Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

2. Po chmieleniu, garnek chłodzę w wannie co jak wiadomo chwilę trwa. Chodzi mi o dodatkowe odparowanie i DMS, czy jak wstawiam gar do wanny to go przykryć żeby nic nie wpadło czy też zostawić otwarty do szybszego chłodzenia - tyle że bankowo tutaj coś odparuje no i jak kwestia DMSu po gotowaniu a wciąż gorącej brzeczki?

Zostaw otwarty. W łazience jest tyle fajnych żyjątek...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Czy przelewać BDSA 24,5°Blg które odfermentowało do 8°Blg   w ciągu 21 dni na cichą ? od 3 dni blg chyba nie spada. Czy poczekać jeszcze z tydzień dla pewności ?

Zasyp to:
Pilzneński-7 kg 
Monachijski-1 kg
Abbey-1 kg
Special B- 0.5 kg
Carafa Special- 0.5kg
Syrop kandyzowany-1kg

Drożdże: WLP 550 

Aktualnie piwo fermentuje w 23-26°c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z BLG po fermentacji? Powiedzmy, że piwo z 12 BLG spadło na 3, przez co powstał jakiś tam alkohol. Bierzecie przez to poprawkę na odczyt? Pytam, ze względu na to, że BLG przy wicie zeszło do 3,5, po czym zatrzymało się i miałem dylemat czy rozlewać do butelek.

 

Tak więc ogólnie rzecz biorąc, czy BLG wskazywane przez areometr po fermentacji jest prawidłowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie. zrobiłem pszeniczne na Mauribrew Weiss, jutro będzie 2 tyg burzliwej. piwko stoi w temp od 22-23st od samego początku. jak myślicie mogę jutro lać do butelek? blg nie mierzyłem, widzę tylko że w rurce pomału jeszcze jakiś gaz uchodzi.

 

drugie pytanie, jak już jutro zabutelkuje to w jakie widełki CO celować? myślałem o 3,6 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z BLG po fermentacji? Powiedzmy, że piwo z 12 BLG spadło na 3, przez co powstał jakiś tam alkohol. Bierzecie przez to poprawkę na odczyt? Pytam, ze względu na to, że BLG przy wicie zeszło do 3,5, po czym zatrzymało się i miałem dylemat czy rozlewać do butelek.

 

Tak więc ogólnie rzecz biorąc, czy BLG wskazywane przez areometr po fermentacji jest prawidłowe?

Jest prawidłowe, przy czym należy pamiętać, że to co my traktujemy jako ekstrakt końcowy to jest ekstrakt pozorny. Ale to jest nieistotny techniczny detal, bo wszyscy operujemy w tej jednostce.

 

mam pytanie. zrobiłem pszeniczne na Mauribrew Weiss, jutro będzie 2 tyg burzliwej. piwko stoi w temp od 22-23st od samego początku. jak myślicie mogę jutro lać do butelek? blg nie mierzyłem, widzę tylko że w rurce pomału jeszcze jakiś gaz uchodzi.

 

drugie pytanie, jak już jutro zabutelkuje to w jakie widełki CO celować? myślałem o 3,6 

Wróżek tutaj nie ma. Jak nie masz na tyle doświadczenia żeby ocenić czy jest po fermentacji to mierz blg. 

 

Przy 3,6 niektóre butelki pewnie będą wybuchać. Ja bym pszenicę nagazował na 2.8v/v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blg nie mierzyłem, widzę tylko że w rurce pomału jeszcze jakiś gaz uchodzi.

Mam szczerą nadzieję, że nie lałeś jeszcze dzisiaj w butelki... Skoro nie mierzyłeś, to zmierz. Potem daj piwu 3-4 dni i zmierz jeszcze raz. Jak blg się nie zmieniło, to na 80% fermentacja się skończyła i możesz butelkować. Jak nie - to w sumie nie wiadomo czy drożdże jeszcze pracują, czy może złapałeś infekcję i bakterie wyżerają czego drożdże nie dały rady (jeszcze dużo zależy od tego o ile spadnie), ale lepiej zostaw to piwo i poczekaj kilka dni zanim powtórzysz pomiar. Ale skoro "jakiś gaz uchodzi", to spore szanse, że spadek blg zanotujesz...

 

I oszczędź wszystkim nerwów na przyszłość: wiki.piwo.org, w zasadzie ten cały wątek (serio 212 stron to nie tak dużo), możliwie dużo tematów z działu "Piaskownica piwowarska" <--- lektury obowiązkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapytać się o gęstwę bo do tej pory jej nie używałem. Przelałem dziś na cichą pseudo lagera na w34/70, z dna zebrałem gęstwę którą chce jutro dać do porteru bałtyckiego.

