Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Tak zagotuj całość i 15 minut w zupełności wystarczy, dla wysterylizowania brzeczki.

A orientacyjnie ile czasu zajmuje schłodzenie do tych 18C gdy do za gotowane brzeczki doleję zimnej wody mineralnej? W miejscu gdzie będę składował jest mniej więcej 8 stopni, w zasadzie temperatura otoczenia. Sprawdzę wieczorem.

 

Sent from my M5 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A orientacyjnie ile czasu zajmuje schłodzenie do tych 18C gdy do za gotowane brzeczki doleję zimnej wody mineralnej? W miejscu gdzie będę składował jest mniej więcej 8 stopni, w zasadzie temperatura otoczenia. Sprawdzę wieczorem.

 

To zależy ile masz brzeczki i jaka jest różnica temperatur. Mi schodzi około 1 stopień na minutę startując z 20 ale im wyższa różnica tym schodzi szybciej. Możesz zrobić tak jak mówisz - po zagotowaniu ekstraktu dolać zimnej (najlepiej zmrożonej) wody. Robiłem tak tylko raz (przy pierwszej warce) i zakażenia nie było. A możesz jak radzą koledzy wyżej zagotować całość tak z 15 mintut, przykryć pokrywką, odłożyć i poczekać do rana i wtedy zadać drożdże. Też powinno zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A orientacyjnie ile czasu zajmuje schłodzenie do tych 18C gdy do za gotowane brzeczki doleję zimnej wody mineralnej? W miejscu gdzie będę składował jest mniej więcej 8 stopni, w zasadzie temperatura otoczenia. Sprawdzę wieczorem.

To zależy ile masz brzeczki i jaka jest różnica temperatur. Mi schodzi około 1 stopień na minutę startując z 20 ale im wyższa różnica tym schodzi szybciej. Możesz zrobić tak jak mówisz - po zagotowaniu ekstraktu dolać zimnej (najlepiej zmrożonej) wody. Robiłem tak tylko raz (przy pierwszej warce) i zakażenia nie było. A możesz jak radzą koledzy wyżej zagotować całość tak z 15 mintut, przykryć pokrywką, odłożyć i poczekać do rana i wtedy zadać drożdże. Też powinno zadziałać.

Zaleje to wodą bo niestety kupiłem za mały garnek. Ma tylko 8 litrów, a miał być tylko do rozpuszczania zawartości puszki w wodzie. Do poważniejszych zabaw muszę upolować 30litrowego potwora.

 

Sent from my M5 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w sumie Ci się metoda sama ustaliła :)

 

Co prawda to prawda. Kilka lat temu chcialem zabierac sie na powaznie i od razu zabwiwc sie w zacieranie, ale teraz jednak raczej sprobuje od najprostszej opcji. Mimo wszystko wydaje mi sie, ze pierwsza warka jest mocno chaotyczna i bede na serio zadowolony jak wyjdzie mi cokolwiek. Musze sobie dzisiaj to wszystko po kroku rozpisac - warka no 1 krok po kroku. Jest jeszcze tyle do przeczytania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez pierwsza warke popełniłem z ekstraktow i sam chmielilem, potem już zacieralem i całe szczęście nie bawiłem się w kupno małych garnków pożyczyłem 15 litrowy na początek od rodziny a potem od razu kupiLem 36 litrowy, bo wiedzialem ze to jest to co chce robić i będzie to zajęcie na dluuuugo. Wiec jeśli tylko masz opcje przerzucaj się na zacieranie, szkoda czasu i pieniędzy na substytuty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez pierwsza warke popełniłem z ekstraktow i sam chmielilem, potem już zacieralem i całe szczęście nie bawiłem się w kupno małych garnków pożyczyłem 15 litrowy na początek od rodziny a potem od razu kupiLem 36 litrowy, bo wiedzialem ze to jest to co chce robić i będzie to zajęcie na dluuuugo. Wiec jeśli tylko masz opcje przerzucaj się na zacieranie, szkoda czasu i pieniędzy na substytuty :)

 

Zobaczymy jak mi teraz pójdzie. Wydaje mi się, że powinno być ok - ale okaże się w praniu. 

 

Własnie sprawdziłem temperaturę w moim utility roomie. Na zewnątrz mamy około 4, natomiast w pomieszczeniu 12.2C. W kuchni jest trochę cieplej - ale poczekam do jutra rana żeby zobaczyć jak tam temperaturowo to wygląda. Wydaje mi się, że 20 tam w życiu nie będzie. Jest jeszcze w sumie zamukany schowek pod schodami na piętro - może tam będzie trochę cieplej...

