Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

1. Bulkanie nie jest wyznacznikiem fermentacji. Najlepiej nie przelewaj, cichą zrób w tym samym zbiorniku jeżeli nie zbierasz gęstwy.

2. Chmiel zależy od temepratury, im niższa tym można dłużej. Ja zazwyczaj trzymam około 5 dni.

3. Dodaj te które Ci odpowiadają. Na goryczkę już jest za późno. Goryczka bierze się z gotowania chmielu. Teraz uzyskasz tylko aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiesz czytać z zrozumieniem? Poczytaj o składzie cukru Dark Muscovado i się wypowiedz, zawiera 1% Melasy. Melasa jest też fermentowalna jakbyś nie wiedział. Różnicy między sacharozą między tymi cukrami nie ma, jest minimalna w minerałach. I kolejna rzecz pyta się o cukier trzcinowy pewnie z diamantu albo pokrewnej firmy, który jest często barwiony tylko. A ten temat czytałem wielokrotnie i wniosek był jeden: http://alkohole-domowe.com/forum/wydajnosc-cukru-t8676.htmlTylko cukier zrobiony własny z dodatkiem melasy pozwala obniżyć odfermentowanie. Więc rozumiem gdyby dawał czystą melasę, ale w cukrach trzcinowych w Polsce jej zawartość to 1%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań nowicjusza...

1. Od dwóch dni nie bulka ;) blg ok 3. - Przelewać na cichą?

2. Po przelaniu na cichą ile minimalnie ile max trzymać chmiel żeby nie wyszło gorzej niż powinno?

3. Chmiele posiadam cascade i chinook oba po 50 gram, dodać obydwa czy jeden (lubię goryczke ;))

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

 

1. Za mało informacji żeby ocenić, ale z grubsza nie. Jaki ekstrakt początkowy i ile stało? Jak nie stało przynajmniej 2 tygodnie to zostaw w spokoju. Jak stało i nie bulka dopiero 2 dni to daj jeszcze parę dni na posprzątanie po fermentacji i zmierz znowu ekstrakt.

 

2. 3-5 dni.

 

3. Chmielenie na zimno nie wnosi goryczki. Nie wiem jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz dać wszystko.

 

Oho, odpowiedzieliśmy trzej na raz ;)

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szacunek ;) ale jesteście ekspresowi :) na burzliwej jest dopiero 5dni wtakim razie poczekam kilka dni i dodam chmiel na aromat. Się wcześniej nie doczyta to się niewie teraz już wiem kiedy goryczka kiedy aromat. Początkowe blg było ok 10.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicy między sacharozą między tymi cukrami nie ma, jest minimalna w minerałach.

Robiłem wczoraj małe doświadczenie z cukrem z lidla. Okazało się, że od 1/5 do 1/6 masy to inna substancja niż cukier. (chyba, że ekstraktywność cukru nie jest 100%) Najpierw rozpuściłem 30 g cukru i do masy 100 g dolałem wody, wyszło około 25 blg - pomiar spławikiem. Potem zrobiłem pomiar, gdzie dodałem 30 g cukru i uzupełniłem wody do 100g - menzurka pokazała 90-91 ml. Czyli gęstość wyniosła około 1,1 g/cm3, gdzie podstawiając tą wartość pod wzór ballinga wychodzi około 24-25 blg. Coś moim zdaniem jest nie tak z tym cukrem. Nie miałem pod ręką glukozy ani nic innego do słodzenia, tak to bym porównał.

 

Edit: Zauważyłem, że BLG nie rośnie liniowo w zależności od ilości cukru, korzystając ze wzoru : X=2,66 * Blg/(266-blg), gdzie X = ilość cukru

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

powoli będzie pojawiać się cierpliwość  

Dopiero jak w piwnicy będzie zapas piw na pół roku   :naughty:

 

hehehe oj to chyba daleka droga żeby taki zapas posiadać ;)

Edytowane przez ansyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Różnicy między sacharozą między tymi cukrami nie ma, jest minimalna w minerałach.