Słoik wstawiłem do lodówki. Coś powinienem z nią zrobić? Przepłukać wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadę że jak przez 3 dni blg nie spada znam. zawsze tak robiłem. bardziej chodziło mi o wypowiedź tych co warzyli pszenice na kangurach i będą wiedzieć czy po 2 tyg w takiej temp powinno być koniec.

 

lag był jakieś 8h.

 

jak nie zabutelkuje w ten weekend to dopiero za tydzień i nie wiem czy 3 tyg na burzliwej nie będzie za długo. czytałem że pszenica standardowo 2 tyg i w butelki więc stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadę że jak przez 3 dni blg nie spada znam. zawsze tak robiłem. bardziej chodziło mi o wypowiedź tych co warzyli pszenice na kangurach i będą wiedzieć czy po 2 tyg w takiej temp powinno być koniec.

 

lag był jakieś 8h.

 

jak nie zabutelkuje w ten weekend to dopiero za tydzień i nie wiem czy 3 tyg na burzliwej nie będzie za długo. czytałem że pszenica standardowo 2 tyg i w butelki więc stąd moje pytanie.

Primo: Skoro znasz tę zasadę, to czemu nie robiłeś pomiaru blg? Ciekawe też, że "zawsze tak robiłeś", a teraz Ci nagle przeszło...

Secundo: Burzliwa to nie "do momentu zlania na cichą", tylko "dopóki drożdże ostro pracują". Cicha to nie "po przelaniu na cichą", tylko "drożdże pracują, ale nie tak widowiskowo jak na burzliwej"

Tercio: Standardowo, to by było "jak drożdże zjadły co miały zjeść". 2 tyg. to raczej "bo w instrukcji napisali".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 3,6 niektóre butelki pewnie będą wybuchać. Ja bym pszenicę nagazował na 2.8v/v.

 

 

dzięki, zatem będę w takie celował

 

 

 

zasadę że jak przez 3 dni blg nie spada znam. zawsze tak robiłem. bardziej chodziło mi o wypowiedź tych co warzyli pszenice na kangurach i będą wiedzieć czy po 2 tyg w takiej temp powinno być koniec.

 

lag był jakieś 8h.

 

jak nie zabutelkuje w ten weekend to dopiero za tydzień i nie wiem czy 3 tyg na burzliwej nie będzie za długo. czytałem że pszenica standardowo 2 tyg i w butelki więc stąd moje pytanie.

Primo: Skoro znasz tę zasadę, to czemu nie robiłeś pomiaru blg? Ciekawe też, że "zawsze tak robiłeś", a teraz Ci nagle przeszło...

Secundo: Burzliwa to nie "do momentu zlania na cichą", tylko "dopóki drożdże ostro pracują". Cicha to nie "po przelaniu na cichą", tylko "drożdże pracują, ale nie tak widowiskowo jak na burzliwej"

Tercio: Standardowo, to by było "jak drożdże zjadły co miały zjeść". 2 tyg. to raczej "bo w instrukcji napisali".

 

nie przeszło tylko nie zrobiłem w związku z tym zadałem pytanie. definicje fermentacji znam nie musisz tu prawić morałów. jak nie masz nic konkretnego do powiedzenia poza wymądrzaniem się to proszę nie pisz już nic więcej.

 

skoro podałem ile i w jakiej temp piwo fermentuje i na jakich drożdżach robione to każdy kto robił coś podobnego udzieli sensownej odpowiedzi zamiast bić pianę jak Ty.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak,

Weizen na 9 dzień po zadaniu przeterminowanych kangurów nagazowany w KEGu był przepyszny :D

I żeby nie było to nie ja takowego popełniłem tylko wybitny fachowiec od Weizenów :)

 

i jak tu żyć ...  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, że można robić piwo nawet sto razy na tych samych (gatunkowo) drożdżach, w takich samych temperaturach (ale to już trzeba by mieć sprzęt do ścisłego kontrolowania warunków fermentacji) i popaść w rutynę, a za sto pierwszym razem temperatura fermentacji wahnie się mocniej na kilka godzin (a piwowar akurat śpi) i fermentacja będzie trwała nieco dłużej(/krócej), a w smaku wyjdzie inne piwo. Albo po prostu drożdże jednak nieco inaczej będą pracować. To nie program komputerowy, który zawsze powtarza jeden schemat, a żywe organizmy, które (kolokwialne porównanie: ) mogą mieć gorszy dzień.

Jasne, że są stałe elementy w fermentacji, ale jednymi z ważniejszych są ekstrakt początkowy i dalsze pomiary ilości cukru. Bez tego ciężko zgadywać "czy to już", więc skoro nie robiłeś pomiaru, a lecisz "na czuja", to jak ktokolwiek ma Ci pomóc? Nikt oprócz Ciebie nie pracował na Twoim sprzęcie. To Ty warzyłeś to piwo. Bez znajomości blg potrzebujemy jasnowidza, a na razie takiego tu nie spotkałem. 

