Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję uwarzyć Ipę z kawą i chciałbym uzyskać ciemną barwę tego piwa do czego planuję użyć słodu barwiącego ekstrahowanego na zimno. Pytanie ile gram słodu potrzebuję na 20l piwa żeby uzyskać dużo koloru a jak najmniej smaku.

Pozdrawiam

 

Robiłem ostatnio Black IPA i na ok 25l miałem wymoczone 500g Czekoladowego i Carafa II Special pół na pól (800-1000 EBC)

Wyszło mi trochę za jasne na tą black ipę, jak cola. Więc jeżeli chcesz mieć takie naprawdę ciemne, w typie stout to celuj powyżej 500g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam, planuję uwarzyć Ipę z kawą i chciałbym uzyskać ciemną barwę tego piwa do czego planuję użyć słodu barwiącego ekstrahowanego na zimno. Pytanie ile gram słodu potrzebuję na 20l piwa żeby uzyskać dużo koloru a jak najmniej smaku.

Pozdrawiam

 

Robiłem ostatnio Black IPA i na ok 25l miałem wymoczone 500g Czekoladowego i Carafa II Special pół na pól (800-1000 EBC)

Wyszło mi trochę za jasne na tą black ipę, jak cola. Więc jeżeli chcesz mieć takie naprawdę ciemne, w typie stout to celuj powyżej 500g.

 

Dzięki, a jak ze smakiem? dużo czekolady przeszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, a jak ze smakiem? dużo czekolady przeszło?

 

 

Raczej zgodnie z planem wpływ na smak minimalny.

 

edit - chociaż dopiero pierwszą butelkę otworzyłem i nie "przeanalizowałem" go jeszcze dogłębnie.

Edytowane przez tauruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 100g jęczmienia palonego przy warce 40l da mi ładny czerwony kolor gdy wrzucę go na ostatnie 5-10 minut zacierania?

Na pewno da Ci posmaki palone... mniej wrzucałem do przyciemnienia Koźlaka (~40g jęczmienia palonego + 40g czekoladowego ciemnego + 20g carafa III special) i wylazło cholerstwo :P

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś uwarzyłem swoją pierwszą warkę  w garnku elektrycznym hyundai.

Przebiegało to z problemami, bo utopiła mi się sonda od elektrycznego termometru i wskazywał temp. 80. Napędziło mi to stracha, zanim doszedłem co nie tak i użyłem analogowego.

Piwo to belgian pale ale z zestawu BA. Przy zacieraniu pojawiły się jakieś białe cząsteczki. Próba jodowa była negatywna, po 70min podniosłem temp i zacząłem wysładzać przez fałszywe dno. Wyszło 22 l brzeczki, ale nie była klarowna. Po nachmieleniu i wystudzeniu zostało 18l, a na dnie ok 2l mułu, którego nie powinno być. Nie wiem czemu, może powinienem filtrator z oplotu zrobić.

Drożdże S-33 trochę nawaliłem bo woda nie zdążyła ostygnąć do drożdży i było ok 27-28 stopni. Może pozdychały w tej temperaturze. W poniedziałek sprawdzę jak nie ruszyły to przygotuję nowe.

Temperatura fermentacji będzie ok 15-17 stopni.

Będzie coś z tego?

Na przyszłość będę robił startery, niestety wysyłka paczkomatem nie wyszła i nie dostałem mieszadła na weekend, pomimo, że kolba i rdzeń już czekają.

Piwo stoi już 18 dni. Z 12Blg zeszło do 7Blg. Jakieś zdechlate te drożdże S-33. Dziś zlałem na cichą. W smaku bardzo przyjemne, o wiele lepsze od zabutelkowanego American Darc Ale z ekstraktów. Jest różnica między gotowcem, a własnoręcznym zacieraniem. 

Zmierzyłem też Blg Altbier 12Blg z zestawu HB. Wyszło 9Blg, również drożdże S-33. Stoi już 12 dni. Co z nim zrobić? Da się rozruszać drożdże? Nie słychać aby bulkało. Temperatura otoczenia ok 13-16.

