Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mój pierwszy wpis dotyczy mojej pierwszej warki, oczywiście z brewkita.

Wybrałem sobie brewkit Mangrove Jack APA z chmielami w granulacie i tu mam dwa pytania:
1. Czy jak fermentacja już ustanie to powinienem przelać na cichą i dopiero wtedy wrzucić chmiel?
2. Ile tego chmielu? W zestawie była mieszanka 25g Simcoe i 25g Chinook, kupiłem też osobno paczki tych chmieli po 50g i zastanawiam się ile ich ostatecznie wrzucić, żeby było dobrze nachmielone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zbierasz gęstwy drożdżowej (a wątpię żebyś przy pierwszej warce to robił) to nie przelewaj piwa na żadną "cichą" jest mniejsze ryzyko infekcji która możesz nabyć po przelewaniu. Po trzech tygodniach sprawdź, czy blg już nie spada, to znak że można butelkować. Chmiel na zimno wrzuć 4-5 dni przed butelkowaniem piwa, nie dłużej, bo piwo będzie miało posmak łodyg i trawy. 50 gram wystarczy, resztę chmieli dobrze zapakuj, wrzuć do zamrażarki i wykorzystaj przy następnej warce ;)

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napowietrzyłeś,to dłużej startują.
Wroce jeszcze do moich nie wystartowanych us-05, nie wiem czy ich nie zachibernowalem, metode pomiary temp w lodowce styropianowej mam prymitywna bo mam pezyklejona do fermentora sonde ze zwyklego termometra. Zajrzalem teraz do pudla termometr pokazuje niby 17,5 stopnia ale fermentor w dotyku jest zimny jak z piwo wyjete z lodowki i leci po nim woda...Wsadzic butelke z ciepla woda i rozgrzac do 20?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kaktusr napisał:

Jade po paczke bo jutro nie kupie jak do 2o nie rusza ti dorzuce, pytanie czy moge cala paczke bo i taj nie mam hak jej zamknac aby przechowac

 

Jak nic nie spaprałeś to spokojnie ruszą... Nie kombinuj za bardzo. A jedna paczka us-05 uciągnie Ci to wszystko. Będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Szary Kowalski napisał:

Witam mam pytanie da radę ześrutować słód maszynką do mielenia mięsa? Nada się taki słód na piwo?

Da radę, ale połamiesz łuskę i będziesz miał tyle mąki, że możesz nie wytrzymać psychicznie procesu filtracji.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Jak chcesz to policzyć? Nie da się. No chyba, że masz jakąś aparaturę żeby zmierzyć ile CO2 Ci zostanie w wylanym i przefiltrowanym piwie.

 

Poza tym natlenisz piwo co może mieć nieciekawe skutki. A osad i tak i tak w butelce zawsze jakiś będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wrzucił od początku, w końcu to stout. Dość dużo tych palonych słodów ale też spory udział laktozy, jest szansa że wszystko się ładnie skontruje i wyjdzie mocno czekoladowy, palony, pełny w odczuciu stout. Osobiście dorzucił bym jeszcze jakiegoś średniego lub ciemnego karmela, nie więcej niż 0,3 kg tak aby podbudowa słodowa  była jeszcze bardziej  odczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh druga warka i drugi raz piwo wychodzi mi bardzo mętne...dlaczego? Zwróciłem dziś około 6l a mimo to piwo jest bardzo mętne. Po przelaniu do szklanki jest kompletnie nieprzejrzyste i pływa w nim pełno małych farfocli. Po gotowaniu wyglada jeszcze gorzej ale zakładam ze to wina dużej ilosci chmielu.

 Filtruje filtratorem z oplotu, nawet wolniej niż 1/2l na minutę. Czekałem około 30-40 minut aż wszystko się ułoży. Zasyp to pale ale 6kg i 0,5kg płatków owsianych błyskawicznych. Wysładzanie wodą 78 stopni. Jak czasem widzę na filmach filtrat jest tak klarowny że widać dno wiadra przy pierwszych kilku litrach...u mnie nie ma na to żadnych szans...kolejne piwo taki sam problem. Zacierane jednotemperaturowo 68-69 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.