Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prawie dwa tygodnie temu w sobotę warzyłem IPE 15 blg zadane w sobotę wieczorem US-05 . Czy to normalne żeby jeszcze taka czapa drożdży była po prawie dwóch tygodniach fermentacji? Wcześniejsze piwka po dwóch tygodniach burzliwej zlewałem na cichą i takiej czapy z tego co pamiętam nigdy nie miałem.

Pozdrawiam.

piwo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Pessos napisał:

US-05 często tak mają że zostaje czapa, nie ma się czym przejmować :)

Nie mniej pozostawił bym fermentor w spokoju na jeszcze jeden tydzień, nie podnosząc pokrywy i nie machając nad nim brudnym telefonem, co by zdjęcie zrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie robione przez przezroczysty fermentor z TB więc fermentora nie otwierałem. Zawsze bardzo dbam o sterylność i bez potrzeby nie otwieram fermentorów, szkoda mi pieniędzy na zabawy. Ok w takim razie zostawię jeszcze piwko i dopiero za tydzień zleję na cichą i dodam chmielu na zimno. Dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę nad obniżeniem temperatury ale może być ciężko, bo nie mam warunków za bardzo żeby aż tak obniżyć temperaturę. Na tą chwilę stoi w spiżarce gdzie jest 16-18 stopni. Fajny bajer ten przezroczysty fermentor ale z drugiej strony człowiek bardziej się stresuje :). Ciekawe, czy piwko się wyklaruje, bo miałem problemy ze słabym wrzeniem brzeczki podczas gotowania i wydaje mi się że brzeczka była strasznie mętna przy zlewaniu do fermentora i dalej taka jest.

Edytowane przez grzans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej obniża, zależy jak dodasz owoce. Ja dodałem sok i miał on jakieś 10blg a IPA 18. W sumie jak dodasz owoce w całości będzie to samo. Jeśli masz np średnio 10G cukru na 100G owocu to raczej jest to mniejsze stężenie niż w piwie.(owoce oddają wodę do piwa więc BLG spada) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Na dniach mam zamiar zabutelkowac moja druga warke, a mianowicie żytnie AIPA z ekstraktów (zestaw z browamatora) zastanawiam się jaki stopień nagazowania będzie najbardziej odpowiedni do tego stylu piwa. Będę wdzięczny za wszystkie rady bardziej doświadczonych kolegów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojej zwykłej AIPY dałem cos miedzy 3/4g butelka i jest przyjemnie musujące bez żadnej przesady (odrobinkę mocniej mogłoby byc, ale jest w porządku)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Xardas napisał:

Witam wszystkich.

Na dniach mam zamiar zabutelkowac moja druga warke, a mianowicie żytnie AIPA z ekstraktów (zestaw z browamatora) zastanawiam się jaki stopień nagazowania będzie najbardziej odpowiedni do tego stylu piwa. Będę wdzięczny za wszystkie rady bardziej doświadczonych kolegów :)

Kalkulator zastosuj choćby http://www.beer-calc.pl/

Celowałbym 2,2-2,3, przy żytnim będzie ładnie oleiste

Edytowane przez buber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, buber napisał:

Kalkulator zastosuj choćby http://www.beer-calc.pl/

Celowałbym 2,2-2,3, przy żytnim będzie ładnie oleiste

Zawsze mnie w tym kalkulatorze zastanawiały dwie rzeczy. W polu temperatura brzeczki wpisać a)temp burzliwej b)cichej c)temperaturę w momencie rozlewu po cold-crush'u.
Druga rzecz, pod jaką pozycją kryje się glukoza krystaliczna? I kwiatki jak Laaglander :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem wpisujesz najwyższą temperaturę w jakiej trwała jeszcze fermentacja.
Najwyższa PO zakończeniu fermentacji. Rozchodzi się o to, ile co2 zostało jeszcze rozpuszcze po fermentacji.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bachi napisał:

Zawsze mnie w tym kalkulatorze zastanawiały dwie rzeczy. W polu temperatura brzeczki wpisać a)temp burzliwej b)cichej c)temperaturę w momencie rozlewu po cold-crush'u.
Druga rzecz, pod jaką pozycją kryje się glukoza krystaliczna? I kwiatki jak Laaglander :)

Glukoza - Corn sugar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat wiem, tylko w tym kalkulatorze http://www.beer-calc.pl/ileDodacCukru nie ma opcji "corn sugar".
 
Wg innych kalkulatorow trzeba glukozy trzeba dać ok 11% więcej niż stołowego

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, tauruss napisał:

Wg innych kalkulatorow trzeba glukozy trzeba dać ok 11% więcej niż stołowego

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
 

Na to zawsze brałem poprawkę. Zastanawiają mnie pozycje laaglander i northwestern. Ktoś ma pomysł jak to interpretować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to zawsze brałem poprawkę. Zastanawiają mnie pozycje laaglander i northwestern. Ktoś ma pomysł jak to interpretować?
Google mówi że to jakaś marka ekstraktu czy czegoś w ten deseń. Przynajmniej to pierwsze, drugie pewnie też. Raczej nic co by Ci się przydało.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę włączam palnik na starter litrowy dla mojej apy (w piątek WY1272). Luźne pytanie-czy kręcić w 2l kolbie, czy pozostać przy litrowej? Znam dwie szkoły-pierwsza mówi, że w 2 litrach będzie więcej miejsca nad starterem i lepiej będzie się napowietrzać. Zwolennicy drugiej mówią, że mniej miejsca nad brzeczką=mniejsza szansa na zakażenie. Dodam, że posiadam naczynie zarówno 1, jak i 2l. oraz mieszadło, które pociągnie nawet trójkę. 
Jakie są wasze opinie? Mi jest bliżej do większego naczynia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.