W sobotę zrobiłem Belgian Pale Ale 13Blg z zestawu HB na starterze "Artefakty trapistów". Tam "burzliwa" była naprawdę burzliwa. Zostało mi jeszcze BrownAle, które będzie na drożdżach "Wichrowe wzgórza". Co mogę uwarzyć na gęstwie po tych 2 rodzajach drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Piszę po prawie 2-letniej przerwie w warzeniu i mam jedno głupie pytanie. Planuję warkę Witbier'a z tego przepisu:

http://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Bartosz_Grz%C4%99da_(flood)

 

Mam pytanie odnośnie gotowania. W recepturze jest napisane:

 

30,00 gm Lublin [4,50%] (60 min) Hops 10,7 IBU

30,00 gm Hallertauer Hersbrucker 2,2 PI [2,20%] (10 min) Hops 1,9 IBU

7g kolendra 15,0 min

10g curacao 15,0 min

7g kolendra 5 min

20g curacao 5,0 min

 

I teraz zgłupiałem trochę jeśli chodzi o czas dodawania chmieli i składników. Czas gotowania to 70 minut. Czy dobrze rozumiem tą recepturę, że pierwszą porcję chmielu (30g Lublin) wrzucam już po 10 minutach gdy jest napisane (60 min)? A drugą dawkę chmielu (30g Hellertauer) wrzucam 10 minut po pierwszej czyli w 20 minucie gotowania? Czy może 10 minut przed końcem gotowania druga dawka?

Czy może jeszcze inaczej, pierwszą dawkę wrzucam w 10 minucie gotowania (Hellertauer) a drugą w 60'tej minucie (Lublin)?

 

Wiem, że mieszam ale jestem zakręcony już na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy dobrze rozumiem tą recepturę, że pierwszą porcję chmielu (30g Lublin) wrzucam już po 10 minutach gdy jest napisane (60 min)? A drugą dawkę chmielu (30g Hellertauer) wrzucam 10 minut po pierwszej czyli w 20 minucie gotowania?

Dobrze to rozumiesz :) (spójrz na IBU z nich)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziś uwarzyłem swoją pierwszą warkę  w garnku elektrycznym hyundai.

Przebiegało to z problemami, bo utopiła mi się sonda od elektrycznego termometru i wskazywał temp. 80. Napędziło mi to stracha, zanim doszedłem co nie tak i użyłem analogowego.

Piwo to belgian pale ale z zestawu BA. Przy zacieraniu pojawiły się jakieś białe cząsteczki. Próba jodowa była negatywna, po 70min podniosłem temp i zacząłem wysładzać przez fałszywe dno. Wyszło 22 l brzeczki, ale nie była klarowna. Po nachmieleniu i wystudzeniu zostało 18l, a na dnie ok 2l mułu, którego nie powinno być. Nie wiem czemu, może powinienem filtrator z oplotu zrobić.

Drożdże S-33 trochę nawaliłem bo woda nie zdążyła ostygnąć do drożdży i było ok 27-28 stopni. Może pozdychały w tej temperaturze. W poniedziałek sprawdzę jak nie ruszyły to przygotuję nowe.

Temperatura fermentacji będzie ok 15-17 stopni.

Będzie coś z tego?

Na przyszłość będę robił startery, niestety wysyłka paczkomatem nie wyszła i nie dostałem mieszadła na weekend, pomimo, że kolba i rdzeń już czekają.

Piwo stoi już 18 dni. Z 12Blg zeszło do 7Blg. Jakieś zdechlate te drożdże S-33. Dziś zlałem na cichą. W smaku bardzo przyjemne, o wiele lepsze od zabutelkowanego American Darc Ale z ekstraktów. Jest różnica między gotowcem, a własnoręcznym zacieraniem. 

Zmierzyłem też Blg Altbier 12Blg z zestawu HB. Wyszło 9Blg, również drożdże S-33. Stoi już 12 dni. Co z nim zrobić? Da się rozruszać drożdże? Nie słychać aby bulkało. Temperatura otoczenia ok 13-16.

W sobotę zrobiłem Belgian Pale Ale 13Blg z zestawu HB na starterze "Artefakty trapistów". Tam "burzliwa" była naprawdę burzliwa. Zostało mi jeszcze BrownAle, które będzie na drożdżach "Wichrowe wzgórza". Co mogę uwarzyć na gęstwie po tych 2 rodzajach drożdży?

 

 

Cóż - z moich doświadczeń z S33 moge powiedziec tyle - że sa dosyć leniwe i słabo odfermentowują.

Ale to że w BPA zjadły tylko 5 Blg, a w Altbier 3 Blg to jest mocno podejrzne.

 

13-16 stopni wydaje mi się być trochę za niską temperatura... Myslę że warto zmienić tempraturę otoczenia na jakies 18-20 stopni. co powinno trochę wybudzić drożdże i o ile sa jeszcze w znośnej kondycji - powinny wznowić fementację.

Edytowane przez maro86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziś uwarzyłem swoją pierwszą warkę  w garnku elektrycznym hyundai.

