedy nie widziałem żadnej pracy drożdży, spanikowany wrzuciłem pol torebeczki nowych drozdzy (rozsypując na gorze). Doszły do tego problemy z zepsutym balingometrem, ktory wskazywał ciagle inny wynik (pęknięty był delikatnie i zalał się w środki woda w końcu) po 10 dniach fermentacji kiedy aż pięknie bułkalo z rurki przeniosłem piwo do cieplejszego pomieszczenia (z 14/16 do 22) po stwierdzeniu ze zostało 4blg (teraz okazuje się ze wciąż jest 5blg). Proboki sa niesamowicie mętne (prawdopodobnie bardzo duża warstwa drozdzy na dnie) i inny smak niż pare dni temu (bardziej kwaskowate i chmiel bardziej daje po pysku) zapach w porządku i ogólnie nie powiedziałbym ze zakażenie. Co następnym razem poprawić? Jakis komentarz z konstruktywna krytyka? Czy przeniesienie nawet z 5/6blg (nie wiem ile miało tak naprawdę gdy przeniosłem) z 17blg było uzasadnione czy moge nabawić się słabych aromatów/posmakow?

EDIT

Moge jeszcze dodać ze piana juz schodzi (zostały małe skupiska) gdy przenosiłem wyglądało to takeb3a6929bdeccdff42dfb0204f41a6fb.jpg

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.