Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie szkodzi, normalka :) Jak chcesz klarowne piwo to go nie zakaź, i zatrzyj dobrze (żeby nie było skrobii, chociaz to się raczej nie zdarza). No i przy filtracji zawróć pierwsze kilka litrów, żeby mąki nie mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ostatnie pytanie.

Zebrałem pierwszy raz gęstwe. Leżała w lodówce tydzień.

Dziś otwałem słoik aby skosztować czy jest w smaku okey.

Jest. Zostawiłem słoik na blacie aby temperatura się zwiększyła.

Jednak w środku drożdze z dołu lecą z gazem do góry.

Nie wiem czy te drożdze szczykawką już teraz do nowego słoika dać czy olać i zostawić niech się bawią ;)

Piwo chłodzi się na balkonie więc pewnie dopiero za 6h będzie odpowiednia temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ostatnie pytanie.

Zebrałem pierwszy raz gęstwe. Leżała w lodówce tydzień.

Dziś otwałem słoik aby skosztować czy jest w smaku okey.

Jest. Zostawiłem słoik na blacie aby temperatura się zwiększyła.

Jednak w środku drożdze z dołu lecą z gazem do góry.

Nie wiem czy te drożdze szczykawką już teraz do nowego słoika dać czy olać i zostawić niech się bawią ;)

Piwo chłodzi się na balkonie więc pewnie dopiero za 6h będzie odpowiednia temperatura.

 

Ja bym je zostawił w spokoju bo jeszcze możesz zakazić. Generalnie to robię tak, że zlewam całe piwo znad gęstwy i potem nie mają gdzie się unosić :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie do picia codziennego trzymam w nieogrzewanym pokoju, zimą spada do 16-17st ale latem to kiepskie warunki tam panują, natomiast takie przeznaczone do dłuższego leżakowania zawożę do rodzinnej piwnicy gdzie jest mniej więcej stałe 12st. Różnica w smaku jest praktycznie zawsze, początkowo z tygodnia na tydzień, z czasem nieco się stabilizuje, wiele tu zależy od samego piwa, stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym mógł trzymać piwo to poniżej 10C. Od razu jakbym przyniusł z piwnicy bym wypił

a kto Ci naopowiadał, że to jest dobra temperatura do picia piwa?

 

 

Czy drożdze kveik fm53 można zastosować do portera?

a jakiego portera?

 

 

W jakiej temperaturze fermentujecie cydr?

ja w odpowiedniej dla drożdży :D tj. ok.. 20°C choć może i będą tacy co uważają, że to nie jest właściwa temperatura dla nich :(

Edytowane przez �Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt mi nie naopowiadał, po prostu w takiej mi pasuje. Czasem pije w 15C, a czasem z lodówki od razu ;)

 

Nie wie ktoś ile ma stopni piwo lane na imprezach kraftowych?

 

Co do drożdzy fm53 to ciekawi mnie czy w jakimkolwiek porterze ktoś je stosował. Jak patrzyłem na jakieś receptury na forum to nie widziałem żeby je ktoś stosował w takich stylach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który Ty już raz te kveiki chcesz wykorzystać ? Kveiki to drożdze charakterystyczne, jak chcesz połączyć zasyp porterowy z tymi drożdżami, to masz prawo, ale porter to to nie będzie. (dalej nie wiadomo, jaki porter masz na myśli swoja drogą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie ma nic dziwnego w tym, że brzeczka 12,5 blg zadana 21 dni temu US-05, fermentowana w temp 17-18 stopni (pierwsze 7 dni), później 19-20 aż do teraz, nadal fermentuje?

 

Ostatni pomiar robiłem wczoraj i ekstrakt przez 3 dni spadł jeszcze o 0,5 blg, a dziś widzę lekko uniesione wieko, więc zakładam, że jeszcze coś zleci. Póki co mierzę refraktometrem i wynik pokazuje 5,5 brixa, co po przeliczeniu daje finalny 1,1 blg.

 

Zacieranie 25 min w 64 stopniach, 25 min w 72 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie jeśli piszę w nieodpowiednim miejscu, jestem tu nowy.

 

Uwarzyłem APA 12°Blg (jest to moja # 6warka). Solidnie napowietrzyłem brzeczkę i zadałem gęstwę po wcześniejszym stoucie (drożdże Liberty Bell M36), nie przygotowałem ich nijak, poprostu wrzuciłem z 5 łyżek stołowych gęstej papki prosto ze słoika (wyjąłem słoik z lodówki na kilka godzin przed zadaniem). Zadałem w 18°C i wstawiłem do pomieszczenia 17,5°C. Po około 4 godzinach zaczęło bulgać a po 12 h już miałem wysoką pianę drożdżową (wysokie krążki). Nie wiem kiedy piana opadła bo fermentowało u rodziców a mnie tam nie ma w tgodniu. Po tygodniu bulga raz na 2 min, mierzę odfermentowanie i widzę 7°Blg... ręce mi opadły, myślałem, że jak drożdze tak żwawo zaczęły pracować to będę miał bardzo wytrawne piwo. Zacierałem na lenia w 64°C, 100% Pale Ale (SMASH). Teraz przeniosłem fermentor do pomieszczenia 21°C i będę mierzył Blg co kilka dni ale nie spodziewam się spadku większego jak o kolejne 0,5°Blg (mierzę zwykłm balingometrem).

Pytanie 1: Czy nie powinienem dodać do piwa jakiejś pożywki i nowej patri drożdzy? No przecież nie zabutalkuje piwa, które odfermentowało mniej niż 50%. 

Pytanie 2: Jaka może być przyczna? Wiem, że takie rzeczy dzieją sie czasem przy mocniejszych stoutach zasieranych na słodko, ale APA?...jak już pisałem zacieranie na lenia w 64°C więc ani na słodko ani na wytrawnie. A może to te drożdże, ale dlaczego, skoro tak szybko wystartowały? 

 

z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Portery bałtyckie charakteryzują się tym, że fermentowane są dolniakami

Niby masz rację, ale tylko niby :polew:

 

Rozwiń proszę.

 

 

Portery bałtyckie zazwyczaj fermentowane są dolniakami, ale nie jest to wymóg. W tym roku mieliśmy chociażby dwa przykłady - Barana z Jajem i Porter Bałucki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.