Jeśli uważasz, że biję pianę, to najmocniej Cię przepraszam, ale po prostu nie wytrzymałem nerwowo, zwłaszcza jak napisałeś, że znasz "zasadę" dotyczącą spadku blg w ciągu 3 dni, a chwilę wcześniej pisałeś, że nie robiłeś tego pomiaru...

I całkiem na poważnie, z dużą dozą życzliwości: proponuję na przyszłość robić FFT ^_^ Nawet jakbyś z jakiegoś powodu zapomniał zrobić pomiar blg brzeczki nastawnej, to będziesz znał przybliżoną gęstość gotowego, w pełni odfermentowanego piwa :)

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carafa I Special wprowadzi dużo spalenizny kiedy będzie zacierana od początku stanowiąc 3-4% zasypu (7-8% karmeli, reszta podstawowy)?

 

Warzę jutro portera ~20blg i chciałbym zminimalizować palonkę jednocześnie osiągając 38-40srm. Mam tylko 0,4kg wspomnianej carafy i sporo jęczmienia prażonego. Całość carafy od początku i 200g prażonego na mash out będzie dobre dla moich założeń? Czy może wszystkie palone na mash out? Jak wtedy będzie z kolorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak,

Weizen na 9 dzień po zadaniu przeterminowanych kangurów nagazowany w KEGu był przepyszny :D

I żeby nie było to nie ja takowego popełniłem tylko wybitny fachowiec od Weizenów :)

 

i jak tu żyć ...  ;)

dzięki doktorku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carafa I Special wprowadzi dużo spalenizny kiedy będzie zacierana od początku stanowiąc 3-4% zasypu (7-8% karmeli, reszta podstawowy)?

 

Warzę jutro portera ~20blg i chciałbym zminimalizować palonkę jednocześnie osiągając 38-40srm. Mam tylko 0,4kg wspomnianej carafy i sporo jęczmienia prażonego. Całość carafy od początku i 200g prażonego na mash out będzie dobre dla moich założeń? Czy może wszystkie palone na mash out? Jak wtedy będzie z kolorem?

Moim zdaniem nie da dużo paloności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

uwarzylem single hop equinox - 5kg pale ale plus platki owsiane 0,5 kg , lacznie 90g chmielu z czego 30g na whirlpool na 30min.

Z 14 blg odfermetowalo mi na 3 blg, w aromacie i smaku rzesko, brak wyczuwalnych wad. Jedyne co mnie niepokoi to , ze piwo wyszlo blotniste. Wszystkie poprzednie piwa wychodzily mi mega klarowne ,a to przeciwnie.

Czy to wina platkow w zasypie czy jeszcze czegos innego?

Wykluczyl bym zakazenie bo nie ma oznak , aby cos z piwem bylo nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wykluczyl bym zakazenie bo nie ma oznak , aby cos z piwem bylo nie tak.

Może słabo zatarłeś i skrobia została? Może jeszcze Ci się wyklaruje? A w ogóle w butelkach już masz to piwo?

 

sorry zapomnailem napisac - tak jest tydzien w butelkach i przez ten tydzien prawie w ogole sie nie sklarowalo.

przypomnailem sobie wlasnie ze niedawno odkrylem, ze moj termometr cyfrowy przeklamywal temp o 7 C i wlasnie wtedy robilem to piwo, wiec bylo zacierane ponizej 60C wiec mamy rozwiazanie.

Pindin wielkie dzieki za pomoc

 

zastanawia mnie jedna rzecz - robilem przerwe scukrzająca (dekstrynująca - 72C) - ok 10 min, czy nie powinna wtedy resztka skrobi byc przerobiona ?

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

jutro zacieram witbiera z zestawu od  BA ( 13blg, 20 l, 5% - tak ma wyjść). Mam tam instrukcję ale ...

1. zacieranie

- słody do wody 50C

- podgrzać do 62C i 30 min

- podgrzać do 73C i do negatywnej próby jodowej

i tu mam pytanie: ile trzymać w tej temp. ponieważ nie mam czym zrobić próby?

i jeszcze jedno, chciałbym aby moje piwo, jak tylko to możliwe dla stylu, było wytrawne. Czy powinienem zacierać w innych temperaturach niż te wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio robiłem próbę jodową,i po 20,czy 30 minutach,już teraz dokładnie nie pamiętam,miałem wszystko zatarte. Warto mimo wszystko,zacierać do godziny,a nawet dłużej. Wzrasta wydajność,przy witbirze dość znacznie. Podesłał mi ktoś, takie fajne opracowanie na ten temat,robione przez kolegów z forum.Jakby był ktoś dociekliwy,znajdzie na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.