Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jak podają źródła słód pszeniczny moze stanowić do 100% zasypu. Reszta zależy od Ciebie.

Cieżko inaczej odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Jest od groma receptur z udziałem słodu pszenicznego. Szukaj i analizuj.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

tak, masz racje zle zadalem pytanie. Z zalozenia chcialem , aby to chmiel gral 1wsza role,a slod nie byl dominujacy.

Jak wynika z waszych doswiadczen i ile % sugerujecie dodac typowo pod SH ?

Jakie sa wasze doswiadczenia - moze calkowicie pozostac przy pale ale? Przy jakich zasypach uzyskiwaliscie najlepsze rezultaty ?

 

Jeśli chcesz, żeby chmiele grały pierwsze skrzypce, poczytaj o Full Aroma Hops. Sam pilzneński, ewentualnie jak bardzo chcesz 10 proc. pszenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli chcesz, żeby chmiele grały pierwsze skrzypce, poczytaj o Full Aroma Hops. Sam pilzneński, ewentualnie jak bardzo chcesz 10 proc. pszenicy.

 

dzieki za rade - poczytam

dzieki wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 27 listopada uważyłem AIPĘ z zacieraniem (moja pierwsza warka).

 

Podgrzałem wodę do 68 stopni, wrzuciłem 6 kg słodów i temp. zeszła poniżej 64 (pomiar w środkowej części garnka). Zanim doszedłem do oczywistego wniosku, że bliżej dna temp. będzie wyższa to podgrzałem delikatnie na palniku, tak, że w środkowej części garnka temp. nawet przekroczyła 66 stopni, dokładnie nie pamiętam, ale chyba nawet do 68 doszła.

 

Po filtracji, gotowaniu i chłodzeniu (wanna) przelałem brzeczkę do fermentora, zadałem zrehydratyzowane drożdże Safale US-05 i odstawiłem na burzliwą. Wystartowała ona między 15 a 20 godziną od zadania drożdży. Piana urosła maksymalnie do ok. 4 cm, ale bulkało aż miło. W 7-8 dniu nadal bulkało, więc zmierzyłem blg - było poniżej 5 (początkowe było 15-15,5), więc przelałem na cichą (5 grudnia)

A po co przelałeś?? Jaka informacje dało Ci to, ze blg było poniżej 5???

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ja się nigdy nie spotkałem z taką procedurą. Jak widać nie zadziałała skoro po przelaniu na cichą jeszcze miałeś kilkucentymetrową pianę. Trochę zmarnowałeś chmiel dodając go przy tak aktywnych drożdżach ale powiedzmy, że to najmniej istotne teraz. Natomiast co do tego "obawiam się, że jak chmiel wejdzie w reakcję z powietrzem to może powstać pleśń" to nie masz się czym martwić. Pleśń jak już powstanie to nie w wyniku "reakcji powietrza z chmielem" a z powodu częstego grzebania w piwie i zwyczajnej infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ostatnio dużo czytałem na obu forach i gdzieś trafiłem na informację, że jeśli blg zejdzie o 75 % lub ewentualnie o 2/3 to można zlewać na cichą.

 

Nic podobnego, na cichą zlewa się po ustaniu burzliwej, a to zależy od receptury, od sposobu zacierania, od szczepu drożdży, zawartości alkoholu itp. Odfermentowanie nawet na jednym i tym samym szczepie drożdży w jednej recepturze też może się różnić. W jednym zejdzie Ci ostatecznie do 5Blg, w drugim do 3Blg, na przykład dlatego, bo była inna temperatura podczas fermentacji. Ja zawsze jak widzę, że burzliwa fermentacja ustała, to mierzę Blg, a potem czekam 3 dni i znowu mierzę i jak nic się nie zmienia, to dopiero wtedy przelewam na cichą. Jak Blg jest podejrzanie wysokie dla konkretnego zasypu, sposobu zacierania i drożdży, to można pobudzić je do pracy, kołysząc fermentorem, odrobinę podnosząc temperaturę itp. i wtedy patrzyć mierząc cukier, czy faktycznie burzliwa ustała - to ostatnie w teorii, bo mi się prawie nigdy nie zdarzyło, że jakoś dziwnie fermentacja się zatrzymała.