 

Jutro kolega złota rączka wytnie mi otwór na rurkę fermentacyjną. Pokazywał mi dziś taki magiczny zaworek, w który można spróbować wcisnąć korek (chociaż nie wiem, czy nie jest on za mały). Dave to magik, może pomoże mi wymyślić coś do ogrzewania fermentującego piwa. Specjalne opaski kosztują w okolicach 20-25 funtów, problemem jest sterownik - ale akurat ma jakiś starszy (niepotrzebny) i może uda się go użyć. Wtedy ustawiam temperaturkę na 20 i tyle...no ale póki co to w sferze planów. 

 

Poza tym w sobotę rano planuję wystartować z pierwszą warką. Planuję postępować zgodnie z przepisem z brewkitu - zostawię drożdze i tylko zamienię zwykły cukier na odebrany dziś brew kit enhancer. Pierwsze mycie fermentora płynem do płukania, potem sterylizacja - przepłuczę to wodą ze świeżej butelki i zobaczymy co wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Piwowarow

Wlasnie sprawdzilem blg w moim weizenie jest go 5 zeszlo z 11 po 12 dniach czyli nie za ciekawie w smaku czuc pszenice zmieszana z woda wiem ze nie najlepszy czas na degustacje ale chcialem sprawdzic czy nie kwas. Wiec alko jest niecale 3 % oczekuje wiecej co robic ? Pisze z telefonu wiec sory za brak polskich liter. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo chętnie bym usłyszał, że 12 stopni jest ok.
 

 

Nie jest OK. To nie lager.

 

 

 

Piwo zostawił bym w tych 12C i postawił na jakimś krześle plus styropian pod niego.

 

To akurat może być strzał w stopę bo drożdże mogą nie ruszyć albo jak ruszą to niedofermentują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jakie drożdże

2. Sprawdź termometr, mogłeś zatrzeć mega słodko.

3. Sprawdź spławik na wodzie.

4. Jaka temperatura fermentacji i czy była stała

1. Drożdże pszeniczne Mangrove Jack's BAVARIAN WHEAT M20

2. 47° 20min   63° 30min  i  72° 30min  ale fakt musze sprawdzić termometr nie wiedziałem że może być to tak ważne

3. czyste 0

4. Stała przez te 12 dni 18°C 

 

Sprawdzimy w sobotę jeszcze blg jak będzie dalej 5 to chyba trzeba będzie butelkować ?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dodałeś drożdże i jak natleniałeś brzeczkę?

Drożdze Drożdże pszeniczne Mangrove Jack's BAVARIAN WHEAT M20 a przeczke natleniałem łygą piwowarską przez jakieś 3-4 min http://twojbrowar.pl/1800-home_pp/lyga-piwowarska-drewniana.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórzę pytanie - jak dodałeś drożdże?

Bosh 

Drożdże uwodnione woda przegotowana wystudzona do temperatury 23°C 

Co prawda pospieszyłem się z uwodnieniem drożdży i leżały zamiast 20 to 45 min po tym czasie dodane do wystudzonej do 20°C brzeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelki myjecie przed samym butelkowaniem?

Jutro planuje butelkować swoje piwko ale wiem że się ze wszystkim nie wyrobie po południu dlatego planuje dzisiaj zdezynfekować fermentor z kranikiem w oxi i od razu przepłukać sobie buteleczki roztworem. Odstawić do góry dnem i jutro lać piwerko. Nic sie nie przypałęta przez dobę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelki myjecie przed samym butelkowaniem?

Jutro planuje butelkować swoje piwko ale wiem że się ze wszystkim nie wyrobie po południu dlatego planuje dzisiaj zdezynfekować fermentor z kranikiem w oxi i od razu przepłukać sobie buteleczki roztworem. Odstawić do góry dnem i jutro lać piwerko. Nic sie nie przypałęta przez dobę ?

Nie powinno nic wleźć. Można też po dezynfekcji postawić normalnej i ponakładać zdezynfekowe kapsle.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

powtórzę pytanie - jak dodałeś drożdże?

Czy jest jakiś sposób w który trzeba je dodać? Poza temperaturą coś jeszcze jest ważne?

 

Sent from my M5 using Tapatalk

 

 

generalnie na tym etapie można dużo zepsuć i cała obszerna dyskusja się ostatnio przewalała przez forum, razem z wykresami etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

powtórzę pytanie - jak dodałeś drożdże?

Bosh 

Drożdże uwodnione woda przegotowana wystudzona do temperatury 23°C 

Co prawda pospieszyłem się z uwodnieniem drożdży i leżały zamiast 20 to 45 min po tym czasie dodane do wystudzonej do 20°C brzeczki

 

Czyli w tym wypadku jest dobrze ? Bo nie umiem znaleźć wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.