Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Największy problem to słody i drożdże słody można samemu wyprodukować ale już nie mamy wpływu na produkcję jęczmienia bo czym jajeczko za młodu nasiąknie tym .... a najgorzej z drożdżami bo tu jesteśmy w czarnej doopie owszem można samemu hodować ale brak aparatury diagnostycznej      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie samym piwkiem człowiek żyje. Ale bez piwka po co żyć ;)

W czasie jak czekam na zimne dni to zrobiłem sobie schab dojrzewający. Troche do chleba trochę na zagryskię pod piwerko. Wszystko poszło nad wyraz sprawnie tylko nie wiem jak długo ma wisieć.

Czy ktoś tutaj robi schabik taki i mógłby mi napisać jak sprawdzić czy już jest gotowy.

Bez oczywiście krojenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do trzech miesięcy szkoda ruszać a dalej ile wola pozwoli , są ludzie co i rok potrafią trzymać . Dojrzały ma spory ubytek na masie i konsystencję coś jak wosk . Ważne nie wysuszyć skórki na pierwszym etapie dojrzewania . No i bakterię na dojrzewanie i na osłonę . Bez zaszczepienia bakteriami i pleśniami bał bym się na obecnym etapie robić . I na dzień dziśiejszy powiem że tylko wołowina , wieprzowina to jedno duże nie porozumienie , przynajmniej w moim odczuciu .

 

Jakoś tak wychodzi :

 

9947bf77c9a439a5med.jpg

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja schabu nie robiłem, ale szynkę dojrzewającą spożywałem po 2 tygodniach. Kawałek nie za duży to i szybko doszło. Później w lodówce leżała aż się skończyła, nie pamiętam ile.. Może z miesiąc. Bardziej cienkie kawałki po takim czasie już dość mocno twardniały. Ogólnie w środku lekko gumowa, ale pokroić cienko to rewelacja. Nie dodawałem żadnych bakterii itp, tylko na początku cukier, sól, przyprawy. Zdarzyło mi się przecierać szynę solanką dla bezpieczeństwa. Moja rodzina się nie zatruła, tak więc po takim czasie jest już okej. Do piwa polecam zrobić suszoną wołowinę, łatwo i szybko się robi, a przekąska zacna i bardzo odżywcza. :)

PS. Jeden robi ochotę na wędzonki, jeden na dojrzewające mięcho, jak żyć?! A w domu pustki od takich dobroci. 

PS.2 - Widziałem jak gość robi szynkę z porterem :) Z resztą polecam, ciekawe ma filmiki - dla chętnych link: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jak to jest z tą laktozą? Czy sam proszek po spróbowaniu powinien być słodkawy? Dodawałem laktozę dwa razy do piwa i za każdym razem efekt nie był za specjalny. Nie wiem teraz, czy daję jej za mało, czy dostałem jakąś trefną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60 w zupełności wystarcza.

Nie zawsze. Zależy jakie piwo, jakiej jakości słód, jak mocne gotowanie, ile % tego pilzneńskiego itd. Jak dużo to nie zaszkodzi pogotować 90. Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zebrałem gęstwę do słoiczka i chcę w tym tygodniu zrobić belga 18 blg a jak czytałem to starter powinien mieć kilka litrów ale nie mam ekstraktu słodowego   suchego do zrobienia startera (czym można zastąpić słód) i czy  teraz dodać do gęstwy paczkę drożdży s33 a drugą dodać do fermentacji czy jechać tylko na jednej paczce i czy   teraz zadać czy dopiero przed warzeniem.

Na blogu Doris pisało że starter musi mieć kilka litrów.

Edytowane przez MIRAS62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zebrałem gęstwę do słoiczka i chcę w tym tygodniu zrobić belga 18 blg a jak czytałem to starter powinien mieć kilka litrów ale nie mam ekstraktu słodowego   suchego do zrobienia startera (czym można zastąpić słód) i czy  teraz dodać do gęstwy paczkę drożdży s33 a drugą dodać do fermentacji czy jechać tylko na jednej paczce i czy   teraz zadać czy dopiero przed warzeniem.