Robiłem wczoraj małe doświadczenie z cukrem z lidla. Okazało się, że od 1/5 do 1/6 masy to inna substancja niż cukier. (chyba, że ekstraktywność cukru nie jest 100%) Najpierw rozpuściłem 30 g cukru i do masy 100 g dolałem wody, wyszło około 25 blg - pomiar spławikiem. Potem zrobiłem pomiar, gdzie dodałem 30 g cukru i uzupełniłem wody do 100g - menzurka pokazała 90-91 ml. Czyli gęstość wyniosła około 1,1 g/cm3, gdzie podstawiając tą wartość pod wzór ballinga wychodzi około 24-25 blg. Coś moim zdaniem jest nie tak z tym cukrem. Nie miałem pod ręką glukozy ani nic innego do słodzenia, tak to bym porównał.

 

Edit: Zauważyłem, że BLG nie rośnie liniowo w zależności od ilości cukru, korzystając ze wzoru : X=2,66 * Blg/(266-blg), gdzie X = ilość cukru

 

 

Ekstraktywność cukru w przybliżeniu to 100%, lecz zawartość sacharozy to 99,5-99,8% reszta to zanieczyszczenia i inne składniki mineralne. Ale fakt coś dziwnego Ci wyszło, spróbuj to następnym razem porównać z czystą glukozą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pindin, dnia 27 październik 2016 - 13:36, napisał: Undeath, dnia 27 październik 2016 - 13:09, napisał: Różnicy między sacharozą między tymi cukrami nie ma, jest minimalna w minerałach. Robiłem wczoraj małe doświadczenie z cukrem z lidla. Okazało się, że od 1/5 do 1/6 masy to inna substancja niż cukier. (chyba, że ekstraktywność cukru nie jest 100%) Najpierw rozpuściłem 30 g cukru i do masy 100 g dolałem wody, wyszło około 25 blg - pomiar spławikiem. Potem zrobiłem pomiar, gdzie dodałem 30 g cukru i uzupełniłem wody do 100g - menzurka pokazała 90-91 ml. Czyli gęstość wyniosła około 1,1 g/cm3, gdzie podstawiając tą wartość pod wzór ballinga wychodzi około 24-25 blg. Coś moim zdaniem jest nie tak z tym cukrem. Nie miałem pod ręką glukozy ani nic innego do słodzenia, tak to bym porównał. Edit: Zauważyłem, że BLG nie rośnie liniowo w zależności od ilości cukru, korzystając ze wzoru : X=2,66 * Blg/(266-blg), gdzie X = ilość cukru Ekstraktywność cukru w przybliżeniu to 100%, lecz zawartość sacharozy to 99,5-99,8% reszta to zanieczyszczenia i inne składniki mineralne. Ale fakt coś dziwnego Ci wyszło, spróbuj to następnym razem porównać z czystą glukozą.

 

Skala Ballinga to nie 1g cukru na 1 cm3 roztworu, choć przy niskich ekstraktach jest to mocno przybliżone. Przykładowo różnica w zawartości cukru w brzeczce między 20°Blg a 21°Blg jest mniejsza niż między 30 a 31.. Skala błędu to przy 10 blg - około 4 %, przy 20 blg - 8 % a przy 30 to już około 13 %.

Dla przykładu piwa 20 litrów - 12 blg to nie jest 2400 g cukru tylko około 2514 g. To też im wyższy ekstrakt tym zawartość alkoholu w gotowym piwie rośnie logarytmicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skala Ballinga to nie 1g cukru na 1 cm3 roztworu, choć przy niskich ekstraktach jest to mocno przybliżone. Przykładowo różnica w zawartości cukru w brzeczce między 20°Blg a 21°Blg jest mniejsza niż między 30 a 31.. Skala błędu to przy 10 blg - około 4 %, przy 20 blg - 8 % a przy 30 to już około 13 %. Dla przykładu piwa 20 litrów - 12 blg to nie jest 2400 g cukru tylko około 2514 g. To też im wyższy ekstrakt tym zawartość alkoholu w gotowym piwie rośnie logarytmicznie.