Przebiegało to z problemami, bo utopiła mi się sonda od elektrycznego termometru i wskazywał temp. 80. Napędziło mi to stracha, zanim doszedłem co nie tak i użyłem analogowego.

Piwo to belgian pale ale z zestawu BA. Przy zacieraniu pojawiły się jakieś białe cząsteczki. Próba jodowa była negatywna, po 70min podniosłem temp i zacząłem wysładzać przez fałszywe dno. Wyszło 22 l brzeczki, ale nie była klarowna. Po nachmieleniu i wystudzeniu zostało 18l, a na dnie ok 2l mułu, którego nie powinno być. Nie wiem czemu, może powinienem filtrator z oplotu zrobić.

Drożdże S-33 trochę nawaliłem bo woda nie zdążyła ostygnąć do drożdży i było ok 27-28 stopni. Może pozdychały w tej temperaturze. W poniedziałek sprawdzę jak nie ruszyły to przygotuję nowe.

Temperatura fermentacji będzie ok 15-17 stopni.

Będzie coś z tego?

Na przyszłość będę robił startery, niestety wysyłka paczkomatem nie wyszła i nie dostałem mieszadła na weekend, pomimo, że kolba i rdzeń już czekają.

Piwo stoi już 18 dni. Z 12Blg zeszło do 7Blg. Jakieś zdechlate te drożdże S-33. Dziś zlałem na cichą. W smaku bardzo przyjemne, o wiele lepsze od zabutelkowanego American Darc Ale z ekstraktów. Jest różnica między gotowcem, a własnoręcznym zacieraniem. 

Zmierzyłem też Blg Altbier 12Blg z zestawu HB. Wyszło 9Blg, również drożdże S-33. Stoi już 12 dni. Co z nim zrobić? Da się rozruszać drożdże? Nie słychać aby bulkało. Temperatura otoczenia ok 13-16.

W sobotę zrobiłem Belgian Pale Ale 13Blg z zestawu HB na starterze "Artefakty trapistów". Tam "burzliwa" była naprawdę burzliwa. Zostało mi jeszcze BrownAle, które będzie na drożdżach "Wichrowe wzgórza". Co mogę uwarzyć na gęstwie po tych 2 rodzajach drożdży?

 

Rozumiem, że pomiar spławikiem a nie refraktometrem, ewentualnie refraktometrem po korekcie?

 

Jak piwo wyraźnie nie odfermentowało to się go nie przelewa na cichą. Ja bym im podniósł temperaturę i więcej nie używał S-33. 

 

Jeszcze pare sprostowań co do poprzedniego posta - 2 litry mułu powinno być, przy gotowaniu wytrącają się białka i jeszcze masz tam chmieliny. Z suchych drożdży nie robi się starterów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz blg?

Dziś dojechał refraktometr, więc go skalibrowałem i przetestowałem.

Właśnie zmierzyłem spławikiem i też tyle pokazuje.

Potrzymam na cichej ze 2 tygodnie i okaże się. Chodzi mi tylko aby granatów nie zrobić, bo przyjdzie Antoni i zarekwiruje :)

W smaku jest tak dobre, że może nie doczekać końca cichej (wiaderko z kranikiem)

Może problem jest w tym, że wiaderka stoją na chłodnej podłodze.

Startery robię tylko z płynnych.

Edytowane przez gromog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik z refraktometry w czasie robienia brzeczki bierze się dosłownie. Zaś gdy już jest alkohol należy użyć kalkulatora do przeliczenia poprawek końcowej wartości.

brewness.com/calculator/pl/gravity-correction

Korekta wskazania refraktometru.

PS chyba masz coś nie tak ze splawikiem. Sprawdź ile pokazuje na samej wodzie o temperaturze 20C

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy dobrze rozumiem tą recepturę, że pierwszą porcję chmielu (30g Lublin) wrzucam już po 10 minutach gdy jest napisane (60 min)? A drugą dawkę chmielu (30g Hellertauer) wrzucam 10 minut po pierwszej czyli w 20 minucie gotowania?

Dobrze to rozumiesz :) (spójrz na IBU z nich)

 

 

 

Czas w nawiasie oznacza na jak długo wrzucasz daną porcję.

 

Dzięki za odpowiedź. Ale jeśli czas w nawiasach oznacza na jak długo wrzucam daną porcję, to 30g Hellertauer'a powinienem wrzucić na 10 minut przed końcem czyli w 60 minucie gotowania a nie 10 minut po pierwszej dawce Lublina (w 20 minucie gotowania). Już sam nie wiem...

Edytowane przez viking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.