Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wydzielanie się (tudzież uwalnianie się z piwa) CO2 po wrzuceniu chmielu na zimno to normalne zjawisko?

 

Dodalem przedwczoraj 50g do fermentora (tego samego w ktorym byla burzliwa) i od wczoraj rano caly czas wydziela sie gaz. Piwo na 100% dofermentowane, martwie sie natomiast czy z gazem nie uciekaja mi aromaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tydzień temu w niedzielę uwarzyłem stouta, wyszło mi ok 20l15 blg po schlodzeniu. Drożdże S-04 zrehydratyzowane w temp. ok. 25-27 stopni przez jakieś 20 min i zadane do brzeczki o temp. ok. 27 stopni. Fermentacja wystartowała dość szybko, po ok. 20 godzinach od zadania fermentacja przebiegała bardzo intensywnie, piana była bardzo duża, z rurki wychlapało większość wody. Po ok. 3-4 dniach już zupełnie nic się nie działo, piana opadła, drożdże opadły na dno. Dzisiaj zmierzyłem BLG i jest 7, czyli powinno jeszcze trochę zejść. Jest się czym martwić, czy zostawić piwo w spokoju?

 

"Gratuluję" zadania S-04 w takiej temperaturze... to jest szczep, który bardzo szybko startuje i bardzo intensywnie fermentuje. Właśnie o 3-4 dniach zwykle u mnie jest po wszystkim, tym bardziej jest trudno w ryzach utrzymać temperaturę fermentacji. Zacząłeś w zbyt wysokiej temperaturze, która teraz przy spowolnieniu zaczęła spadać w dół, co wcale nie zachęca drożdży do pracy. Polecam wynieść do ciepłego miejsca i zapomnieć na kolejne 2 tygodnie - może dofermentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po małej przerwie uwarzylem cos takiego

1 kg Monachijski

4 kg Pale Ale

Chinook 100g granulat 12 alfa

Drozdze US-05

 

Zacieranie 64C 70 minut - tak sobie umyslilem, bez wygrzewu

Chmielenie 40g 60, 20g 30, 10g 15

 

BLG poczatkowe 16 zeszlo do 4

 

2 tyg burzliwa, cicha dla wyklarowania tez 2 tygodnie - temperatura 20C

 

 

i tu jest zonk, goryczki brak, zero, nic nie czuc, jedyne co czuc to to ze piwo po fermentacji smakuje jak przed fermentacja :/czyli smak zwyklego przegotowanego ziarna

nie zauwazylem jakichs niepokojacych rzeczy podczas fermentacji, zapach przyjemy jak zawsze

 

Jedyne co zmienilem teraz to to ze ziarno zamawialem tu http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=3809025 brał ktoś od tego allegrowicza słody?

Dotychczas w piwnym krafcie

 

 

wiecie czemu moglo sie tak stac?

Oczywiscie, szkoda mi bylo i i tak zabutelkowalem, popijam co jakis czas, ale nie wiem co poszlo nie tak jak trzeba....

Edytowane przez R_RUFUS_R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chmiel sypałeś obok garnka? Albo pomyliłeś paczki z jakimś chmielem 2% alfa?

Tez kiedys tak miałem, wsypalem 100g rakau do dunkelweizena i nic nie bylo czuć. Pewnie kiepskiej jakosci chmiel - ale goryczkę tak czy siak powinno byc czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na ile dni sypać na zimno Amarillo do APY? Cztery?

 

Średnio 4/5 dni jest optymalnie przy temperaturze ~17/18 stopni. Generalnie im cieplej tym krócej musisz trzymać by nie wydobyć jakichś niechcianych zapachów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na ile dni sypać na zimno Amarillo do APY? Cztery?

Średnio 4/5 dni jest optymalnie przy temperaturze ~17/18 stopni. Generalnie im cieplej tym krócej musisz trzymać by nie wydobyć jakichś niechcianych zapachów.

17'C mam na cichej więc super

Edytowane przez dutrasilva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Po prawie miesiącu kompletowania sprzętu i czytania nt. warzenia w sobotę chwytam się za bary z pierwszą warką. Za Waszą sugestią będzie to Prawdziwe ALE 12°Blg (ekstrakty). I powolutku kilka pytań się rodzi. Na początek jedno z nich.

W zestawie są dwie porcje chmielu: English Goldings 30g (który wrzucamy na 60 minut) oraz Bramling Cross 30g (który dodajemy na 5 minut przed końcem gotowania). Czy mogę zastąpić English Goldings porcją Chinooka 50g? Czy może dodać na godzinne chmielenie obie te porcje? Innymi słowy, chcę wykorzystać te 50g Chinooka, tylko nie wiem, czy razem z EG czy zamiast niego...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Po prawie miesiącu kompletowania sprzętu i czytania nt. warzenia w sobotę chwytam się za bary z pierwszą warką. Za Waszą sugestią będzie to Prawdziwe ALE 12°Blg (ekstrakty). I powolutku kilka pytań się rodzi. Na początek jedno z nich.

W zestawie są dwie porcje chmielu: English Goldings 30g (który wrzucamy na 60 minut) oraz Bramling Cross 30g (który dodajemy na 5 minut przed końcem gotowania). Czy mogę zastąpić English Goldings porcją Chinooka 50g? Czy może dodać na godzinne chmielenie obie te porcje? Innymi słowy, chcę wykorzystać te 50g Chinooka, tylko nie wiem, czy razem z EG czy zamiast niego...

Pozdrawiam!

