Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojego doświadczenia różnie bywa i nie da się tego przewidzieć. Mój RIS 25Blg się normalnie nagazował w 2-3 tygodnie. Możesz zostawić w temperaturze pokojowej i sprawdzić jedną butelkę po miesiącu, jak będzie ok to przenieść. Chociaż w tych 17C tez Ci się nagazuje tylko wolniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, mam takie pytanie, od 2 miesięcy leżakuje mi w lodówce w temperaturze 4C lager z brewkitu. w weekend chcę go butelkować celując w nagazowanie na poziomie mniej więcej 2.0 v/v i dodając syrop do piwa. do rozlewu też chcę dodać 1/10 ilości użytych do fermentacji drożdży - czyli 1g - bo raczej nie sądzę żeby te z piwa mogły sobie poradzić z refermentacją. tylko teraz pytanie, kiedy te drożdże i gdzie je dodać? do syropu przed gotowaniem to raczej nie, coby drożdzy nie klil'em, więc może do ostudzonego syropu? czy może ten 1g rozsypać po powierzchni piwa podczas mieszania? jak uważacie? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem, ze pale ale od jasnego, poza kolorem, jasnością różnią się czyms jeszcze.

 

A czy ekstrakt 1,7 kg wystarczy na warke 10l? Co powinienem dodac by piwko było lepsze?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez krzychu44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem, ze pale ale od jasnego, poza kolorem, jasnością różnią się czyms jeszcze.

 

A czy ekstrakt 1,7 kg wystarczy na warke 10l? Co powinienem dodac by piwko było lepsze?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

 

Z 1,7kg ekstraktu przy 10l będziesz miał +/- 11-12blg, więc jak w to celujesz to wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepiej:

1. Przed filtracją chmielu wystudzić garnek na balkonie. Metal szybciej odda temp.

2. Przefiltrować do fermentora brzeczkę i ją wystudzić na balkonie? Plastik wolniej odda temp.

 

Wybrał bym opcję 1, bo odfiltrujesz więcej osadów i napowietrzysz, ale większe ryzyko zakażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupie pytani, głupia odpowiedź. Pomyśl chwilę INTseed jak dosypujesz słód do wody czyli jakby nie patrzeć, część z niego to mąka i to natlenisz to się zrobi pianka jak latte, po paru minutach i zamieszaniach powinna zniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje początkującym obejrzeć na yt choć jeden film z warzenia piwa. Sporo wątpliwości rozwiewa taki seans.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

I przy okazji nasłuchać się masy bzdur i niedopowiedzeń. 

To, że ktoś nagrał filmik, nie znaczy, że wie co robi, albo wie, ale nie mówi, bo dla niego to oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rozsądnym? :D Wiem, że to temat na wszelkie głupoty, ale to nie zwalnia ludzi z myślenia i wykazania choć trochę oznak czytania z zrozumieniem. 

 

A skąd mam wiedzieć czy tej piany nie mam poprostu wyrzucić?
Wiem sam że głupie pytania zadaje. Niestety wiedzia czytana nie idzie w parze z praktyką.
Będzie pewnie jeszcze więcej takich tutaj.

 

Przecież to nie jest szumowina jak na rosole :P Po co tą pianę ściągać? Jest więcej problemów przy warzeniu niż przejmowanie się pianą. Ostrzegam też na zaś przy chmieleniu na powierzchni brzeczki też się pojawia piana i to jest dobra oznaka bo oznacza, że wytrącają się białka, garbniki i taniny. Tej piany też nie zbieramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój nic. Wszystko gra. Tylko nie wylej jak okaże się że miałeś przełom białkowy. Pamiętam że ktoś na forum wylewał tak dwie warki.

Wylewal ten slynny użytkownik kopyr

 

Wysłane za pomocą mTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.