Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie to wystarczy zachowywać taka sama ostrożność jak zawsze i bedzie okej. Raczej nie otwieraj ani jednych ani drugich bez potrzeby i powinno obejść się bez problemów.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm a to ja miałbym pytanie trochę inne... 

obrodziły mi winogrona więc grzech je zmarnować, a że puste butelki po piwie też się skończyły to mam wolne wiadra.

Pierwszy pomysł był szybki, do wiader pójdą winogrona, ale potem lekkie zastanowienie, co z dzikusami które na nich siedzą?

Czy po takim nastawieniu wina można potem spokojnie używać fermentatorów do piwa? (oczywiście przy pełnym zachowaniu wszelkich reguł dezynfekcji, mysia i przy założeniu braku infekcji w winie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. Mam standardowy garnek poj. ok. 30l, do tego zakupiłem  kosz do chmielenia, dosyć duży bo 25x23cm. Czy przy stosowaniu kosza widocznie spada poziom goryczki? Ile procentowo więcej chmielu, czy przypraw stosować? 

Mógł bym oczywiście spróbować metodą prób i błędów, ale warka którą teraz będę robił, ma być na wesele Brata ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mazi-1986 napisał:

Siema. Mam standardowy garnek poj. ok. 30l, do tego zakupiłem  kosz do chmielenia, dosyć duży bo 25x23cm. Czy przy stosowaniu kosza widocznie spada poziom goryczki? Ile procentowo więcej chmielu, czy przypraw stosować? 

Mógł bym oczywiście spróbować metodą prób i błędów, ale warka którą teraz będę robł, ma być na wesele Brata ?

Robiłem 3 razy taką samą warkę (AIPA). Raz chmieliłem luzem, drugi i trzeci w czymś takim KLIK i jakoś nie zauważyłem różnicy, aczkolwiek dużo zależy od przepuszczalności. Jak chmieliłem w siateczkach muslinowych to zauważyłem delikatny spadek "wydajności" chmielu. Wydaje mi się, że przy takim koszu nie powinno być problemów. Problem z reguły pojawia się jak chmielimy granulatem w małych siateczkach i nie pozwalamy mu się "rozejść" swobodnie żeby oddać to co w nim najlepsze.

 

Druga sprawa...były już podobne tematy: https://www.piwo.org/forums/topic/3927-chmielenie-w-woreczkach/

Też można co nieco wywnioskować.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

mam pytanko, zakupiłem ostatnio większy gar 15 L (jeszcze nie docelowy taki jakbym chciał mieć) i zastanawiam się czy brzeczkę, którą tam w nim uwarzę mogę ewentualnie później rozrobić do przykładowych 20 L. Wcześniej męczyłem się z garnkiem 6 L i prócz słodu dawałem ekstrakt niechmielony (puchy), wychodziło tego ok. 6 L co później rozrabiałem z wodą. Piwo wychodziło b. dobre. Czy mogę zrobić podobnie ale już na samym słodzie z pominięciem dodawania puch? O ile mniej więcej gęstszy musiałby być zacier w garze? Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, huhur napisał:

Hej,

mam pytanko, zakupiłem ostatnio większy gar 15 L (jeszcze nie docelowy taki jakbym chciał mieć) i zastanawiam się czy brzeczkę, którą tam w nim uwarzę mogę ewentualnie później rozrobić do przykładowych 20 L. Wcześniej męczyłem się z garnkiem 6 L i prócz słodu dawałem ekstrakt niechmielony (puchy), wychodziło tego ok. 6 L co później rozrabiałem z wodą. Piwo wychodziło b. dobre. Czy mogę zrobić podobnie ale już na samym słodzie z pominięciem dodawania puch? O ile mniej więcej gęstszy musiałby być zacier w garze? Z góry dzięki.

