Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Nie korygujesz odczytu refraktometru. Wygooglaj sobie jakiś kalkulator do refraktometru i poczytaj dlaczego trzeba korygować FG z refraktometru

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie kwas około 12 plato, z dodatkiem owoców na cichą. jak chemilić? ile ibu?

czym zakwaszasz ? Jak kwasem to tak jak lubisz. Jeśli zaś bakterie kwasu mlekowego to nie szalej - 4 IBU :P

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

będzie kwas około 12 plato, z dodatkiem owoców na cichą. jak chemilić? ile ibu?

czym zakwaszasz ? Jak kwasem to tak jak lubisz. Jeśli zaś bakterie kwasu mlekowego to nie szalej - 4 IBU :P

 

zakwaszałem w kotle probiotykami, potem będę jeszcze gotował przez godzinę, chyba w tej metodzie to nie przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

będzie kwas około 12 plato, z dodatkiem owoców na cichą. jak chemilić? ile ibu?

czym zakwaszasz ? Jak kwasem to tak jak lubisz. Jeśli zaś bakterie kwasu mlekowego to nie szalej - 4 IBU :P

 

zakwaszałem w kotle probiotykami, potem będę jeszcze gotował przez godzinę, chyba w tej metodzie to nie przeszkadza?

 

Jeśli tak to co innego ;) Jasne że nie przeszkadza.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jakiej średnicy kapsle do kapslownia butelek od szampana? Planuję rozlew kwachów do takowych butelek.

 

Poszło z Commodore 64

Prawdopodobnie takie 29mm np. http://twojbrowar.pl/pl/butelkowanie/686-kapsle-zlote-50-szt-29mm.html?search_query=kapsle&results=18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/49b-palnik-zeliwny-taboret-gazowy-kuchenka-8-5-kw-i6767277443.html

 

Używa ktoś z Was tego typu palnika? Sprawdzi się pod garem 25 L lub kegiem (30L i 50L)? Chciałbym wynieść się z warzeniem z domu i taki palnik będzie idealny. Moc też ma chyba niczego sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S04 z 15 BLG zeszły do 5.5, trochę słabo czy mi się wydaje ?

FES fermentacja 16-18'C podnoszona powoli po tygodniu.

 

Pilzneński 5 kg

Caraaroma 0.25 kg

Carafa I 0.1 kg

Płatki jęczmienne 0.5 kg

Jęczmień palony 0.2 kg

 

64 C 45 min

72 C 30 min

Edytowane przez dutrasilva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

US04 z 15 BLG zeszły do 5.5, trochę słabo czy mi się wydaje ?

US05 czy S04?

Jakie by nie były to słabo. Ile już fermentuje? Sprawdź termometr. Czym mierzysz blg? Sprawdź spławik jeśli spławikiem, a jeśli refraktometr to też sprawdź i pamiętaj o przeliczeniu wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uwarzeniu warki pod koniec zeszłego roku zostało mi trochę chmielu. Wtedy zakleiłem taśmą klejącą woreczki i wrzuciłem do biurka. Zapomniałem o nim. Chmiel jest z 2015, a dostałem go w listopadzie 2016.

Szukając termometru znalazłem je dziś.

Chciałem się zapytać co się z takim źle przechowanym chmielem dzieje? Do kosza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/49b-palnik-zeliwny-taboret-gazowy-kuchenka-8-5-kw-i6767277443.html

 

Używa ktoś z Was tego typu palnika? Sprawdzi się pod garem 25 L lub kegiem (30L i 50L)? Chciałbym wynieść się z warzeniem z domu i taki palnik będzie idealny. Moc też ma chyba niczego sobie.

 

Z tego co mogę podpowiedzieć to używam nieco mocniejszego palnika (9,8 kW, trzy palnikowy) to bardzo dobrze się spisał. Gotowałem w grze emaliowanym jakieś 38l, na 50-60% mocy bardzo ładnie się gotowało. Wodę do wysładzania  bardzo szybko podgrzał w porównaniu do gazówki domowej.