Na blogu Doris pisało że starter musi mieć kilka litrów.

Ile masz tej gęstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej. Zebrałem gęstwę do słoiczka i chcę w tym tygodniu zrobić belga 18 blg a jak czytałem to starter powinien mieć kilka litrów ale nie mam ekstraktu słodowego   suchego do zrobienia startera (czym można zastąpić słód) i czy  teraz dodać do gęstwy paczkę drożdży s33 a drugą dodać do fermentacji czy jechać tylko na jednej paczce i czy   teraz zadać czy dopiero przed warzeniem.

Na blogu Doris pisało że starter musi mieć kilka litrów.

Ile masz tej gęstwy?

 

mniej niż 0,5 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hej. Zebrałem gęstwę do słoiczka i chcę w tym tygodniu zrobić belga 18 blg a jak czytałem to starter powinien mieć kilka litrów ale nie mam ekstraktu słodowego   suchego do zrobienia startera (czym można zastąpić słód) i czy  teraz dodać do gęstwy paczkę drożdży s33 a drugą dodać do fermentacji czy jechać tylko na jednej paczce i czy   teraz zadać czy dopiero przed warzeniem.

Na blogu Doris pisało że starter musi mieć kilka litrów.

Ile masz tej gęstwy?

 

mniej niż 0,5 l

Jeśli warka 20L,wystarczy ci około 150 ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 ml plus drożdże ( jedna paczka) dobrze myślę?

Jak pisał BitterEater ,albo zadajesz suche drożdże uwodnione,albo robisz starter bo masz za mało drożdży,albo zadajesz gęstwe w odpowiedniej ilości.Zadaj po prostu 150ml tej gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

150 ml plus drożdże ( jedna paczka) dobrze myślę?

Jak pisał BitterEater ,albo zadajesz suche drożdże uwodnione,albo robisz starter bo masz za mało drożdży,albo zadajesz gęstwe w odpowiedniej ilości.Zadaj po prostu 150ml tej gęstwy.

 

ale zaraz na samej gęstwie nie ruszy po za tym na stronie sprzedawców drożdży pisze że do piw powyżej 15blg trzeba dać dwie paczki drożdży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

150 ml plus drożdże ( jedna paczka) dobrze myślę?

Jak pisał

BitterEater ,albo zadajesz suche drożdże uwodnione,albo robisz starter bo masz za mało drożdży,albo zadajesz gęstwe w odpowiedniej ilości.Zadaj po prostu 150ml tej gęstwy.

ale zaraz na samej gęstwie nie ruszy po za tym na stronie sprzedawców drożdży pisze że do piw powyżej 15blg trzeba dać dwie paczki drożdży
W dwóch paczkach sucharów,masz tyle drożdży co w 150ml gęstwy. Ruszy

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszy, ruszy. Tak jak koledzy piszą, dajesz albo uwodnione suchary albo starter z płynnych albo gęstwę. Użyj kalkulatora z http://www.mrmalty.com żeby obliczyć ile gęstwy potrzeba. Do standardowego piwa tak jak inni juz napisali wystarczy ok 150ml gęstwy.

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do bardziej doświadczonych bo ja mam tylko doświadczenieale w degustacji;

 

Mam gęstwę i jak ją podrasować?

Czy w czasie gdy gęstwa spoczywa w lodówce nie dokarmiamy jej?

Czy przed użyciem do nowej warki dodać pokarmu  np.cukru by drożdże ożyły?

Kalkulator podaje że np warka 20blg należy dodać 150 ml gęstwy lub 11,5 g drożdży dry  a więc równoważy się to jak to się ma gdy sprzedawca pisze aby powyżej 15blg dać dwie saszetki tj.23g.

 

Może źle pojmuję ale jeśli będą drożdże za słabe lub ich będzie za mało to dofermentowanie może wynosić tylko 75% i zamiast 2-3 blg do zlania na cichą będzie powyżej 5.

 

Jeśli dodam np. za dużo drożdży to jaki z tego będzie skutek?

Czy wtedy zejdzie np. do -3blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.