Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję opinii na temat przelewania na cichą. Pięć dni temu wstawiłem AIPA-ę 15,5 Plato na drożdżach S-04. Ekstrakt mierzony wczoraj (czyli 4 dnia fermentacji) balingomierzem wynosił 5,5 Plato. Jutro planuję przeprowadzić kolejny pomiar i tutaj przyda mi się porada. Wiem, że drożdże S-04 długo dofermentowują, dlatego zastanawiam się nad przelaniem piwa na cichą fermentację, co jak myślę, pobudzi je i spokojnie zjedzą resztę cukrów. Uważacie to za dobry pomysł, czy raczej dać im spokój, niech sobie pracują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tom Bombadil napisał:

Jutro planuję przeprowadzić kolejny pomiar

W jakim celu? Nie grzebaj w tym piwie, bo jeszcze coś załapie. Następny pomiar zrób za jakiś tydzień. Jak nie masz potrzeby przelewania, to cichą zrób w tym samym pojemniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gawron napisał:

W jakim celu?

Przed przelewaniem. Trochę się źle wyraziłem, że planuję. Bardziej rozważam, ale skoro nie będę przelewał to mierzył też nie. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu? Nie grzebaj w tym piwie, bo jeszcze coś załapie. Następny pomiar zrób za jakiś tydzień. Jak nie masz potrzeby przelewania, to cichą zrób w tym samym pojemniku.
No wlasnie cicha w tym samym pojemniku...Pare razy juz sie spotkalem z taka opinia aby robic cicha w tym samym pojemniku....Ciezko nazwac to cicha ale czy ktos ma porownane do tej samej warki np gdzie chemil na zimno w tym samym wiadrze co burzliwa a druga warke normalnie z oddzielaniem do drugiego kubla?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

American wheat, fermentacja 12 dni. Nie bulkało, drożdże na dnie, zamierzalem butelkować, przeniosłem fermentor obniżyła sie temperatura o 2 °. Zaczęło znów bulkać!? Pomiar BLG 3.5, czekać jeszcze?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakich temperaturach ten american wheat Ci fermentował? Tzn bardziej mi chodzi o to czy pod koniec podnosiłeś ją trochę (bo jeśli na przykład stoi ciągle w 17-18 to mogą jeszcze ruszyć w wyższej). I tak jak ktoś wyżej pisał - wyznacznikiem końca fermentacji jest brak spadku BLG. Pomiar najlepiej w odstępie 3 dni zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było w 20 ° zeszło do 18. O spadku BLG wirm. Tyle że zazwyczaj piwka sprawdzałem przy rozlewie i wartości były niskie 2 lub 1.5 BLG. Czyli nadające się do rozlania. Tutaj niespodzianka .

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kamael napisał:

American wheat, fermentacja 12 dni. Nie bulkało, drożdże na dnie, zamierzalem butelkować, przeniosłem fermentor obniżyła sie temperatura o 2 °. Zaczęło znów bulkać!? Pomiar BLG 3.5, czekać jeszcze?

 

Ja bym jeszcze poczekał, nie musimy się nigdzie śpieszyć. Pamiętaj, że piwo potrzebuje jeszcze trochę czasu (kilka dni) po tym jak ekstrakt przestanie spadać. Jak drożdżom zaczyna brakować cukrów to uruchamiają kolejne ścieżki metaboliczne i dojadają 'zło', które do tej pory wyprodukowały. Głównie chodzi nam o pozbycie się aldehydu i diacetylu. W naszym wiki możesz poczytać więcej  o fermentacji. Z tego co pamiętam to ten podcast fajnie wyjaśnia pracę drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2017 o 17:31, BelgLover napisał:

Piwo z Grodziska jest jak mi się zdaje refermentowane, wiadomo czy jest to szczep drożdży użyty również do fermentacji głównej?

Podbijam.

 

Próbował ktoś może użyć drożdży z butelki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Oskaliber napisał:

W browarze w Grodzisku jeśli mnie pamięć nie myli, to wszystkie piwa są robione na jednym tym samym szczepie drożdży, więc refermentacja zapewne też. Ale ręki sobie uciąć nie dam. 

 

Potwierdzam, mówił to ludziom podczas zwiedzania browaru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyposażyłem się chyba w każdą możliwą chemię do umycia sprzętu teraz pytanie jak to poprawnie ogarnąć. Sprzęt nie używany od marca i na zeszłej warce miałem w butelkach jakieś farfocle w szyjce butelki, może mam schizę że coś wlazło ale nawet jak nie to po dłuższej przerwie warto wymyć. Wszystkie zabawki po użyciu były po prostu myte do czyta wodą z płynem do naczyń, nie odkażałem już oxi czy innymi środkami. W szafie mam :

-  NaOh

-  Starsan

-  Pirosiarczyn sodu

-  Oxy One

-  Disprey

 

Teraz tak, zależy mi na wymyciu fermentorów i teraz NaOh czyści przez kontakt ale nie uśmiecha mi się robić roztworu 33 litry bo nie starczy mi NaOh - kupiłem tylko 1kg.

1. Czy jak zrobie roztwór powiedzmy 6 litrów i co jakiś czas będę machał fermentorem będzie ok ?  

2. Dezaktywacje NaOh zrobić pirosiarczynem czy Starsanem ?

 

Ogólna kolejność NaOh => Stasan/Pirosiarczyn => Oxy ?

Edytowane przez kaktusr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kaktusr napisał:

1. Czy jak zrobie roztwór powiedzmy 6 litrów i co jakiś czas będę machał fermentorem będzie ok ?  

2. Dezaktywacje NaOh zrobić pirosiarczynem czy Starsanem ?

 

Ogólna kolejność NaOh => Stasan/Pirosiarczyn => Oxy

Dokładnie zrób roztwór 3-4 litry i mieszaj co jakiś czas tak by pokrył wszystkie ścianki. Dezaktywacje zrób następnie starsanem - czyli wypłucz 2-3 razy wiadro dokładnie po NaOH i zalej starsanem i ponownie mieszaj by piana pokryła wszystkie ścianki. Przed tymi wszystkimi zabiegami umyj też dokładnie fermentor świeżą gąbką do mycia naczyń, płynem i ciepłą wodą. OXI już nie musisz stosować wiadro będzie wystarczająco zdezynfekowane.

 

Natomiast możesz używać pirosiarczyn do wiader które nie są używane - stoją i czekają miedzy warzeniami. Robisz roztwór litr wody 5 g piro i zamykasz szczelnie. Tym sposobem żaden syf się nie zalęgnie w wiadrze przez ten czas.

 

Co do butelek polecam samo OXI i dokładne płukanie po wypiciu piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.