Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Podstawowe pytanie to z jakiej słodowni, bo słody wędzone potrafią się bardzo różnić intensywnością.

 

Bukiem to z 30% Bestmalza albo Steinbacha będzie już dobrze wyczuwalne. Wayerman jest dosyć subtelny i nawet przy 100% wędzonka nie jest jakoś specjalnie potężna. Vikinga nie używałem. 

 

Z czereśni kojarzę tylko Briess i Vikinga. Osobiście nie używałem żadnego, ale podobno Briess jest mocno intensywny i też 20-30% zrobi wystarczającą robotę. Viking nie wiem, ale obstawiam, że trzeba go wrzucić więcej.

 

Torfu nie używam bo nie przepadam. Tutaj masz dużo info o słodach torfowych: https://www.piwo.org/forums/topic/12636-100-peated-ale-czyli-torf-w-piwie/ . Ale torf to jest torf. Jeśli nie piłeś wcześniej takich piw to nie idź w tę stronę :D 

 

A dębowe te co są na rynku są raczej słabo wędzone. Wayermanna to trzeba 100% walnąć, żeby było lekko czuć, choć na grodziskie w sam raz. Viking jest trochę intensywniejszy, pewnie z 50% się przebije w niezbyt złożonym piwie. 

 

 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ostatnio piwko na słodzie wiśniowym Vikinga 100% zasypu. Jeśli chcesz poczuć wędzonkę,musisz użyć go dużo.Przy 100% zasypie ,wędzonka jest całkiem przyjemna,określił bym ją jako "owocową" z lekką nutą ogniska.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szukał czegoś innego. Stary chmiel to po pierwsze ryzyko kwasu izowalerianowego, po drugie nie wiesz ile to ma alfa-kwasów. 

 

EDIT: 2016 to jeszcze ujdzie, coś źle spojrzałem i myślałem, że mówisz o dwuletnim. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję jutro rozlewać do butelek milk stout, ale próbując go przedwczoraj stwierdziłem, że prawie w ogóle nie czuć słodyczy z laktozy (dałem niecałe pół kilograma na 20 litrów). Czy mogę przed rozlewem, przygotowując roztwór cukru do refermentacji, zagotować wodę razem z laktozą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Oskaliber napisał:

Ja bym szukał czegoś innego. Stary chmiel to po pierwsze ryzyko kwasu izowalerianowego, po drugie nie wiesz ile to ma alfa-kwasów. 

 

EDIT: 2016 to jeszcze ujdzie, coś źle spojrzałem i myślałem, że mówisz o dwuletnim. 

Tylko, że Marynka 2016 występuje prawie we wszystkich sklepach internetowych. Wyjątek stanowi tutaj Centrum Piwowarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gaspode napisał:

Planuję jutro rozlewać do butelek milk stout, ale próbując go przedwczoraj stwierdziłem, że prawie w ogóle nie czuć słodyczy z laktozy (dałem niecałe pół kilograma na 20 litrów). Czy mogę przed rozlewem, przygotowując roztwór cukru do refermentacji, zagotować wodę razem z laktozą?

Jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gaspode napisał:

Planuję jutro rozlewać do butelek milk stout, ale próbując go przedwczoraj stwierdziłem, że prawie w ogóle nie czuć słodyczy z laktozy (dałem niecałe pół kilograma na 20 litrów). Czy mogę przed rozlewem, przygotowując roztwór cukru do refermentacji, zagotować wodę razem z laktozą?