 

Myślisz na głos czy o co chodzi? :D I do czego dążysz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przymierzam się właśnie do zrobienia pierwszego piwa - z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. Prosiłbym o uwagi odnoście takiej receptury. Ma to być coś w okolicach foreign extra stout. Warka 11 litrów.

ekstrakt pale ale 1,7kg

ekstrakt WES ciemny 0,5kg

dla koloru zaparzane:

jęczmień palony 100g

słód czekoladowy 100g

pszeniczny czekoladowy 100g

chmiele: Admiral 10g 60min. English Goldings 30min

drożdże danstar nottingham

 

Zastanawiałem się też nad dodanie kawy, ale mam nadzieję, że aromat wyjdzie od słodów palonych, jak nie to doleję do butelek ;)

 

Druga kwestia: porównuję właśnie gęstość siateczki do gotowania i drobność słodów palonych i czy mi się wydaje, czy do zaparzania dla koloru powinien zamówić nieśrutowane? :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie trzeba dodawać kawy.

 

Tak powinnieneś zamówić ześrutowane ;) Masz moździerz albo jakąś maszynkę do rozdrabniania? Wrzuć i rozdrobnij lepiej wydobędziesz smaki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

 

Szukam i szukam, ale jednoznacznej odpowiedzi nie mogę znaleźć. A mianowicie, czy chmielenie na zimno koniecznie powinno odbywać się po zlaniu piwa znad drożdży do drugiego fermentora ? Mam piwo, które stoi już trzeci tydzień, już odfermentowało i chcę wrzucić jeszcze na 3-4 dni chmiel na zimno. Czym skutkowało by zrobienie tego w tym samym fermentorze i zlanie dopiero przed butelkowaniem za 3-4 dni ? Chmiel nie odda aromatu przy takiej ilości drożdży ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można chmielić w tym samym fermentorze, nawet powiem, że wiele amerykańskich browarów tak robi. Jedyne przeciwwskazanie to, że nie zbierzesz już drożdży z takiego piwa - lądują w kiblu, bo będą mocno skażone chmielinami :) A tak na dobrą sprawę nie ma innych warunków jeżeli piwo jest prawidłowo odfermentowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można chmielić w tym samym fermentorze, nawet powiem, że wiele amerykańskich browarów tak robi. Jedyne przeciwwskazanie to, że nie zbierzesz już drożdży z takiego piwa - lądują w kiblu, bo będą mocno skażone chmielinami :) A tak na dobrą sprawę nie ma innych warunków jeżeli piwo jest prawidłowo odfermentowane.

 

Mhm, tak przypuszczałem. Słuszna uwaga z tą gęstwą, bo z tego względu chyba zleję, żeby tamte drożdże pociągnęły jeszcze stouta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie trzeba dodawać kawy.

 

Tak powinnieneś zamówić ześrutowane ;) Masz moździerz albo jakąś maszynkę do rozdrabniania? Wrzuć i rozdrobnij lepiej wydobędziesz smaki ;)

Właśnie mam ześrutowane, ale te siatki są dość rzadkie i mam wrażenie ze się z nich wszystko wysypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie będzie trzeba dodawać kawy.

 

Tak powinnieneś zamówić ześrutowane ;) Masz moździerz albo jakąś maszynkę do rozdrabniania? Wrzuć i rozdrobnij lepiej wydobędziesz smaki ;)

Właśnie mam ześrutowane, ale te siatki są dość rzadkie i mam wrażenie ze się z nich wszystko wysypie.

 

 

Dla samego koloru słód możesz przygotować osobno i potem przefiltrować przez np. filtr do kawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.