Edytowane przez Exar_Kun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacyfikujecie kolegę a prawda jest taka, że dodanie chmielu na zimno w takim momencie wcale nie jest błędem... wystarczy przejrzeć amerykańskie fora i poczytać - tam jest to częstą praktyką. Sypią chwilę przed tym zanim ustanie burzliwa :)

 

 

 

In my discussions with pro brewers, two of the seven brewers add their dry hops while yeast was still active. On the one side of the coin, Josh Pfriem states that, ". . .the constant nucleation from fermentation scrubs away some of the hop aromas that you are trying to achieve." Matt Brynildson, on the other hand, adds his hops during fermentation, and the hardware garnered for his hop-forward beers should make any brewer re-think their approach. Matt has three reasons for his method: "This is to take advantage of the active yeast for (1) dissolved oxygen protection (2) natural mixing which we believe helps in better extraction of wanted oils and (3) biotransformation of hop oil compounds." But he also warns of the potential pitfall of adding dry hops to an active fermentation. "The dreaded 'beer volcano' can happen easily resulting in beer loss . . ."

 

https://byo.com/stories/issue/item/3187-advanced-dry-hopping-techniques

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś źródło?

EDIT: OK, poczytam sobie to https://www.researchgate.net/publication/257557116_Biotransformation_of_hop-derived_aroma_compounds_by_Saccharomyces_cerevisiae_upon_fermentation

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował Marynki... wiele osób zachwalało single hop na tym chmielu (włączając chmielenie na zimno);

Kusi mnie i następne chyba właśnie zrobię 100% Marynka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka 12,5 blg 22litry,temperatura 16C,ostre napowietrzanie bujaniem fermentorem,zadane 1,5 paczki us-05 rehydratyzacja. Czy możliwe jest,żeby już ruszyło? 14 godzin minęło.Po napowietrzaniu miałem piany do samej pokrywy. Może jeszcze nie opadła całkowicie,ale zapach charakterystyczny dla fermentacji. Pytam,bo start miałem zawsze ok 36-48 godzin.

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka 12,5 blg 22litry,temperatura 16C,ostre napowietrzanie bujaniem fermentorem,zadane 1,5 paczki us-05 rehydratyzacja. Czy możliwe jest,żeby już ruszyło? 14 godzin minęło.Po napowietrzaniu miałem piany do samej pokrywy. Może jeszcze nie opadła całkowicie,ale zapach charakterystyczny dla fermentacji. Pytam,bo start miałem zawsze ok 36-48 godzin.

 

Mi zawsze rusza góra po 12 godzinach.

 

Edit:

 

Ewentualnie 24. Tylko lagery mi ruszały później.

Edytowane przez guma44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Brzeczka 12,5 blg 22litry,temperatura 16C,ostre napowietrzanie bujaniem fermentorem,zadane 1,5 paczki us-05 rehydratyzacja. Czy możliwe jest,żeby już ruszyło? 14 godzin minęło.Po napowietrzaniu miałem piany do samej pokrywy. Może jeszcze nie opadła całkowicie,ale zapach charakterystyczny dla fermentacji. Pytam,bo start miałem zawsze ok 36-48 godzin.

Dla niektórych po takim czasie to już kończy fermentować   :P

Oczywiście, że możliwe. Dałeś kupę drożdży to i mnożyć się nie mają gdzie. Zaczynają więc bal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Brzeczka 12,5 blg 22litry,temperatura 16C,ostre napowietrzanie bujaniem fermentorem,zadane 1,5 paczki us-05 rehydratyzacja. Czy możliwe jest,żeby już ruszyło? 14 godzin minęło.Po napowietrzaniu miałem piany do samej pokrywy. Może jeszcze nie opadła całkowicie,ale zapach charakterystyczny dla fermentacji. Pytam,bo start miałem zawsze ok 36-48 godzin.

Dla niektórych po takim czasie to już kończy fermentować

Oczywiście, że możliwe. Dałeś kupę drożdży to i mnożyć się nie mają gdzie. Zaczynają więc bal...

"Kupę "drożdży zadałem ,tylko dlatego,że połowa paczki mi się rozsypała na podłogę i musiałem otworzyć zapasową. Więc uznałem,że ta dodatkowa połowa nie zaszkodzi Wiec,ten naddatek miał wpływ na szybkość startu fermentacji?

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Objętość płynu 13,5 litrów - BLG wynosi 14°. Dolałem 1,5 litra przegotowanej wody do objętości 15 litrów. O ile zmniejszyło się BLG? Jak to się w ogóle liczy?

 

Spróbuj tutaj: http://brewness.com/calculator/pl/gravity-correction 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.