Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Nathandrel napisał:

No dobra, rozważmy zatem opcje. Chciałbym "doaromacić" piwko, ale nie podbijać już za mocno goryczki. Czy przy chłodzeniu zejść z temperaturą do 77 stopni i zrobić przerwę (hopstand)-nigdy tego nie robiłem, to jest zresztą moja pierwsza "autorska" receptura? Dołożenie chmielu to nie problem, wąż w kieszeni nie syczy, ;), bardziej chciałbym zużyć wszystko co kupię na jeden mach, żeby chmiel nie leżał (warzę średnio co dwa tygodnie, ale powoli fermentory w domu się kończą).

możesz też chmielić na zimno przed butelkowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o zwiększenie wydajności z zacierania: czy lepszym wyborem jest zacierać przykładowo 3:1 i robić wysładzanie czy robić zacieranie 4:1 bez wysładzania może mnie Ktoś oświecić jak zwiększyć ilość cukru przy zacieraniu? Dla dopowiedzenia: przy stosunku 4:1 na małą warkę (10l - finalnie 8l w fermentorze) wyszło mi 15blg przy ilości słodu: 2,5 PA, 0,7 Monach 1 i po 0,25 carapilch i carabelg. Zaceranie w temp. 40' - 65st i 30' - 72st. Podwójne filtrowanie.

Edytowane przez Tombatold
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Problemów ciąg dalszy.

Tło historyczne: Porter bałtycki z ekstraktów, za mało drożdży, na początku, po czterech dniach dodałem jeszcze podwójną porcję (tak wyszło z mrmalty). Pierwsza część drożdży zadana w 20°C, reszta w ok 10°C.

Minęły 4 tygodnie fermentacji burzliwej w temperaturze ok 10°C, BLG zeszło z 22* do nieco poniżej 15*, z czego ostatnie 1,5* zeszło w ciągu tygodnie. I teraz pytanie: czy nie powinno w tym czasie zejść niżej? Będzie coś w ogóle z tego? Przelewać na cichą, czy od razu do kibla? Na zainfekowane nie wygląda...

 

Z góry dzięki za odpowiedź i cierpliwość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tombatold napisał:

no jest taki przyrząd.

Mierzyles ekstrakt spławikiem czy refraktometrem? Przy refraktometrze pomiar daje ok. 10 Blg FG co i tak jest bardzo mało. Ja bym i tak dał jeszcze temu piwu czas.

 

1 godzinę temu, Rabusss napisał:

Witam

Dziś zlewalem na cicha Belgian Amber abbey 15Blg i po raz pierwszy zebrałem gęstwę (safbrew T-58 ) zastanawiam się teraz do jakiego piwa najlepiej ja zapodac. Mozecie mi coś doradzić?

 

Może saisona? Zgodnie z teoretycznym zastosowaniem tych drożdży? Ewentualnie jakieś saison ipa czy inne kombinacje tego stylu.

Edytowane przez ATP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rabusss napisał:

Witam

Dziś zlewalem na cicha Belgian Amber abbey 15Blg i po raz pierwszy zebrałem gęstwę (safbrew T-58 ) zastanawiam się teraz do jakiego piwa najlepiej ja zapodac. Mozecie mi coś doradzić?

 

Możesz jakieś piwo świąteczne zrobić, lub Pumpkina. Fajne estry te drożdże Tobie wniosą, co moim zdaniem się nieźle z przyprawami komponuje.

Edytowane przez Bachi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, majlosz napisał:

Cześć

mam pytanko dot. mrożonych owoców, chcę kupić gotowe w paczce i wrzucić na burzliwą, czy dobrze byłoby je wcześniej zmielić blenderem? Czy potraktować je oxy przed zadaniem?

Ja na swoim przykładzie polecam zblendować na jednolitą masę, przelać do sterylnych słoików i zapasteryzować, uważając też, żeby temperatura nie była zbyt wysoka. Zakręcone słoiki odstaw do wystygnięcia i dodając na cichą (ja tak zrobiłem) przełóż je ostrożnie do worków z małymi oczkami. Coś jak to https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Worek-filtracyjny-10-cm-x-36-cm-zawiazywany-200-mikronow/501

Edytowane przez Bachi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 godzin temu, ATP napisał:

Może saisona? Zgodnie z teoretycznym zastosowaniem tych drożdży? Ewentualnie jakieś saison ipa czy inne kombinacje tego stylu.

Nie zrobisz stylowego saisona na T-58. 

 

7 godzin temu, majlosz napisał:

Cześć

mam pytanko dot. mrożonych owoców, chcę kupić gotowe w paczce i wrzucić na burzliwą, czy dobrze byłoby je wcześniej zmielić blenderem? Czy potraktować je oxy przed zadaniem?

Ja bym dawał bezpośrednio. Jakieś tam ryzyko zawsze jest, ale niewielkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Oskaliber napisał:
20 godzin temu, ATP napisał:

Może saisona? Zgodnie z teoretycznym zastosowaniem tych drożdży? Ewentualnie jakieś saison ipa czy inne kombinacje tego stylu.

Nie zrobisz stylowego saisona na T-58.

A dlaczego? Pozwolę sobie się nie zgodzić. Bardzo fajny saison można zrobić, a jeszcze lepiej Bierre de Garde, tak jak to PINTA zrobiła ( C'est ne pas IPA - jedno z lepszych ich piw moim zdaniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzysiek9999 napisał:

A dlaczego? Pozwolę sobie się nie zgodzić. Bardzo fajny saison można zrobić, a jeszcze lepiej Bierre de Garde, tak jak to PINTA zrobiła ( C'est ne pas IPA - jedno z lepszych ich piw moim zdaniem)

Przede wszystkim dlatego, że nie schodzą wystarczająco nisko i piwa nie wychodzą na nich ze zdecydowanie wytrawnym finiszem, który jest podstawową cechą stylu. Poza tym estry, które produkują nie są charakterystyczne dla Saisona. Biere de Garde już zdecydowanie prędzej. Przy czym zaznaczam, ze mówię o stylowym saisonie. Coś tam belgisjkiego gdzieś między saisonem a belgijskim blondem może i z tego wyjdzie. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Robić będę barleywine 24blg. Mam do niego dwie paczki sucharów M42 (i M15, ale chyba za niska tolerancja alkoholu, nie?) i dylemat:

  1. Zrobić starter 1,5 litra z obu paczek
  2. Zrobić starter 1,5 litra z jednej paczki
  3. Wlać obie paczki uwodnione do brzeczki

Wiem, że "gęstwa, zrób najpierw lekkie piwo i po nim fermentuj", tego się będę trzymał w przyszłości, ale tą warkę muszę zrobić z tym co mam w tej chwili pod ręką, nawet jakbym miał "zmarnować" surowce na "piwo niekonkursowe", to będzie jakieś doświadczenie i nauka na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, redlum napisał:

Jak już miałbym robić starter to z jednej paczki (tej co ma wyższa tolerancję na alkohol) i zrobił starter dwustopniowy

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 

Nie, nie, mam po dwie paczki każdego i brak możliwości kupienia płynnych w rozsądnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, INTseed napisał:

Jak mam przed zaczęciem gotowania 23l i 16brix. To ile będzie jak wygotuję do 15l?

Wątek a w sumie polecany w nim kalkulator.

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.