Możesz, ale pamiętaj żeby dodawać wodę przegotowaną albo z butelki prosto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem 3 razy taką samą warkę (AIPA). Raz chmieliłem luzem, drugi i trzeci w czymś takim KLIK i jakoś nie zauważyłem różnicy, aczkolwiek dużo zależy od przepuszczalności. Jak chmieliłem w siateczkach muslinowych to zauważyłem delikatny spadek "wydajności" chmielu. Wydaje mi się, że przy takim koszu nie powinno być problemów. Problem z reguły pojawia się jak chmielimy granulatem w małych siateczkach i nie pozwalamy mu się "rozejść" swobodnie żeby oddać to co w nim najlepsze.
 
Druga sprawa...były już podobne tematy: https://www.piwo.org/forums/topic/3927-chmielenie-w-woreczkach/
Też można co nieco wywnioskować.
 
Pozdrawiam
 
 
Zajebista opcja, dzisiaj zamawiam ;)

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10/11/2017 o 14:28, PawelW napisał:

Robiłem 3 razy taką samą warkę (AIPA). Raz chmieliłem luzem, drugi i trzeci w czymś takim KLIK i jakoś nie zauważyłem różnicy

Używałeś tego może do filtracji po chmieleniu na zimno? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem po raz pierwszy Witbiera. Ostatecznie wyszło mi 12l, ekstrakt początkowy 12 blg, ekstrakt końcowy 3.5blg. 

Fermentacja w 18C przez 3 tygodnie. Na ostatnie kilka dni odniosłem temperaturę do 22C 

Drożdże Gozdawa CBW. 

Wszystko niby tak dobrze, piwo smakuje tylko problem mam z nagazowaniem.

Dałem 90g cukru rozpuszczone w 0.5l celując w 2.8 vol

Po 2 i pół tygodnia refermentacji w temperaturze pokojowej jest bardzo słabo nagazowane. Piany praktycznie wcale nie ma.

Czy coś źle obliczyłem?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gawron napisał:

Dobrze obliczyłeś. Ja daję podobne ilośći na 12l. Dobrze rozmieszałeś cukier? Próbowałeś inne butelki?

 

Przelałem do syropu cukrowego piwo a później mieszkałem przez chwilę.

Sprawdziłem 3 losowe butelki i w każdej tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Kto Panu tak spier*olił (zapewne ja sam):

Warzyłem w piątek X-mas Ale:

Strzegom Monachijski typ II     2 kg
Strzegom Pilzneński     1 kg
Płatki owsiane błyskawiczne     0.2 kg
Płatki jęczmienne błyskawiczne     0.4 kg
Słód Caramunich Typ II 0,1kg
Jęczmień palony  0.1kg
Strzegom Czekoladowy 1200     0.1 kg

 

9l wody podgrzałem do 70 stopni i wsypałem wszystko prócz palonych.

 


I tu moje pytania:

#1. W przepisie zacieranie miało trwać 60 min ja bawiłem się 2 godziny, dlaczego tak było? Jodowa negatywna dopiero pod koniec właśnie.

#2. Filtracja to był dramat trwała ponad 3 godziny. Próbowałem mieszać, dolewać gorącej wody, było tak że 2l zeszły w miarę szybko i po chwili już dupa. Używam wężyka z oplotu 60 cm.

PS: Warzę mniejsze warki 10-13l, fermentator to słynne wiadro z Castoramy.

 

         
         
         
         
         
         
     
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wartose napisał:

I tu moje pytania:

#1. W przepisie zacieranie miało trwać 60 min ja bawiłem się 2 godziny, dlaczego tak było? Jodowa negatywna dopiero pod koniec właśnie.

#2. Filtracja to był dramat trwała ponad 3 godziny. Próbowałem mieszać, dolewać gorącej wody, było tak że 2l zeszły w miarę szybko i po chwili już dupa. Używam wężyka z oplotu 60 cm.

PS: Warzę mniejsze warki 10-13l, fermentator to słynne wiadro z Castoramy.

Gęsty zacier. Stosunek woda:słód wychodzi prawie 2:1, trochę jednak mało tej wody. Dodatkowo, stosunkowo duża ilość płatków, co też nie pomaga w zacieraniu i filtracji. 

Następnym razem zacieraj w większej ilości wody i krócej wysładzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.