Trzymałbym się przepisu,na eksperymenty przyjdzie czas.Chinook ma sporo alfakwasów,wyjdzie mocno goryczkowe,a jak jeszcze dodasz innego chmielu,dużo bardziej goryczkowe.Zastąpić możesz,ale nie w ilości 50g.Poszukaj jakiegoś kalkulatora http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/ i zobacz ile IBU z tych chmieli wyciągniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Po prawie miesiącu kompletowania sprzętu i czytania nt. warzenia w sobotę chwytam się za bary z pierwszą warką. Za Waszą sugestią będzie to Prawdziwe ALE 12°Blg (ekstrakty). I powolutku kilka pytań się rodzi. Na początek jedno z nich.

W zestawie są dwie porcje chmielu: English Goldings 30g (który wrzucamy na 60 minut) oraz Bramling Cross 30g (który dodajemy na 5 minut przed końcem gotowania). Czy mogę zastąpić English Goldings porcją Chinooka 50g? Czy może dodać na godzinne chmielenie obie te porcje? Innymi słowy, chcę wykorzystać te 50g Chinooka, tylko nie wiem, czy razem z EG czy zamiast niego...

Pozdrawiam!

Miałeś nie kombinować  :D  cytuję ,,Doszedłem do wniosku, że zaczynam kombinować, a przecież nigdy wcześniej nie warzyłem  ;)" z dnia 22.sty.17r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurde wiem ;) Ale ja tak bardzo lubię goryczkę, że chciałbym nieco pomóc tej pierwszej warce :)

 

Edit:

Wyczytałem, że chmiel English Goldings jest odmianą o prawie niewyczuwalnej goryczce. Myślę więc, że zastąpię go 30g Chinooka. Czy będzie tragedia, okaże się za jakieś 5 tygodni ;)

Edytowane przez carrion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem obliczyć IBU wg kalkulatora zaproponowanego przez Thorgalla, ale nie wiem, czy dobrze to ogarnąłem...

Posiłkując się stopką pod kalkulatorem, gdzie dla 5.5 galona (batch) boil size wynosi ok. 3 galonów dla ekstraktów. Ja będę miał 20 litrów brzeczki czyli boil size to ok.11 litrów. Dla tych wartości przy użyciu 50g chmielu o zawartości alfa-kwasów na poziomie 12% i gotowaniu go przez 60 minut, IBU wychodzi ok. 44. Pominąłem rubrykę OG, bo kompletnie nie wiem, co tam wpisać i zostawiłem tak, jak było, czyli 1.055.

 

A teraz bardzo Was proszę, napiszcie mi, w którym miejscu kompletnie schrzaniłem te obliczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samej górze masz units, czyli jednostki. Zmień sobie z amerykańskich na nasze to powinno Ci się rozjaśnić. OG to oryginal gravity dla 12 blg wynosi ono 1.048 mniej więcej przelicza się to tak, że dwie ostatnie cyfry z OG dzielisz przez 4 i wychodzi Ci wynik w blg

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem obliczyć IBU wg kalkulatora zaproponowanego przez Thorgalla, ale nie wiem, czy dobrze to ogarnąłem...

Posiłkując się stopką pod kalkulatorem, gdzie dla 5.5 galona (batch) boil size wynosi ok. 3 galonów dla ekstraktów. Ja będę miał 20 litrów brzeczki czyli boil size to ok.11 litrów. Dla tych wartości przy użyciu 50g chmielu o zawartości alfa-kwasów na poziomie 12% i gotowaniu go przez 60 minut, IBU wychodzi ok. 44. Pominąłem rubrykę OG, bo kompletnie nie wiem, co tam wpisać i zostawiłem tak, jak było, czyli 1.055.

 

A teraz bardzo Was proszę, napiszcie mi, w którym miejscu kompletnie schrzaniłem te obliczenia ;)

Dla warki 20L 12blg,50g Chinooka 12%alfa,da ci około 80Ibu.Będzie srogo,zostań przy 30g.To maksymalna goryczka,jaką bym ci polecił do tego balinga.Powodzenia :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zaznaczyłem nasze jednostki. Galonów użyłem do obliczenia proporcji, bo za cholerę nie wiedziałem, co wpisać w "boil" i batch". Tu trochę zabłądziłem, bo jeśli mamy 20 litrów brzeczki/ 5.3 gal (batch), to boil wychodzi ok. 11 litrów/ ok. 2.9 gal. Przyznam szczerze, że nie ogarniam tego obliczenia, ale spróbuję doczytać na ten temat. I teraz po wpisaniu podanej przez Ciebie wartości OG (1.048), przy 50g Chinooka, wychodzi mniej więcej 49 IBU. To chyba całkiem przyswajalna wartość ;)

 

Edit: Thorgall odpowiedział w międzyczasie. No to juz nie wiem, skąd mi się te obliczenia biorą...

Edytowane przez carrion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co dzień nie używam tego kalkulatora, i nie robiłem żadnej warki z ekstraktów, więc nie mam 100% pewności, ale biorąc pod uwagę to co pisał Thorgall to: boil to objętość przed gotowaniem czyli ok 24-25l a bath to po gotowaniu czyli 20l bo parę litrów odparuje. Wychodzi niecałe 80 ibu dla 50 g chinooka 12% alfa na 60 minut. Co kto lubi ;-)

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz piwo z zacieraniem i chcesz mieć 20l brzeczki do fermentacji, to podczas wysładzania musisz uzyskać ok 24 bo trzeba uwzględnić, odparowanie podczas gotowania. A Tobie skąd się wzięło 11 l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.