0,5kg laktozy na 20l to w sam raz aby była wyczuwalna a nie dominowała... Zapewne wiesz, że laktoza daje specyficzny rodzaj słodyczy (niektórzy nawet nie nazywają tego słodyczą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jancewicz napisał:

0,5kg laktozy na 20l to w sam raz aby była wyczuwalna a nie dominowała... Zapewne wiesz, że laktoza daje specyficzny rodzaj słodyczy (niektórzy nawet nie nazywają tego słodyczą)

Sprawdziłem zapiski i dokładnie to było 380 gramów. W Kontynuacji, we Wrocławiu, jakiś rok temu piłem bardzo dobrego milk stouta. Niestety nie pamiętam co to było. Gęste, słodkie, bardzo intensywnie "mleczne". Coś jak kawa ze słodkim mlekiem, capuccino. Chciałem coś podobnego uzyskać, ale wiem, że moje jest dalekie od tamtego. Jak próbowałem było fajne gładkie, ale brakowało trochę słodkiego. Czy dodanie laktozy to poprawi?

Edytowane przez Gaspode
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, INTseed napisał:

Czy jak fermentor stoi w 23-24C siedem dni na cichej to dużo traci gazu?

Po co cicha w tak wysokiej temperaturze? Chmiel może dać nieprzyjemne nuty trawiaste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie w worku: 3 kg pale ale; 0,3 kg monachijski; 0, 15 kg carapils; 0,35 kg płatki orkiszowe (podstawa pod APA). 5 litrów wody na kg (bez wysładzania). Zacieranie przez 1,5 godz. w temp. 68-64 st. C. Brzeczka jest słodka, ale na finiszu mocno gorzka (przed chieleniem). Czy to normalne albo co się mogło podziać? PS. Wyszło 16 litrów 12 Blg (przed gotowaniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co cicha w tak wysokiej temperaturze? Chmiel może dać nieprzyjemne nuty trawiaste...
Przelałem bo potrzebowałem drożdze. Nie sypałem tam chmielu. Piwo wyszło dobre jak testowałem podczas przelewania.
Po dwóch tygodniach jest lekko nagazowane i dodatkowo jakiś mineralny posmak. Zastanawiam się czy to wina wody. Jeśli wina wody to za twarda jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przymierzam się do mojej drugiej "ciemnej" warki (stout) i mam w związku z tym pytanie.

 

Korzystam przy układaniu receptur z BS2. Zdecydowałem się wrzucić ciemne słody dopiero w trakcie przerwy dekstrynującej lub na mashout.

Rozumiem, że Blg początkowe piwa będzie wyższe w przypadku gdy pewną ilość słodów ciemnych wrzucę na początku zacierania, aniżeli w przypadku gdy taką samą ilość wrzucę później.

 

W jaki sposób mam wprowadzić w BS2 do receptury słody ciemne wrzucane w trakcie przerwy dekstrynującej lub na mashout, ażeby uzyskać ich realny wpływ na Blg początkowe?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp (warka 15 litrów):

Pale ale - 2,8 kg

Pszeniczny - 0,2 kg

Płatki jęczmienne - 0,25 kg

Jęczmień palony - 0,2 kg

Carafa Special I - 0,2 kg

 

Chmielenie:

Marynka - 23 g / 50 '

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Rampowy napisał:

Witam. Przymierzam się do mojej drugiej "ciemnej" warki (stout) i mam w związku z tym pytanie.

 

Korzystam przy układaniu receptur z BS2. Zdecydowałem się wrzucić ciemne słody dopiero w trakcie przerwy dekstrynującej lub na mashout.

Rozumiem, że Blg początkowe piwa będzie wyższe w przypadku gdy pewną ilość słodów ciemnych wrzucę na początku zacierania, aniżeli w przypadku gdy taką samą ilość wrzucę później.

 

W jaki sposób mam wprowadzić w BS2 do receptury słody ciemne wrzucane w trakcie przerwy dekstrynującej lub na mashout, ażeby uzyskać ich realny wpływ na Blg początkowe?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Do tej pory zrobiłem 2 stouty na podobnych recepturach - w pierwszym ciemne słody dałem przed mashoutem i wyszło bardzo delikatnie, za drugim razem aromaty i smak były bardzo wyraźne i wyszła lekka popielniczka ale ja akurat to bardzo lubię. BLG bardzo podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.