Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Rehydratuje się po to, żeby wysuszone drożdże mogły odbudować błonę komórkową i "decydować" co przez nią przepuszczają, a czego nie. W momencie gdy wrzucasz je od razu do brzeczki, wszystkie substancje przechodzą przez nieaktywną błonę, w tym te, które są dla komórek szkodliwe i zabijają je. Jeśli to wszystko jedno czy brzeczka czy woda, to czym rehydracja w brzeczce miała by się różnić od wrzucenia drożdży bezpośrednio do brzeczki? Przecież to to samo tylko w innej objętości. 
 
Tu masz przykładowe badanie: http://seanterrill.com/2011/04/01/dry-yeast-viability/ . Po rehydracji w brzeczce przeżyło 43% komórek, a w wodzie 75-79%. 

To dobrze ze rozwodniłem ta brzeczke :) piwko szcześliwie zaczęło pracować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rehydratacja drożdży powinna odbywać się w wodzie. Idealnie jest, kiedy dodamy odrobiny cukru (np pół łyżeczki). Jeśli krem z drożdży różni się znacząco temperaturą od brzeczki nastawnej, można po uwodnieniu, hartować go, dolewając jej niewielkie ilości po uwodnieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 3,5 tygodnia temu zabutelkowałem moje IPA. Na 18 L dodałem 100 g glukozy do refermentacji. Nie chciałem dawać zbyt dużo ponieważ wcześniejszą warkę miałem trochę za bardzo nagazowaną w smaku. Teraz nagazowanie jest na odpowiednim dla mnie poziomie ale przy otwieraniu butelki piwo wylata. Czym jest to spowodowane? Piwo przez pierwszych kilka dni refermentacji stało w około 18 stopniach a później przeniesione do około 15-16 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W butelce poza osadem drożdżowym na dnie raczej nic nie pływa. Po chmieleniu na zimno piwo zlewałem przez Hop Spider Bag i rzeczywiście zostały na niej drobiny chmielu ale raczej nic nie przedostało się do rozlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że 18 to dobra temperatura ale właśnie dla dofermentowania warto na koniec podnieść do 20-21, w tym

przypadku 22 też będzie dobre. Dodatkowo drożdże lepiej dojedzą diacetyl i tym podobne związki. Ja zazwyczaj po około 7-10 dniach podnoszę do 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KHOT napisał:

Bez wyższej temperatury może być słabo z bananami, ja takiego weizena  ostatnio popełniłem, z ostrożności trzymałem nisko i wyszły same gwoździe (ale za to takie, że można dechy przybijać).

A co kolega powie na weizena w 16 stopniach ale na sucharach i były gwoździe i banany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się weizena puszcza na początku w 20C+ to oprócz bananów ma się gruszki, jabłka, a w gorszym przypadku rozpuszczalnik i inne atrakcje. Drożdże weizenowe produkują banany ze względu na swoją specyfikę, a nie temperaturę i należy je fermentować poniżej 20C. Oczywiście trzeba mieć do tego porządne weizenowe drożdże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna praktycznie od razu, a kiedy to komuś zacznie przeszkadzać to zależy od indywidualnych preferencji, temperatury przechowywania, itd. Orientacyjnie powiedziałbym, że po 2-3 miesiącach są już przeważnie zauważalnie gorsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe że S33 tak słabo odfermentowują? Z 13.5 do 5 blg. Mówiąc szczerze liczyłem na jakieś 3 blg.  Znowu wyjdzie mi słodkie piwo.

Zasyp:

Pilzneński 3.5 kg 87.5%
Pszeniczny 0.5 kg 12.5%

 

Zacieranie:

54 C 15 min
65 C 30 min
75 C 40 min

Termometr i balingometr sprawdziłem są ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktoś z was stosował kiedys taka taktykę, to ile stopni udawało wam się zbić temperaturę w fermentorze za pomocą owinięcia go mokrym zimnym ręcznikiem ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.