 

A co do samego taboretu, to też zastanawiałem się  nad jakimś mniejszym, ale ostatecznie wybrałem mocniejszy. I tak wydajesz jakąś kwotę do lepiej dołożyć te ok. 30zł i miedz coś już mocniejszego. Wiadomo, że za taka cenę to tylko dostępne są tylko "chinole z krwi i kości" , ale jakość nie jest jeszcze najgorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

US04 z 15 BLG zeszły do 5.5, trochę słabo czy mi się wydaje ?
 

US05 czy S04?

 

 

 

 

 

US04 z 15 BLG zeszły do 5.5, trochę słabo czy mi się wydaje ?

US05 czy S04?

Jakie by nie były to słabo. Ile już fermentuje? Sprawdź termometr. Czym mierzysz blg? Sprawdź spławik jeśli spławikiem, a jeśli refraktometr to też sprawdź i pamiętaj o przeliczeniu wyniku.

 

- S04 (żyłem w przekonaniu że to US ;) )

- fermentuje 12 dni, temperatura się zgadza, od 16'C podnosiłem do teraźniejszych 18'C (temperatura w środku, nie otoczenia)

- sprawdzam refraktometrem i przeliczam.

 

Zajrzałem bo straszna cisza i spokój, piana już dawno uciekła a czytałem że szybko jedzą to od wczoraj mierze. Od wczoraj blg w miejscu to zaczynam się zastanawiać.

Edytowane przez dutrasilva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy. Chodziło mi o termometr, który używasz do zacierania,bo może Cię przekłamał i zatarłeś słodko. A druga sprawa jest taka, że co do s-04 masz po części rację, ale tylko po części. Rzeczywiście dość szybko zjadają WIĘKSZOŚĆ cukrów, a z tym co im zostanie dość długo się wloką. Radziłbym dać im jeszcze tydzień, dwa w tych 18 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://allegro.pl/49b-palnik-zeliwny-taboret-gazowy-kuchenka-8-5-kw-i6767277443.html

 

Używa ktoś z Was tego typu palnika? Sprawdzi się pod garem 25 L lub kegiem (30L i 50L)? Chciałbym wynieść się z warzeniem z domu i taki palnik będzie idealny. Moc też ma chyba niczego sobie.

 

Z tego co mogę podpowiedzieć to używam nieco mocniejszego palnika (9,8 kW, trzy palnikowy) to bardzo dobrze się spisał. Gotowałem w grze emaliowanym jakieś 38l, na 50-60% mocy bardzo ładnie się gotowało. Wodę do wysładzania  bardzo szybko podgrzał w porównaniu do gazówki domowej.

 

A co do samego taboretu, to też zastanawiałem się  nad jakimś mniejszym, ale ostatecznie wybrałem mocniejszy. I tak wydajesz jakąś kwotę do lepiej dołożyć te ok. 30zł i miedz coś już mocniejszego. Wiadomo, że za taka cenę to tylko dostępne są tylko "chinole z krwi i kości" , ale jakość nie jest jeszcze najgorsza.

 

Dzięki.

Zakupię ten palnik, o którym pisałem. Na pewno wystarczy na potrzeby mojej przyszłej warzelni ;)

 

 

Mam jeszcze pytanie z innej beczki.

Czy przy poniższej recepturze:

Zacieranie:
10 L wody (GH=17, KH=13, pH=7,5 - niestety zbyt twarda)
1,5 kg pilzneńskiego
1,5 kg Pale Ale
0,5 kg bursztynowego
0,25 kg karmelowego 150
Wszystkie słody ze słodowni Viking.
Temperatura zacierania - 68°C
 
Warzenie:
8 g Equinox - 60 min
10 g Equinox - 5 min
10 g Falconer's Flight - 5 min
 
Fermentacja:
drożdże US-05
Fermentowane w temperaturze 15°C. Powoli bulka w rurce. Po 24 h od zadania drożdży piana nie jest zbyt obfita. Spodziewałem się lepszego startu.
Na zimno dorzucę jeszcze 20g Falconer's Flight oraz 32 g Equinox.
 
Z tego wyszła warka 10L 14 blg. Po trzech dniach chmielenia na zimno spodziewałem się mocniejszego aromatu chmielu. Nie otrzymałem tego co chciałem. Myślicie, że mogę dosypać jeszcze ze 25-50 g Earl Greya? Lub ewentualnie innej (jakiej?) herbaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.